Archiwum miesiąca czerwiec 2020

Świętokrzyscy biegacze bili rekordy życiowe na Pomorzu i Kujawach

Dominika Ostrowska

Juniorka Dominika Ostrowska z Nadiru Jędrzejów zajęła drugie miejsce w biegu na 800 m podczas mistrzostw Pomorza LZS w Słupsku. Uzyskała przy tym bardzo dobry czas 2.14,72, o ponad 3 s lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego. W tym biegu startowała również druga zawodniczka jędrzejowskiego klubu Karolina Fiutek, jednak zajęła dalszą pozycję z wynikiem 2.27,70, blisko 10 s gorszym od „życiówki”.

W zawodach o Puchar Kujaw we Włocławku startował Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz. Mistrz Polski juniorów z ubiegłego roku w biegu na 2000 m z przeszkodami po raz pierwszy pobiegł na bieżni na 5000 m. Z powodzeniem, ponieważ  uzyskał rezultat na poziomie II klasy sportowej – 15.05,25.

W historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki tylko kilku ...

Czytaj więcej

Kolejny 70-metrowy rzut młotem Katarzyny Furmanek

Katarzyna Furmanek uzyskała najlepszy rezultat podczas sobotniego mityngu kwalifikacyjnego Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki w Kielcach. Zawodniczka KKL w drugim swoim starcie w tym sezonie znów pokonała granicę 70 m w rzucie młotem. W ostatniej szóstej próbie rzuciła 70,12 m, 90 cm bliżej niż tydzień temu na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie trzykrotnie przekraczała 70 m. Drugie miejsce w konkursie zajęła jej koleżanka klubowa Marika Kaczmarek z rezultatem 60,22 m.

Katarzyna Furmanek czwarty raz rzuciła młotem ponad 70 m (fot. Facebook KKL Kielce)

W pozostałych konkurencjach poziom był znacznie niższy. Po raz kolejny w tym roku wyróżniła się 16-letnia Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, która w pierwszym starcie na 1500 m uzyskała dobry czas 4...

Czytaj więcej

Nie żyje Witold Baran, jeden z najwybitniejszych polskich biegaczy

Zmarł Witold Baran, jeden z najwybitniejszych polskich biegaczy w historii, finalista olimpijski, wicemistrz i rekordzista Europy, który swoją wielką karierę sportową rozpoczynał w połowie lat 50. w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Witold Baran (nr 499) w półfinałowym biegu na 1500 m podczas igrzysk w Tokio (Photo by Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

Urodził się 29 lipca 1939 roku w Chmielowie (gm. Bodzechów). Uczył się w ostrowieckim technikum hutniczo-mechanicznym, gdzie do biegania zachęcił go nauczyciel wf  Tadeusz Kaczkowski. Od 1955 roku startował w barwach Zrywu Ostrowiec. W 1957 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów na 1500 m i wicemistrzostwo w biegu przełajowym na 2 km...

Czytaj więcej

Krukowski 82,85 m oszczepem, junior z KKL pobił rekord Urbasia

Rzut szczepem był najciekawszą konkurencją sobotniego mityngu „Dzień Miotacza” w Kielcach. Na starcie stanęli zawodnicy z krajowej czołówki, w tym Marcin Krukowski z Warszawianki, rekordzista Polski oraz finalista mistrzostw świata i Europy. Już w pierwszej próbie posłał on oszczep na odległość 82,16 m. Potem miał cztery cztery nieco bliższe rzuty, a w ostatniej kolejce uzyskał 82,85 m.

Rekordzista Polski Marcin Krukowski rzucił w Kielcach oszczepem 82,85 m

Drugie miejsce w rywalizacji oszczepników zajął Mateusz Kwaśniewski z AZS UMCS Lublin, który rzucił 77,77 m. W konkursie kobiet najlepsza z wynikiem 51,01 m okazała się Klaudia Maruszewska-Regin z AZS UWM Olsztyn, mistrzyni świata juniorek sprzed czterech lat.

Dobrą formę na początku tego nietypowego sezonu, ...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek pokonała granicę 70 metrów. Trzykrotnie!

