Kategoria informacje

Zuzanna Pałyga i Jan Fortuński wśród Nadziei Kielc 2021

Zuzanna Pałyga i Jan Fortuński, zawodnicy Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, znaleźli się wśród dziesięciorga tegorocznych laureatów nagrody „Nadzieje Kielc”. Przyznawana jest ona utalentowanym uczniom kieleckich szkół, którzy odnoszą sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe.

Nadzieje Kielc 2021, trzecia z lewej Zuzanna Pałyga, trzeci z prawej Jan Fortuński (fot. UM Kielce)

Zuzanna Pałyga, uczennica Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych, to ubiegłoroczna mistrzyni naszego kraju młodziczek w rzucie młotem. obecnie należy do ścisłej czołówki juniorek młodszych w tej konkurencji. Miała duży udział w zdobyciu przez KKL tytułu drużynowego mistrza Polski juniorów.

Jan Fortuński uczy się na kierunku technik mechatronik w Zespole Szkół Mechanicznych...

Czytaj więcej

Grzegorz Furmanek nowym prezesem, Wiesław Rożej honorowym

Grzegorz Furmanek

Grzegorz Furmanek został wybrany na prezesa Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki. Był jedynym kandydatem na tę funkcję podczas piątkowego zjazdu sprawozdawczo-wyborczego związku. Otrzymał 21 głosów, poparli go wszyscy z 21 obecnych na obradach delegatów.

Nowy prezes ŚZLA ma 55 lat, z lekkoatletyką jest związany od dziecka. Jako zawodnik Budowlanych Kielce był mistrzem Polski juniorów młodszych w rzucie młotem. Teraz jest trenerem i prezesem Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego.

Wiesław Rożej, który szefował ŚZLA przez trzy kadencje, w latach 2009-2021, a w zarządzie kieleckiego i świętokrzyskiego związku zasiadał od 1990 roku, został jednogłośnie wyróżniony tytułem honorowego prezesa. Wybrano go również przewodniczącym komisji rewizyjnej...

Czytaj więcej

Stadion lekkoatletyczny powstał przy Politechnice Świętokrzyskiej

Mamy w Kielcach drugi stadion, na którym można będzie rozgrywać także poważne zawody lekkoatletyczne. Zbudowany został przy Politechnice Świętokrzyskiej. Posiada bieżnię o nawierzchni poliuretanowej – na prostej ośmiotorową, na pozostałym odcinku z sześcioma torami. Na głównej płycie są też skocznie, ale wszystkie rzutnie już poza nią, ponieważ boisko do piłki nożnej ma nawierzchnię ze sztucznej trawy.

Karolina Młodawska w pokazowym skoku na nowym stadionie (fot. tu.kielce.pl)

Na stadionie są też trybuny z ponad 500 miejscami siedzącymi i oświetlenie, które pozwala na korzystanie z niego po zmroku. Kosztował 18 mln zł, został dofinansowany z funduszy unijnych. W jego uroczystym otwarciu w poniedziałek 28 czerwca wziął udział m.in. Tomasz Majewski, dwu...

Czytaj więcej

Mistrzostwa województwa, ale najlepsi startują poza Kielcami

Stadion MOSiR w Kielcach

Około 170 zawodniczek i zawodników zgłosiło się do startu w mistrzostwach Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS juniorów i juniorów młodszych w sobotę, 22 maja w Kielcach. Zawody, które mogą już obserwować z trybun kibice, rozpoczną się o godz. 13 od konkursów rzutu młotem i skoku o tyczce. Od godz. 14 rozgrywane będą biegi i pozostałe konkurencje techniczne. Rywalizację na stadionie MOSiR przy ul. Leszka Drogosza zakończą ok. godz. 16.40 sztafety 4×400 m.

Na liście zgłoszeń jest już blisko 170 zawodniczek i zawodników, w zdecydowanej większości ze świętokrzyskich klubów. Wystartują też poza konkursem reprezentanci AZS-AWF Wrocław, Agrosu Zamość, Wisły Puławy i Technika Radom.

Nieste...

Czytaj więcej

Pierwszy maraton w Bliżynie, drugi w historii w naszym regionie

I Maraton Świętokrzyski na atestowanej trasie 42 km 195 m odbędzie się w niedzielę 9 maja w Bliżynie (powiat skarżyski). Jego głównym organizatorem jest mieszkający w tej miejsowości Rafał Czarnecki, najlepszy w ostatnich latach maratończyk w naszym regionie. W 2018 r. wygrał osiem maratonów w różnych miastach Polski, w 2019 sześć, a w 2020 już tylko jeden, ponieważ większość takich biegów odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Maratony wygrywa także jego żona Lidia Czarnecka, która jest rekordzistką województwa świętokrzyskiego na tym dystansie.

