Archiwum miesiąca marzec 2022

Wioletta Kierczyńska pobiegła po rekord życiowy w półmaratonie

Wioletta Kierczyńska

Wioletta Kierczyńska wypadła najlepiej ze świętokrzyskich biegaczy startujących w 16. Półmaratonie Warszawskim. Uzyskała oficjalny czas 1:27.58, poprawiając o ponad minutę rekord życiowy na dystansie 21 km 97,5 m. Wynik ten dał biegaczce z Brzezin (gm. Morawica) 24. miejsce wśród kobiet i drugą lokatę w kategorii K40. Także na drugiej została sklasyfikowana w grupie pracowniczek oświaty, jest bowiem nauczycielką wychowania fizycznego w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach.

Na 110. pozycji wśród pań uplasowała się Joanna Zawłocka z Morawicy z rezultatem 1:39.16. 91. miejsce w rywalizacji open i 81. wśród mężczyzn zajął Karol Majewski ze Skarżyska-Kamiennej, który przebiegł półmaraton w 1:17.27. Poniżej 1 godz...

Czytaj więcej

Mistrzem Rafał Wójcik, mieliśmy też wicemistrza przed wojną. Maraton mężczyzn

Rafał Wójcik jest bezdyskusyjnie najlepszym świętokrzyskim maratończykiem w historii. W latach 2005-2006 jako zawodnik KKL Kielce zdobył mistrzostwo Polski, w kolejnych dwóch stawał na trzecim i drugim stopniu podium. Udanie startował też w mistrzostwach świata i Europy, zajmując w tych imprezach odpowiednio 16. i 12. miejsca.

Rafał Wójcik zdobywa mistrzostwo Polski w maratonie w 2005 r. (fot. maratondebno.pl)

W 2008 r. ten wybitny biegacz, specjalizujący się wcześniej w biegu na 3000 m z przeszkodami i startujący w tej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, był bliski drugiego olimpijskiego startu w maratonie. Pojechałby do Pekinu, gdyby kilka miesięcy wcześniej w Dębnie zdobył mistrzostwo Polski lub przebiegł 42 km 195 m w 2 godz. 12 min...

Czytaj więcej

Kamil Walczyk i Beata Popadiak najlepsi w Półmaratonie Marzanny

Kamil Walczyk

Zdecydowanym zwycięstwem Kamila Walczyka zakończył się 18. Krakowski Półmaraton Marzanny. 35-letni biegacz z Makowa (powiat radomski), który w ubiegłym roku reprezentował STS Skarżysko-Kamienna, uzyskał czas 1:09.44. Drugiego na mecie Mateusza Pawełczaka ze Złochowic koło Kłobucka wyprzedził o 38 s.

Na 17. miejscu z czasem 1:18.55 finiszował Sebastian Łukasiewicz z podkieleckiej Miedzianej Góry, reprezentujący Klub Biegacza Gepard. 18. był Slawomir Pietrzykowski z Kielc i Woźniak Running Team z wynikiem 1:19.54. Na 20. pozycji przybiegła najlepsza z kobiet Beata Popadiak z Krakowa, będąca zawodniczką Nadiru Jędrzejów. Ustanowiła swój rekord życiowy w półmaratonie rezultatem 1:19.56, a startowała pod szyldem ASICS FrontRunner Poland/#TeamGazeli...

Czytaj więcej

14 zwycięstw biegaczki z Bliżyna, rekordzistka z Krakowa. Maraton kobiet

Na miano najlepszej świętokrzyskiej maratonki w historii zasługuje Lidia Czarnecka z Bliżyna, reprezentująca od ubiegłego roku STS Skarżysko-Kamienna. Jako pierwsza kobieta z naszego regionu przebiegła 42 km 195 m poniżej trzech godzin. Dokonała tego prawie trzy lata temu, 14 kwietnia 2019 r. w Gdańsku, wygrywając maraton w kategorii kobiet w czasie 2:49.05.

Lidia Czarnecka druga na mecie 25. Maratonu „Solidarności” w Gdańsku w 2019 r. (fot. maratonczyk.pl)

Trzykrotnie była najlepsza wśród pań także w Maratonie Odrzańskim w Kędzierzynie-Koźlu, po dwa razy zwycieżała w Krynicy, Rzeszowie i Szczecinie, wygrała ponadto biegi maratońskie na Mazurach, w Piwnicznej-Zdroju, Tarnobrzegu oraz w Bliżynie.
Biegaczka ta, trenowana przez swojego męża Rafała Czarneckiego, c...

Czytaj więcej

I Ty możesz zostać sędzią lekkoatletycznym. Trwają zapisy na kurs

Wojewódzkie Kolegium Sędziów przy Świętokrzyskim Związku Lekkiej Atletyki oraz Centrum Sportu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zapraszają na „Podstawowy kurs dla kandydatów na sędziów LA”.

Organizowany jest  26-27 marca oraz 2-3 kwietnia w godz. 10-14.15, a składał się będzie z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia w ramach tej pierwszej odbędą się w hali Politechniki Świętokrzyskiej przy alei Tysiąclecia Państwa Polskiego 11 A, a drugiej na oddanym w ubiegłym roku do użytku stadionie lekkoatletycznym uczelni pod  tym samym adresem. Poprowadzą je doświadczeni sędziowie z centralnymi licencjami specjalistycznymi.

