Archiwum miesiąca luty 2023

Katarzyna Furmanek wystartuje w rzutowym Pucharze Europy

Katarzyna Furmanek z KKL Kielce powołana została do reprezentacji Polski na 22. Puchar Europy w Rzutach. Zawody te, tradycyjnie już inaugurujące na Starym Kontynencie sezon miotaczy na otwartych obiektach, rozegrane zostaną 11-12 marca w portugalskiej miejscowości Leiria.

Kielczanka wystartuje w konkursie rzutu młotem, a jej rywalką będzie m.in druga reprezentantka Polki Ewa Różańska z AZS AWF Warszawa, ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy. Przypomnijmy, że przed rokiem Furmanek była w tych zawodach siódma wśród seniorek z wynikiem 68,93 m. Różańska wygrała natomiast rywalizację w kategorii młodzieżowej (U23) z rezultatem 67,24 m.

Biało-czerwonych barw będzie bronić w Portugalii w sumie 16 zawodniczek i zawodników. Najbardziej utytułowanym wśród nich jest Pawe...

Czytaj więcej

Sabina Jarząbek pobiegła po zwycięstwo w 26. Wiązowskiej Piątce

Sabina Jarząbek (fot. Marek Biczyk/pzla.pl)

Zdecydowane zwycięstwo odniosła Sabina Jarząbek w biegu ulicznym kobiet na 5 km w podwarszawskiej Wiązownej. Zawodniczka KKL Kielce uzyskała czas 16.41, wyprzedzając o 21 s drugą na mecie Monikę Kaczmarek z AZS Łódź. Wśród mężczyzn dziesiąty w 26. Wiązowskiej Piątce z rezultatem 15.35 był Aleksander Dragan, także z KKL. Na 14. miejscu finiszował Adam Kubicki z Buska-Zdroju (15,53).

Świętokrzyscy biegacze startowali także w 43. Półmaratonie Wiązowskim. 18. lokatę w klasyfikacji open i 16. wśród mężczyzn zajął Mateusz Kobyłecki ze Skarżyska-Kamiennej, reprezentujący Szymanowski Triathlon Team. Trasę 21 km 97,5 m pokonał w 1 godz. 14 min 37 s, ustanawiając rekord życiowy. Jako 30. minął metę Rafał Teliga...

Czytaj więcej

Trzech płotkarzy w dziesiątce najlepszych. 400 m ppł mężczyzn

Piotr Kotlarski, Jakub Sobura-Durma i Władysław Chojnowski to najlepsi specjaliści biegu na 400 m przez płotki w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. Pierwszy z nich w latach 1993-94 zdobył dwa tytuły mistrza Polski i ustanowił rekord życiowy 49,75 s wprawdzie jako zawodnik AZS-AWF Katowice, ale zaczynał karierę i odnosił sukcesy już w barwach Budowlanych Kielce.

Piotr Kotlarski jest od 1989 r. rekordzistą województwa z wynikiem 50,92 s

Zaczął w 1988 r. od brązowego medalu mistrzostw Polski juniorów, a w latach 1990-91 był mistrzem i wicemistrzem w kategorii młodzieżowców oraz brązowym medalistą wśród seniorów. Ponadto zajmował piąte i dwa razy siódme lokaty w mistrzostwach seniorów...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień skoczył 4,80 m i wyrównał rekord województwa

Nikodem Pochopień (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Troje zawodników KKL Kielce startowało w drugim dniu halowych mistrzostw Polski w Toruniu. Najlepiej z nich spisał się niespełna 19-letni  Nikodem Pochopień w skoku o tyczce, pokonując w pierwszych próbach wysokości 4,40, 4,60 i 4,80 m.

Skapitulował na 4,91 m i został sklasyfikowany na ósmym miejscu w konkursie. A wynikiem 4,80 m wyrównał rekord województwa świętokrzyskiego, który ustanowił przed tygodniem w Rzeszowie, kiedy zdobywał mistrzostwo Polski juniorów.

W finale biegu na 800 m nie zdołał nawiązać walki z rywalami Adam Masaczyński. W pierwszej części dystansu biegł wprawdzie na szóstej pozycji, ale później nie był w stanie jej utrzymać. Z czasem 1...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska wicemistrzynią, młode tyczkarki 10 cm od podium

Karolina Młodawska (fot.T.Kasjaniuk/pzla.pl)

Karolina Młodawska zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw Polski w trójskoku. Broniąca mistrzowskiego tytułu zawodniczka KKL Kielce w pierwszej kolejce rozgrywanego w Arenie Toruń konkursu uzyskała 13,17 m i objęła prowadzenie. Ale tylko na chwilę, ponieważ posiadaczka najlepszego w tym sezonie wyniku w naszym kraju Adrianna Szóstak-Laskowska z AZS Poznań odpowiedziała rezultatem 13,60 m.

W kolejnych próbach kielczanka nie zdołała się już poprawić, natomiast poznanianka uczyniła to dwukrotnie – w drugiej kolejce skoczyła 13,70 m, a w ostatniej szóstej jeszcze 6 cm dalej. Wygrała więc zdecydowanie, a podopiecznej trenera Zdzisława Lipińskiego z KKL przypadł srebrny medal.

Do ostatniej kolejki trwała zacięta walka o...

