Archiwum miesiąca październik 2021

Piotr Jaśtal najlepszy z Polaków na podbiegu w Trofeo Vanoni

Piotr Jaśtal (fot. LKB Rudnik)

Piotr Jaśtal z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik startował w reprezentacji Polski w 64. Trofeo Vanoni w Morbegno we włoskiej Lombardii. W tym sztafetowych biegu górskim 3×7,5 km, z przewyższeniem +435 m – 435 m, rywalizowało 86 drużyn. Zwyciężyła sztafeta Francji w czasie 1:30.03, wyprzedzając dwie klubowe drużyny z Włoch.

Polska zajęła ósme miejsce ze stratą 5 min 50 s do zwycięzców. Najlepiej z Polaków pobiegł  Marcin Kubica z Bielska-Białej, który uzyskał indywidualnie 18. czas 31.19. Krzysztof Bodurka z AZS AWF Kraków miał 26. wynik (31.54), a Piotr Jaśtal 36. (32.40).

Świętokrzyski biegacz okazał się najlepszy z Polaków na podbiegu. W tej trudnej części trasy był 15. wśród ponad 250 biegaczy...

Czytaj więcej

Mamy cztery mistrzynie i pięć złotych medali. 2000 m kobiet

Lekkoatletki do niedawna rzadko biegały na 2000 m, ale to się zmienia i o tym dystansie nie można już powiedzieć, że jest nietypowy. Od kilkunastu lat znajduje się bowiem w programie halowych mistrzostw Polski juniorek młodszych, a od 2018 roku także w mistrzostwach młodziczek rozgrywanych na stadionie.

Julia Szydłowska biegnie po złoty medal w toruńskiej hali. Maja Peryt jeszcze czwarta, ale na mecie będzie druga (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Największy sukces na 2000 m świętokrzyskie biegaczki odniosły w lutym tego roku, zajmując dwa pierwsze miejsca w kategorii juniorek młodszych w mistrzostwach rozegranych w hali w Toruniu. Mistrzynią naszego kraju została Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, a tytuł wicemistrzowski zapewniła sobie skutecznym finiszem Maja...

Czytaj więcej

Lidia i Rałał Czarneccy na drugich miejscach w maratonie w Toruniu

Kolejny sukces małżeństwa biegaczy z Bliżyna. W rozegranym w niedzielę 24 października 38. Toruń Maraton Rafał Czarnecki uplasował się na drugiej pozycji, wśród kobiet druga była jego żona Lidia Czarnecka.

Rafał Czarnecki

Lidia Czarnecka

Zdecydowanie najlepszy na ulicach miasta Kopernika okazał się Andrzej Rogiewicz z Grudziądza, który pokonał 42 km 195 m w 2 godz. 24 min 47 s. Czarnecki uzykał czas 2:29,34, Czarnecka 2:54.20. Zwyciężczynią wśród kobiet została Monika Brzozowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z wynikiem 2:49.26.

Na 13. pozycji w klasyfikacji open i 12. wśród mężczyzn z rezultatem 2:53.46 uplasował się Przemysław Wełpa ze Skarżyska-Kamiennej, reprezentujący podobnie jak małżeństwo z Bliżyna Czarnecki Run Team. 23...

Czytaj więcej

Rekordowe 10 km i trzecie miejsce Sabiny Jarząbek w Kole

Sabina Jarząbek(fot.Paweł Małecki)

Znakomicie spisała się Sabina Jarząbek w 41. Międzynarodowym Biegu Warciańskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka na 10 km w Kole. Zawodniczka KKL Kielce uplasowała się na trzecie pozycji wśród kobiet, a czasem 33 min 27 s ustanowiła rekord województwa świętokrzyskiego. Poprzedni najlepszy wynik w biegu ulicznym na 10 km również należał do niej i był gorszy o 1 min 27 s.

Pierwsza wśród pań w Kole Izabela Paszkiewicz z AZS UMCS Lublin ustanowiła rekord Polski rezultatem 31.49. Druga była ubiegłoroczna zwyciężczyni tego biegu Monika Jackiewicz z MKL Szczecin, która uzyskała 33.07.

Wśród mężczyzn zwyciężył Kamil Karbowiak z Kotwicy Brzeg z czasem 29.30. Na dziewiątej pozycji minął metę Tomasz Biskupski, startujący pod szyl...

Czytaj więcej

U nas zaczynali wicemistrzowie Europy i olimpijczycy. 1500 m i mila mężczyzn

Dwa razy mistrzem Polski juniorów na 1500 m był Witold Baran, dwukrotnie złoty medal jako junior młodszy zdobywał Mateusz Borkowski. Ci dwaj znakomici biegacze rozpoczynali swoje kariery w naszym regionie.

Witold Baran prowadzi bieg na 1500 m na stadionie w Skarżysku, za nim Adam Łebek z KSZO

Witold Baran w latach 1957-58 jako zawodnik Zrywu i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski był najlepszym juniorem w Polsce. Trzykrotnie poprawiał rekordy naszego kraju w tej kategorii wieku, a jego wynik 3.48,8 liczył się już wśród seniorów i przez 16 lat pozostawał rekordem województwa świętokrzyskiego.

