Archiwum miesiąca lipiec 2024

Oliwia Bełczew druga na 800 m, Igor Szydłowski z „życiówką” na 1500 m

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew zajęła drugą lokatę w biegu na 800 m podczas Krakowskiego Mityngu Lekkoatletycznego 2024. Zawodniczka KKL Kielce przygotowująca się do startu w mistrzostwach Polski juniorów, które odbędą się za tydzień w Lublinie, pokonała dwa okrążenia stadionu w 2.08,66. Zwyciężczyni Oliwia Sowa z AZS-AWF Kraków uzyskała 2.07,55.

W biegu na 200 m trzecią lokatę zajął młodzieżowiec KKL Jakub Sobura-Durma z najlepszym w tym sezonie czasem 21,77 s. Czwarty na 1500 m był junior Żaczka Połaniec Igor Szydłowski, który po raz pierwszy przebiegł ten dystans poniżej 4 minut. Jego ustanowiony w Krakowie rekord życiowy wynosi 3.58,82.

Na 12. pozycji ukończył bieg na 1500 m drugi junior Żaczka Karol Bąk, uzyskując rezultat 4...

Czytaj więcej

Mateusz Borkowski jedzie do Paryża, Katarzyna Furmanek była blisko

Mateusz Borkowski (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Pochodzący z Krynek w gminie Brody Mateusz Borkowski znalazł się reprezentacji Polski na 33. Letnie Igrzyska Olimpijskie, które 26 lipca rozpoczną się w Paryżu.

Przypomnijmy, że pierwsze sukcesy odnosił w barwach Ludowego Klubu Biegacza Rudnik, w którym jego talent odkrył trener Sylwester Dudek. Jako junior ustanowił aktualne do dziś rekordy naszego województwa w biegach na 800 i 1500 m. Po zakończenie startów w tej kategorii wiekowej przeszedł do RKS Łódź, a od 2023 r. jest zawodnikiem AZS-AWF Warszawa.

Mateusz wystąpił już na poprzednich igrzyskach w Tokio, gdzie dotarł do półfinału biegu na 800 m...

Czytaj więcej

Drugi bieg, druga „życiówka” i piąte miejsce Mai Peryt na 1500 m

Maja Peryt (fot. Facebook/Juventa-Cerrad Starachowice)

Drugi bardzo dobry występ Mai Peryt w młodzieżowych mistrzostwach Polski w Lublinie. Po sobotnim  srebrnym medalu na 3000 m z przeszkodami zawodniczka Juventy-Cerrad Starachowice w niedzielę świetnie pobiegła na 1500 m. Była na mecie piątą i czasem 4.24,41 o blisko półtorej sekundy poprawiła rekord życiowy.

Wynikiem tym starachowiczanka awansowała na trzecie miejsce w tabeli najlepszych świętokrzyskich biegaczek na tym dystansie w historii. Lepsze rezultaty od niej uzyskały jedynie Wioletta Frankiewicz-Janowska z STS Skarżysko-Kamienna (4.07,84 w 2002 r.) i Celina Magala z Budowlanych Kielce (4.16,0 w 1975 r.).

W drugim dniu mistrzostw w Lublinie ze świętokrzyskich lekkoatletów startował jeszcze Jakub Sobura-Durma

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek druga, Marika Kaczmarek czwarta w Czechach

Katarzyna Furmanek (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Katarzyna Furmanek zajęła drugie miejsce w rzucie młotem na mityngu w czeskim Nowym Mieście nad Metują, zaliczanym do cyklu World Athletics Continental Tour Bronze. Zawodniczka KKL Kielce w swojej najlepszej próbie w szóstej kolejce posłała młot na odległość 69,16 m.

Zdecydowane zwycięstwo w konkursie odniosła reprezentanta Stanów Zjednoczonych Janee Kassanavoid, która cztery razy rzucała ponad 70 m, a swój najlepszy wynik – 73,85 m – uzyskała w piątej kolejce. Trzecią lokatę zajęła inna Amerykanka Jillian Shippee z wynikiem 66,22 m.

Na czwartej pozycji uplasowała się druga zawodniczka KKL Marika Kaczmarek, która rzuciła 61,52 m. Za Amerykankami i kielczankami uplasowały się trzy młociarki z Czech...

Czytaj więcej

Maja Peryt ze srebrnym medalem młodzieżowych mistrzostw Polski

Maja Peryt

Bardzo ambitnie pobiegła Maja Peryt na 3000 m z przeszkodami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Lublinie. Biegaczka Juventy-Cerrad Starachowice od początku plasowała się w ścisłej czołówce i minęła metę na drugiej pozycji z czasem 10.24,36, poprawiając o prawie 12 sekund rekord życiowy. Podopieczną trenera Dawida Kubca wyprzedziła tylko mająca „życiówkę” poniżej 10 minut Martyna Krawczyńska (Prefbet-Sonarol Łomża), która w tym rozegranym w upale biegu uzyskała rezultat 10.17,28.

