Archiwum miesiąca listopad 2021

Biegaczki Nadiru Jędrzejów na podium w przełajowych mistrzostwach Polski

Nie udało się zdobyć medalu indywidualnie reprezentantom województwa świętokrzyskiego w mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Tomaszowie Lubelskim. Najbardziej liczyliśmy na juniorki młodsze Julię Szydłowską z Żaczka Połaniec i Maję Peryt z Juventy-Kobex Starachowice, tegoroczne złote i srebrne medalistki w tej kategorii wieku w hali i na stadionie.

Maja Peryt na trasie biegu na 3 km juniorek młodszych, razem z późniejszą brązową medalistką Aleksandra Szulską z SKLA Sopot (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

W sobotnich mistrzostwach obydwie wystartowały w biegu na 3 km. Szydłowska z nie do końca wyleczoną kontuzją i nie ukończyła rywalizacji...

Czytaj więcej

Świętokrzyskie na ostatnim miejscu w Halowej Olimpiadzie Ldk!

Słabo wypadli najmłodsi świętokrzyscy lekkoatleci w Halowej Olimpiadzie Ldk! w Toruniu. Nieliczna reprezentacja województwa zajęła ostatnie 16. miejsce w punktacji drużynowej tych ogólnopolskich zawodów programu „Lekkoatletyka dla każdego!”. Indywidualnie też nie odnieślismy sukcesów, ponieważ żadnemu z reprezentantów nie udało się nawet zbliżyć do podium.

Anastazja Kaczmarek (nr 347) w biegu na 300 m podczas mistrzostw województwa świętokrzyskiego młodzików w Kielcach (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Najlepsze ósme miejsce zajęła Anastazja Kaczmarek z Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski, która w kategorii dziewcząt do 13 lat (U14) uplasowała się na ósmym miejscu w biegu na 300 m z czasem 45,24 s. W tej samej grupie wiekowej jej klubowa koleżanka Dominika...

Czytaj więcej

Pierwszymi rekordzistkami w tym biegu były narciarki. 3000 m kobiet

Najbardziej wartościowe wyniki na tym dystansie ze świętokrzyskich biegaczek uzyskiwały Celina Magala z Budowlanych Kielce i Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna. To jednak Agnieszka Filipowska zdobyła najwięcej złotych medali mistrzostw Polski – dwa w kategorii juniorek i jeden jako juniorka młodsza.

Bieg na 3000 m o mistrzostwo Polski juniorek w 2015 r. w Białej Podlaskiej. Agnieszka Filipowska jeszcze na drugim miejscu (fot. pzla.pl)

Zawodniczka LKB Rudnik odnosiła też na 3000 m sukcesy międzynarodowe. Startując w 2013 roku w XII Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w holenderskim Utrechcie, uplasowała się na wysokim czwartym miejscu. Rok później w kwalifikacjach Europy do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Baku była ósma...

Czytaj więcej

Drugi medal Sabiny Jarząbek! Biegaczka KKL trzecia na 10 km

Znakomicie spisała się Sabina Jarząbek w mistrzostwach Polski kobiet w biegu ulicznym na 10 km. Biegaczka KKL Kielce w zawodach w Poznaniu, rozegranych w ramach Biegu Niepodległości, zajęła trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal.

Medalistki mistrzostw Polski na 10 km na podium w Poznaniu (zdjęcie ze zbiorów Sabiny Jarząbek)

Mistrzynią naszego kraju została Paulina Kaczyńska z Pomorza Stargard, a wicemistrzynią Monika Jackiewicz z MKL Szczecin. Obydwie stoczyły dramatyczny pojedynek o zwycięstwo. Szczecinianka pierwsza wbiegła na rozłożoną na finiszowych metrach wykładzinę, ale potknęła się o jej fałd, przewróciła i straciła szansę na złoty medal.

Złota medalistka pokonała 10-kilometrową trasę nad Jeziorem Maltańskim w 33 min 24 s, pechowa wicemistrzyni w...

Czytaj więcej

Dwóch rekordzistów Polski, czterech medalistów. 2000 m mężczyzn

Jeśli chodzi o złote medale na tym dystansie, to nie ma sobie równych Mateusz Borkowski. Jako zawodnik LKB Rudnik był mistrzem Polski młodzików na stadionie i dwa razy zdobywał halowe mistrzostwo Polski juniorów młodszych. Biegnąc po złoty medal w hali COS w Spale 26 stycznia 2014 roku, ustanowił rekord naszego kraju w tej drugiej kategorii wiekowej czasem 5.29,12.

