Menu













Kamila Skolimowska (1982 - 2009)



Zmarł trener Zdzisław Furmanek

W nocy z 7 na 8 stycznia zmarł dr Zdzisław Furmanek, nauczyciel i trener niezwykle zasłużony dla kieleckiej i świętokrzyskiej lekkoatletyki. Jego podopieczni zdobyli kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski.

Sam uprawiał w młodości lekkoatletykę, głównie rzuty, a także podnoszenie ciężarów, reprezentując barwy LZS. Jako nauczyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bliżynie stworzy tam silny ośrodek sportowy. Był także trenerem w Granacie Skarżysko, a w drugiej połowie lat 70. przeniósł się do Kielc. Pracował w Wojewódzkiej Federacji Sportu i Liceum Ekonomicznym nr 2, gdzie był wicedyrektorem, a także szkolił lekkoatletów Budowlanych. Wspólnie z żoną Stefanią prowadzili grupę rzutów, zaliczającą się do najsilniejszych w Polsce. Wychowali wielu medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów kraju, m.in. Halinę Fornal (w Bliżynie), Marię Gaweł, Dorotę Waszczuk, Mariana Makowskiego, Jadwigę Kubicką, Agnieszkę Skowerską, Zuzannę Woś, Romana Fostriaka (w Budowlanych). Medale w rzucie młotem zdobywał także ich syn Grzegorz Furmanek.

Zdzisław Furmanek był także aktywnym działaczem LZS, prezesem Budowlanych, pracował też w Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki. Od 2005 roku szkolił miotaczy Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, m.in. zdobywcę szóstego miejsca w mistrzostwach Europy juniorów w pchnięciu kulą Kamila Zbroszczyka, złotą medalistkę Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w rzucie młotem Katarzynę Kopeć i swoich wnuków - wicemistrza OOM w rzucie młotem Tomasza Furmanka oraz jego siostrę Katarzynę, w ubiegłym roku najlepszą 13-latkę w Polsce w rzutach.

fot. Wojtek Habdas

Od kilku lat zmagał się z chorobą, ale nie rezygnował ze szkolenia młodzieży, które ostatnio prowadził społecznie. Jeszcze w tym tygodniu był na treningu z zawodnikami KKL. W kwietniu skończyłby 75 lat.

Część Jego Pamięci!

Pogrzeb Zdzisława Furmanka odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia. O godz. 12 odprawiona zostanie msza żałobna w kieleckiej katedrze, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Stary.


Już niedługo strona ta zmieni profil, oczywiście głównym tematem nadal będzie lekkoatletyka. Co za tym idzie planujemy zmianę adresu z obecnego na www.la.kielce.com.pl.



Dużo zdrowia, szczęścia i znakomitych wyników!!

www.kkl.org.pl

5 grudnia 2009 roku uruchomiona została nowa strona internetowa Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego pod adresem:

www.kkl.org.pl

Serdecznie zapraszamy!


Zapraszamy na Biegi Niepodległości

Biegi Niepodległości rozegrane zostaną 11 listopada wokół stadionu lekkoatletycznego przy ul. Bocznej. Zawodnicy rywalizować będą na dystansach od 700 m do 5 km. Dwa najdłuższe biegi - na 3 km kobiet i 5 km mężczyzn - zaliczane są do Grand Prix PZLA w biegach przełajowych. Początek imprezy o godz. 11.


Rekordowy Memoriał Edmunda Sarny

Kamil Zbroszczyk dwukrotnie poprawiał rekord województwa seniorów w pchnięciu kulą, Katarzyna Furmanek pobiła rekord młodziczek w rzucie młotem i 13-latek w pchnięciu kulą. W ośmioboju Paweł Tietierin ustanowił rekord 16-latków, a Patryk Gradzik 14-latków. Podczas II Memoriału Edmunda Sarny zawodnicy KKL ustanowili też wiele wartościowych rekordów życiowych

Czytaj w "Aktualnościach"


KKL utrzymał się w lekkoatletycznej ekstraklasie!

Dzięki dobrej postawie na zawodach w Krakowie drużyna KKL utrzymała się w lekkoatletycznej ekstraklasie. Wyprzedziliśmy MKL Szczecin, który po pierwszym rzucie ligi był przed nami, a także AZS AWF Gorzów i Wawel Kraków. Wszystkie te drużyny zostały zdegradowane do II ligi. KKL trzeci rok startów w pierwszej lidze zakończył na 13. miejscu z dorobkiem 5020 pkt.

Szczegóły w "Aktualnościach"


Krzysztof Radziszewski młodzieżowym wicemistrzem Polski!

W poprzednich latach dwukrotnie zajmował czwarte miejsca, za trzecim razem dopiął swego - Krzysztof Radziszewski zdobył srebrny medal w młodzieżowych mistrzostwach Polski w biegu na 110 m ppł z czasem 14,14 sek. W Bielsku-Białej zawodnicy KKL wywalczyli jeszcze trzy punktowane miejsca - Dawid Kubiec był piąty na 5000 m i ósmy na 1500 m, a Katarzyna Kopeć szósta w rzucie młotem.

Szczegóły w "Aktualnościach"


na zdjęciu Krzysztof Radziszewski.
Fot. Jarosław Kubalski


Kamila Chudzik trzecią siedmioboistką świata!

Kamila Chudzik zdobyła brązowy medal w siedmioboju podczas mistrzostw świata w Berlinie. Była zawodniczka KKL, która obecnie reprezentuje AZS AWFiS Gdańsk, zdobyła 6.471 pkt. Poprawiła rekordy życiowe w pchnięciu kulą (15,10) i biegu na 200 m (24,33), wyrównała w skoku w dal (6,55). To największy sukces w historii kobiecego wieloboju w Polsce. Serdeczne gratulacje dla Kamili i jej trenera Sławomira Nowaka!


