Kategoria informacje

Mateusz Borkowski jedzie do Paryża, Katarzyna Furmanek była blisko

Mateusz Borkowski (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Pochodzący z Krynek w gminie Brody Mateusz Borkowski znalazł się reprezentacji Polski na 33. Letnie Igrzyska Olimpijskie, które 26 lipca rozpoczną się w Paryżu.

Przypomnijmy, że pierwsze sukcesy odnosił w barwach Ludowego Klubu Biegacza Rudnik, w którym jego talent odkrył trener Sylwester Dudek. Jako junior ustanowił aktualne do dziś rekordy naszego województwa w biegach na 800 i 1500 m. Po zakończenie startów w tej kategorii wiekowej przeszedł do RKS Łódź, a od 2023 r. jest zawodnikiem AZS-AWF Warszawa.

Mateusz wystąpił już na poprzednich igrzyskach w Tokio, gdzie dotarł do półfinału biegu na 800 m...

Czytaj więcej

Odeszła Alina Bednarczyk, przed laty czołowa płotkarka Kielecczyzny

Alina Bednarczyk-Trafisz (1956-2024)

Nie żyje Alina Bednarczyk-Trafisz, czołowa płotkarka Kielecczyzny w latach 70., a później nauczycielka wychowania fizycznego w kieleckich szkołach. Zaczynała karierę w Budowlanych Kielce, już jako 14-latka należała w 1970 r. do czołówki płotkarek w województwie. Rok później wywalczyła czwarte miejsce w mistrzostwach Polski młodziczek w biegu na 100 m przez płotki z czasem 15,4 s. W 1973 r. zajęła siódmą lokatę w halowych mistrzostwach naszego kraju na 60 m ppł z wynikiem 9,2 s.

Swój rekord życiowy na 100 m ppł – 15,3 s – uzyskała w 1975 r. w barwach AZS Nowi Kielce. Dwa lata później ustanowiła rekord okręgu w tej konkurencji przy pomiarze elektrycznym – 15,87 s. Była jedną z najlepszych zawodniczek Nowych, którzy w 1976 r...

Czytaj więcej

Nie żyje Wojciech Michałowski, tyczkarz Budowlanych, zasłużony sędzia

W wieku 79 lat zmarł Wojciech Michałowski, czołowy przed laty kielecki tyczkarz, a później sędzia lekkoatletyczny. Był zawodnikiem Budowlanych Kielce,  najlepsze wyniki uzyskiwał w skokach i dziesięcioboju. W 1962 r. jako 17-latek skoczył wzwyż 1,785 m, plasując się na pierwszym miejscu w województwie w kategorii juniorów. Później jego główną konkurencją stał się skok o tyczce. Na zawodach o wejście do II ligi 19 września 1964 r. w Kielcach skoczył 3,60 m i przyczynił się do wywalczenia pierwszego awansu w historii kieleckiego klubu.

Wojciech Michałowski był piątym tyczkarzem Kielecczyzny, który pokonał wysokość 4 m

Swój rekord życiowy – 4,10 m – ustanowił 6 czerwca 1970 r. na mistrzostwach okręgu w Ostrowcu Świętokrzyskim...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek i Sabina Jarząbek jadą na mistrzostwa Europy!

Dwie zawodniczki KKL znalazły się w 86-osobowej reprezentacji Polski na 26. Mistrzostwa Europy, które od 7 do 12 czerwca rozgrywane będą w Rzymie. Katarzyna Furmanek wystartuje w rzucie młotem. Prócz niej Polskę reprezentować będą w tej konkurencji rekordzistka świata i trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk z AZS AWF Katowice oraz brązowa medalistka igrzysk w Tokio Malwina Kopron z Wisły Puławy.

Sabina Jarząbek (fot. Eugeniusz Gembka)

Katarzyna Furmanek (fot. T.Kasjaniuk/pzla.pl)

Sabina Jarząbek pobiegnie w stolicy Włoch w półmaratonie, w którym biegaczki walczyć będą o medale nie tylko indywidualnie, ale i drużynowo. Prócz niej biało-czerwone reprezentować reprezentują: Aleksandra Brzezińska z Zawiszy Bydgoszcz, Monika Jackiewicz z MKL Szczecin, A...

Czytaj więcej

Zapowiadają się dalekie rzuty i skoki w Memoriale Zdzisława Furmanka

Zdzisław Furmanek (1935-2010)

Już po raz 15. w niedzielę, 12 maja, rozegrany zostanie w Kielcach Memoriał Zdzisława Furmanka. Zawody poświęcone pamięci zmarłego w styczniu 2010 r. zasłużonego dla świętokrzyskiej lekkoatletyki trenera, działacza i zawodnika od lat mają bardzo silną obsadę, zwłaszcza w konkurencjach rzutowych.

Nie inaczej będzie w tym roku, memoriał posiada bowiem kategorię E World Athletics i wyniki z niego zostaną zaliczone do światowego rankingu, który decyduje o kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

W rzucie młotem kobiet zobaczymy najlepsze polskie specjalistki tej konkurencji z wyjątkiem rekordzistki świata i trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej Anity Włodarczyk. O zwycięstwo walczyć będą m.in...