Już po odejściu z Ostrowca awansował do ścisłej światowej czołówki. W 1962 roku, będąc zawodnikiem warszawskiej Legii, wywalczył w Belgradzie wicemistrzostwo Europy...

Czytaj więcej

Na przełaj po mistrzowskie tytuły pobiegli w Starachowicach

Starachowice były gospodarzem przełajowych mistrzostw województwa świętokrzyskiego, rozegranych w sobotę 9 października. Na trasach przy zalewie Lubianka doszło do kilku ciekawych pojedynków. W biegu na 2,5 km juniorek młodszych doszło do pojedynku medalistek mistrzostw Polski – zwyciężyła Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, pokonując Maję Peryt z Juventy-Kobex Starachowice.  Na 3 km seniorów rywalizowali czołowi polscy biegacze górscy z LKB Rudnik – pierwszy minął metę Sylwester Lepiarz, drugi finiszował Piotr Jaśtal.

Fabian Wieczorkiewicz, zwycięzca biegu młodzików na 2 km (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Ciekawy był bieg na 2 km młodzików, który wygrał Fabian Wieczorkiewicz z Juventy-Kobex, przed Wiktorem Markowskim z KKL Kielce...

Czytaj więcej

Piotr Jaśtal i Małgorzata Czarnota najlepsi w IX Kieleckiej Dysze

Ponad 200 biegaczek i biegaczy rywalizowało w IX Kieleckiej Dysze. Najszybciej 10-kilometrową trasę wiodącą ścieżkami i dróżkami na Stadionie Leśnym, ze startem i metą na bieżni stadionu lekkoatletycznego MOSiR przy ul. Leszka Drogosza, pokonał Piotr Jaśtal z podkieleckich Domaszowic. Znany z występów w biegach górskich w barwach LKB Rudnik zawodnik uzyskał czas 36 min 44 s i o 43 s wyprzedził Michała Bąka z Chełmiec (gm. Strawczyn), który tydzień temu wygrał maraton w Rzeszowie. Trzeci na mecie ze stratą 2 min 23 s do zwycięzcy był Artur Rytlewski z Bielin, reprezentujący 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Małgorzata Czarnota (fot. Paweł Małecki)

Piotr Jaśtal

Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza okazała się Małgorzata Czarnota, student...

Czytaj więcej

Świętokrzyscy biegacze najlepsi w Maratonie Rzeszowskim

Michał Bąk

Podwójnym zwycięstwem świętokrzyskich biegaczy zakończył się 9. PKO Maraton Rzeszowski.  Jako pierwszy minął metę Michał Bąk, który 42 km 195 m pokonał w 2 godz. 26 min 43 s, poprawiając zdecydowanie rekord życiowy. To pierwszy zwycięski bieg maratoński 33-letniego biegacza z Chełmiec (gm. Strawczyn).

Pokonał bardziej doświadczonych i utytułowanych rywali. Drugi na mecie ze stratą 8 s był bowiem Przemysław Dąbrowski z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, zwycięzca  maratonu w Rzeszowie latach 2016 i 2917, a także wicemistrz Polski z 2017 roku. Trzecią pozycję zajął najlepszy w ostatnich latach świętokrzyski maratończyk Rafał Czarnecki z Bliżyna, triumfator rzeszowskiego maratonu w 2019 roku, który uzyskał czas 2:28.44.

Na 15...

Czytaj więcej

Rekordowy bieg 12-latki w mistrzostwach województwa młodzików

Na największe słowa uznania w mistrzostwach województwa świętokrzyskiego młodzików zasłużyły dziewczęta, które w tej kategorii wieku będą dopiero za rok czy dwa. 13-letnia Anastazja Kaczmarek z Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski wygrała bieg na 300 m z bardzo dobrym wynikiem 44,90 s. Była także najszybsza na 100 m z czasem 13,89 s. Na 1000 m zwyciężyła Amelia Wojtan z Juventy-Kobex Starachowice, poprawiając drugi raz w tym sezonie nieoficjalny rekord województwa 12-latek rezultatem 3.19,01.

Amelia Wojtan na prowadzeniu biegu na 1000 m (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Z młodzików, czyli zawodników w wieku 14-15 lat, najlepszy rezultat uzyskał Jakub Stachura z KKL Kielce, który rzucił 5-kilogramowym młotem 43,50 m...

Czytaj więcej

To była prawdziwa sztafeta pokoleń. Także młociarki i sędziowie pobiegli

Było przede wszystkim dużo wspaniałej zabawy, ale także dobre wyniki podczas Świętokrzyskiej Sztafety Pokoleń, czyli zawodów dla wszystkich chętnych niezależnie od wieku czy poziomu sportowego. Wiktorii Gadajskiej z RLTL Optima Radom zaledwie 0,07 s zabrakło do pobicia rekordu Polski młodziczek w biegu na 80 m przez płotki, który wygrała zdecydowanie z czasem 11,45 s.

Zuzanna Pałyga ustanowiła rekord życiowy w rzucie młotem o wadze 4 kg

Rekord życiowy w skoku wzwyż rezultatem 2,08 m ustanowił Przemysław Rutowicz z AZS-AWF Katowice. Zadowolona z ostatniego startu w sezonie była również Zuzanna Pałyga z KKL Kielce, która 4-kilogramowym młotem rzuciła 48,51 m, wypełniając normę na I klasę sportową...

Czytaj więcej