„Środy” w Kielcach, „Czwartki” w Radomiu i rekord w Końskich. Rok 1959

Wyraźnie ożywienie Królowej Sportu nastąpiło w 1959 roku w największych miastach województwa kieleckiego. W Kielcach prócz Budowlanych sekcję lekkoatletyczną posiadał także milicyjny klub Błękitni, gdzie treningi prowadził średniodystansowiec Antoni Kraus, przybyły z Gwardii Wrocław. Coraz prężniej działał również Międzyszkolny Klub Sportowy. Na stadionie Błękitnych, który doczekał się remontu bieżni i innych urządzeń, organizowano „Środy lekkoatletyczne” i inne zawody.

Zawodniczki Granatu z trenerem Bogdanem Winiarskim. Od lewej Zofia Kuśmierczyk, Zofia Fabiańska, Pola Winiarska, Zofia Krótkopad i nad nią Krystyna Mąkosa

W Radomiu odbywały się natomiast regularnie „Czwartki”, głównie dla dzieci i młodzików. „Mamy konieczne urządzenia dla lekkoatletyki na boisku Czarnych i w Liceum Syrokomli. Remontuje się bieżnię na boisku Radomiaka, budowane są bieżnie na boisku RKS i przy Technikum Mechanicznym. Powstała sekcja młodzieżowa Czarnych. Chęć założenia podobnej zgłosił Radomiak, robi się coś w MKS” – pisało w lipcu „Życie Radomskie”.

Stolicą Królowej Sportu na Kielecczyźnie pozostawało jednak Skarżysko-Kamienna. 19 kwietnia na Rejowie odbyły się po raz trzeci z rzędu mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. W biegu seniorek na 1,2 km zwyciężyła reprezentująca już warszawską Legię Krystyna Nowakowska, która kilka miesięcy wcześniej odeszła z KSZO Ostrowiec. Miłą niespodziankę sprawiła Henryka Staneta z LZS Łysica Kielce. Wywalczyła drugą lokatę i po raz pierwszy w karierze stanęła na mistrzowskim podium.

Dobrze spisali się też inni biegacze Kielecczyzny. Zofia Kuśmierczyk z Granatu Skarżysko była ósma na 1 km juniorek, Lech Miller z KSZO dziewiąty na 12 km seniorów, a Halina Klita z Opoczna dziesiąta na 700 m młodziczek. Ponadto Franciszek Krakowiak ze Stali Końskie uplasował się na 12. miejscu w najliczniej obsadzonym biegu na 3 km seniorów, natomiast Adam Łebek z KSZO na 17. pozycji ukończył bieg seniorów na 6 km.

Bieg na 1,2 km seniorek podczas przełajowych mistrzostw Polski w Skarżysku-Kamiennej, prowadzi Krystyna Nowakowska, w górnej części zdjęcia pierwsza z lewej Henryka Staneta

W mistrzostwach Polski na stadionie, rozegranych w Gdańsku, seniorzy nie zdobyli już medalu. Najlepiej wypadła znów Henryka Staneta, która była piąta na 800 m z rekordem życiowym 2.13,4. Bogdan Winiarski z Granatu rzucił dyskiem 46,06 m i uplasował się na dziewiątym miejscu. Inny reprezentant skarżyskiego klubu Franciszek Drewniany zakwalifikował się do finału B biegu na 200 m przez płotki, w którym zajął piąte miejsce z czasem 26,2 s.

Józef Glibowski

W reprezentacji Polski seniorów w 1959 roku nie wystąpił żaden lekkoatleta Kielecczyzny. Henryka Staneta znalazła się natomiast w ekipie LZS na IV Międzynarodowe Igrzyska Młodzieży Wiejskiej w Plewen (Bułgaria). Zajęła tam czwarte miejsce w biegu na 800 m (2.14,2) i szóste na 400 m (60,6).

Tytuły wicemistrzów Polski juniorów we Wrocławiu wywalczyli miotacze: Józef Glibowski z KSZO w rzucie młotem o wadze 6 kg wynikiem 59,26 m i Aleksander Miecznikowski z LZS Radomka, który 1,5-kilogramowym dyskiem rzucił 48,76 m. Sukces tego drugiego zawodnika, pochodzącego z Białobrzegów, był przyjemną niespodzianką. Glibowski natomiast należał do ścisłej czołówki juniorów, na początku lipca w Krakowie ustanowił rekord Polski w tej kategorii wiekowej rezultatem 59,97 m. Był również etatowym reprezentantem Polski w meczach międzypaństwowych. W meczu młodzieżowej reprezentacji z NRD w Poznaniu uplasował się na drugiej pozycji, rzucając seniorowskim młotem 54,45 m. Także drugi z wynikiem 52,18 m był w meczu reprezentacji do lat 20 z RFN w Szczecinie oraz w trójmeczu juniorów Czechosłowacja – Polska – Rumunia w Opawie, gdzie młotem 6-kilogramowym rzucił 56,51 m. W tym trójmeczu biało-czerwone barwy reprezentował również skoczek wzwyż Karol Ćwieluch z Granatu, zajmując czwartą pozycję z rezultatem 1,80 m.

Adam Salwerowicz

Adam Salwerowicz

Młodzicy mistrzostwa Polski mieli w Sosnowcu. Najlepiej z dziewięcioosobowej reprezentacji województwa wypadł Adam Salwerowicz ze Staru Starachowice, który wywalczył drugie miejsce w biegu na 300 m z czasem 37,6 s. Piąty w skoku o tyczce z wynikiem 3,20 m był Jerzy Włoskowicz z MKS Orlęta Radom. Na zawody te nie pojechała mająca szanse walczyć o czołowe miejsca Maria Kaim z Orląt. W czerwcu ustanowiła bowiem rekord Polski młodziczek w 3-boju, a w lipcu na mistrzostwach Szkolnego Związku Sportowego w Zielonej Górze wygrała skok w dal z wynikiem 5,16 m.

Mieliśmy w 1959 roku jeszcze rekordzistę Polski w kategorii dzieci – 14-letniego Roberta Billa z radomskich Czarnych, który 400-gramowym oszczepem rzucił 57,81 m.