Mateusz Borkowski w biegu po złoty medal i rekord Polski juniorów młodszych na 2000 m 26 stycznia 2014 r. w Spale (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Siedem lat minęło, a wynik ten nie został poprawiony. Przez blisko 16 lat halowym rekordzistą Polski juniorów był Grzegorz Rogala z STS Skarżysko-Kamienna. Uzyskany przez niego 18 lutego 1996 roku w hali warszawskiej AWF rezultat 5...

Czytaj więcej

Sabina Jarząbek trzecia w mistrzostwach Polski w biegu na 5 km

Sabina Jarząbek (pinczow.com)

Duży sukces odniosła Sabina Jarząbek w otwartych mistrzostwach Polski w biegu na 5 km. Zawodniczka KKL Kielce zajęłą trzecie miejsce wśród kobiet, zdobywając brązowy medal, pierwszy w zawodach mistrzowskiej rangi w swojej karierze. Uzyskała świetny czas 16 min 18 s. Do drugiej na mecie Moniki Jackiewicz z MKL Szczecin straciła tylko dwie sekundy, a do zwyciężczyni Izabeli Paszkiewicz z AZS UMCS Lublin siedem sekund.

Na dziewiątej pozycji została z czasem 18.00 sklasyfikowana Małgorzata Czarnota zawodniczka RLTL Optima Radom i studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W mistrzostwach mężczyzn 19. miejsce z wynikiem 15.31 zajął Tomasz Biskupski, startujący pod szyldem Zabiegani w Kielcach – Tomato Market. Zwycięzca Patryk Ko...

Czytaj więcej

Sylwester Lepiarz i Wioletta Kierczyńska najlepsi w Biegu Niepodległości

Zwycięstwem Sylwestra Lepiarza zakończył się Bieg Niepodległości w Kielcach. Specjalizujący się w biegach górskich zawodnik LKB Rudnik 10-kilometrową trasę ze startem i metą w parku miejskim pokonał w 32 min 49 s. Siedem sekund za nim przybiegł Michał Bąk z Czarnecki Run Team, który w październiku wygrał maratony w Rzeszowie i Kędzierzynie-Koźlu. Na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Kobyłecki ze Skarżyska-Kamiennej z czasem 33.25.

Wioletta Kierczyńska

Sylwester Lepiarz

Wśród pań zdecydowanie najlepsza była Wioletta Kierczyńska z Brzezin (gm. Morawica), która przebiegła 10 km w 40.57. Na drugiej pozycji została sklasyfikowana Iwona Kąś z Tik Team Kraków (42.49), a na trzeciej znana z występów w KKL Kielce Wiktoria Bielecka (43.20).

Bieg w Kielcach...

Czytaj więcej

Łódzkie – Świętokrzyskie 3:1 w przełajowych mistrzostwach młodzików

Biegacze z województwa łódzkiego okazali się lepsi od rówieśników ze świętokrzyskiego w międzywojewódzkich mistrzostwach w biegach przełajowych. Zwyciężyli w trzech z czterech biegów rozegranych na trasach wokół stadionu przy ul. Południowej w Końskich.

Bieg na 2 km młodzików, na prowadzeniu Karol Bąk (nr 6) i Kuba Tałaj (nr 4), za nimi z nr 603 późniejszy zwycięzca Wiktor Markowski (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Świętokrzyscy młodzicy triumfowali tylko w jednym biegu, na dystansie 2 km, zajmując w nim pięć pierwszych miejsc. Zwyciężył Wiktor Markowski z KKL Kielce, wyprzedzając Karola Bąka i Kubę Tałaja z Żaczka Połaniec.

Reprezentanci naszego województwa zajęli jeszcze trzy miejsca na podium. Na 1,5 km młodziczek druga była Oliwia Bełczew, a ...

Czytaj więcej

Zmiana warty w KKL Kielce, nowy prezes, zarząd i wielkie sukcesy

Mariusz Puchała został wybrany na prezesa Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. Jest przedsiębiorcą, w latach 90. trenował w Budowlanych Kielce, jako junior był finalistą mistrzostw Polski w rzucie młotem. Przed głosowaniem m.in. zapowiedział, że  będzie zabiegał o poprawę sytuacji finansowej klubu.

Nowy zarząd KKL Kielce, od lewej Grzegorz Furmanek, Urszula Tietierin, Mariusz Puchała, Krzysztof Jóźwik, Sabina Jarząbek i Jakub Sobura-Durma Na zdjęciu brak Wiktora Wosia

Oprócz niego do zarządu weszli: ustępujący pod dwóch kadencjach prezes Grzegorz Furmanek, trener Krzysztof Jóźwik, Urszula Tietierin oraz zawodnicy Sabina Jarząbek, Jakub Sobura-Durma i Wiktor Woś.

Przed głosowaniem podsumowano osiągnięcia w kadencji 2017-21...

Czytaj więcej