Zapraszamy na IV Mityng Świętokrzyski

W niedzielę 23 sierpnia na stadionie przy ul. Bocznej w Kielcach odbędzie się IV Mityng Świętokrzyski. Początek tych zaliczanych do Lekkoatletycznego Pucharu Polski zawodów o godz. 15. Udział w nich zapowiedzieli czołowi polscy lekkoatleci.

Komunikat organizacyjny w dziale "Regulaminy"


Krzysztof Radziszewski na podium mistrzostw Polski seniorów

Krzysztof Radziszewski zdobył brązowy medal w biegu na 110 m ppł podczas mistrzostw Polski seniorów w Bydgoszczy. 22-letni zawodnik KKL przebiegł ten dystans w 14,32 sek. To jego największy sukces w karierze, pierwszy medal w mistrzostwach kraju.

Więcej w "Aktualnościach"


Złoty medal Filipa Przemyskiego, brąz Kornelii Kostki w OOM!

Filip Przemyski zwyciężył w biegu na 400 m podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Krakowie. W eliminacjach podopieczny trenera Krzysztofa Jóźwika ustanowił rekord życiowy czasem 48,67, zaledwie 0,06 sek. gorszym od rekordu województwa juniorów młodszych. W finale do zwycięstwa wystarczył mu rezultat 48,96. Brązowy medal w biegu na 2000 m z przeszkodami wywalczyła Kornelia Kostka, która także ustanowiła "życiówkę" - 7.04,91.


Sztafeta z Filipem Przemyskim dziewiąta w mistrzostwach świata

Podczas mistrzostw świata juniorów młodszych we włoskim Bressanone polska sztafeta 100+200+300+400 m z Filipem Przemyskim w składzie zajęła drugie miejsce w trzecim biegu eliminacyjnym, przegrywając tylko z Jamajką. Czas 1.55,29 dał Polakom 9. miejsce wśród 25 sztafet startujących w eliminacjach. Do awansu do finału zabrakło tylko 0,39 sek. Filip pobiegł 300 m. Prócz niego w polskiej sztafecie wystąpili: Paweł Krysiak (100 m), Tomasz Kluczyński (200 m) i Ziemowit Dutkiewicz (400 m).


Filip Przemyski zakwalifikował się na mistrzostwa świata!

Filip Przemyski znalazł się w 24-osobowej reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów młodszych, które 8-12 lipca odbędą się we włoskim Bressanone. Zawodnik KKL wystartuje w sztafecie 100+200+300+400 m. Najprawdopodobniej na 300 m, na którym to dystansie pokonał krajowych rywali podczas Memoriału L.Szumlewskiego w Łodzi, ustanawiając rekord życiowy 34,79 sek. Podczas tych samych zawodów Krzysztof Radziszewski ustanowił rekord województwa na 110 m ppł świetnym czasem 14,08, zaledwie 0,08 sek. gorszym od minimum PZLA na młodzieżowe mostrzostwa Europy!


List otwarty zawodnikow KKL do prezydenta Kielc w "Aktualnościach"


Stadion ciągle w proszku, mityng w sierpniu!

Z uwagi na przedłużający się remont stadionu lekkoatletycznego przy ul. Bocznej w Kielcach, zmuszeni jesteśmy zmienić termin IV Mityngu Świętokrzyskiego. Zaliczane do Lekkoatletycznego Pucharu Polski zawody, które miały się odbyć 18 lipca, zostają przesunięte na 23 sierpnia. O ile oczywiście wykonująca od końca kwietnia w ramach gwarancji prace firma Masters zdąży załatać ciągle odklejającą się i dziurawą nawierzchnię, jaką położyła na bieżni i skoczniach w latach 2003-2004. Spieszy się powoli, a pogoda też nie pomaga...


KKL czternasty w I lidze, rekord Krzysztofa Radziszewskiego

Czternastą lokatę zajęła drużyna KKL w pierwszym rzucie I ligi seniorów rozegranym w Białej Podlaskiej. Wyprzedziliśmy AZS AWF Gorzów i Wawel Kraków, minimalnie ulegliśmy zespołom MKL Szczecin i AZS UMCS Lublin. Z tymi klubami będziemy walczyć o utrzymanie w lekkoatletycznej elicie w drugim rzucie 5 września w Krakowie. W Białej Podlaskiej najlepszy wynik z zawodników KKL uzyskał Maciej Pałyszko, który zwyciężył w rzucie młotem wynikiem 71,58 m. W biegu na 110 m ppł Krzysztof Radziszewski poprawił rekord województwa czasem 14,54 sek.

Więcej w "Aktualnościach"


Rekord Polski Macieja Pałyszki!

21 m 34 cm - tyle od 9 maja wynosi rekord Polski w rzucie ciężarkiem 35-funtowym (15,88 kg). Ustanowił go Maciej Pałyszko startujący poza konkursem w mistrzostwach Polski weteranów w Sopocie. Dotychczasowy rekord w tej nietypowej konkurencji należał od 2007 roku do Jarosława Zakrzewskiego (AZS AWFiS Gdańsk) i był o 93 cm gorszy od wyniku miotacza KKL.


Złoty bieg Kornelii Kostki w Zamościu!!!

Kornelia Kostka zdobyła złoty medal w biegu na 3 km podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegach przełajowych w Zamościu. Pokonała ten dystans w 9 min. 19 sek., wyprzedzając o 5 sekund drugą na mecie Martynę Adamczyk z STS Skarżysko. To już drugi złoty medal Kornelii w tym roku - w styczniu została mistrzynią Polski juniorek młodszych na 3 km w hali. Serdecznie gratulujemy biegaczce KKL i jej trenerowi Adamowi Dzikowi!


Jan Mochocki nowym prezesem KKL

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze wybrało na nowego prezesa KKL Jana Mochockiego, dotychczasowego wiceprezesa. Ponadto do nowego zarządu klubu weszli: Mirosława Sarna, Krzysztof Jóźwik, Mariusz Skuta i Tomasz Wieczorek. Komisję rewizyjną tworzą: Marta Radzimirska, Zbigniew Jędrzejczyk i Andrzej Żeleźnikow.