Jeśli chodzi o zawody lekkoatletyczne w województwie, to prócz wspomnianych mistrzostw przełajowych mieliśmy jeszcze kilka ogólnopolskich imprez. Najlepsze wyniki padły 1 maja w Końskich, gdzie przyjechali czołowi polscy zawodnicy przygotowujący się do sezonu w Spale. Podczas tych propagandowych – jak określono – zawodów doszło do sensacji. Edmund Piątkowski z warszawskiej Legii rzucił dyskiem 57,55 m, 57 cm dalej od rekordu Europy. Jak informował kilka tygodni później „Przegląd Sportowy”, PZLA nie wystąpił jednak o zatwierdzenie tego wyniku jako rekordu, ponieważ „zawody te nie były oficjalnie zgłoszone u odnośnych władz lekkoatletycznych”. A Piątkowski już 10 maja rzucił 57,89 m, natomiast w czerwcu w Warszawie ustanowił rekord świata rezultatem 59,91 m.

6-7 czerwca na stadionie Granatu w Skarżysku rozegrane zostały dzielnicowe mistrzostwa Polski z udziałem lekkoatletów województw kieleckiego, krakowskiego i rzeszowskiego. Startowała m.in. mistrzyni Europy ze Sztokholmu Barbara Janiszewska z AZS Kraków, która wygrała biegi na 100 i 200 m z czasami 12,5 i 25,6 s. Jej koleżanka klubowa Urszula Figwer rzuciła oszczepem 50,98 m.

Z okazji 30-lecia KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim 20 września rozegrano trójmecz z udziałem gospodarzy oraz Widzewa i Włókniarza Łódź. Wśród mężczyzn zwyciężył KSZO, wśród kobiet Włókniarz, natomiast w łącznej punktacji najlepszy okazał się Widzew.

Franciszek Krakowiak (z lewej) na stadionie Granatu w Skarżysku

Franciszek Krakowiak (z lewej) na stadionie Granatu w Skarżysku

24 czerwca w Kielcach 3 tys. widzów oglądało mecz Granatu z reprezentacją pozostałych klubów województwa. Drużyna ze Skarżyska wygrała pewnie zarówno w punktacji kobiet (48:37), jak i mężczyzn (63:51). Kibice w stolicy województwa 6 września byli także świadkami derbów Budowlani – Błękitni. Mecz był bardzo zacięty, początkowo ogłoszono minimalną wygraną Budowlanych. Później „Słowo Ludu” poinformowało, że zawodnicy tego klubu rzucali zbyt lekkim oszczepem i zweryfikowano wynik na korzyść Błękitnych.

Miał też Radom swoje derby, w których 26-27 sierpnia młodzicy LZS Radomka pokonali rówieśników z Czarnych. 10-11 października w Ostrowcu reprezentacja Radomia wygrała niespodziewanie trójmecz z Granatem i gospodarzami.

Były również mecze międzywojewódzkie. 30-31 maja w Rzeszowie lekkoatleci Kielecczyzny zarówno wśród kobiet, jak i meżczyzn ulegli reprezentacjom województw krakowskiego i rzeszowskiego. 12-13 września w Mielcu drużyna Rzeszowa pokonała Kielce 50:44 (kobiety) i 84:77 (mężczyźni).

W październiku Henryka Staneta wystąpiła w meczu Wiedeń – Kraków, wygrywając bieg na 800 m (2.17,6). W drużynie Krakowa w stolicy Austrii startował też Stanisław Stąsiek z KSZO, który był trzeci w skoku w dal (6,59).

Antoni Kraus przybył na Kielecczyznę z Wrocławia

Mistrzostwa okręgowe seniorów i juniorów rozegrane zostały 16-17 maja w Ostrowcu. Najlepszym zawodnikiem tej imprezy był Włodzimierz Olsiński, który zwyciężył w biegach na 100 i 200 m z wynikami 10,7 s i 22,3 s. Wśród kobiet aż trzy konkurencje wygrała Henryka Staneta (100, 200 m i 80 m ppł).

Młodzicy o tytuły mistrzów okregu walczyli 12-13 września w Kielcach. Z zapowiedzi w „Słowie Ludu” można było przeczytać, że bilety wstępu na tę drugą imprezę kosztowały 1 zł i 3 zł (dorośli). Kielce były też gospodarzem wojewódzkich mistrzostw w biegach przełajowych, które rozegrano 5 kwietnia na Stadionie Leśnym.

W Skarżysku odbyły się 23-24 maja drużynowe mistrzostwa województwa. Zdecydowanie wygrał Granat z dorobkiem 25 709 pkt, wyprzedzając KSZO (20 472), LZS Łysicę (13 110), Budowlanych Kielce (12 424) i Star Starachowice (10 507). Skarżyski klub znów walczył o awans do II ligi. W czerwcu w trójmeczu w Stalowej Woli zajął drugie miejsce za Budowlanymi Lublin, a przed miejscową Stalą.

26-27 września Granat, wzmocniony m.in. pozyskanym z Końskich biegaczem Franciszkiem Krakowiakiem, wystartował w decydujących o awansie zawodach na Stadionie X-lecia w Warszawie. W 1958 przegrał II ligę z powodu pecha (m.in. dyskwalifikacji sztafeta 4×100 m). Tym razem na przeszkodzie stanął regulamin rywalizacji. Lekkoatleci ze Skarżyska zostali zaliczeni do pierwszej grupy, składającej się ze znacznie silniejszych klubów niż druga. Awans z niej wywalczyły Lotnik Warszawa (39 000 pkt), Pogoń Szczecin (38 400) i Gwardia Warszawa (38 029). Granat zajął czwarte miejsce (35 771), wyprzedzając Cracovię (33 385) i lubelskich Budowlanych (33 025). Z takim dorobkiem puntowym jak w Warszawie w drugiej grupie, która o awans walczyła w Sosnowcu, drużyna ze Skarżyska zajęłaby pierwsze miejsce.

W pierwszej setce najlepszych na świecie w 1959 roku w biegu na 800 m znalazła się Henryka Staneta – na 73. miejscu z czasem 2.13,4. W tabelach najlepszychw Polsce biegaczka LZS Łysica była w tej konkurencji piąta, a ponadto 11. na 500 m (1.18,8) i 14. na 400 m (60,2). Na wysokim dziewiątym miejscu w rzucie dyskiem z wynikiem 42,29 m oraz 22. w pchnięciu kulą (11,94) znalazła się Zofia Sadkowska z KSZO. W piątej dziesiątce uplasowały się zawodniczki Granatu Zofia Kuśmierczyk (1.22,8 w biegu na 500 m) i Natalia Białkowska (37,54 w rzucie oszczepem).