W kursie mogą wziąć udział osoby urodzone w 2006 r. i starsze, które są zainteresowane lekką atletyką...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek siódma w Pucharze Europy, do podium zabrakło 67 cm

Katarzyna Furmanek

Szóste miejsce zajęła Katarzyna Furmanek w grupie A konkursu rzutu młotem podczas Pucharu Europy w portugalskim mieście Leiria. Zawodniczka KKL Kielce w swojej najlepszej próbie uzyskała rezultat 68,93 m.

Zwyciężyła reprezentantka Francji Alexandra Tavernier, czwarta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio, która jako jedyna przekroczyła granicę 70 m – o 13 cm. Na drugiej pozycji uplasowała się Hiszpanka Laura Redondo z wynikiem 69,72 m, a na trzecim Włoszka Sara Fantini z rezultatem 69,60 m. Kielczankę wyprzedziły jeszcze: Katrine Koch Jacobsen z Danii (69,00 m) i Silja Kosonen z Finlandii (68,96 m). Dalej rzuciła również najlepsza w grupie B Vanessa Sterckendries z Belgii – 69,42 m.

W końcowej klasyfikacji Pucharu Europy młociarek Katarzyna Furm...

Czytaj więcej

Wicemistrz, reprezentant i rekordzista sprzed 86 lat. Półmaraton mężczyzn

To bardzo popularny dystans wśród biegaczy amatorów, którzy stanowią większość w świętokrzyskich zestawieniach historycznych. W rozgrywanym przed pandemią koronawirusa półmaratonie w Kielcach startowało po około tysiąc osób, a ich liczba byłaby z pewnością jeszcze większa, gdyby nie limit wyznaczony przez organizatorów.

3.SIEbiega Półmaraton Kielecki w 2017 r. Na prowadzeniu jego zwycięzca Łukasz Woźniak

Dużą frekwencją cieszył się też półmaraton w Skarżysku-Kamiennej, który najczęściej wygrywali zawodnicy z zagranicy. W trzech z pięciu w Kielcach zwyciężył natomiast Łukasz Woźniak, zawodnik i trener KKL Kielce oraz Olimpu Strawczyn.

Dominatorem wśród świętokrzyskich biegaczy w półmaratonie jest jednak Rafał Wójcik, do którego należy aż...

Czytaj więcej

W skoku w dal Karolina Młodawska także zdobyła medal!

Karolina Młodawska wywalczyła brązowy medal w skoku w dal podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu. Zawodniczka KKL Kielce rozpoczęła konkurs od rezultatu 6,25 m i po pierwszej kolejce plasowała się na trzeciej pozycji. Wyprzedzały ją Anna Matuszewicz z MKL Toruń i Magdalena Żebrowska z AZS-AWF Katowice, które toczyły zaciętą walkę o zwycięstwo. Po trzech kolejkach prowadziła ta pierwsza z wynikiem 6,35 m. W czwartej Żebrowska skoczyła 2 cm dalej, w szóstej torunianka uzyskała jednak 6,41 m i zapewniła sobie złoty medal.

Karolina Młodawska w sobotę zbobyła złoty medal w trójskoku (na zdjęciu), a w niedzielę brązowy w skoku w dal (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Karolina Młodawska brązowy przypieczętowała w ostatniej kolejce rezultatem 6,32 m, drugim w swo...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska halową mistrzynią Polski w trójskoku!

Karolina Młodawska ze złotym medalem (fot. Tomasz Wieczorek)

Wielki sukces odniosła Karolina Młodawska, zdobywając złoty medal halowych mistrzostw Polski w trójskoku. W konkursie rozegranym w Toruń Arenie zawodniczka KKL Kielce nie dała szans najgroźniejszej rywalce – Agnieszce Bednarek z AZS Łódź, srebrnej medalistce z 2020 i 2021 r.

W pierwszej kolejce obydwie miały próby nieważne. W drugiej kielczanka skoczyła 13,26 m, a łodzianka 18 cm bliżej. Trzecia znów należała do Karoliny – uzyskała 13,38 m, Bednarek poprawiła się na 13,26 m. W czwartej skoczyły bliżej – Młodawska 13,28 m, łodzianka 13,17 m.

Piąte próby obydwie przekroczyły. Bednarek „spalila” także szóstą, a mająca już zapewnione zwycięstwo zawodniczka KKL poszybowała na odległość 13,48 m...

Czytaj więcej

Nie żyje Małgorzata Jamróz, czołowa polska biegaczka z naszego regionu

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Małgorzata Jamróz, wielokrotna mistrzyni i medalistka mistrzostw Polski oraz reprezentantka naszego kraju w biegach na średnich i długich dystansach. Urodziła się 16 października 1973 r. Zaczynała karierę w Olimpie Końskie, w latach 1989-92 reprezentowała MKS Żak Kielce.

W barwach tego klubu jako juniorka młodsza i juniorka oraz w kategorii młodzieżowej wywalczyła na mistrzostwach naszego kraju 11 medali, w tym siedem złotych. Zdobywała je na stadionie w hali i na trasach przełajowych na dystansach od 600 m do 2 km, a także w sztafecie 4×400 m.

W 1990 r. odniosła też sukces międzynarodowy, zajmując na Światowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w belgijskiej Brugii  drugie miejsce w biegu na 800 m. Do dziś pozostaje reko...

Czytaj więcej