„Robimy to dla tych, co trenowali całą zimę pod maraton i nie mają się gdzie sprawdzić” – piszą organizatorzy niedzielnego maratonu w Bliżynie, który rozegrany zostanie na trasie o nawierzchni asfaltowej i z kost...

Czytaj więcej

Dzień Miotacza przełożony, opóźni się inauguracja sezonu na stadionie

Stadion MOSiR w Kielcach

Rozpoczynający tradycyjnie sezon letni w Kielcach mityng „Dzień Miotacza” odbędzie się dwa tygodnie później niż planowano. Jak poinformował Wiesław Rożej, prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, zawody, które miały się odbyć w niedzielę 25 kwietnia, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa zostają przełożone na niedzielę 9 maja.

Odbędą się równocześnie z planowanym na ten dzień XII Memoriałem Zdzisława Furmanka. Tydzień wcześniej, w niedzielę 2 maja, na stadionie MOSiR przy ul. Leszka Drogosza rozegrany zostanie natomiast Majowy Mityng w Rzutach. Na zawody  te prócz miotaczek KKL Kielce zgłosili się już lekkoatleci z MKS Syrena Warszawa i Startu Nakło.

Podobnie jak Memoriał Furmanka będą miały ...

Czytaj więcej

Odszedł Janusz Marciniewski. Jeszcze w marcu sędziował zawody…

Od ponad pół wieku był blisko związany z kielecką i świętokrzyską lekkoatletyką. Urodził się w 1944 roku w Baranowiczach, mieście położonym na terenie obecnej Białorusi, ale przez prawie całe życie mieszkał w Kielcach.  Jako  zawodnik Budowlanych w drugiej połowie lat 60.  należał do okręgowej czołówki biegaczy na średnich i długich dystansach. Biegał też przez płotki i z przeszkodami, a gdy trzeba było walczyć o punkty dla klubu w ligowych zawodach, startował także w chodzie.

Janusz Marciniewski jako sędzia… (fot. Facebook/WKS Kielce)

W 1968 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim zdobył mistrzostwo okręgu w biegu na 3000 m z czasem 8.51,2. Rok później, także na stadionie KSZO, okazał się najlepszy na 1500 m z wynikiem 4.04,7...

Czytaj więcej

Międzywojewódzkie mistrzostwa też odwołane. Przez koronawirusa

Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił odwołać planowane do rozegrania w kwietniu międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików w biegach przełajowych. W opublikowanym komunikacie czytamy, że  „ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju po konsultacjach z wojewódzkimi związkami” zdecydowano przenieść te zawody na jesień.

Świętokrzyscy młodzi biegacze mieli rywalizować z rówieśnikami z województwa łódzkiego w sobotę 10 kwietnia w Końskich. Wskazanym przez PZLA nowym terminem do rozegrania tych zawodów jest okres od 6 do 21 listopada.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii odwołane zostały już przełajowe mistrzostwa województwa świętokrzyskiego, które miały się odbyć 27 marca w Starachowicach...

Czytaj więcej

Przełajowe mistrzostwa województwa w Starachowicach odwołane

Nie odbędą się planowane na sobotę 27 marca mistrzostwa województwa Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych. Biegacze mieli rywalizować na dystansach od 400 m (dzieci do lat 9) do 3 km (seniorzy)  na leśnych trasach nad zalewem Lubianka w Starachowicach.

O odwołaniu mistrzostw poinformował Dawid Kubiec, trener i prezes Juventy-Kobex Starachowice, ich głównego organizatora. Powodem jest oczywiście coraz trudniejsza sytuacja spowodowa pandemią koronawirusa.  W komunikacie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki czytamy, że zgodnie z Rozporzadzeniem Rady Ministrów z 25 marca, wstrzymane zostaje szkolenie i rywalizacja sportowa w lekkoatletyce dla osób nie będących członkami kadry narodowej oraz stypendystów...

Czytaj więcej

W Kielcach pierwsze w tym roku w Polsce zawody na stadionie

Katarzyna Furmanek

Zawodami pod nazwą „Wiosenny mityng w rzutach – Kielce 2021” rozpoczną tegoroczne starty na stadionie polscy lekkoatleci. Już w sobotę 20 marca rzucać będą dyskiem i młotem zawodniczki i zawodnicy z kilkunastu klubów, w tym reprezentantki Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który jest organizatorem imprezy.

Z nadesłanych już zgłoszeń wynika, że najciekawsza rywalizacja zapowiada się w rzucie młotem. W konkursie kobiet wystąpi bowiem aktualna mistrzyni Polski Katarzyna Furmanek z KKL, a jej najgroźniejszymi rywalkami będą: koleżanka klubowa Marika Kaczmarek i Ewa Różańska z AZS-AWF Warszawa. Obydwie również zaliczają się do krajowej czołówki...

Czytaj więcej