Kategoria informacje

Podsumowanie 2021 roku. Nagrody i wyróżnienia dla najlepszych

Zawodnicy, trenerzy, działacze i sędziowie spotkali się na uroczystym podsumowaniu 2021 roku, zorganizowanym przez Świętokrzyski Związek Lekkiej Atletyki. Wręczono nagrody dla najlepszych, pamiątkowe statuetki dla wszystkich rekordzistów województwa, a także inne specjalne wyróżnienia.

Rekordziści województwa w 2021 r. Od lewej: Jakub Sobura-Durma, Nikodem Pochopień, Idalia Mastalerz, Julia Zacharz, Adrianna Makuła, Dominika Miśta, Alicja Borek, Oliwia Bełczew, Julia Szydłowska, Anna Szwajda, Karolina Młodawska i Sabina Jarząbek

Składająca się z członków zarządu za najlepszą lekkoatletkę w ubiegłym roku w kategorii seniorów uznała Katarzynę Furmanek z KKL Kielce, która uplasowała się na 27. pozycji w rankingu World Athletics w rzucie młotem...

Czytaj więcej

27 zdobytych medali, 48 poprawionych rekordów w 2021 roku

27 medali mistrzostw Polski zdobyli w sumie lekkoatleci reprezentujący świętokrzyskie kluby w minionym 2021 roku. W mistrzostwach na stadionie we wszystkich kategoriach wieku indywidualnie stawali dwa razy na najwyższym podium, osiem na drugim i raz na trzecim stopniu. Ponadto juniorzy KKL Kielce wywalczyli drużynowe mistrzostwo naszego kraju.

W mistrzowskich zawodach halowych nasz dorobek to jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy medal. Dwa trzecie miejsca mamy w biegach ulicznych i jedno w przełajowych drużynowo. W biegach górskich nasz dorobek to cztery tytuły mistrzowskie i trzy trzecie lokaty.

Wszystkie najważniejsze osiągnięcia, a także tabele najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach znajdują się w „Roczniku świętokrzyskiej  lekkiej atletyki 2021”, kt...

Czytaj więcej

Siódemka nominowanych w plebiscycie Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu

Czworo lekkoatletów oraz trzech trenerów zostało nominowanych w jubileuszowym 70. Plebiscycie Sportowym 2021 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu, organizowanym przez „EchoDnia”, Radio Kielce i TVP3 Kielce. Wśród 30 sportowców, na których można głosować, po raz kolejny znalazły się zawodniczki KKL Kielce Katarzyna Furmanek i Karolina Młodawska.

Pierwsza w poprzedniej edycji tego plebiscytu uplasowała się na znakomitym drugim miejscu, a druga na szóstym. Rok 2021 nie był dla nich tak pomyślny jak 2020, ale nie są bez szans na lokaty w pierwszej dziesiątce. Przypomnijmy, że Karolina Młodawska w tym roku została wicemistrzynią Polski w skoku w dal w hali i w trójskoku na stadionie, a ponadto była trzecia w trójskoku w hali...

Czytaj więcej

Zmiana warty w KKL Kielce, nowy prezes, zarząd i wielkie sukcesy

Mariusz Puchała został wybrany na prezesa Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. Jest przedsiębiorcą, w latach 90. trenował w Budowlanych Kielce, jako junior był finalistą mistrzostw Polski w rzucie młotem. Przed głosowaniem m.in. zapowiedział, że  będzie zabiegał o poprawę sytuacji finansowej klubu.

Nowy zarząd KKL Kielce, od lewej Grzegorz Furmanek, Urszula Tietierin, Mariusz Puchała, Krzysztof Jóźwik, Sabina Jarząbek i Jakub Sobura-Durma Na zdjęciu brak Wiktora Wosia

Oprócz niego do zarządu weszli: ustępujący pod dwóch kadencjach prezes Grzegorz Furmanek, trener Krzysztof Jóźwik, Urszula Tietierin oraz zawodnicy Sabina Jarząbek, Jakub Sobura-Durma i Wiktor Woś.

Przed głosowaniem podsumowano osiągnięcia w kadencji 2017-21...

Czytaj więcej

Sztafeta pokoleń i podwójne mistrzostwa na pożegnanie sezonu

Mocnym akcentem zakończy się tegoroczny sezon lekkoatletyczny na stadionie w Kielcach. W sobotę, 2 października, odbędzie się Świętokrzyska Sztafeta Pokoleń, w niedzielę, 3 października, mistrzostwa województwa młodzików, a w obydwa dni o mistrzowskie tytuły rywalizować będą wieloboiści.

Te pierwsze zawody rozegrane zostaną po raz trzeci, a udział w nich mogą wziąć wszyscy chętni – od przedszkolaków do najstarszych seniorów. W programie przewidziano biegi na 60, 100, 1000 m i 5000 m oraz bieg godzinny i sztafetę mieszaną 4×100 m, skoki wzwyż i w dal, pchnięcie kulą, rzuty dyskiem, młotem i piłeczką palantową. Początek rywalizacji o godz. 11. Na najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych czekają medale.