Wśród mężczyzn miejsce w pierwszej dziesiątce polskich młociarzy zachował Kazimierz Kunat z KSZO, który miał ósmy wynik w rzucie młotem – 58,76 m. Utrzymał się również w setce najlepszych na świecie – na 83. pozycji. Bogdan Winiarski z rezultatem 47,43 m w rzucie dyskiem zajął 12. lokatę w Polsce. Jedną pozycję niżej sklasyfikowany został Józef Glibowski, który seniorowskim młotem rzucił 54,45 m. Czas 10,7 s na 100 m dał Włodzimierzowi Olsińskiemu 14. pozycję na 100 m, a 25,0 s Franciszkowi Drewnianemu z Granatu 19. na 200 m ppł. Drewniany był ponadto w trzeciej dziesiątce na 110 m ppł (15,6), w czwartej w skoku o tyczce (3,80) i w piątej na 400 m ppł (56,8). 30. lokatę zajął Mirosław Głowacz z LZS Szydłowiec w rzucie oszczepem (62,10). W czwartej dziesiątce znaleźli się kolejni zawodnicy Granatu: Karol Ćwieluch w skoku wzwyż (1,85) i Grzegorz Mirkowski w rzucie młotem (48,79). Miejsca w piątej dziesiątce zajmowali Olsiński na 200 m (22,3), Lech Miller z KSZO na 10 000 m (35.10,4), Krakowiak na 1500 m z przeszkodami (4.26,3), Stąsiek z KSZO w skoku w dal (6,90), Kunat w pchnięciu kulą (13,82) oraz sztafeta 4×400 m Granatu (3.32,7)

Jeśli chodzi o rekordy okręgu, to w 1959 roku bili je głównie mężczyźni. Wśród kobiet ta sztuka udała się jedynie miotaczce Zofii Sadkowskiej w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Z mężczyzn najwięcej rekordów ustanowił Franciszek Drewniany – w biegach przez płotki na 110, 200 i 400 m. Ponadto rekordy bili Włodzimierz Olsiński (200 m), Karol Ćwieluch (wzwyż), Stanisław Stąsiek (w dal), Mirosław Głowacz (oszczep), Kazimierz Kunat (młot) i sztafeta 4×400 m.

Włodzimierz Olsiński

Włodzimierz Olsiński

Olsiński uzyskał także najlepszy po wojnie rezultat na 400 m (50,1) i najlepszy w historii na 100 m (10,7). Ten ostatni nie został jednak uznany jako rekord okręgu, ponieważ bieżnia na stadionie w Ostrowcu była zbyt krótka. Według „Słowa Ludu” do 100 m brakowało 5 cm. 24 czerwca na meczu Granatu z resztą województwa Olsiński pobiegł jeszcze szybciej – 10,6 s. Ten wynik został najpierw podany jako rekord okręgu w „SL”. Jednak kilka tygodni później gazeta informowała: „Bieżnia miała tym razem przepisową długość, ale znów czasomierze niedomagały. Były ich trzy i każdy wskazywał inny czas. Z rekordu znów więc nic nie wyszło”.

Wynik w ogóle nie trafił do tabel OZLA. Według trenera Granatu Bogdana Winiarskiego, sędziowie przestraszyli się, że zmierzyli za dobry czas. „Olsiński na tych zawodach faktycznie był w znakomitej formie – zostawił Drewnianego na 100 m ok. 10 m, na 400 m nie biegł, ale ‚płynął’, przybywając na metę nie zmęczony, na 4×100 m na drugim wirażu pożerał w oczach przeciwników” – zapisał w kronice sekcji lekkoatletycznej Granatu.

W szczegółowym podsumowaniu sezonu w „SL”, dokonanym przez redaktora Mieczysława Kaletę, prócz tabel najlepszych we wszystkich kategoriach wieku znalazła się także punktacja klubowa za miejsca w dziesiątkach – według zasady 10 pkt za 1. miejsce, 9 za 2. itd.

Kolejność wśród mężczyzn była następująca: 1. Granat Skarżysko 439, 2. KSZO Ostrowiec 230, 3. LZS Radomka 100, 4. RKS Radom 70, 5. Budowlani Kielce 59, 6. LZS Łysica 54, 7. MKS Skarżysko 41, 8. Star Starachowice 34, 9. Błękitni Kielce 31, 10. MKS Orlęta Radom 21.

Punktacja kobiet: 1. Granat 219, 2. KSZO 55, 3. LZS Łysica 52, 4. MKS Radom 34, 5. LZS Radomka 24, 6. Star Starachowice 19.

Co ciekawe, dominujący zdecydowanie w województwie lekkoatleci Granatu mieli tylko jednego szkoleniowca – Bogdana Winiarskiego. Przed sezonem 1960 został on także trenerem szkolenia centralnego PZLA w rzucie dyskiem.