Czytaj więcej

Sabina Jarząbek trzecia, Karolina Młodawska ósma wśród Gwiazd Sportu

Dwie zawodniczki KKL Kielce znalazły się w czołowej dziesiątce plebiscytu „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023”, organizowanego przez regionalne media. Na trzecim miejscu uplasowała się Sabina Jarząbek, która w ubiegłym roku zdobyła trzy tytuły mistrzyni Polski w biegach ulicznych na 5 i 10 km oraz przełajowym na 9 km, a także reprezentowała nasz kraj w przełajowych mistrzostwach Europy.

Laureaci plebiscytu „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023”, a wśród nich Sabina Jarząbek, Karolina Młodawska i Agnieszka Wrona (fot. echodnia.eu)

Ósme miejsce zajęła Karolina Młodawska, zdobywczyni czwartego miejsca w trójskoku na 31. Letniej Uniwersjadzie w chińskim mieście Chengdu, ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski w tej konkurencji w hali i na stadionie...

Czytaj więcej

To był rok biegaczki Sabiny Jarząbek oraz młodych tyczkarzy KKL Kielce

Sabina Jarząbek (fot. E. Gembka)

25 razy stawali na podium mistrzostw Polski w ubiegłym roku świętokrzyscy lekkoatleci. Największe sukcesy odniosła Sabina Jarząbek z KKL Kielce, zdobywając cztery medale – złote w biegach ulicznych na 5 i 10 km oraz w przełajowym na 9 km, a także brązowy na 5000 m na stadionie. Trzy medale wywalczyła juniorka młodsza Oliwia Bełczew, także z KKL – złote na 1000 m w hali i 2 km na przełaj oraz srebrny na stadionie.

Po dwa medale mają w dorobku tyczkarze KKL: juniorka Natalia Biskupska, juniorka młodsza Zofia Jastrząb i junior Nikodem Pochopień. Także po dwa razy na mistrzowskim podium stawali: seniorka Karolina Młodawska z KKL w trójskoku, juniorka Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice oraz młodzieżowiec Adam Kołodziej z Wisły J...

Czytaj więcej

Sabina Jarząbek po raz drugi pobiegnie w mistrzostwach Europy

Sabina Jarząbek (fot. Marek Biczyk)

Sabina Jarząbek powołana została do 17-osobowej reprezentacji Polski na 29. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które 10 grudnia rozegrane zostaną w Brukseli. Zawodniczka KKL Kielce, mistrzyni naszego kraju seniorek na 9 km sprzed kilku dni, w stolicy Belgii pobiegnie również na takim dystansie.

Będzie jedyną reprezentantką Polski, która wystartuje w tej kategorii wiekowej w biegu indywidualnym. Prócz niej nasz kraj reprezentować będą dwie juniorki i jeden junior, cztery biegaczki i pięciu biegaczy w kategorii młodzieżowej w biegach indywidualnych oraz dwie seniorki, senior i młodzieżowiec w sztafecie 4×1500 mix.

Przypomnijmy, że Sabina Jarząbek startowała już w przełajowych mistrzostwach Europy przed rokiem we włoskim Piemon...

Czytaj więcej

Rekordowy rok KKL Kielce. Najwięcej medali, najmniej pieniędzy…

Złoty medal Oliwii Bełczew zdobyty w sobotę w biegu przełajowym na 2 km juniorek młodszych to 150. medal w prawie 19-letniej historii Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, a równocześnie 19. w tym roku w mistrzostwach Polski. 20. wywalczyła kilka godzin później na rozgrywanych w Drzonkowie mistrzostwach Sabina Jarząbek w biegu seniorek na 9 km. Jest to równocześnie 151. medal w historii KKL.

Sabina Jarząbek zdobyła w Drzonkowie swój dziewiąty medal, 20. w tym roku w mistrzostwach Polski dla KKL i 151. w historii klubu  (fot. pzla.pl)

20 medali w jednym roku to rekordowe osiągnięcie w dziejach KKL. Poprzedni wynosił 15 medali i był ustanowiony w 2022 r. Szkoda, że coraz większe sukcesy klubu łączą się także ze spadkiem finansowego wsparcia ze strony miasta Kielce. W 2023 r...

Czytaj więcej

Wodociągi Kieleckie zostały sponsorem Karoliny Młodawskiej

Wodociągi Kieleckie będą wspomagać finansowo Karolinę Młodawską w przygotowaniach do walki o zakwalifikowanie się na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku odbędą się w Paryżu. We wtorek, 7 listopada, zawodniczka KKL Kielce podpisała umowę sponsorską z prezesem spółki Henrykiem Milcarzem.

Karolina Młodawska i prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz po podpisaniu umowy sponsorskiej (fot. Ziemowit Nowak)

Jak poinformował rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak, firma ta zobowiązała się wspierać Karolinę Młodawską w okresie przygotowań do paryskich igrzysk, a jeśli się na nie zakwalifikuje, również podczas ich trwania.

Karolina Młodawska to jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych ś...

Czytaj więcej