Przez trzy lata Katarzyna Furmanek atakowała granicę 70 metrów w rzucie młotem, ale do jej pokonania brakowało kilkudziesięciu centymetrów. W pierwszym tegorocznym starcie, w zawodach „Królowa Sportu wraca na Stadion Śląski” w Chorzowie, uczyniła aż trzykrotnie. Już w drugiej próbie posłała młot na odległość 70,15 m, 47 cm dalej od swojego rekordu życiowego z ubiegłorocznej Uniwersjady w Neapolu, na której zdobyła brązowy medal.

Katarzyna Furmanek po konkursie rzutu młotem na Stadionie Śląskim (fot. Facebook KKL Kielce)

W trzeciej kolejce wyrzucony przez zawodniczkę KKL Kielce młot poleciał jeszcze dalej – 71,02 m. W czwartej nieco bliżej, ale znów 63 cm poza granicę 70 m. W kolejnej sędziowie zmierzyli 69,95 m...

Czytaj więcej

Sześć sandomierskich medali dla województwa tarnobrzeskiego w latach 90.

Przez 23 lata Sandomierz nie był we wspólnym województwie z Kielcami. Po reformie administracyjnej w 1975 roku tereny obejmujące zlikwidowane wówczas powiaty sandomierski, opatowski i staszowski zostały przyłączone do nowo utworzonego województwa tarnobrzeskiego. Znalazły się więc poza Kielecczyzną. Powróciły do niej od 1999 roku, po kolejnej reformie, w wyniku której  powstało województwo świętokrzyskie. 

Dominika Narewska z Wisły Sandomierz wygrywa bieg na 100 m ppł podczas mityngu 50-lecia Budowlanych w Kielcach, z prawej Marta Jóźwik z Budowlanych

Przypominamy osiągnięcia lekkoatletów z tych trzech powiatów z „tarnobrzeskich” czasów. Za wiele ich nie było...

Czytaj więcej

Królowa wraca po przerwie na stadion. Dzień Miotacza 20 czerwca

Stadion MOSiR w Kielcach

Dwa miesiące później niż zwykle, ale sezon Królowej Sportu doczeka się otwarcia. Mityng Dzień Miotacza, od którego lekkoatleci zaczynali starty na stadionie w poprzednich latach pod koniec kwietnia, odbędzie się  w Kielcach w sobotę 20 czerwca. O godz. 14 rozegrany zostanie konkurs rzutu młotem, godzinę później rozpoczną się inne konkurencje, nie tylko rzutowe, ale również biegi i skoki.

W programie są biegi na 100, 300, 600 i 1000 m kobiet i mężczyzn, 2000 m mężczyzn, skoki w dal i o tyczce, pchnięcie kulą, rzuty oszczepem i młotem. Zawody będą się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa, zgodnie z wytycznymi ministerstw zdrowia i sportu oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki...

Czytaj więcej

Rekordowa liczba medali młodzieży, udany jubileusz Budowlanych. Rok 1998

Aż 19 medali zdobyli juniorzy i juniorzy młodsi z województwa kieleckiego w ostatnim roku jego istnienia. To rekordowy dorobek w historii startów lekkoatletów Kielecczyzny w mistrzostwach Polski. 

Na mityngu z okazji 50-lecia Budowlanych Paweł Kępa skoczył wzwyż 2.16 m, bijąc rekord okręgu

Ośmiokrotnie na mistrzowskim podium stawali 23-25 stycznia podczas halowych mistrzostw Polski w Spale. Anna Kądziela z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski wygrała bieg na 800 m juniorek w czasie 2.14,26. Na 3000 m juniorów nie miał sobie równych Piotr Człeczyński z Budowlanych Kielce, zwyciężając z rezultatem 8.38,50. Trzeci w tym biegu był Robert Pawlak z STS Skarżysko z wynikiem 8.42,70. Także brązowy medal zdobyła Agnieszka Adamska z STS, która przebiegła 1500 m w 4.35,87.

Czytaj więcej