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1959 roku
K o b i e t y
60 m
8,2 Maria KAIM 43 MKS Radom 19.07 Sucha
8,2 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 27.08 Skarżysko
8,5 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 27.08 Skarżysko
8,5 Halina KMITA 44 Opoczno 06 Opoczno
8,6 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 15.10 Skarżysko
8,6 Krystyna KOSSAKOWSKA 45 Czarni Radom 25.10 Radom
100 m
13,0 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 4.07 Kraków
13,5 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 16.05 Ostrowiec
13,5 Maria KAIM 43 MKS Radom 24.06 Kielce
13,7 Agnieszka KRZYŻANOWSKA 40 LZS Przysucha 14.06 Skarżysko
13,8 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 27.08 Skarżysko
13,9 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 19.07 Sucha
13,9 Krystyna BODERA 40 Granat Skarżysko 4.10 Pionki
13,9 Danuta DOBEK 42 KSZO Ostrowiec 4.10 Ostrowiec
14,0 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 26.04 Ostrowiec
14,1 Halina DOMARADZKA 42 MKS Radom 4.10 Pionki
14,1 Mirosława MACHAŁA 42 LZS Sandomierz 14.06 Skarżysko
200 m
27,6 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 5.07 Kraków
28,0 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 31.05 Rzeszów
28,8 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
29,0 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 1.05 Ostrowiec
29,2 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
29,7 Alicja CICHOCKA 41 Star Starachowice 16.05 Ostrowiec
29,9 Barbara DOMAGAŁA 45 MKS Kielce 24.05 Skarżysko
29,9 Maria CICHA 41 LZS Nida Pińczów 22.07 Ostrowiec
29,9 Halina KOSTRZEWA 41 LZS Starachowice 6.09 Warszawa
29,9 Janina WIĄZOWSKA 41 LZS Radomka 6.09 Warszawa
400 m
60,2 Henryka STANETA 36 LZS Łysica 4.07 Chełmno
63,4 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 13.09 Mielec
68,6 Halina KMITA 44 LZS Opoczno 14.06 Skarżysko
68,6 Zofia KRÓTKOPAD 44 Granat Skarżysko 3.10 Skarżysko
69,0 Maria CICHA 41 LZS Nida Pińczów 5.09 Warszawa
69,6 Janina KOSIORKIEWICZ 43 LZS Końskie 14.06 Skarżysko
69,9 Halina KOSTRZEWA 41 LZS Starachowice 9.05 Krzelów
70,0 Janina POKRZYWIŃSKA 43 Granat Skarżysko 3.10 Skarżysko
72,3 Irena DOMAGAŁA 43 Czarni Radom 29.05 Radom
73,8 Krystyna MILLER 46 Czarni Radom 29.05 Radom
500 m
1.18,8 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 4.10 Ostrowiec
1.22,8 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 11.08 Gdańsk Oliwa
1.30,3 Halina KOSTRZEWA 41 LZS Kamienna 16.05 Ostrowiec
1.30,8 Zofia KRÓTKOPAD 44 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
1.33,2 Maria CICHA 41 LZS Nida Pińczów 4.10 Kielce
1.33,4 Janina WŁADNA 43 LZS Nida Pińczów 4.10 Kielce
1.33,6 Barbara ROBAK 41 LZS Nida Pińczów 4.10 Kielce
1.34,1 Alicja CICHOCKA 41 Star Starachowice 16.05 Ostrowiec
1.34,4 Janina POKRZYWIŃSKA 43 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
1.34,8 Irena DOMAGAŁA 43 Czarni Radom 4.06 Radom
800 m
2.13,4 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 23.08 Gdańsk
60 m ppł (młodziczka)
10,8 Maria KAIM 43 MKS Radom 19.07 Sucha
80 m ppł
13,2 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 12.09 Mielec
14,4 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 1.09 Skarżysko
14,4 Krystyna MĄKOSA 43 Granat Skarżysko 1.09 Skarżysko
14,6 Lucyna KARAŚ 42 Granat Skarżysko 12.09 Mielec
15,0 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 27.08 Skarżysko
15,1 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 1.09 Skarżysko
15,9 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 10.10 Ostrowiec
16,3 Zofia KRÓTKOPAD 44 Granat Skarżysko 4.10 Skarżysko
16,4 Urszula RUTKOWSKA 41 KSZO Ostrowiec 16.08 Skarżysko
16,6 Danuta DOBEK 42 KSZO Ostrowiec 19.09 Ostrowiec
4×100 m
kluby
54,7 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorki) 26.09 Warszawa
(J. POKRZYWIŃSKA, 43 – Z. FABIAŃSKA, 41 – Z. KUŚMIERCZYK, 42 – K. MĄKOSA, 43)
58,0 GRANAT Skarżysko-Kamienna (młodziczki) 13.09 Skarżysko
(K. GLIŃSKA, 43 – J. POKRZYWIŃSKA, 43 – D. JACHULSKA, 46 – D. OPALA, 46)
58,0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorki) 19.09 Ostrowiec
(Z. SADKOWSKA, 38 – T. ZIĘBA, 40 – D. DOBEK, 42 – A. KORCZAK, 41)
59,5 MKS Orlęta Radom (młodziczki) 13.06 Ostrowiec
59,9 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki) 13.06 Ostrowiec
60,1 MKS Kielce (młodziczki) 13.09 Skarżysko
łączone
54,0 KIELECKIE (reprezentacja okręgu seniorek) 31.05 Rzeszów
wynik wątpliwy
52,2 SZS KIELECKIE (reprezentacja województwa szkół) 27.09 Ostrowiec
(H. DOMARADZKA, 42 – KUREK – J. BĄK, 43 – M. KAIM, 43)
wzwyż
1,42 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 21.06 Mielec
1,40 Elżbieta BIAŁEK 43 MKS Końskie 27.09 Ostrowiec
1,38 Maria KAIM 43 MKS Radom 24.06 Kielce
1,35 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 23.05 Skarżysko
1,34 Maria KUCHARSKA 43 Star Starachowice 23.05 Skarżysko
1,32 Krystyna MĄKOSA 43 Granat Skarżysko 24.06 Kielce
1,30 Urszula RUTKOWSKA 41 KSZO Ostrowiec 22.07 Ostrowiec
1,30 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko
1,30 Danuta JACHULSKA 46 Granat Skarżysko 4.10 Skarżysko
1,30 Krystyna BODERA 40 Granat Skarżysko 4.10 Pionki
w dal
5,16 Maria KAIM 43 MKS Radom 4.07 Zielona Góra
5,07 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 6.06 Skarżysko
4,87 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 1.05 Ostrowiec
4,63 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 4.10 Ostrowiec
4,51 Barbara DOMAGAŁA 45 MKS Kielce 13.06 Ostrowiec
4,51 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 15.10 Skarżysko
4,51 Agnieszka GAJEWSKA 42 MKS Ostrowiec 13.06 Ostrowiec
4,49 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 19.07 Sucha
4,47 Janina BĄK 43 MKS Ostrowiec 16.05 Ostrowiec
4,46 Krystyna MĄKOSA 43 Granat Skarżysko 20.06 Mielec
kula
11,94 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 12.09 Mielec
10,52 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 21.06 Jedlnia
10,43 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 3.05 Starachowice
9,57 Maria KAIM 43 MKS Radom 8.11 Radom
9,32 Maria KUCHARSKA 43 Star Starachowice 3.05 Starachowice
9,06 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 26.04 Radom
9,05 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 3.05 Starachowice
9,01 Mieczysława ZAJĄC 40 LZS Sandomierz 9.05 Krzelów
8,99 Zofia KUŚMIERCZYK 41 Granat Skarżysko 3.10 Skarżysko
8,70 Janina WŁADNA 43 LZS Nida Pińczów
dysk
