Archiwum miesiąca lipiec 2013

Cztery złote medale świętokrzyskich lekkoatletów w OOM

Katarzyna Furmanek jedną z najlepszych zawodniczek XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łodzi! Miotaczka KKL Kielce zwyciężyła w rzucie młotem, poprawiając dwukrotnie rekord Polski, a ponadto najdalej rzuciła dyskiem. Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski z LKB Rudnik pewnie wygrali biegi na 1500 m.

Katarzyna Furmanek była zdecydowaną faworytką konkursu rzutu młotem i złoty medal zapewniła sobie praktycznie już w pierwszej kolejce wynikiem 65,03 m. W trzeciej rzuciła 68,74 – o 4 cm dalej od ustanowionego w maju rekordu Polski. W ostatniej szóstej próbie wyrzucony przez kielczankę 3-kilogramowy młot wylądował na 69,56 m. W rzucie dyskiem 17-letnia zawodniczka KKL nie biła rekordów, zwycięstwo zapewniła sobie w drugiej próbie rezultatem 40,89 m.
Kolejn...

Czytaj więcej

Alpejski brąz, anglosaskie złoto i srebro

Daniel Wosik zdobył brązowy medal w mistrzostwach Polski w biegu górskim w stylu alpejskim. Zawodnik MUKS THM Ostrowiec pokonał liczącą 10,8 km trasę z Międzygórza na Śnieżnik, z sumą podbiegów 980 m i zbiegów 180 m, w 58 min 28,9 s. Bardzo dobre czwarte miejsce zajął debiutujący w kategorii seniorów Sylwester Lepiarz, także z MUKS THM, który uzyskał czas 59.23,0. Szósty na mecie był Piotr Koń (RMD Montrail Team/GLKS Fałków) z czasem 1:00.55,2.
Mistrzem Polski został Dariusz Kruczkowski z klubu Regle Szklarska Poręba (57.05,8).
W biegu alpejskim kobiet na 9,5 km (+ 935, – 55 m) dziewiątą lokatę zajęła Karolina Gacoń z LKB Rudnik z czasem 1:10.58,7.
Juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy walczyli w Międzygórzu o medale w biegach anglosaskich...

Czytaj więcej

Karolina Kołeczek mistrzynią Polski!

Karolina Kołeczek zdobyła mistrzostwo Polski seniorek w biegu na 100 m przez płotki. Podczas rozgrywanych w Toruniu zawodów ustanowiła też rekord województwa w tej konkurencji.
Już w eliminacjach zawodniczka Trojki Sandomierz, która przed tygodniem została młodzieżową wicemistrzynią Europy, zademonstrowała życiową formę. Uzyskała zdecydowanie najlepszy rezultat 13,29. W finale pobiegła jeszcze szybciej – 13,21. To nowy rekord województwa, o 0,07 s lepszy od poprzedniego ustanowionego przez sandomierzankę w maju. Druga na mecie była jej najgroźniejsza rywalka Urszula Bhebhe z AZS-AWF Warszawa z rekordem życiowym 13,30.
Z pozostałych świętokrzyskich lekkoatletów startujących w Toruniu najlepiej wypadła Mariola Ślusarczyk (WiR Łopuszno), która zajęła piąte miej...

Czytaj więcej

Miotaczka KKL nie awansowała do finału mistrzostw Europy

32 cm zabrakło Katarzynie Furmanek, aby awansować do finałowego konkursu rzutu młotem podczas mistrzostw Europy juniorów we włoskim Rieti.
17-letnia miotaczka KKL Kielce uzyskała w eliminacjach 14. wynik – 57,34 m. Dwunasta zawodniczka, która awansowała do finału, miała rezultat 57,66. Najdalej rzuciła Białorusinka Hanna Zinczuk – 63,14. Druga reprezentantka Polski Malwina Kopron zapewniła sobie awans do finałowej stawki szóstym wynikiem 60,43.

Czytaj więcej

Mateusz Borkowski najlepszy w Europie!

Wspaniały sukces 16-letnich biegaczy z LKB Rudnik! Mateusz Borkowski wygrał bieg na 3000 m podczas 12. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie (Holandia). Agnieszka Filipowska była czwarta na tym samym dystansie wśród dziewcząt.
Mateusz nie był faworytem biegu, w którym pięciu spośród dwunastu jego rywali legitymowało się lepszymi rekordami życiowymi. Nie po raz pierwszy pokazał jednak, że potrafi walczyć. Czasem 8.28,99 poprawił swoją „życiówkę” o 13 sekund i zwyciężył zdecydowanie. Drugi na mecie Turek Omer Oti uzyskał 8.31,20.
Agnieszka również walczyła bardzo dzielnie. Przebiegła 3000 m w 9.54,71, aż o ponad 18 sekund szybciej od swojej „życiówki”. Ustanowiła rekord województwa juniorek młodszych, ale trzy rywalki były jeszcze szybsze...

