Archiwum miesiąca maj 2021

Trzeci mistrzowski tytuł Martyny Kantor w ciągu trzech tygodni

Reprezentująca Ludowy Klub Biegacza Rudnik Martyna Kantor zdobyła mistrzostwo Polski kobiet w biegu górskim na krótkim dystansie. Trasę 5 km z Sobótki na Ślężę, z przewyższeniami +530 m – 35 m, pokonała w 30 min 27 s. Drugą na mecie Annę Celińską ze Sprintu Bielsko-Biała wyprzedziła o 6 s. Szósta na mecie była druga reprezentantka LKB Rudnik Urszula Paprocka z czasem 33.46.

Martyna Kantor na mecie biegu o mistrzostwo Polski na Ślęży (fot. data.sport.pl)

To już trzeci mistrzowski tytuł Martyny Kantor w biegach górskich w tym miesiącu. Trzy tygodnie temu wygrała bowiem bieg anglosaski na 12 km w Bielsku-Białej, a dwa tygodnie temu bieg na długim dystansie 42 km w Beskidzie Niskim.

W mistrzostwach Polski mężczyzn na krótkim dystansie, którzy rywalizowali na tej s...

Czytaj więcej

Jakub Sobura-Durma z przepustką na mistrzostwa Europy juniorów

Jakub Sobura-Durma

Podczas międzywojewódzkiego meczu w Krakowie Jakub Sobura-Durma wygrał zdecydowanie bieg na 400 m ppł z rekordem życiowym 52,17 s. Do rekordu województwa juniorów, który od 1988 roku należy do Piotra Kotlarskiego z Budowlanych Kielce, zabrakło zaledwie 0,05 s. 19-letni zawodnik KKL Kielce uzyskał natomiast wynoszący 52,40 s wskaźnik PZLA, wymagany do startu w lipcowych mistrzostwach Europy juniorów w Tallinnie. Do minimum na mistrzostwa świata w tej kategorii wieku, które w sierpniu odbędą się w stolicy Kenii Nairobi, brakuje mu jeszcze 0,57 s.

W krakowskich zawodach bardzo dobrze spisała się też 15-letnia Oliwia Bełczew z KKL, która przebiegła 800 w 2.16,49, 0,62 s wolniej od należącego do niej rekordu województwa młodziczek...

Czytaj więcej

Rekordowy trójskok Karoliny Młodawskiej w Gliwicach

Karolina Młodawska

Karolina Młodawska ustanowiła rekord województwa świętokrzyskiego w trójskoku podczas III Grand Prix Gliwic. W piątej próbie zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego skoczyła 13,57 m, 2 cm dalej od swojego najlepszego wyniku z ubiegłego roku, którym zdobyła mistrzostwo Polski.

Wyprzedziła ją tylko reprezentantka Niemiec Maria Purtsa, zwyciężając z rezultatem 13,79 m. Trzecie miejsce w konkursie z wynikiem 13,31 m zajęła Agnieszka Bednarek z AZS Łódź, która kilka dni temu pokonała kielczankę w akademickich mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej.

Wynikiem uzyskanym w Gliwicach Karolina Młodawska wypełniła normę na klasę mistrzowską i awansowała na drugie miejsce w tegorocznej tabeli specjalistek trójskoku w Polsce. Liderką jest Adr...

Czytaj więcej

Adam Masaczyński pierwszy raz pobiegł 800 m poniżej 1 min 50 s

Adam Masaczyński

Podczas II Memoriału Wiesława Kiryka w Oleśnicy Adam Masaczyński ustanowił rekord życiowy w biegu na 800 m czasem 1.49,81. Swój dotychczasowy najlepszy rezultat z ubiegłego roku biegacz KKL Kielce poprawił o 0,25 s. Wystarczyło mu to jednak do zajęcia dopiero ósmego miejsca w biegu, w którym główną rolę odgrywali utalentowani polscy juniorzy.

Zwyciężył 18-letni Kacper Lewalski z MKS Truso Elbląg z wynikiem 1.48,02, trzeci był jego rówieśnik Filip Rak z AZS Politechniki Opolskiej (1.48,62), a szósty rok od nich starszy Maciej Wyderka z MKS-MOSM Bytom (1.49,62).

20-letniego biegacza z Kielc, który pierwszy rok startuje w kategorii młodzieżowej, wyprzedzili także trzej jego rówieśnicy z RKS Łódź – Filip Ostrowski (1.48,92), Jakub Augustyniak

Czytaj więcej

Trzy mistrzynie wśród seniorek, dwie wśród juniorek. 800 m kobiet

W biegu na 800 m świętokrzyskie lekkoatletki odniosły wiele sukcesów. Już w połowie lat 50. do krajowej czołówki awansowała Krystyna Snop-Nowakowska. W 1957 roku była pierwszą zawodniczką z naszego regionu, która wystąpiła w reprezentacji Polski. Rok później zdobyła mistrzostwo naszego kraju i wystartowała, znów jako pierwsza z Kielecczyzny, w mistrzostwach Europy w Sztokholmie. Tam w eliminacjach biegaczka KSZO Ostrowiec Świętokrzyski została sklasyfikowana na dziesiątym miejscu z czasem 2.10,7, takim samym, jak dziewiąta zawodniczka, która zakwalifikowała się do finału.