42,29 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 20.08 Ostrowiec
31,60 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
30,71 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 14.06 Skarżysko
30,35 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 24.06 Kielce
30,10 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 26.04 Radom
29,93 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
26,86 Maria KMITA 43 LZS Opoczno 4.10 Opoczno
26,62 Teodora SZKLARSKA 43 MKS Szydłowiec 14.06 Ostrowiec
26,19 Krystyna GLIŃSKA 43 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
25,92 Maria ZAJĄCZKOWSKA 42 MKS Szydłowiec 11.10 Ostrowiec
oszczep
37,54 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 21.06 Mielec
34,52 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 3.05 Starachowice
33,53 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 31.05 Rzeszów
31,28 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 14.06 Skarżysko
29,74 Irena BILSKA 40 LZS Szydłowiec 5.09 Warszawa
28,99 Krystyna GLIŃSKA 43 Granat Skarżysko 24.05 Skarżysko
28,92 Wiesława BICZ 44 MKS Kielce 27.09 Ostrowiec
26,70 Irena KWIECIEŃ 39 MKS Szydłowiec 20.09 Radom
26,05 Zofia JANISZEWSKA 38 Star Starachowice 24.05 Skarżysko
25,63 Stanisława HANDZEL 42 LZS Sandomierz 10.05 Krzelów
3-bój (młodziczka, 100 m – wzwyż – kula)
188 pkt Maria KAIM 43 MKS Radom 8.11 Radom
(13,7 – 1,36 – 9,57)
5-bój (kula – wzwyż – 200 m – 80 m ppł – w dal)
3.156 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
(8,92 – 1,38 – 29,2 – 14,7 – 4,59)
2.629 Krystyna MĄKOSA 43 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
(6,78 – 1,25 – 30,4 – 14,4 – 4,08)
2.529 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 11.10 Ostrowiec
(11,15 – 1,20 – 32,9 – 15,9 – 3,73)
2.446 Urszula RUTKOWSKA 41 KSZO Ostrowiec 11.10 Ostrowiec
(7,52 – 1,27 – 31,8 – 16,4 – 4,02)
2.031 Krystyna KUKIEŁKA 42 KSZO Ostrowiec 11.10 Ostrowiec
(6,86 – 1,14 – 32,1 – 17,7 – 3,79)
1.865 Danuta DOBEK 42 KSZO Ostrowiec 11.10 Ostrowiec
(6,26 – 1,05 – 30,9 – 18,0 – 3,68)
Wyniki uzyskane w hali (sali)
w dal z miejsca
2,10 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 22.01 Skarżysko
2,10 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 22.01 Skarżysko
2,10 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 12.02 Skarżysko
trójskok z miejsca
6,50 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 12.02 Skarżysko
6,20 Krystyna MĄKOSA 43 Granat Skarżysko 12.02 Skarżysko
6,20 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 12.02 Skarżysko
M ę ż c z y ź n i
100 m
10,7 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 16.05 Ostrowiec
11,2 Stanisław STĄSIEK 33 KSZO Ostrowiec 4.10 Ostrowiec
11,3 Zdzisław PAJĄK 36 RKS Radom 16.05 Ostrowiec
11,4 Wojciech ROLA 38 KSZO Ostrowiec 20.08 Ostrowiec
11,5 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 23.05 Skarżysko
11,5 Jan GUZICKI 38 Granat Skarżysko 12.09 Mielec
11,5 Andrzej KOWALSKI 42 MKS Pionki 27.09 Ostrowiec
11,5 Janusz KIESZEK 41 LZS Radomka 4.10 Pionki
11,6 Jerzy LIPKO 40 MKS Ostrowiec 13.06 Ostrowiec
11,7 Jerzy MIERNIK 41 MKS Skarżysko 16.05 Ostrowiec
11,7 Mirosław SZKLARCZYK 41 Star Starachowice 16.05 Ostrowiec
11,7 Zbigniew PRZYDATEK 37 LZS Lipsko 13.06 Skarżysko
11,7 Stanisław KLOCZKOWSKI 40 LZS Końskie 13.06 Skarżysko
11,7 Edward STRĄCZYŃSKI 41 LZS Szydłowiec 23.06 Skarżysko
11,7 Zbigniew HEJDA 41 MKS Radom 20.09 Radom
11,7 Czesław WIEWIÓR 41 KSZO Ostrowiec 4.10 Ostrowiec
wynik nieuznany
10,6 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 24.06 Kielce
200 m
22,3 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
23,0 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
24,0 Jerzy MIERNIK 41 MKS Skarżysko 6.09 Skarżysko
24,4 Zdzisław PAJĄK 36 RKS Radom 24.05 Skarżysko
24,5 Antoni KRAUS 30 Błękitni Kielce 6.09 Kielce
24,5 Janusz KIESZEK 41 LZS Radomka 11.10 Ostrowiec
24,6 Jan GUZICKI 38 Granat Skarżysko 16.09 Kielce
24,6 Wojciech ROLA 39 KSZO Ostrowiec 19.09 Ostrowiec
24,6 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
24,7 Jerzy LIPKO 40 MKS Ostrowiec 20.08 Ostrowiec
300 m (młodzicy)
37,6 Adam SALWEROWICZ 43 Star Starachowice 20.09 Sosnowiec
39,3 Mirosław MĄCZYŃSKI 44 MKS Końskie 12.09 Skarżysko
40,0 Wiesław SALWA 44 MKS Kielce 6.09 Kielce
400 m
50,1 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 20.06 Mielec
50,6 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
52,3 Antoni KRAUS 30 Błękitni Kielce 23.05 Skarżysko
52,6 Bogusław MIERZEJEWSKI 38 KSZO Ostrowiec 19.09 Ostrowiec
53,4 Franciszek ŁYSYGANICZ 37 Błękitni Kielce 12.09 Mielec
53,5 Jerzy MIERNIK 40 MKS Skarżysko 25.10 Skarżysko
54,1 Lech CZAPLIŃSKI 39 Granat Skarżysko 20.06 Mielec
54,2 Marek JASIŃSKI 34 LZS Radomka 21.06 Jedlnia
54,7 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 31.05 Rzeszów
54,7 Ireneusz ŁĄBĘDŹ 40 Granat Skarżysko 6.06 Skarżysko
800 m
1.57,3 Antoni KRAUS 30 Błękitni Kielce
2.00,8 Franciszek KRAKOWIAK 37 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
2.01,4 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 7.06 Skarżysko
2.01,4 Bogusław MIERZEJEWSKI 38 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
2.03,0 Marek ROŻEK 41 RKS Radom 10.10 Ostrowiec
2.03,8 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 21.06 Mielec
2.05,1 Stanisław WÓJTOWICZ 36 LZS Radomka 10.10 Ostrowiec
2.05,7 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 10.10 Ostrowiec
2.05,8 Kazimierz CICHOŃSKI 42 MKS Ostrowiec 14.06 Ostrowiec
2.06,4 Wacław SZCZURSKI 40 LZS Łysica 17.05 Ostrowiec
1000 m
2.34,8 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 21.06
2.42,0 Stanisław WÓJTOWICZ 36 LZS Radomka 6.09 Skarżysko
2.42,3 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 16.07 Ostrowiec
2.42,4 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 16.07 Ostrowiec
2.42,4 Marek ROŻEK 41 RKS Radom 25.10 Skarżysko
2.45,0 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
2.46,8 Tadeusz PIWOŃSKI 41 LZS Kozienice 4.09 Warszawa
2.46,9 Jerzy MICHALSKI 41 LZS Radomka 3.08 Radom
2.48,6 Waldemar JOPKIEWICZ 40 Budowlani Kielce 16.08 Skarżysko
2.49,5 Zbigniew KUNA 35 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
1500 m
4.06,1 Franciszek KRAKOWIAK 37 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
4.09,7 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 10.10 Ostrowiec
4.14,4 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 1.05 Ostrowiec
4.14,4 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 1.05 Ostrowiec