Kornelia Kostka najlepsza w Crossie Świętokrzyskim

Kornelia Kostka nie dała szans rywalkom i zdecydowanie zwyciężyła bieg na 3 km zaliczany do klasyfikacji Grand Prix PZLA w biegach przełajowych. Podczas III Crossu Świętokrzyskiego im. Krzysztofa Wolińskiego zwycięstwa odnieśli też Marta Stemplewska i Sebastian Kowalski

Szczegóły w "Aktualnościach"


Agnieszka Kolasa wyżej rekordu Polski w Kielcach

Zwycięstwem Agnieszki Kolasy zakończył się II Kielecki Mityng w Skoku o Tyczce o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby. Zawodniczka SKLA Sopot pokonała wysokość 3,92 m. To nowy halowy rekord Polski juniorek młodszych.

Więcej w 'Aktualnościach' oraz "Galerii"


Złote medale Kornelii i Filipa, brąz Pawła w mistrzostwach Polski!

Bardzo dobrze wypadli juniorzy młodsi KKL w halowych mistrzostwach Polski w Spale. Kornelia Kostka zdecydowanie wygrała bieg na 2000 m, bijąc rekord województwa czasem 6.38,71. Filip Przemyski zwyciężył w biegu na 300 m, a Paweł Tietierin był na tym dystansie trzeci. Obydwaj zdecydowanie poprawili rekordy życiowe. Filipowi zabrakło tylko 0,12 sek. do rekordu Polski! Bardzo bliski medalu był Michał Zarychta, który uplasował się na czwartym miejscu w 7-boju. W biegu na 300 m dziewcząt Katarzyna Kozak zajęła szóste miejsce.

Więcej w "Aktualnościach"




Zapraszamy na II Kielecki Mityng w Skoku o Tyczce

II Kielecki Mityng w Skoku o Tyczce o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby odbędzie się w poniedziałek 26 stycznia o godz. 17 w hali MOSiR przy ul. Bocznej. W programie konkurs kobiet. Pierwsza wysokość 3,20 m. Mamy nadzieję, że rywalizacja zakończy się na poziomie powyżej 4 m. W zawodach zapowiedziały bowiem udział czołowe polskie tyczkarki, m.in. Katarzyna Sowa z Gdańska (rekord życiowy 4,17), Agnieszka Wrona z KKL Kielce (rek. życ. 4,10) oraz Agnieszka Kolasa, która w ubiegłym roku wyrównała rekord Polski juniorek młodszych wynikiem 4,00 m. Serdecznie zapraszamy na te ciekawie zapowiadające się zawody sympatyków Królowej Sportu. Wstęp wolny!




Wiceprezes KKL Jan Mochocki w zarządzie PZLA

Miło nam poinformować, że wiceprezes naszego klubu Jan Mochocki został wybrany do nowego zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy na rzecz Królowej Sportu! Prócz Jana Mochockiego podczas zjazdu w Spale wybrano do zarządu 21 osób, m.in. czterokrotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego oraz srebrnego i brązowego medalistę Artura Partykę. Nowym prezesem PZLA został Jerzy Skucha z Warszawy.


Czwarte urodziny KKL z biskupem Marianem Florczykiem

(9 I) Biskup Marian Florczyk, duszpasterz sportu polskiego, był honorowym gościem spotkania z okazji czwartej rocznicy powstania KKL, na którym podsumowaliśmy także 2008 rok.



Rafał Wójcik drugi w XX Biegu Niepodległości w Warszawie

Rafał Wójcik zajął drugie miejsce w jubileuszowym XX Biegu Niepodległości w Warszawie. Sebastian Kowalski był najlepszy z gimnazjalistów podczas Biegów Niepodległości w Kielcach. W zaliczanym do Grand Prix PZLA biegu głównym na 5 km Dawid Kubiec uplasował się na czwartej pozycji.


Na zdjęciu: Rafał Wójcik
(foto: bieganie.pl)

Szczegóły w "Aktualnościach"


Srebrne medale młodzików, brąz młodzieżowca

Bardzo dobrze spisali się młodzicy KKL podczas Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Słupsku, czyli nieoficjalnych mistrzostwach Polski młodzików. Drugie miejsca wywalczyli Paweł Tietierin w biegu na 300 m i Michał Zarychta w skoku wzwyż. Ponadto Michał Buk był siódmy w skoku o tyczce, a Marcin Koźbiał ósmy w rzucie młotem.

W młodzieżowych mistrzostwach Polski w Grudziądzu Dominik Szewczyk zdobył brązowy medal w rzucie młotem. Czwarty w biegu na 110 m ppł był Krzysztof Radziszewski, piąte lokaty zajęli Dawid Kubiec (1500 m) i Tomasz Król (wzwyż), ósmy był Rafał Zięba (młot).

Szczegóły w "Aktualnościach"


KKL awansował do pierwszej dziesiątki polskich klubów!

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy KKL w drugim rzucie I ligi w Zamościu. W punktacji tych zawodów zajęliśmy ósme miejsce, a w punktacji ligi za 2008 rok - dziewiąte! W porównaniu z pierwszym rzutem. rozegranym 31 maja w Białej Podlaskiej, awansowaliśmy więc aż o cztery miejsca, a w porównaniu z ubiegłym rokiem o dwa. Wyprzedziliśmy m.in. takie kluby jak AZS AWF Katowice, AZS AWF Gorzów, AZS Łódź czy Wawel Kraków. W Zamościu nasi lekkoatleci walczyli niezwykle ambitnie, nikt nie zawiódł.

Szczegóły w "Aktualnościach"



Złoto Kornelii Kostki, brąz Tomka Furmanka w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży!