Także w sobotę o godz...

Czytaj więcej

Zuzanna Pałyga i Jan Fortuński wśród Nadziei Kielc 2021

Zuzanna Pałyga i Jan Fortuński, zawodnicy Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, znaleźli się wśród dziesięciorga tegorocznych laureatów nagrody „Nadzieje Kielc”. Przyznawana jest ona utalentowanym uczniom kieleckich szkół, którzy odnoszą sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe.

Nadzieje Kielc 2021, trzecia z lewej Zuzanna Pałyga, trzeci z prawej Jan Fortuński (fot. UM Kielce)

Zuzanna Pałyga, uczennica Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych, to ubiegłoroczna mistrzyni naszego kraju młodziczek w rzucie młotem. obecnie należy do ścisłej czołówki juniorek młodszych w tej konkurencji. Miała duży udział w zdobyciu przez KKL tytułu drużynowego mistrza Polski juniorów.

Jan Fortuński uczy się na kierunku technik mechatronik w Zespole Szkół Mechanicznych...

Czytaj więcej

Grzegorz Furmanek nowym prezesem, Wiesław Rożej honorowym

Grzegorz Furmanek

Grzegorz Furmanek został wybrany na prezesa Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki. Był jedynym kandydatem na tę funkcję podczas piątkowego zjazdu sprawozdawczo-wyborczego związku. Otrzymał 21 głosów, poparli go wszyscy z 21 obecnych na obradach delegatów.

Nowy prezes ŚZLA ma 55 lat, z lekkoatletyką jest związany od dziecka. Jako zawodnik Budowlanych Kielce był mistrzem Polski juniorów młodszych w rzucie młotem. Teraz jest trenerem i prezesem Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego.

Wiesław Rożej, który szefował ŚZLA przez trzy kadencje, w latach 2009-2021, a w zarządzie kieleckiego i świętokrzyskiego związku zasiadał od 1990 roku, został jednogłośnie wyróżniony tytułem honorowego prezesa. Wybrano go również przewodniczącym komisji rewizyjnej...

Czytaj więcej

Stadion lekkoatletyczny powstał przy Politechnice Świętokrzyskiej

Mamy w Kielcach drugi stadion, na którym można będzie rozgrywać także poważne zawody lekkoatletyczne. Zbudowany został przy Politechnice Świętokrzyskiej. Posiada bieżnię o nawierzchni poliuretanowej – na prostej ośmiotorową, na pozostałym odcinku z sześcioma torami. Na głównej płycie są też skocznie, ale wszystkie rzutnie już poza nią, ponieważ boisko do piłki nożnej ma nawierzchnię ze sztucznej trawy.

Karolina Młodawska w pokazowym skoku na nowym stadionie (fot. tu.kielce.pl)

Na stadionie są też trybuny z ponad 500 miejscami siedzącymi i oświetlenie, które pozwala na korzystanie z niego po zmroku. Kosztował 18 mln zł, został dofinansowany z funduszy unijnych. W jego uroczystym otwarciu w poniedziałek 28 czerwca wziął udział m.in. Tomasz Majewski, dwu...

Czytaj więcej

Mistrzostwa województwa, ale najlepsi startują poza Kielcami

Stadion MOSiR w Kielcach

Około 170 zawodniczek i zawodników zgłosiło się do startu w mistrzostwach Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS juniorów i juniorów młodszych w sobotę, 22 maja w Kielcach. Zawody, które mogą już obserwować z trybun kibice, rozpoczną się o godz. 13 od konkursów rzutu młotem i skoku o tyczce. Od godz. 14 rozgrywane będą biegi i pozostałe konkurencje techniczne. Rywalizację na stadionie MOSiR przy ul. Leszka Drogosza zakończą ok. godz. 16.40 sztafety 4×400 m.

Na liście zgłoszeń jest już blisko 170 zawodniczek i zawodników, w zdecydowanej większości ze świętokrzyskich klubów. Wystartują też poza konkursem reprezentanci AZS-AWF Wrocław, Agrosu Zamość, Wisły Puławy i Technika Radom.

Nieste...

Czytaj więcej

Pierwszy maraton w Bliżynie, drugi w historii w naszym regionie

I Maraton Świętokrzyski na atestowanej trasie 42 km 195 m odbędzie się w niedzielę 9 maja w Bliżynie (powiat skarżyski). Jego głównym organizatorem jest mieszkający w tej miejsowości Rafał Czarnecki, najlepszy w ostatnich latach maratończyk w naszym regionie. W 2018 r. wygrał osiem maratonów w różnych miastach Polski, w 2019 sześć, a w 2020 już tylko jeden, ponieważ większość takich biegów odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Maratony wygrywa także jego żona Lidia Czarnecka, która jest rekordzistką województwa świętokrzyskiego na tym dystansie.

„Robimy to dla tych, co trenowali całą zimę pod maraton i nie mają się gdzie sprawdzić” – piszą organizatorzy niedzielnego maratonu w Bliżynie, który rozegrany zostanie na trasie o nawierzchni asfaltowej i z kost...

Czytaj więcej