4.15,2 Antoni KRAUS 30 Błękitni Kielce 16.05 Ostrowiec
4.17,1 Bogusław MIERZEJEWSKI 38 KSZO Ostrowiec 10.10 Ostrowiec
4.17,6 Wacław SZCZURSKI 40 LZS Łysica 23.05 Skarżysko
4.18,4 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 24.06 Kielce
4.20,0 Kazimierz CICHOŃSKI 42 MKS Ostrowiec 13.06 Ostrowiec
4.20,5 Stanisław WÓJTOWICZ 36 LZS Radomka 11.10 Ostrowiec
3000 m
8.47,4 Franciszek KRAKOWIAK 37 Granat Skarżysko 5.07 Zabrze
9.01,8 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 5.07 Zabrze
9.06,2 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 11.10 Ostrowiec
9.10,6 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 5.07 Zabrze
9.33,4 Zdzisław KUDŁA 39 Granat Skarżysko 24.05 Skarżysko
9.36,4 Kazimierz ZIÓŁKOWSKI 31 Star Starachowice 24.05 Skarżysko
9.36,6 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 30.06 Skarżysko
9.37,2 Tadeusz MACHNIO 36 LZS Radomka 6.09 Warszawa
9.38,2 Aleksander SENDEREK 41 KSZO Ostrowiec 11.06 Ostrowiec
9.43,0 Zbigniew KUNA 35 Granat Skarżysko 30.06 Skarżysko
9.43,0 Bolesław CZWARNO 36 LZS Radomka 6.09 Warszawa
5000 m
15.40,6 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 14.06
15.41,6 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 14.06
15.48,2 Franciszek KRAKOWIAK 37 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
16.15,0 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 25.10 Skarżysko
16.38,6 Zdzisław KUDŁA 39 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
16.52,0 Bolesław CZWARNO 36 LZS Radomka 17.05 Ostrowiec
17.09,4 Zdzisław SUŁEK 31 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
17.14,4 Zbigniew KUNA 35 Granat Skarżysko 2.07
17.16,2 Kazimierz ZIÓŁKOWSKI 31 Star Starachowice 3.05 Starachowice
19.14,0 Stefan POCHEĆ 36 Star Starachowice 3.05 Starachowice
10 000 m
35.10,4 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 23.08 Gdańsk
36.39,2 Bolesław CZWARNO 36 LZS Radomka 5.07 Chełmno
90 m ppł (młodzik)
14,8 Jan SUCHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 3.10 Skarżysko
110 m ppł
15,6 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
17,4 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
91,4 cm
18,4 Jerzy GŁOGOWSKI 41 RKS Radom 6.09 Skarżysko
200 m ppł
25,0 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 31.05 Rzeszów
26,3 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 31.05 Rzeszów
27,3 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
28,5 Jerzy LECH 32 Budowlani Kielce 17.05 Ostrowiec
28,5 Wojciech ROLA 38 KSZO Ostrowiec 19.09 Ostrowiec
28,8 Jerzy GŁOGOWSKI 41 RKS Radom 11.10 Ostrowiec
29,3 Wilhelm WOŁOWIEC 39 LZS Kozienice 14.06 Skarżysko
29,4 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 16.07 Ostrowiec
29,5 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 16.07 Ostrowiec
29,6 Władysław SOLONEK 40 KSZO Ostrowiec 10.10 Ostrowiec
400 m ppł
56,8 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
58,9 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
64,0 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
67,1 Waldemar JOPKIEWICZ 40 Budowlani Kielce 17.05 Ostrowiec
68,0 Marek JASIŃSKI 34 LZS Radomka 17.05 Ostrowiec
1500 m prz
4.26,3 Franciszek KRAKOWIAK 37 Granat Skarżysko 4.07 Zabrze
4.36,2 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 7.06 Skarżysko
4×100 m
kluby
45,5 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 27.09 Warszawa
(Jan GUZICKI, 38 – F. DREWNIANY, 36 – W. OLSIŃSKI, 33 – Henryk PRONOBIS, 37)
46,5 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 11.10
47,3 LZS RADOMKA Radom (seniorzy) 11.10
47,9 MKS Skarżysko-Kamienna (juniorzy) 17.05 Ostrowiec
47,9 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy) 14.06 Ostrowiec
48,3 BUDOWLANI Kielce (seniorzy) 6.09 Kielce
48,5 BŁĘKITNI Kielce (seniorzy) 6.09 Kielce
48,8 STAR Starachowice (seniorzy) 23.05 Skarżysko
49,0 LZS Łysica Kielce (seniorzy) 23.05 Skarżysko
49,0 RKS Radom (seniorzy) 23.05 Skarżysko
łączone
46,4 KIELECKIE (reprezentacja okręgu seniorów) 30.05 Rzeszów
47,6 SZS Kieleckie (reprezentacja województwa szkół) 27.09 Ostrowiec
(A. KOWALSKI, 42 – J. MIERNIK, 41 – M. MĄCZYŃSKI, 44 – M. JOŃCZYK, 43)
4×400 m
3.32,7 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 17.05 Ostrowiec
(S. CIERNIAK, 32 – A. TERESIŃSKI, 32 – Franciszek DREWNIANY, 36 – W. OLSIŃSKI, 33)
3.45,4 BUDOWLANI Kielce (juniorzy) 8.10 Skarżysko
3.48,0 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorzy) 8.10 Skarżysko
3.50,7 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 22.07 Ostrowiec
3.51,0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy) 22.07 Ostrowiec
3.53,3 STAR Starachowice (juniorzy)
3.58,0 LZS RADOMKA Radom (seniorzy) 20.09 Radom
3.59,4 MKS Kielce (juniorzy)
Sztafeta olimpijska (800 – 400 – 200 – 100 m)
kluby
3.37,8 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 25.10 Skarżysko
(I. ŁĄBĘDŹ, 40 – W. OLSIŃSKI, 33 – F. DREWNIANY, 36 – Z. WŁODARCZYK, 41)
3.47,8 BUDOWLANI Kielce (juniorzy) 25.10 Skarżysko
3.56,6 MKS Kielce (juniorzy) 25.10 Skarżysko
4.08,0 STAR Starachowice (juniorzy) 25.10 Skarżysko
łączona
3.48,0 KIELECKIE (reprezentacja okręgu) 31.05 Rzeszów
wzwyż
1,85 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 12.09 Mielec
1,79 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 17.05 Ostrowiec
1,72 Tadeusz MAJ 29 LZS Kazimierza Wielka 1.05 Kazimierza Wielka
1,70 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
1,70 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
1,70 Franciszek KORZENIOWSKI 36 Budowlani Kielce
1,68 Wincenty PIĄTKOWSKI 43 MKS Radom
1,66 Zbigniew PRZYDATEK 37 LZS Lipsko 14.06 Skarżysko
1,66 Wojciech PRZYBYLSKI 41 LZS Radomka 4.10 Pionki
1,65 Stanisław STĄSIEK 33 KSZO Ostrowiec 24.05 Skarżysko
1,65 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 21.06 Mielec
1,65 Konstanty KASPRZYCKI 43 MKS Skarżysko 6.09 Skarżysko
1,65 Krzysztof PAWULSKI 42 Budowlani Kielce 6.09 Kielce
1,65 Władysław SOLONEK 40 KSZO Ostrowiec 25.10 Ostrowiec
tyczka
3,80 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 13.09 Mielec
3,70 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 27.09 Warszawa
3,60 Adam JÓŹWIK 32 LZS Łysica 31.05 Rzeszów
3,51 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 4.08 Jelenia Góra
3,23 Zdzisław JUPOWICZ 43 LZS Jędrzejów 9.05 Krzelów
3,20 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 13.09 Mielec
3,20 Jerzy WŁOSKOWICZ 43 MKS Radom 20.09 Sosnowiecv
3,15 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 17.10 Skarżysko