Henryka-Staneta-Jóźwik na podium po jednym z wielu zwycięskich biegów

Krystyna Snop-Nowakowska, pierwsza  reprezentantka Polski z Kielecczyzny

W 1957 roku Snop-Nowakowska uzyskała na 800 ...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska podwójną akademicką wicemistrzynią Polski

Karolina Młodawska

Karolina Młodawska, studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i zawodniczka KKL Kielce, wywalczyła dwa srebrne medale podczas akademickich mistrzostw Polski w Bielsku-Białej. Najpierw w sobotę zajęła drugie miejsce w skoku w dal z wynikiem 6,04 m (przy wietrze 2,5 m/s). Konkurs zdecydowanie wygrała Magdalena Żebrowska z AZS-AWF Katowice, która skoczyła 6,49 m (z wiatrem 3,6 m/s).

W niedzielę w trójskoku Młodawska uzyskała najlepszy swój rezultat w tym sezonie 13,10 m. O 30 cm wyprzedziła ją jednak Agnieszka Bednarek, zawodniczka AZS Łódź i studentka Uniwersytetu Łódzkiego.

Na podium stanął także biegacz KKL Adam Masaczyński, będący od jesieni studentem AWF Katowice.  Był trzeci w biegu na 800 m z czasem 1.52,79...

Czytaj więcej

Deszcz opóźnił mistrzostwa i przeszkadzał w osiąganiu dobrych wyników

Najpierw intensywny deszcz sprawił, że rozpoczęcie mistrzostw województwa świętokrzyskiego juniorów i juniorów młodszych opóźniło się o godzinę. Gdy już się rozpoczęły, nadal siąpiło, a kałuże na bieżni, mokre rozbiegi do skoków i koła do rzutów na kieleckim stadionie nie pomagały w uzyskiwaniu dobrych rezultatów.

Finisz biegu na 100 m, wygrywa Adrianna Makuła (z lewej), przed Julią Zacharz

Najlepszy wynik mistrzostw, jedyny na poziomie pierwszej klasy, uzyskała juniorka młodsza KKL Kielce Zuzanna Pałyga, która 3-kilogramowym młotem rzuciła 54,36 m, poprawiając rekord życiowy. Otrzymała za to puchar im. Adama Jóźwika, zmarłego przed sześciu laty zasłużonego trenera i działacza, a w młodości rekordzisty okręgu w skoku o tyczce...

Czytaj więcej

Drugi start w sezonie i drugi życiowy bieg Jakuba Sobury-Durmy

Jakub Sobura-Durma

Jakub Sobura-Durma potwierdza bardzo dobrą dyspozycję na poczatku sezonu. Podczas 49. Memoriału Józefa Żylewicza w Gdańsku junior KKL Kielce przebiegł 400 m w 47,85 s, poprawiając zdecydowanie rekord życiowy.

Wynik ten dał mu czwarte miejsce w silnie obsadzonym biegu i równocześnie awans na trzecie miejsce wśród najlepszych 400-metrowców w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki. Szybciej od niego jedno okrążenie pobiegli jedynie startujący w barwach kieleckich Budowlanych lwowiak Leonid Jażyński  (47,42 s w 1994 roku) i Krzysztof Sidowski z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski (47,48 s w 1986 roku).

Przypomnijmy, że przed tygodniem podopieczny trenera Pawła Tietierina uzyskał drugi w historii polskiej lekkiej atletyki czas na 300 m w kategorii j...

Czytaj więcej

Mistrzostwa województwa, ale najlepsi startują poza Kielcami

Stadion MOSiR w Kielcach

Około 170 zawodniczek i zawodników zgłosiło się do startu w mistrzostwach Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS juniorów i juniorów młodszych w sobotę, 22 maja w Kielcach. Zawody, które mogą już obserwować z trybun kibice, rozpoczną się o godz. 13 od konkursów rzutu młotem i skoku o tyczce. Od godz. 14 rozgrywane będą biegi i pozostałe konkurencje techniczne. Rywalizację na stadionie MOSiR przy ul. Leszka Drogosza zakończą ok. godz. 16.40 sztafety 4×400 m.

Na liście zgłoszeń jest już blisko 170 zawodniczek i zawodników, w zdecydowanej większości ze świętokrzyskich klubów. Wystartują też poza konkursem reprezentanci AZS-AWF Wrocław, Agrosu Zamość, Wisły Puławy i Technika Radom.

Nieste...

Czytaj więcej

Julia Szydłowska pierwszy raz pobiegła 3000 m. Znakomicie!

Julia Szydłowska (fot. B.Kozłowski)

Bardzo dobrą formę zademonstrowała Julia Szydłowska podczas Małopolskiego Mityngu „I ty możesz zostać mistrzem” w Suchej Beskidzkiej. 17-letnia zawodniczka Żaczka Połaniec wystartowała po raz pierwszy na bieżni w biegu na 3000 m i wygrała zdecydowanie w znakomitym czasie 9.55,49. W historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki tylko dziewięć zawodniczek przebiegło ten dystans szybciej.

Drugą na mecie zawodniczkę Julia wyprzedziła o ponad 25 s. Szkoda, że rywalki w tym biegu nie były silniejsze, ponieważ miałaby szansę poprawić rekord województwa świętokrzyskiego juniorek młodszych, który od 2014 roku należy do Agnieszki Filipowskiej z LKB Rudnik i wynosi 9.48,50.

W zawodach w Suchej Beskidzkiej dobrze wypadli też młodsi kole...

Czytaj więcej