Archiwum miesiąca maj 2024

Dobre wyniki kieleckich lekkoatletów w „Lubelskich Koziołkach”

Marika Kaczmarek (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Marika Kaczmarek z KKL Kielce zajęła czwarte miejsce w konkursie rzutu młotem podczas silnie obsadzonego mityngu „Lubelskie Koziołki 2024” w Lublinie. W swojej najlepszej próbie uzyskała rezultat 60,57 m. Dalej rzuciła dzień wcześniej na zawodach w Białymstoku – 63,03 m.

W biegach na 800 m dobrze spisali się jej młodsi koledzy klubowi. Juniorka Oliwia Bełczew, która z powodu problemów zdrowotnych nie jest jeszcze w najwyższej formie, w rywalizacji ze starszymi biegaczkami zajęła siódme miejsce z dobrym czasem 2.10,13.

Serię B wygrała juniorka młodsza Adrianna Gierek i wynikiem 2.13,51 poprawiła o ponad 2 s rekord życiowy. W serii B mężczyzn młodzieżowiec Łukasz Łakomiec zajął czwartą lokatę z rezultatem 1.52,82...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek i Sabina Jarząbek jadą na mistrzostwa Europy!

Dwie zawodniczki KKL znalazły się w 86-osobowej reprezentacji Polski na 26. Mistrzostwa Europy, które od 7 do 12 czerwca rozgrywane będą w Rzymie. Katarzyna Furmanek wystartuje w rzucie młotem. Prócz niej Polskę reprezentować będą w tej konkurencji rekordzistka świata i trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk z AZS AWF Katowice oraz brązowa medalistka igrzysk w Tokio Malwina Kopron z Wisły Puławy.

Sabina Jarząbek (fot. Eugeniusz Gembka)

Katarzyna Furmanek (fot. T.Kasjaniuk/pzla.pl)

Sabina Jarząbek pobiegnie w stolicy Włoch w półmaratonie, w którym biegaczki walczyć będą o medale nie tylko indywidualnie, ale i drużynowo. Prócz niej biało-czerwone reprezentować reprezentują: Aleksandra Brzezińska z Zawiszy Bydgoszcz, Monika Jackiewicz z MKL Szczecin, A...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek najlepszą z Polek na mityngu we Francji

Katarzyna Furmanek (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Katarzyna Furmanek zajęła trzecią lokatę w konkursie rzutu młotem na mityngu World Athletics Continental Tour Bronze we francuskim Forbach. Walcząca o kwalifikację na czerwcowe mistrzostwa Europy w Rzymie zawodniczka KKL Kielce w swojej najlepszej próbie uzyskała rezultat 67,44 m.

Walkę o zwycięstwo toczyły reprezentująca Azerbejdżan Hanna Skydan i Rose Loga z Francji. Ostatecznie wygrała ta pierwsza, rzucając 71,98 m. Francuska młociarka uzyskała niewiele gorszy rezultat 71,55 m.

Kielczanka o 4 cm wyprzedziła rekordzistkę Danii Katrinę Koch Jacobsen i o 7 cm brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio Malwinę Kopron z Wisły Puławy. Szóstą lokatę w konkursie zajęła druga reprezentantka Francji Xena Ngomate...

Czytaj więcej

Rekordy tyczkarzy KKL: 4,11 Natalii Biskupskiej, 4,41 Karola Białogońskiego

Natalia Biskupska dwukrotnie poprawiała rekord województwa juniorek młodszych w skoku o tyczce na mityngu w Kielcach. Najpierw skoczyła 4,01 m, 1 cm wyżej od wyniku, jaki uzyskała tydzień temu także na kieleckim stadionie. Potem pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,11 m. Potem atakowała 4,20 m, czyli minimum na sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w stolicy Peru Limie. Jeszcze się nie udało, ale w jednej z prób była bardzo blisko pokonania i tej wysokości.

Natalia Biskupska skoczyła w sobotę w Białymstoku 4,00 m, w niedzielę w Kielcach 4,11 m (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Trzykrotnie swoją „życiówkę” poprawiał Karol Białogoński, skacząc 4,31, 4,36 i 4,41 m...

Czytaj więcej

Adam Kołodziej najlepszy w Nowinach, Sabina Jarząbek trzecia w Łodzi

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk)

Adam Kołodziej wygrał IX Bieg o Nowińskie Kominy, będący równocześnie pierwszymi mistrzostwami województwa świętokrzyskiego w biegu ulicznym na 5 km. Biegacz Wisły Junior Sandomierz, znany do  tej pory z sukcesów na bieżni, pokonał atestowaną trasę w podkieleckich Nowinach w 15 min 11 s.

Drugie miejsce zajął Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik z czasem 15,22, a trzecie Łukasz Woźniak ze Strawczyna, który wyprzedził minimalnie Aleksandra Dragana z KKL Kielce. Obydwaj uzyskali wynik 15.38. Kolejne trzy miejsca zajęli: 5. Michał Bąk z Chełmiec w gminie Strawczyn (15.56), 6. Piotr Jaśtal z LKB Rudnik (15.59) i Damian Noga z Kłody w gminie Rytwiany (16.00).

Wśród pań mistrzynią województwa została Dominika Łukasiewicz z Nadiru Ję...

