Archiwum miesiąca lipiec 2023

Sabina Jarząbek zdobyła medal na 5000 m, swój pierwszy na bieżni

Mamy drugi medal na mistrzostwach Polski w Gorzowie Wielkopolskim. W ostatnim dniu zawodów zdobyła go biegaczka KKL Kielce Sabina Jarząbek na 5000 m. Przez większość dystansu rozgrywanego w wolnym tempie biegu na biegła na piątej-szóstej pozycji, pięć okrążeń przed metą wyszła na prowadzenie, doprowadzając do rozerwania kilkunastoosobowej grupy zawodniczek.

Medalistki mistrzostw Polski w biegu na 5000 m (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Finiszowe ostatnie okrążenie rozpoczęła na trzecim miejscu i utrzymała je do mety. Wywalczyła brązowy medal z czasem 16.46,45. Mistrzyni Polski Paulina Kaczyńska z Pomorza Stargard uzyskała 16.43,51, a wicemistrzyni Julia Koralewska z AZS-AWFiS Gdańsk 16.44,14.

To pierwszy medal na bieżni Sabiny Jarząbek, która do tej pory największ...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień skoczył 5,11 m! Katarzyna Furmanek tuż za podium

Aż o 26 cm poprawił Nikodem Pochopień rekord województwa świętokrzyskiego w skoku o tyczce podczas mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim. 19-latek z KKL Kielce rozpoczął konkurs od pokonania w pierwszej próbie 4,71 m. Potem w drugiej przeskoczył 4,91 m, 6 cm wyżej od dotychczasowego swojego rekordowego wyniku. Także w drugim podejściu pokonał wysokość 5,11 m.

Nikodem Pochopień jako pierwszy świętokrzyski tyczkarz pokonał 5 m (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

To rezultat o 1 cm lepszy od minimum PZLA na mistrzostwa Europy juniorów, które 7-10 sierpnia odbędą się w Jerozolimie. Szkoda, że podopieczny trenerki Agnieszki Wrony uzyskał go kilka dni za późno, termin zgłoszeń do tej imprezy już bowiem minął i prawdopodobnie kielczanin nie będzie mógł dołączyć do repre...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska wicemistrzynią Polski, Adam Kołodziej czwarty

Karolina Młodawska z KKL Kielce zdobyła srebrny medal w trójskoku, a Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz zajął czwarte miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami w pierwszym dniu mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

W konkursie trójskoczkiń dominowała obrończyni tytułu Adrianna Laskowska z AZS Poznań, która w tym sezonie skoczyła już 14,12 m. Prowadziła od pierwszej kolejki, w której uzyskała 13,51 m, w drugiej poprawiła się na 13,64 m, zwyciężając z tym rezultatem.

Karolina Młodawska zdobyła swój czwarty medal mistrzostw Polski w trójskoku na stadionie

O drugie miejsce walczyły Karolina Młodawska i Agnieszka Bednarek z AZS Łódź. Po trzech kolejkach lepsza była kielczanka z wynikiem 13,11 m. W czwartej łodzianka wyprzedziła ją jednak o 7 cm...

Czytaj więcej

Oliwia Masternak została Miss Obiektywu fotoreportera PZLA

Oliwia Masternak z KKL Kielce była jedną z najczęściej fotografowanych przez Tomasza Kasjaniuka uczestniczek mistrzostw Polski juniorów, które w ubiegłym tygodniu odbyły się w Lublinie. Na jego zdjęciach zamieszczanych w galeriach na stronie internetowej PZLA widzimy zwykle zawodniczki i zawodników, którzy biją rekordy, walczą o zwycięstwo lub cieszą się z niego.

Oliwia Masternak na bieżni stadionu w Lublinie (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Czym zwróciła na siebie uwagę sympatyczna lekkoatletka z Kielc? Z pewnością urodą i gracją, z jaką wykonywała kolejne próby w skoku w dal oraz trójskoku. Widać to na ośmiu zdjęciach, które znalazły się na stronie PZLA. Gdyby podczas mistrzostw w Lublinie wybierano Miss Obiektywu, Oliwia z pewnością miałaby duże szanse na zwycięstwo...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew w reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy juniorów

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew została zakwalifikowana do reprezentacji Polski na 27. Mistrzostwa Europy Juniorów (U20), które od 7 do 10 sierpnia rozgrywane będą w Jerozolimie. Zawodniczka KKL Kielce pobiegnie na 800 m i należeć będzie do najmłodszych w tej konkurencji. Ma bowiem 17 lat, a większość rywalek rok i dwa lata więcej.

Będą wśród nich dwie polskie biegaczki Magdalena Breza z ULKS Talex Borzytuchom (województwo pomorskie) i Małgorzata Strzeżysz z AZS AWF Warszawa. Cała reprezentacja naszego kraju na mistrzostwa Europy liczy 38 lekkoatletek i 32 lekkoatletów. 

Podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika kwalifikację do reprezentacji Polski zapewniła sobie wynikiem 2.06,93, uzyskanym 17 czerwca w Warszawie...