Kornelia Kostka w pięknym stylu wygrała bieg na 2000 m z przeszkodami podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bydgoszczy. Czasem 7.06,17 poprawiła rekord życiowy, wyprzedzając drugą zawodniczkę na mecie aż o 7, 81 sek. Tomek Furmanek startował po kontuzji, ale pewnie wywalczył brązowy medal w rzucie młotem rezultatem 65,34 m.

więcej w 'Aktualnościach'


Cztery zwycięstwa w Pucharze Polski

Agnieszka Wrona, Dawid Kubiec, Daniel Borkowski i Maciej Pałyszko wygrali zaliczane do Lekkoatletycznego Pucharu Polski konkurencje rozegrane podczas III Mityngu Świętokrzyskiego

więcej w 'Aktualnościach'


Srebrny medal Macieja Pałyszki, czwarte miejsce Dominika Szewczyka, szóste Agaty Dróżdż, ósme Agnieszki Wrony i Krzysztofa Radziszewskiego (z rekordami) w mistrzostwach Polski seniorów w Szczecinie!

Szczegóły w 'Aktualnościach'


2651 punktów i 13. miejsce w I lidze wywalczyliśmy w Białej Podlaskiej

Szczegóły w 'Aktualnościach'


Maciej Pałyszko zawodnikiem KKL!
dodano 28.5.2008

Jeden z najlepszych polskich młociarzy Maciej Pałyszko został zawodnikiem KKL. Ostatnio reprezentował warszawską Skrę. Ma 30 lat i zapowiada walkę o zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Jako junior był mistrzem świata i Europy, zdobył też brązowy medal na młodzieżowych mistrzostwach Starego kontynentu. W 2000 roku startował na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, ale miał pecha - uzyskał 13. wynik eliminacji i nie zakwalifikował się do finału. Był mistrzem Polski w 1998 roku, w następnych latach zdobywał zwykle srebrne medale, ulegając Szymonowi Ziółkowskiemu, mistrzowi olimpijskiemu z 2000 roku. Jego rekord życiowy sprzed pięciu lat wynosi 80,89 m. W pierwszym tegorocznym starcie 24 maja na mityngu w Halle Maciej rzucił 74,26 m. W barwach KKL zadebiutuje w zawodach pierwszej ligi seniorów 31 maja w Białej Podlaskiej.

Foto: Marcin Pawelec, Agencja Gazeta


Juniorzy KKL pojechali do Zielonej Góry w osłabionym składzie, ale utrzymali 14 miejsce w kraju

Szczegóły w 'Aktualnościach'


"Srebro" i rekord Rafała Wójcika w maratonie!

Rafał Wójcik zdobył w Dębnie wicemistrzostwo Polski w maratonie. Trasę 42 km 195 m pokonał w 2 godz. 13 min. 2 sek., poprawiając o 9 sek. własny rekord województwa. Nie był jednak zadowolony, bo praktycznie stracił szansę zakwalifikowania się na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Przepustkę na tę imprezę zapewnił sobie mistrz Polski Henryk Szost z Grunwaldu Poznań czasem 2:11.59.

Więcej w 'Aktualnościach'



Rafał Wójcik biegnie po medal w Kwidzynie (zdjęcie: serwis www.bieganie.pl)


Rafał Wójcik na medal, młodzicy i juniorzy młodsi najlepsi w makroregionie!

Rafał Wójcik zdobył brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w biegu przełajowym na 8 km. Na trasie w Kwidzynie wyprzedzili go tylko ubiegłoroczny mistrz Marcin Chabowski (Wejher Wejherowo) i Karol Rzeszewicz (LKS Zantyr Sztum). Drużyna seniorów KKL uplasowała się na szóstym miejscu.

W mistrzostwach makroregionu łódzko-świętokrzyskiego w biegach przełajowych wygraliśmy punktację drużynową zarówno w kategorii młodzików, jak i juniorów młodszych. Indywidualnie najlepiej wypadł Dawid Szewczyk, który wygrał bieg na 5 km juniorów młodszych. Drugie miejsca zajęli Maja Jóźwik (2 km juniorek młodszych) i Sebastian Kowalski (2 km młodzików), a trzecie Marta Stemplewska (1,5 km młodzików).

Więcej w 'Aktualnościach'


Agata Dróżdż i Artur Osman zwyciężyli w II Crossie Świętokrzyskim (1-3-2008)

Mimo ciągle padającego deszczu i silnego wiatru blisko 80 biegaczy z czterech województw wystartowało w II Crossie Świętokrzyskim. W biegach głównych zaliczanych do punktacji Grand Prix PZLA zdecydowanie zwyciężyli reprezentanci KKL - na 3 km kobiet Agata Dróżdż, a na 6 km 38-letni Artur Osman, który zadebiutował w barwach naszego klubu.



Na zdjęciu start do biegu na 6 km (foto Paweł Małecki, "Gazeta Wyborcza")

Filip Przemyski z medalem, Ewa Kołodziejczyk blisko podium

Brązowy medal halowych mistrzostw Polski juniorów młodszych w biegu na 300 m wywalczył w Spale Filip Przemyski. Niespełna 16-letni sprinter KKL przebiegł ten dystans w 36,25 i minimalnie przegrał ze starszymi o rok rywalami. Z drugim na mecie Patrykiem Popowniakiem z RKS Łódź przegrał tylko 0,06 sek., a ze złotym medalistą Piotrem Hurmanem z Orła Namysłów - 0,11 sek. Bardzo blisko medalu w biegu na 60 m juniorek młodszych była Ewa Kołodziejczyk, która ostatecznie została sklasyfikowana na piątym miejscu w czasie 8.08, dokładnie takim samym, jak zdobywczyni czwartego miejsca i zaledwie 0,03 sek. gorszym od brązowej medalistki. W biegu juniorek na 200 m Agnieszka Górecka zajęła ósme miejsce w czasie 26,78.






Fot. Janusz Kędracki

Mamy rocznik i klubowy kalendarz

Wydaliśmy klubowy "Rocznik 2007" zawierający rezultaty najważniejszych imprez oraz tabele wyników uzyskanych przez naszych zawodników w ubiegłym roku w hali i na stadionie. Już po raz trzeci taką cenną publikację zawdzięczamy panu Edwardowi Dziubie. Po raz drugi mamy też piękne klubowe kalendarze. Zawdzięczamy je panu Stanisławowi Kaczmarczykowi i drukarni Duet z Kielc. Roczniki i kalendarze rozdawaliśmy podczas podsumowania trzeciego roku działalności. Kto jednak nie mógł uczestniczyć w tym spotkaniu, może otrzymać te wydawnictwa w siedzibie klubu przy ul. Bocznej 15 w Kielcach. Zapraszamy, rozdajemy bezpłatnie, ale z każdym dniem ich ubywa...