Czytaj więcej

Karolina Kołeczek wicemistrzynią Europy!

Wspaniały sukces Karoliny Kołeczek! Zawodniczka Trójki Sandomierz zdobyła srebrny medal w biegu na 100 m przez płotki podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Tampere. W finale tej konkurencji 20-letnia zawodniczka Trójki Sandomierz uzyskała czas 13,30 s. Wyprzedziła ją tylko Norweżka Isabelle Pedersen, która uzyskała 13,12. Trzecie miejsce zajęła Nesiri Nooralotta z Finlandii (13,39), a czwarte Urszula Bhebhe (13,42), która pokonała Karolinę w czerwcowych młodzieżowych mistrzostwach Polski.
Srebrny medal płotkarki z Sandomierza to jeden z największych sukcesów świętokrzyskiej lekkiej atletyki w historii. Podopieczna trenera Andrzeja Mirka jest drugą po Mirosławie Sarnie lekkoatletką z naszego regionu, która stanęła na podium mistrzostw Europy w konkurencji ind...

Czytaj więcej

Szóste miejsce Katarzyny Furmanek w mistrzostwach świata

Szóste miejsce Katarzyny Furmanek w konkursie rzutu młotem podczas mistrzostw świata juniorów młodszych w Doniecku. Zawodniczka KKL Kielce uzyskała rezultat 66,64 m.
Wśród 12 uczestniczek finałowej rywalizacji młociarek miała trzeci rekord życiowy – 68,70.
Dalej od niej rzucały tylko dwie Węgierki, które – jak się okazało – były poza zasięgiem rywalek. Zwyciężyła Réka Gyurátz, ustanawiając rezultatem 73,20 rekord mistrzostw. Drugie miejsce zajęła Helga Völgyi – 71,95. Zaciętą walkę o brązowy wygrała Valeria Semenkova z Ukrainy, która rzuciła 68,62, poprawiając o ponad 2 m rekord życiowy. „Życiówki” ustanowiły także czwarta w konkursie Norweżka Beatrice Nedberg Llano (68,31) i piąta Greczynka Dimitra Zótou (67,20).
Gdyby więc 17-letnia k...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek w finale mistrzostw świata!

Katarzyna Furmanek zakwalifikowała się do finału konkursu rzutu młotem podczas mistrzostw świata juniorów młodszych w Doniecku. Zawodniczka KKL Kielce uzyskała drugi wynik eliminacji 67,33 m.
Dalej od niej rzuciła tylko Węgierka Réka Gyurátz – 71,72. Trzeci rezultat w eliminacjach – 67,31 – uzyskała Australijka Alexandra Hulley. Druga reprezentantka Polski w tej konkurencji Marika Kaczmarek (MUKS Kadet Rawicz) miała 14. wynik 61,76 i nie awansowała do finału, który zostanie rozegrany w sobotę 13 lipca.

Czytaj więcej

Świętokrzyscy lekkoatleci wśród najlepszych na świecie i w Europie

Katarzyna Furmanek z KKL Kielce reprezentować będzie Polskę w mistrzostwach świata juniorów młodszych i mistrzostwach Europy juniorów, a Karolina Kołeczek z Trojki Sandomierz w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Nie są bez szans na zajęcie czołowych miejsc.
Mistrzostwa świata lekkoatletów do 17 lat odbędą się 10-14 lipca w Doniecku (Ukraina). Katarzyna Furmanek rozpocznie rywalizację 12 sierpnia, kiedy to planowane są eliminacje rzutu młotem o wadze 3 kg. Finał tej konkurencji rozegrany zostanie następnego dnia. Kielczanka z najlepszym swoim tegorocznym wynikiem 68,70 m, który jest rekordem Polski, zajmuje piąte miejsce w tabelach światowych. Wyprzedzają ją tylko trzy rzucające powyżej 70 m Węgierki oraz o 5 cm Turczynka.
Zaraz po powrocie z Doniecka miotacz...

Czytaj więcej

Sukcesy młodych biegaczy górskich w mistrzostwach Europy

Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik i Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój reprezentowali Polskę w mistrzostwach Europy juniorów młodszych w biegach górskich we francuskim Gap. Damian zajął bardzo dobre piąte miejsce na trasie o długości 5,3 km, z sumą podbiegów 335 m i taką samą sumą zbiegów. Pokonał ją w 25 min 31 s i był najlepszym z Polaków.
Agnieszka w biegu dziewcząt na 2,5 km (+170 m, – 170 m) zajęła 15. miejsce z czasem 14.33. Przywiozła jednak z Francji srebrny medal, ponieważ polskie biegaczki zajęły drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej za Turczynkami. Głównie dzięki Magdalenie Dias z Floty Gdynia, która indywidualnie także zdobyła wicemistrzostwo Europy.
Drużyna polskich juniorów sklasyfikowana została na siódmej pozycji.

Czytaj więcej