Czytaj więcej

Natalia Biskupska drugi raz skoczyła 4 m, Adam Masaczyński czwarty

Natalia Biskupska

Tyczkarka Natalia Biskupska uzyskała najlepszy rezultat z kieleckich lekkoatletów startujących w akademickich mistrzostwach Polski w Białymstoku. Zawodniczka KKL i studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego pokonała wysokość 4,00 m, wyrównując rekord życiowy ustanowiony przed tygodniem na mistrzostwach województwa świętokrzyskiego. Wynik ten dał jej piąte miejsce w konkursie i drugie w kategorii uniwersytetów.

Czwarty w biegu na 800 m z czasem 1.51,96 był Adam Masaczyński, także zawodnik KKL i student Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Pobiegł ponadto na 1500 m, uzyskując siódmy rezultat 3.52,11. W obu tych biegach okazał się równocześnie najlepszy spośród studentów AWF.

Do finałów pchnięcia kulą i rzutu oszczepem zakwalifikowała się...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek trzecia w fińsko-polskim pojedynku w Lahti

Katarzyna Furmanek (fot. Paweł Małecki)

Katarzyna Furmanek uplasowała się na trzecim miejscu w konkursie rzutu młotem podczas mityngu Motonet GP Lahti, mającego rangę World Athletics Continental Tour – Challenger. Zawodniczką KKL Kielce objęła prowadzenie w drugiej kolejce wynikiem 68,04 m. Później już jednak nie poprawiła się i została wyprzedzona przez dwie młociarki z Finlandii.

Zwyciężyła zdecydowanie Krista Tervo, która w ostatniej szóstej próbie posłała młot na odległość 74,63 m, poprawiając rekord Finlandii. Poprzedni również należał do niej, był ustanowiony dwa lata temu i wynosił 74,40 m. Drugie miejsce w konkursie zajęła Suvi Koskinen, która rzuciła 68,60 m.

Kielczanka wyprzedziła kolejną Finkę Kiirę Väänänen (64,37 m), Sarę Forssell...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska najlepszą z Polek na mityngu w Gorzowie

Karolina Młodawska (fot. Paweł Małecki)

Karolina Młodawska zajęła czwarte miejsce w trójskoku na międzynarodowym mityngu w Gorzowie Wielkopolskim, zaliczanym do cyklu Continental Tour Bronze World Athletics. Zawodniczka KKL Kielce rozpoczęła konkurs od próby na odległość 13,43 m, w kolejnych miała 13,34, 13,25 i 13, 31, skok nieważny, a w szóstej kolejce uzyskała 13,48 m. Co ciekawe, podczas tego najlepszego skoku wiał przeciwny wiatr z prędkością  2,3 m/s.

Zwyciężczynią trójskoku pań na gorzowskim stadionie została reprezentantka Ukrainy Olga Korsun z wynikiem 13,76 m. Kielczankę wyprzedziły jeszcze Aina Griksaite z Litwy (13,69 m) i Caroline Joyeux z Niemiec (13,59 m). Pokonała natomiast mistrzynię Polski z lat 2021-2023 Adriannę Laskowską z AZS Poznań, ...

Czytaj więcej

Trzecia „piątka” Nikodema Pochopienia w karierze, pierwsza w tym sezonie

Nikodem Pochopień pokonał wysokość 5,00 m podczas zawodów w skoku o tyczce Monika Pyrek Tour w Łodzi, organizowanych przez wicemistrzynię świata z 2005 i 2006 r. oraz jej fundację. Tyczkarz KKL Kielce zajął drugie miejsce w konkursie, za Pawłem Pośpiechem z Olimpii Poznań, który miał taki sam wynik. Obydwaj skoczyli 5 m w drugich próbach i o zwycięstwie poznaniaka zadecydowała mniejsza liczba strąceń. Za pierwszym razem zaliczył bowiem poprzednią wysokość 4,80 m, a kielczanin uczynił to za drugim.

Po raz trzeci w karierze Nikodem Pochopień zakończył konkurs z pięciometrowym wynikiem

Niespełna 20-letni Pochopień uzyskał na łódzkim stadionie swój najlepszy w tym sezonie i trzeci w karierze rezultat...

Czytaj więcej

Natalia Biskupska i Zofia Jastrząb pokonały wysokość czterech metrów

W skoku o tyczce padły najlepsze wyniki mistrzostw województwa świętokrzyskiego juniorów i juniorów młodszych w Kielcach. Natalia Biskupska i Zofia Jastrząb po raz pierwszy w karierze pokonały wysokość 4 m. Natalia uczyniła to w drugiej próbie, poprawiając o 9 cm „życiówkę”o 9 cm i o 5 cm rekord województwa juniorek należący od ubiegłego roku do Zofii. Ta chwilę później, w trzecim podejściu, ten nowy rekord wyrównała. 

Natalia Biskupska (z lewej) i Zofia Jastrząb po pokonaniu 4 m, w środku Nikodem Pochopień

Obydwie juniorki KKL umocniły się na drugim i trzecim miejscu w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej konkurencji. I zbliżyły do swojej trenerki Agnieszki Wrony, która do tej pory jako jedyna tyczkarka z naszego regionu skakała 4 m i wyżej, a s...

Czytaj więcej