3,15 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 17.10 Skarżysko
3,11 Wiesław SZYDŁOWSKI 40 MKS Radom 13.09 Ostrowiec
w dal
6,90 Stanisław STĄSIEK 33 KSZO Ostrowiec 7.06 Skarżysko
6,69 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 25.10 Skarżysko
6,65 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 14.06 Skarżysko
6,60 Zdzisław PAJĄK 36 RKS Radom 17.05 Ostrowiec
6,59 Andrzej REK 41 MKS Skarżysko 1.05 Skarżysko
6,43 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 21.06 Mielec
6,42 Jan GÓRECKI 41 MKS Szydłowiec 13.06 Ostrowiec
6,38 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 21.06 Mielec
6,27 Adam PIERZCHAŁA 42 MKS Skarżysko 15.10 Skarżysko
6,22 Ryszard SKALSKI 41 MKS Ostrowiec 13.06 Ostrowiec
6,22 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 25.10 Skarżysko
trójskok
13,84 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
13,71 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 6.06 Skarżysko
13,24 Jerzy LECH 35 Budowlani Kielce 17.05 Ostrowiec
13,13 Jan GÓRECKI 41 MKS Szydłowiec 24.06 Kielce
12,86 Marian SAŁAJ 40 LZS Łysica 25.10 Skarżysko
12,68 Andrzej REK 41 MKS Skarżysko 25.10 Skarżysko
12,67 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 24.05 Skarżysko
12,64 Wilhelm WOŁOWIEC 39 LZS Kozienice 7.06 Kozienice
12,53 Jan POLESIAK 37 LZS Kozienice
12,49 Andrzej BARTNIK 40 LZS Łysica 14.06 Skarżysko
kula
13,82 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 19.09 Ostrowiec
13,41 Franciszek LIZIS 33 LZS Łysica 4.09 Warszawa
13,07 Edward KRZEMIEŃ 36 Granat Skarżysko 3.05 Starachowice
12,57 Zdzisław FURMANEK 35 LZS Łysica 23.05 Skarżysko
12,53 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 23.05 Skarżysko
11,95 Longin RESZELEWSKI 38 Opoczno 4.10 Opoczno
11,85 Antoni SOLECKI 39 LZS Busko-Zdrój 13.06 Skarżysko
11,83 Józef GŁOGOWSKI 40 MKS Radom 11.10 Ostrowiec
11,76 Zbigniew PRZYDATEK 37 LZS Lipsko 13.06 Skarżysko
11,73 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
6 kg (juniorzy)
13,01 Zbigniew NIZIOŁEK 41 KSZO Ostrowiec 13.06 Ostrowiec
12,82 Aleksander MIECZNIKOWSKI 40 LZS Radomka 31.05 Radom
5 kg (młodzicy)
12,95 Adam SALWEROWICZ 43 Star Starachowice
12,92 Ryszard KRZESIŃSKI 43 LZS Radomka 2.08 Kielce
dysk
47,43 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 31.05 Rzeszów
41,59 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 11.07 Lublin
41,30 Aleksander MIECZNIKOWSKI 40 LZS Radomka 4.10 Pionki
40,59 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 24.05 Skarżysko
40,02 Józef GŁOGOWSKI 40 MKS Radom 11.10 Ostrowiec
38,73 Longin RESZELEWSKI 38 Opoczno 10 Opoczno
37,98 Zdzisław FURMANEK 35 LZS Łysica 17.05 Ostrowiec
37,54 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
36,50 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 16.08 Skarżysko
36,43 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 17.10 Skarżysko
1,5 kg (juniorzy)
49,36 Aleksander MIECZNIKOWSKI 40 LZS Radomka 11.10 Ostrowiec
47,36 Józef GŁOGOWSKI 40 MKS Radom 16.05 Skarżysko
42,34 Henryk DUDEK 40 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
42,33 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 6.09 Skarżysko
42,14 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 1.05 Skarżysko
1 kg (młodzicy)
48,97 Ryszard KRZESIŃSKI 43 LZS Radomka 17.10 Skarżysko
45,03 Lech STEFAŃSKI 43 KSZO Ostrowiec 25.10 Skarżysko
44,42 Jerzy KRZEMIŃSKI 44 MKS Kielce 25.10 Skarżysko
oszczep
62,10 Mirosław GŁOWACZ 38 LZS Radomka 25. 10 Warszawa
53,97 Józef GŁOGOWSKI 40 MKS Radom 25.10 Skarżysko
53,71 Krzysztof KROKOSZ 41 Granat Skarżysko 17.05 Ostrowiec
52,97 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
52,63 Longin RESZELEWSKI 38 Opoczno 10 Opoczno
51,08 Bogusław MIERZEJEWSKI 38 KSZO Ostrowiec 1.05 Ostrowiec
50,33 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
49,51 Marian MAJEWSKI 39 Granat Skarżysko 3.05 Starachowice
49,11 Zygmunt WĄTŁY 35 LZS Radomka 14.06 Skarżysko
49,02 Zygmunt ŚWIĄTEK 40 LZS Sandomierz 12.07 Suchedniów
600 g (młodzicy)
52,64 Robert BILL 45 Czarni Radom 18.10 Radom
48,66 Lech STEFAŃSKI 43 KSZO Ostrowiec 25.10 Skarżysko
400 g (dzieci)
57,81 Robert BILL 45 Czarni Radom 13.10 Radom
młot
58,76 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 4.10 Ostrowiec
54,45 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 28.06 Poznań
48,79 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
45,60 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
43,42 Stanisław LESIAK 36 KSZO Ostrowiec 11.10 Ostrowiec
43,15 Henryk SAŁAGA 38 KSZO Ostrowiec 11.10 Ostrowiec
42,81 Robert WÓJCIK 39 LZS Starachowice 5.07 Chełmno
42,33 Janusz BORYS 32 Granat Skarżysko 22.07 Skarżysko
41,04 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 11.10 Ostrowiec
39,79 Marian PUCHALSKI 41 LZS Białobrzegi 11.10 Ostrowiec
6 kg (juniorzy)
59,97 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 5.07 Kraków
48,42 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 30.08 Wrocław
43,70 Jerzy SEREK 42 Granat Skarżysko 16.05 Ostrowiec
41,30 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 29.10 Skarżysko
3-bój (młodzicy, 100 m – kula 5 kg – wzwyż)
171 pkt Wincenty PIĄTKOWSKI 43 MKS Radom 10.10 Radom
(12,1 – 11,14 – 1,55)
165 Ryszard KRZESIŃSKI 43 LZS Radomka 11.10
161 Andrzej KUSTRA 44 MKS Radom 10.10 Radom
(12,8 – 12,11 – 1,50)
5-bój (juniorzy, 100 m – w dal – kula 6 kg – wzwyż – 1000 m)
313 pkt Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 16.08 Skarżysko
(12,4 – 5,59 – 12,49 – 1,75 – 3.23,2)
306 Jerzy LIPKO 40 KSZO Ostrowiec 16.08 Skarżysko
282 Wiesław SZYDŁOWSKI 40 MKS Radom 8.11 Radom
5-bój
2.107 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 15.08 Skarżysko
1.601 Jerzy LECH 32 Budowlani Kielce 15.08 Skarżysko
10-bój
3.783 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 16.08 Skarżysko
Wyniki uzyskane w hali (sali)
2980 m (w biegu na 3000 z wyrównaniami)
8.46,2 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Stal Końskie 24.01 Warszawa
w dal z miejsca
2,75 Zbigniew ZIÓŁEK 39 Granat Skarżysko 12.02 Skarżysko
2,70 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 8.01 Skarżysko
2,70 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 8.01 Skarżysko
trójskok z miejsca
8,10 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 8.01 Skarżysko
8,00 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 8.01 Skarżysko
8,00 Zbigniew ZIÓŁEK 39 Granat Skarżysko 12.02 Skarżysko
Opracowano na podstawie:

1. Tabele wyników konkurencji lekkoatletycznych w 1959 roku Kieleckiego OZLA, oprac. Tadeusz Gromski (maszynopis z archiwum ŚZLA);

2. Tabele wyników lekkoatletów LZS województwa kieleckiego (maszynopis ze zbiorów Darosława Sobonia);

3. Kronika sekcji LA ZKS Granat Skarżysko (rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego);

4. Kronika sekcji LA KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (ze zbiorów MOSiR w Ostrowcu);

5. „Słowo Ludu”, styczeń – grudzień 1959;

6. „Życie Radomskie”, kwiecień – listopad 1959;

7. „Przegląd Sportowy”, styczeń – grudzień 1959;

8. „Walczymy o stal”, tygodnik Huty Ostrowiec 1959;

9. 100 najlepszych wyników lekkoatletów w 1959 roku, oprac. Józef Pliszkiewicz, dodatek do miesięcznika „Lekka Atletyka” nr 2/1960;

10. Polska lekkoatletyka w latach 1945-1960. Tabele, opraz Henryk Kurzyński, Janusz Rozum z zespołem, Komisja Statystyczna PZLA, Warszawa 2014.

Zdjęcia z tygodnika „Sportowiec”, miesięcznika „Lekka Atletyka” i „Słowa Ludu”, z Kroniki sekcji LA KSZO Ostrowiec oraz ze zbiorów Leszka Krajowiaka i Bogdana Winiarskiego.