Duży zawód sprawił kandydat do medalu w skoku o tyczce Nikodem Pochopień. W najważniejszym starcie w sezonie uzyskał najsłabszy rezultat 4,40 m i był piąty. Aby znaleźć się na trzecim stopniu podium, wystarczyło skoczyć 4,60 m...

Czytaj więcej

Odeszła Alina Bednarczyk, przed laty czołowa płotkarka Kielecczyzny

Alina Bednarczyk-Trafisz (1956-2024)

Nie żyje Alina Bednarczyk-Trafisz, czołowa płotkarka Kielecczyzny w latach 70., a później nauczycielka wychowania fizycznego w kieleckich szkołach. Zaczynała karierę w Budowlanych Kielce, już jako 14-latka należała w 1970 r. do czołówki płotkarek w województwie. Rok później wywalczyła czwarte miejsce w mistrzostwach Polski młodziczek w biegu na 100 m przez płotki z czasem 15,4 s. W 1973 r. zajęła siódmą lokatę w halowych mistrzostwach naszego kraju na 60 m ppł z wynikiem 9,2 s.

Swój rekord życiowy na 100 m ppł – 15,3 s – uzyskała w 1975 r. w barwach AZS Nowi Kielce. Dwa lata później ustanowiła rekord okręgu w tej konkurencji przy pomiarze elektrycznym – 15,87 s. Była jedną z najlepszych zawodniczek Nowych, którzy w 1976 r...

Czytaj więcej

Świętokrzyskie ostatnie i bez medalu w olimpiadzie młodzieży

Dominik Kotulski (fot. Agnieszka Kozłowska)

Piąte miejsce Dominika Kotulskiego w rzucie młotem to największe osiągnięcie świętokrzyskich juniorów młodszych w 30. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lublinie. 16-latek z KKL Kielce zapewnił je sobie rezultatem 57,53 m (w eliminacjach miał 57,90 m).

Mający medalowe szanse w skoku o tyczce Karol Białogoński, także z KKL, doznał kontuzji i musiał zrezygnować ze startu w eliminacjach. Jego klubowa koleżanka Adrianna Gierek wygrała finał B biegu na 800 z czasem 2.14,35, co dało jej dziewiątą lokatę w tej konkurencji.

Punktowane miejsca w pierwszej dwudziestce zdołali wywalczyć jeszcze zawodnicy KKL: Borys Lach (13. w skoku o tyczce z wynikiem 3,30 m), Małgorzata Miśta (15...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek pierwsza, Oliwia Bełczew druga w Warszawie

Katarzyna Furmanek (fot. Paweł Małecki)

Pewnym zwycięstwem Katarzyny Furmanek zakończył się konkurs rzutu młotem podczas zawodów w Warszawie. Zawodniczka KKL Kielce w pierwszej kolejce rzuciła 68,78 m, w drugiej 4 cm dalej, a pozostałe próby miała nieważne.

Drugie miejsce zajęła Aleksandra Śmiech z Agrosu Zmość z wynikiem 66,70 m, a trzecie Marika Kaczmarek z KKL z najlepszym rezultatem w sezonie 64,31 m. Szóste miejsce zajęła była zawodniczka kieleckiego klubu Wiktoria Wijas, reprezentująca od kilku tygodni AZS-AWF Warszawa, która rzuciła 50,71 m. Juniorka KKL Zuzanna Pałyga uzyskała 47,61 m i była siódma.

Kolejna juniorka KKL Oliwia Bełczew uplasowała się na drugiej pozycji w biegu na 1500 m z rekordem życiowym 4,31,38...

Czytaj więcej

Nie żyje Wojciech Michałowski, tyczkarz Budowlanych, zasłużony sędzia

W wieku 79 lat zmarł Wojciech Michałowski, czołowy przed laty kielecki tyczkarz, a później sędzia lekkoatletyczny. Był zawodnikiem Budowlanych Kielce,  najlepsze wyniki uzyskiwał w skokach i dziesięcioboju. W 1962 r. jako 17-latek skoczył wzwyż 1,785 m, plasując się na pierwszym miejscu w województwie w kategorii juniorów. Później jego główną konkurencją stał się skok o tyczce. Na zawodach o wejście do II ligi 19 września 1964 r. w Kielcach skoczył 3,60 m i przyczynił się do wywalczenia pierwszego awansu w historii kieleckiego klubu.

Wojciech Michałowski był piątym tyczkarzem Kielecczyzny, który pokonał wysokość 4 m

Swój rekord życiowy – 4,10 m – ustanowił 6 czerwca 1970 r. na mistrzostwach okręgu w Ostrowcu Świętokrzyskim...

Czytaj więcej