Dawid Kubiec zdobył Grand Prix PZLA!

Reprezentant KKL Fart Kielce Dawid Kubiec zwyciężył w klasyfikacji Grand Prix PZLA w biegach przełajowych za 2007 rok. Zdobył w sumie 81 punkty, za zwycięstwa w dwóch biegach w Kielcach (3 marca i 10 listopada), a także za czwarte miejsce w biegu w Krakowie (31 marca) i szóste w finale cyklu we Wrocławiu (17 listopada). Na 10-11. miejscu sklasyfikowany został kolejny biegacz KKL Fart Paweł Obarski (35 pkt.), a na 13. Piotr Koń (32). Miejsca pozostałych naszych zawodników w końcowej punktacji: 20. Krzysztof Dziarmaga (20), 35. Łukasz Nowacki (14), 57. Kamil Przeździk i Mateusz Gola (po 7), 68. Arkadiusz Duma (6), 76. Dariusz Zagdański (4), 85. Mateusz Stanoch (3).

Nasz klub zdecydowanie wygrał punktację drużynową Grand Prix w kategorii mężczyzn . W punktacji kobiet zajęliśmy ósmą lokatę z dorobkiem 17 pkt. Indywidualnie na 12. miejscu została sklasyfikowana Agnieszka Nawrot (10 pkt.), a na 22. Paulina Duma (7).



Rafał drugi w Warszawie, Dawid pierwszy w Kielcach

Rafał Wójcik zajął drugie miejsce w XIX Biegu Niepodległości w Warszawie. Na 10-kilometrowej trasie z Nowego Światu do Wilanowa biegacza KKL Fart wyprzedził o… 30 cm Radosław Dudycz (GKS Kołczygłowy). Obydwaj uzyskali czas 30 min. 16 sek.

W biegach przełajowych rozegranych z okazji 89. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kielcach nasi zawodnicy odnieśli dwa zwycięstwa. Najpierw bieg na 2 km juniorów wygrał Dariusz Zagnański. W biegu na 5 km rozgrywanym w ramach Grand Prix PZLA w biegach przełajowych zdecydowanie najlepszy był Dawid Kubiec, wyprzedzając kolegów klubowych Piotra Konia i Krzysztofa Dziarmagę.

Z zawodników KKL Fart miejsca na podium wywalczyli jeszcze: Marta Stemplewska (druga na 1 km młodziczek), Maja Jóźwik (trzecia na 1 km juniorek) i Dawid Szewczyk (trzeci na 2 km juniorów).

Pełne wyniki biegów w dziale "Rezultaty"



Ukończył swój bieg...

Blisko tysiąc osób pożegnało znanego trenera Edmunda Sarnę. Byli olimpijczycy, medaliści mistrzostw Polski i Europy.

- Wierzę, że w domu Ojca jest zwycięski Mundek - mówił podczas mszy pogrzebowej ksiądz biskup Marian Florczyk. Blisko tysiąc osób przyszło w sobotę do kieleckiej katedry, żeby pożegnać wspaniałego trenera Edmunda Sarnę.
Byli znani zawodnicy, których doprowadził na sportowy szczyt. Byli trenerzy, działacze, olimpijczycy z innych dyscyplin, między innymi "czarodziej ringu” Leszek Drogosz.
Byli też przyjaciele z Solidarności, politycy i ci wszyscy, którzy mieli szczęście spotkać na swojej drodze zawsze pogodnego i życzliwego Mundka, bo tak zwracali się do Niego bliscy i przyjaciele.

ŻYŁ DLA LUDZI SPORTU
- Był żądny sukcesów sportowych. Chciał, żeby jego żona i wychowankowie zdominowali stadiony Polski i świata. Żył nie dla siebie, ale dla idei sportu, dla ludzi sportu - podkreślał w homilii ksiądz biskup Marian Florczyk.
Przypomniał też ziemski bieg Mundka - Jego wiersze, które powstały w okresie stanu wojennego, niezwykłe rzeźby ukrzyżowanego Jezusa. Mówił o Jego sportowej pasji, o wielkim patriotyzmie i głębokiej wierze.
- Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens. Człowieka zatrzymują różne sytuacje, wydarzenia. Dziś zatrzymuję się, bo zmusiła mnie do tego śmierć Mundka. Szukam sensu życia i śmierci. Zatrzymuję się i zauważam, że po śmierci Mundka i ja się pomniejszyłem, coś ze mnie ubyło. Ubyło, bo nie będzie już wspólnych rozmów, śpiewu kolęd, lekcji patriotyzmu, miłości do sportu, wrażliwości na biednych - mówił łamiącym się głosem ksiądz biskup Florczyk.

