Biegacz z Buska zakwalifikował się na mistrzostwa Europy i świata

Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój zajął drugie miejsce w biegu przełajowym juniorów na 4 km, który był kwalifikacją do grudniowych mistrzostw Europy i przyszłorocznych mistrzostw świata. Trasę 6 km w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie pokonał w 17 min 53 s. Do zwycięzcy Kamila Linki z Gwardii Piła stracił 11 s. Trzeci na mecie był Zbigniew Jost z Rodła Kwidzyn w czasie 17.56. Wszyscy ci zawodnicy zakwalifikowali się do reprezentacji Polski na 21. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które 14 grudnia rozegrane zostaną w bułgarskim Samokow.
Zgodnie z przyjętymi przez PZLA zasadami najlepszy w tym biegu zawodnik z rocznika 1996 lub młodszy kwalifikował się także na 41. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, jakie odbędą się 15 marca 2015 roku w Guiyang w Chinach. Okazał się nim biegacz buskiego Słoneczka, ponieważ zwycięzca jest z rocznika 1995 i w przyszłym roku nie będzie już juniorem.
Kwalifikacje juniorów odbywały się w Krakowie wraz z mistrzostwami Polski seniorów i młodzieżowców. Najlepiej ze świętokrzyskich biegaczy wypadł w nich Łukasz Woźniak z KKL Kielce, który na 10 km seniorów zajął wysokie szóste miejsce w czasie 31 min15 s. W biegu młodzieżowców na 8 km 13. był Sylwester Lepiarz z MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski z rezultatem 25.30. Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex Starachowice uplasował się na 16. pozycji na 4 km seniorów z czasem 12.07.
Mistrzynią Polski na 4 km seniorek została wychowanka UKS WiR Łopuszno Mariola Ślusarczyk, która od tego roku reprezentuje Victorię z podwarszawskiego Józefowa.