Czytaj więcej

Dominik Kotulski o ponad 7 m poprawił „życiówkę” w rzucie dyskiem

Dominik Kotulski (fot. A.Kozłowska)

Bardzo dobrze spisał się Dominik Kotulski podczas młodzieżowych zawodów w Warszawie. 15-latek z KKL Kielce zdecydowanie wygrał konkurs rzutu dyskiem młodzików. Już  w pierwszej kolejce uzyskał wynik 50,67 m, poprawiając zdecydowanie rekord życiowy, który wynosił 43,32 m. To, że znajduje się w świetnej formie, pokazał również w ostatniej szóstej próbie, rzucając 50,62 m. Dzięki rezultatowi uzyskanemu w stolicy awansował na czwartą pozycję w tabeli najlepszych polskich młodzików w tej konkurencji. 

Jego klubowe koleżanki i koledzy nie mieli sobie równych w konkursach skoku o tyczce. Żeński wygrała Zofia Jastrząb przed Natalią Biskupską, obydwie pokonały wysokość 3,80 m. W męskim zwyciężył Nikodem Pochopień z wy...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień nie skoczył wysoko, ale ma brązowy medal

Nikodem Pochopień

Pokonał 4,35 m w pierwszej próbie, 4,55 m w drugiej, jednak 4,70 m już się nie udało i Nikodem Pochopień musiał zadowolić się brązowym medalem podczas mistrzostw Polski juniorów w Lublinie. Razem z tyczkarzem KKL Kielce na trzecim podium stanął Artur Brzeziński z MKS MOS Wrocław, a na drugim Adam Ostatek z OSOT Szczecin, który także skoczył 4,55 m, ale w pierwszym podejściu.

Złoty medal zdobył faworyt Michał Gawenda z Warszawianki, jedyny obecnie junior w Polsce, który skacze o tyczce ponad 5 m. Niewiele jednak brakowało, a powtórzyłaby się sytuacja z lutowych halowych mistrzostw w Rzeszowie, kiedy rozpoczął konkurs od 5 m i trzy razy strącił poprzeczkę...

Czytaj więcej

Maja Peryt wicemistrzynią Polski, niespodziewany sukces sztafety KKL

Nie udało się Mai Peryt obronić tytułu mistrzyni Polski juniorek w biegu na 2000 m z przeszkodami. Zawodniczka Juventy-Cerrad Starachowice, może jednak być zadowolona ze swojego występu, zdobyła bowiem srebrny medal z wynikiem 6.49,27. 

Maja Peryt (z prawej) i Martyna Krawczyńska, wicemistrzyni i mistrzyni Polski na 2000 m z przeszkodami (fot. Facebook/Juventa-Cerrad Starachowice)

To duży sukces podopiecznej trenera Dawida Kubca, zmagającej się w ostatnich tygodniach z kontuzją. Na bieżni w Lublinie uległa tylko Martynie Krawczyńskiej z Prefbetu-Sonarol Łomża, która była  w zwycięskim biegu ustanowiła rekord Polski juniorek czasem 6.25,79.

Ogromną niespodziankę sprawiły juniorki KKL Kielce w sztafecie 4×100 m. Pobiegły pierwszy raz w składzie: Oliwia Masternak, J...

Czytaj więcej

Natalia Biskupska na stadionie również skoczyła po złoty medal

Znakomicie spisała się Natalia Biskupska w skoku o tyczce juniorek podczas mistrzostw Polski rozgrywanych w Lublinie. 18-latka z KKL Kielce rozpoczęła konkurs od zaliczenia w pierwszej próbie 3,45 m. Za pierwszym razem pokonała też trzy kolejne wysokości 3,60, 3,70 i 3,80 m. 

Wysokości od 3,45 do 3,80 Natalia Biskupska pokonała w pierwszych próbach (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Dla rywalek 3,80 m okazało się zbyt wysoko i kielczanka miała już zapewniony złoty medal. Atakowała później jeszcze 3,95 m, ale bezskutecznie. Podopieczna trenerki Agnieszki Wrony zdobyła więc swój pierwszy na stadionie tytuł mistrzyni Polski. Przypomnijmy, że w lutym wywalczyła również złoty medal w hali.

Na stadionie w Lublinie pokonała koalicję tyczkarek z Wybrzeża...

Czytaj więcej

Gabriela Lipińska i Julia Szydłowska siódme w mistrzostwach Polski

Gabriela Lipińska (fot. A.Kozłowska)

Dwa siódme miejsca zajęły świętokrzyskie juniorki w pierwszym dniu mistrzostw Polski w tej kategorii wieku w Lublinie. Najpierw tę lokatę wywalczyła w skoku w dal Gabriela Lipińska z KKL Kielce, która w trzeciej kolejce uzyskała 5,59 m (z wiatrem 2,1 m/s). Dalej wylądowała w ostatniej szóstej próbie, ale skok był przekroczony. Na 12. miejscu uplasowała się druga juniorka kieleckiego klubu Oliwia Masternak z rekordem życiowym 5,20 m.

W biegu na 3000 m Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec długo biegła w czołowej grupie zawodniczek, które później walczyły o medale, jednak na ostatnich kilkuset metrach straciła do nich dystans i minęła metę na siódmym miejscu z czasem 9.55,43. 

Julia Zacharz z KKL w eliminacyjnym biegu na 1...

Czytaj więcej