MUSIAŁY BYĆ SKRZYPCE
"Wspaniałemu Trenerowi - wychowankowie” - napisali na swoim wieńcu byli podopieczni z Nowi Kielce.
- Jesteśmy tu, bo pan Mundek był dla nas kimś wyjątkowym - mówił Wojciech Podsiadło, były reprezentant Polski w dziesięcioboju. - To On wypatrzył mnie na szkolnych zawodach, namówił do trenowania lekkiej atletyki. Po studiach znowu spotkaliśmy się w kieleckim klubie, ostatnio pracowaliśmy w KKL Fart. W sierpniu byliśmy jeszcze razem na zgrupowaniu w Wiśle. Nic nie wskazywało na to, że będzie to nasz ostatni obóz...
- Pan Mundek był dla nas wielkim autorytetem. Był świetnym człowiekiem. Zawsze mogliśmy z Nim porozmawiać, powiedzieć o swoich problemach. Był dla nas jak ojciec. Kochany, ale wymagający. Nie zapomnę tych niezwykłych zgrupowań. Zawsze zabierał na nie skrzypce i klarnet. Rano robił nam pobudkę grając muzykę z "Lata z radiem”, a wieczorem kołysankę. To był znak, że już wszyscy musimy być w pokojach i zaczyna się cisza nocna - wspominał Wojciech Podsiadło, były medalista mistrzostw Polski w wielobojach, obecnie trener w KKL Fart Kielce.
Byli też przedstawiciele innych klubów z naszego województwa. - Nie pracowałam nigdy z panem Edmundem, ale spotykaliśmy się na zawodach, dwa razy na zgrupowaniu. Zawsze był pogodny i uśmiechnięty. Widziałam, że miał świetne relacje ze swoimi zawodnikami. Coraz mniej jest takich trenerów - mówiła Agata Dróżdż, zawodniczka Juventy Kobex Starachowice.

BIEG UKOŃCZYŁ...
- Dziś Mundek otrzymał - tak jak święty Paweł - wieniec sprawiedliwości - mówił na zakończenie homilii ksiądz biskup Florczyk.
- Bieg ukończył, wiary dochował. Tym wieńcem udekorował go Chrystus. "Mazurka Dąbrowskiego” grają mu aniołowie. A może on sam gra innym? To premia za bieg. Tam, w domu Ojca, nie ma już współzawodnictwa. Tam nie ma już biegu z przeszkodami.
- Tam jest ciągłe wpatrywanie w twarz Jezusa. W ostatniej rozmowie - może tydzień temu - wyznam mi: "Ja wierzę w Boga, ja bardzo wierzę”. Były to słowa szczere. Wierzę, że w domu Ojca jest zwycięski Mundek.

Źródło: Dorota Kułaga - Echo Dnia 29.10.2007



Ostatnia droga trenera

Ponad tysiąc osób - rodzina, przyjaciele, zawodnicy i wychowankowie - pożegnało w sobotę wybitnego trenera lekkiej atletyki Edmunda Sarnę.

Na pogrzeb przyjechał m.in. Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Nabożeństwo w kieleckiej katedrze odprawił ksiądz biskup Marian Florczyk. Sarna szkolił lekkoatletów w kieleckich klubach. Był też trenerem swojej żony Mirosławy, gdy zdobywała piąte miejsce na olimpiadzie w Meksyku i mistrzostwo Europy w skoku w dal. W 1980 roku zakładał w Kielcach "Solidarność", był członkiem pierwszego zarządu regionu związku. Za tę działalność został internowany w stanie wojennym, a po opuszczeniu więzienia zwolniony z pracy w szkole. Miał 68 lat.

Źródło: anar - Gazeta Wyborcza Kielce 29.10.2007



Edmund Sarna nie żyje

Nad ranem 24 października po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 68 lat Edmund Sarna. Był niezwykle zasłużoną postacią dla lekkiej atletyki. Wychowywał się w Katowicach-Szopienicach, ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Od 1965 roku mieszkał i pracował w Kielcach. Jako trener doprowadził do V miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku i mistrzostwa Europy w skoku w dal swoją żonę Mirosławę. Szkolił lekkoatletów w kieleckich klubach: Budowlani, AZS Nowi, Lechia, Łysogóry, Nowi-Bis, a od 2005 roku w KKL. Jeszcze w drugiej połowie sierpnia był ze swoimi podopiecznymi na obozie w Wiśle, skąd trafił do szpitala.

Jego podopiecznymi byli m.in. Barbara Kwietniewska, Elżbieta Kapusta, Maria Tekiel-Boksińska, Halina Jop, Ewa Starościak, Ewa Kusiak, Małgorzata Pająk, Marta Cedro, Dagmara Boksińska, Wojciech Podsiadło i Rafał Mazurczak, medaliści mistrzostw Polski i Europy. W 1977 roku zwyciężył w krajowym współzawodnictwie trenerów lekkiej atletyki. Wiele lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ekonomicznym nr 2, które dzięki Niemu należało do najbardziej usportowionych szkół w kraju.




Był aktywny nie tylko w sporcie. W 1980 roku zakładał w Kielcach "Solidarność", był członkiem pierwszego zarządu regionu związku. Za tę działalność został internowany w stanie wojennym, a po opuszczeniu więzienia zwolniony z pracy w szkole. W ubiegłym roku za zasługi dla Polski i demokracji odznaczony został medalem "Semper Fidelis".

Był człowiekiem niepokornym, ale równocześnie życzliwym i pełnym poczucia humoru. Jego silny uścisk dłoni, którym witał się z nami, zapamiętamy na zawsze.


Cześć Jego pamięci!

Zawodnicy, trenerzy i działacze Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego



Filip ze złotem i brązem, Kornelia czwarta

Złoty medal w biegu na 300 m i brązowy na 100 m zdobył Filip Przemyski w Małym Memoriale im. Janusza Kusocińskiego w Słubicach. Czwarta w tych nieoficjalnych mistrzostwach Polski młodzików na 1000 m była Kornelia Kostka.



KKL Fart dziewiąty w drugim rzucie I ligi

Drużyna KKL Fart zajęła dziewiąte miejsce w drugim rzucie I ligi rozegranym w Kielcach. Zdobyliśmy 2575 punktów, o 34 więcej niż podczas pierwszych zawodów 2 czerwca w Białej Podlaskiej. Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Dominik Zieliński, który pchnął kulą 19,66 m. To był najlepszy wynik zawodów. Zwycięstwa odnieśli także Agata Dróżdż w biegu na 3000 m z przeszkodami i Rafał Wójcik na 3000 m. Drugi na 200 m był Marcin Urbaś, trzecia na 3000 m z przeszkodami Anna Kądziela, a czwarty w trójskoku Konrad Katarzyński. Czwarty czas w biegu na 800 m uzyskał Szymon Garycki, a szósty sztafeta 4x100 m. Bardzo dobrze wypadli Ewa Kołodziejczyk na 100 m i Krzysztof Radziszewski na 110 m ppł, którzy uzyskali wyniki znacznie lepsze od rekordów życiowych, choć przy zbyt silnym wietrze. Najdalej w tym roku pchnął kulą Daniel Borkowski.