Czytaj więcej

Natalia Biskupska także zwycięska! Trzecie złoto dla Kielc w skoku o tyczce

Trzeci dzień halowych mistrzostw Polski w Rzeszowie i trzeci złoty medal w skoku o tyczce dla Kielc. Wywalczyła go niespełna 18-letnia Natalia Biskupska z KKL, wygrywając w pięknym stylu konkurs juniorek.

Medalistki mistrzostw Polski juniorek w skoku o tyczce, na najwyższym stopniu Natalia Biskupska, obok podium trenerka Agnieszka Wrona

Jej najgroźniejszą rywalką była Natalia Lewandowska z SKLA Sopot. Do 3,70 m obydwie pokonywały kolejne wysokości w pierwszych próbach. Na 3,75 m sopocianka miała jedną zrzutkę i liderką została kielczanka. 3,80 m skoczyły za drugim razem, a walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się ostatecznie na 3,85 m. Dla Lewandowskiej było to już za wysoko i trzy razy strąciła poprzeczkę...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień także mistrzem Polski, z rekordem 4,80 m!

Wielką niespodzianką zakończył się skok o tyczce juniorów na halowych mistrzostwach Polski w Rzeszowie. Murowanym faworytem do zwycięstwa wydawał się Michał Gawenda z Warszawianki, który dwa tygodnie temu ustanowił rekord naszego kraju wynikiem 5,41 m.

Medaliści halowych mistrzostw Polski juniorów w skoku o tyczce, na najwyższym stopniu Nikodem Pochopień, obok podium trenerka Agnieszka Wrona

Z pozostałych startujących w konkursie tyczkarzy żaden nawet nie zbliżył się do 5 m. Najlepszym rezultatem spośród nich legitymował się Nikodem Pochopień z KKL Kielce, który przed tygodniem skoczył 4,74 m. Wydawało się więc, że walka toczyć się będzie o srebrny i brązowy medal, ponieważ złoty jest już zarezerwowany dla Gawendy.

Faworytem do wicemistrzowskiego tyt...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew pobiegła po złoty medal na 1000 m w Rzeszowie!

Mamy drugi złoty medal podczas rozgrywanych w Rzeszowie halowych mistrzostw Polski. Zdobyła go Oliwia Bełczew z KKL Kielce w biegu na 1000 m juniorek młodszych. Podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika była zdecydowaną faworytką tej konkurencji i od startu objęła prowadzenie. Do połowy dystansu rywalki starały się jej dotrzymywać kroku, ale później zostały wyraźnie z tyłu.

Oliwia Bełczew prowadziła bieg na 1000 m od startu do mety (fot. Marek Biczyk/pzla.pl)

Kielczanka wygrała zdecydowanie z czasem 2.55,68. Druga na mecie Oliwia Kopeć z AZS AWF Warszawa straciła do niej ponad półtorej sekundy. Tym samym Oliwia powtórzyła sukces sprzed roku, kiedy to również wygrała bieg na 1000 m. Serdecznie gratulujemy!

Z pozostałych świętokrzyskich juniorów młodszych, którzy...

Czytaj więcej

Piękny konkurs, rekordowy 13. skok i złoty medal Zofii Jastrząb!

Po pasjonującym konkursie Zofia Jastrząb zdobyła w hali w Rzeszowie mistrzostwo Polski juniorek młodszych w skoku o tyczce. Do ostatniego skoku zawodniczka KKL Kielce toczyła zacięty pojedynek o zwycięstwo z Laurą Tyszko z AZS-AWFiS Gdańsk.

Zofia Jastrząb potrzebowała do zwycięstwa 13 skoków, osiem z nich było udanych (fot. pzla.pl)

Na początku lepiej prezentowała się kielczanka, która w pierwszych próbach pokonała 3,40 i 3,50 m, w drugiej 3,60 m, potem znów w pierwszych 3,65, 3,70 i 3,75 m. Prowadziła, ponieważ rywalka dopiero za trzecim podejściem zaliczyła 3,55 m, miała też strącenia na 3,65 i 3,70 m. Potem jednak już bez strąceń skoczyła 3,75 i 3,80 m, wyrównując rekord życiowy.

Tyczkarka KKL na tej ostatniej wysokości miała dwie zupełnie nieudane pró...

Czytaj więcej

Kolejne starty Jakuba Sobury-Durmy w Stanach Zjednoczonych

Jakub Sobura-Durma

Piąte miejsce na 200 m i siódme na 400 m zajął Jakub Sobura-Durma w halowych zawodach w mieście Lincoln w stanie Nebraska. Zawodnik KKL Kielce reprezentował w nich Iowa Central Community College, w którym przygotowuje się do rozpoczęcia studiów za oceanem.

W biegu na 200 m uzyskał czas 21,86 s. a na dwukrotnie dłuższym dystansie równe 49 s. Pobiegł także w sztafecie 4×400 m szkoły, która uplasowała się na szóstej pozycji z wynikiem 3.17,46.

Kielczanin zaprezentował się w tych zawodach zdecydowanie lepiej niż przed tygodniem w Minneapolis, gdzie 200 m przebiegł w 22,31 s, a 400 m w 50,87 s. Nie jest jednak jeszcze w życiowej formie. Przypomnijmy, że jego najlepsze wyniki w hali na tych dystansach to 21,61 s i 48,14 s...

Czytaj więcej