W punktacji po dwóch rzutach I ligi KKL Fart zajął 11. miejsce.

Punktacja klubowa (I rzut +II rzut)

nr I rzut II rzut Suma Lokata '06
1 AZS-AWF Warszawa 3563 ( 1) 3083 ( 2) 6646 1
2 AZS-AWF Kraków 3198 ( 3) 3291 ( 1) 6489 3
3 AZS-AWF Wrocław 3272 ( 2) 3024 ( 3) 6296 2
4 AZS-AWF Biała Podlaska 3197 ( 4) 3000 ( 4) 6197 4
5 KS Podlasie Białystok 2958 ( 5) 2778 ( 6) 5736 5
6 MKL Szczecin 2858 ( 6) 2653 ( 7) 5511 6
7 SL WKS Zawisza Bydgoszcz 2598 (10) 2841 ( 5) 5439 7
8 AZS-AWF Gorzów 2726 ( 8) 2524 (10) 5250 9
9 KS Agros Zamość 2645 ( 9) 2604 ( 8) 5249 10
10 AZS-AWF Katowice 2762 ( 7) 2462 (11) 5224 8
11 KKL Fart Kielce 2541 (11) 2575 ( 9) 5116 1 (II liga)
12 WKS Wawel Kraków 2487 (12) 2420 (13) 4907 11
13 AZS Łódź 2472 (13) 2325 (14) 4797 2 (II liga)
14 LKS Lubusz Słubice 2348 (14) 2423 (12) 4771 13
15 GKS Olimpia Grudziądz 2066 (16) 1739 (15) 3805 3 (II liga)
16 AZS UMCS Lublin 2306 (15) 1408 (16) 3714 12

Trzy ostatnie zespoły opuszczają I ligę.

Więcej w aktualnościach


Na zdjęciu: Agnieszka Wrona
fot. Jarosław Kubalski / AG


Srebrny medal Rafała Wójcika, brąz Przemka Piotrowicza

Rafał Wójcik zdobył wicemistrzostwo Polski w półmaratonie i poprawił o prawie pół minuty rekord województwa na tym dystansie. Przemysław Piotrowicz wywalczył trzecią lokatę w młodzieżowych mistrzostwach Polski w dziesięcioboju.

Szczegóły w aktualnościach



Srebrne medale Tomka Furmanka i Mateusza Nowakowskiego w OOM!

Udany finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Szczecinie dla reprezentantów KKL Fart. Najpierw Tomasz Furmanek wywalczył drugie miejsce w rzucie młotem rezultatem 64,50 m. Dwie godziny później Mateusz Nowakowski dołożył srebrny medal i rekord województwa juniorów młodszych w ośmioboju rezultatem 5557 pkt! Podczas dwudniowej rywalizacji ustanowił aż pięć rekordów życiowych! Serdecznie gratulujemy naszym �Srebrnym Chłopcom� oraz ich trenerom Grzegorzowi i Zdzisławowi Furmankom!!!


Na zdjęciu Katarzyna Kopeć i Rafał Zięba
fot. Echo Dnia


Srebro Katarzyny Kopeć, brąz Rafała Zięby w MP juniorów

Katarzyna Kopeć zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorek w rzucie młotem rezultatem 51,86 m. Uległa tylko Joannie Fiedorow z Technika Augustów, która rzuciła 54,70. Miłą niespodziankę sprawił Rafał Zięba, który przed mistrzostwami legitymował się szóstym rezultatem w Polsce i wydawało się, że raczej nie ma szans na medal. Tymczasem w finałowym konkursie pokazał, że potrafi walczyć. Po trzech kolejkach zajmował szóste miejsce z wynikiem 58,65, a w czwartej posłał 6-kilogramowy młot na odległość 62,09 m, poprawiając o 69 cm swój rekord województwa sprzed kilku dni. Dalej rzucili tylko Bartłomiej Molenda z Zawiszy Bydgoszcz (65,74) i Piotr Noga z Pomorzanki Skórcz (62,51). Serdecznie gratulujemy naszym medalistom i ich trenerowi Zdzisławowi Furmankowi!



KKL Fart na 11. miejscu w pierwszoligowym debiucie

Bardzo dobrze wypadli zawodnicy KKL Fart w zawodach pierwszego rzutu I ligi w Białej Podlaskiej. Drużynowo zajęliśmy 11. miejsce z dorobkiem 2.541 pkt. Wyprzedziliśmy Wawel Kraków, AZS Łódź oraz Lubusza Słubice, AZS UMCS Lublin i Olimpię Grudziądz. Z ligi spadną trzy ostatnie zespoły. Przed drugim rzutem, który odbędzie się 15 września w Kielcach, mamy nad nimi sporą przewagę. (więcej w aktualnościach)


fot. Mariusz Skuta, na zdj. Marcin Urbaś i Marcin Jędrusiński - Finisz 200m.


Trzy rekordy województwa zawodników KKL Fart w Łodzi
dodano 21.5.2007

Dobrze wypadli młodzi zawodnicy KKL Fart w finałowych zawodach Ligi Juniorów w Łodzi. W rywalizacji 16 najlepszych klubów w Polsce uplasowaliśmy się na 14. pozycji z dorobkiem 2843 pkt. Wyprzedziliśmy gospodarzy z AZS Łódź (2829) i AZS AWF Kraków (2810). Zaledwie siedem punktów zabrakło nam do 13. w klasyfikacji AZS-UWM Olsztyn (2850), a 14 pkt. do 12. Olimpii Grudziądz (2857). Wygrali ligę juniorzy Zawiszy Bydgoszcz (3670), przed Podlasiem Białystok (3442) i AZS-AWFiS Gdańsk (3423).

Indywidualnie z zawodników KKL Fart najlepiej w Łodzi wypadli młociarze. Rafał Zięba rzucił młotem o wadze 6 kg 60,65 m, poprawiając liczący 48 lat rekord województwa juniorów Józefa Glibowskiego z KSZO Ostrowiec, który w 1959 roku uzyskał 59,87 m. Wówczas Glibowski ustanowił rekord Polski. Rafał natomiast swym wynikiem obecnie zdobył I klasę sportową.

Rekord województwa juniorów młodszych w rzucie młotem 5 kg rezultatem poprawił 16-letni Tomasz Furmanek, który rzucił 62,61, o 59 cm dalej od poprzedniego rekordu, należącego od 1999 roku do Grzegorza Cioska z Budowlanych Kielce. Autorem trzeciego rekordu był startujący poza konkursem 15-letni Filip Przemyski, który przebiegł 200 m w bardzo dobrym czasie 23,23 sek. Poprawił o 0,28 sek. rekord województwa Damiana Rożeja z Końskich sprzed czterech lat.



Agnieszka Wrona zaczęła od 4 m

Bardzo dobrze rozpoczęła nowy sezon Agnieszka Wrona. Reprezentantka KKL Fart na zawodach w Sopocie skoczyła o tyczce równe 4 m, zaledwie 10 cm niżej od swojego rekordu życiowego. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie, wyprzedzając o 20 cm Karmen Bunikowską z AZS-AWFiS Gdańsk. Trzecia z rezultatem 3,70 była 15-letnia Agnieszka Kolasa z SKLA Sopot. To rekordzistka Polski młodziczek, która trenuje pod okiem studiującej na gdańskiej AWFiS Agnieszki Wrony.



Kamil Zbroszczyk 17,37 w kuli i 50,98 w dysku

Trzykrotnie poprawiał Kamil Zbroszczyk rekordy województwa podczas otwartych mistrzostw Kielc. Najpierw pchnął ważącą 7,26 kg kulą 17,33 m, 32 cm dalej od własnego rekordu sprzed tygodnia. Potem poprawił się jeszcze o 4 cm. 2-kilogramowym dyskiem rzucił 50,98 m, poprawiając o 2 cm rekord województwa, który od 1975 roku należał do Adama Tarasa z Granatu Skarżysko.

Na uwagę zasługują też wyniki młociarzy KKL Fart: 50,45 Katarzyny Kopeć (młot 4kg), 59,08 Rafała Zięby i 53,31 Pawła Jasa (młot 6kg) oraz 59,04 Tomasza Furmanka (młot 5kg). Tomek i Paweł poprawili rekordy życiowe, Paweł dokonał tego aż czterokrotnie! Rekord życiowy ustanowił także Mateusz Nowakowski w pchnięciu kulą 5kg rezultatem 14,41.


fot. Wojtek Habdas

Pięć zwycięstw w IV Biegu o Grand Prix MOSiR. Czytaj w 'aktualnościach'.

Rafał Wójcik brazowym medalistą mistrzostw Polski w maratonie! Czytaj w 'aktualnościach'.

Sebastian Kowalski i Dariusz Zagdański najlepsi na przełaj w Krakowie. Szczegóły w 'Aktualnościach

Podwójny jubileusz trenera Adama Jóźwika. Szczegóły w 'Aktualnościach

Kornelia Kostka i młodzicy KKL Fart najlepsi w międzywojewódzkich mistrzostwach w biegach przełajowych! Szczegóły w *Aktualnościach*.


Cztery zawodniczki powyżej 4 m w I Kieleckim Mityngu w Skoku o Tyczce!

Na dobrym poziomie stał I Kielecki Mityng w Skoku o Tyczce w hali MOSiR. Trzy zawodniczki pokonały wysokość 4,10 m. W pierwszych próbach uczyniły to Marta Plewa i Paulina Dębska z Ośrodka Skoku o Tyczce w Gdańsku. Zwycięstwo przypadło Marcie, ponieważ miała mniej strąceń na niższych wysokościach. Trzecia była Katarzyna Sowa. Niewiele do pokonania 4,10 zabrakło też Agnieszce Wronie z KKL Fart. Ostatecznie zajęła czwartą lokatę ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem 4,00. Najmłodsza uczestniczka konkursu Natalia Krupińska z Olimpu Mazańcowice atakowała rekord Polski młodziczek, ale tym razem jeszcze nie udało je się pokonać wysokości 3,60.



KKL Fart wśród Świętokrzyskich Gwiazd Sportu

Drużyna KKL Fart, która awansowała do pierwszej ligi lekkoatletycznej, zajęła trzecie miejsce w plebiscycie Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2006, zorganizowanym przez kielecką redakcję "Gazety Wyborczej", Radio Kielce i TVP 3. (więcej w aktualnościach)



Awansowaliśmy do I ligi!

Zdecydowanym zwycięstwem Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego Fart zakończyły się finałowe zawody II ligi, rozegrane 2 września w Bielsku-Białej. Prowadziliśmy od początku ponad 6-godzinnej rywalizacji, wygrywając aż 13 z 39 konkurencji.

Zwycięstwa dla naszego klubu odnieśli: Agata Dróżdż, Monika Bańka, Agnieszka Wrona, Katarzyna Kopeć, Marcin Urbaś, Daniel Kossowski, Rafał Wójcik, Paweł Obarski, Krzysztof Radziszewski, Dominik Kij, Mariusz Maciej, Kamil Zbroszczyk i sztafeta 4x100 m. Startujący poza konkursem w biegu na 100 m Paweł Bogus bardzo dobrym czasem 10,98 poprawił rekord województwa juniorów młodszych.

| Przewodnik | Foto Galeria | Rezultaty | Kalendarz | Hotel | Sponsorzy |
Sponsorem konta jest
Strona powstała 14.07.1998. Ostatnie zmiany 31.12.2009

Copyright (c) 1998-2009 Wojciech Habdas. All rights reserved.
All photographs (c) 1998-2009, tel. +48 501 274 404.