Elżbieta Kapusta rekordzistką Polski, medale i likwidacja sekcji KSZO. Rok 1984

Czwarty rok z rzędu Elżbieta Kapusta była najlepszą lekkoatletką Kielecczyzny i jako pierwsza w historii ustanowiła halowy rekord Polski. Uczyniła to w biegu na 400 m 11 lutego w Turynie rezultatem 53,27 s, zajmując drugie miejsce w trójmeczu z Włochami i Jugosławią. Wraz z Małgorzatą Dunecką ze Startu Lublin, Elżbietą Tomczak z Olimpii Poznań i Elżbietą Woźniak ze Startu Łódź pobiegła też w reprezentacyjnej sztafecie 4×200 m, która również była druga z czasem 1.34,18. Ten wynik do dziś pozostaje rekordem naszego kraju w tej rzadko rozgrywanej konkurencji.

Elżbieta Kapusta podczas przerwy w treningu na obozie w Spale

Zawodniczka Budowlanych Kielce startowała też w halowych mistrzostwach Europy 3-4 marca w szwedzkim Göteborgu. W eliminacjach przebiegła 400 m w 54,15 s, kwalifikując się do półfinału. Nie była bez szans na awans do finału, zajmując w pierwszej z dwóch serii półfinałowych trzecią lokatę z czasem 53,97 s. Był to szósty wynik półfinału, do decydującego o medalach biegu kwalifikowały się cztery zawodniczki.
W halowych mistrzostwach Polski 19 lutego w Zabrzu Elżbieta Kapusta stoczyła zacięty pojedynek w swej koronnej konkurencji z Małgorzatą Dunecką. Ostatecznie wygrała z rezultatem 54,08 s, wyprzedzając koleżankę z reprezentacji o 0,05 s.
W letnich mistrzostwach 22-24 czerwca w Lublinie kielczanka nie wystartowała z powodu kontuzji. Odczuwała ją już podczas czwórmeczu z Czechosłowacją, Francją i RFN 13-14 czerwca w Hannowerze. Na 400 m była tam szósta z odbiegającym od swoich możliwości wynikiem 54,24 s, natomiast w sztafecie 4×400 m nie pobiegła. Zdecydowanie lepiej wypadła w czwórmeczu z Węgrami, Włochami i ZSRR dwa tygodnie wcześniej w Weronie. Na 400 m uzyskała rezultat 52,47, który dał jej czwarte miejsce, a sztafeta 4×400 m z jej udziałem zajęła drugą pozycję z czasem 3.32,14.
Już po zaleczeniu kontuzji zawodniczka Budowlanych Kielce wystąpiła jeszcze raz w reprezentacji – w tzw. Zawodach Przyjaźni, zorganizowanych 16-18 sierpnia w Pradze dla lekkoatletek z państw bloku wschodniego, które z przyczyn politycznych, idąc za przykładem ZSRR, zbojkotowały Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles. Sztafeta Polek, w której prócz Elżbiety Kapusty pobiegły Małgorzata Dunecka, Jolanta Januchta z warszawskiej Gwardii i Genowefa Błaszak z Orkanu Poznań, zajęła czwartą pozycję z czasem 3.29,09. Gdyby pojechały na igrzyska do USA, liczyłyby się w walce o awans do finału.
Z lekkoatletów Kielecczyzny w szerokiej krajowej czołówce seniorów w 1984 roku była jeszcze Maria Gaweł z Budowlanych, która we wspomnianych mistrzostwach Polski w Lublinie uplasowała się na siódmym miejscu w pchnięciu kulą z wynikiem 12,48 m. Dwukrotnie też zajmowała lokaty w ścisłym finale młodzieżowych mistrzostw naszego kraju (dla zawodniczek do 21 lat i zawodników do 22 lat), jakie po raz pierwszy w historii rozegrane zostały 1-2 września w Słupsku. Była tam piąta w dysku (44,60 m) i szósta w kuli (12,64 m). W obydwu tych konkurencjach Gaweł uległa m.in. byłej koleżance klubowej Dorocie Waszczuk, która już jako zawodniczka AZS Wrocław zdobyła srebrny medal w dysku (47,36 m) i brązowy w kuli (14,58 m). Z zawodników Budowlanych najbliżej podium w Słupsku był Czesław Piotrowski, czwarty na 400 m z czasem 49,28 s. Ponadto w młodzieżowych mistrzostwach w biegu przełajowym na 6 km 18 marca w Elblągu siódmą pozycję zajął Witold Urbaniak, kolejny reprezentant kieleckiego klubu.
W przełajowej Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży 1 kwietnia w Częstochowie bardzo słabo wypadli juniorzy i juniorzy młodsi Kielecczyzny. 40. miejsce to najwyższa indywidualnie lokata zajęta w tych zawodach. „Po prostu wstyd… Oczywiście nie dla młodzieży, ale dla jej trenerów” – komentowało „Słowo Ludu”.

Lekkoatleci Budowlanych z trenerką Henryką Jóźwik, na dole Małgorzata Ciszek, w górnym rzędzie od lewej m.in. Grzegorz Hyb, Piotr Rylski, Witold Urbaniak, Wojciech Bielewicz Grzegorz Bojarski oraz działacz klubu Ryszard Gawłowski

Wcześniej w hali i później na stadionie było znacznie lepiej. W halowych mistrzostwach juniorów 28-29 stycznia w Zabrzu złoty medal zdobył Wojciech Bielewicz z Budowlanych wynikiem 15,20 m w trójskoku, a srebrny jego kolega klubowy Sławomir Malarczyk, który pchnął kulą 13,50 m. Juniorom młodszymi, którzy walczyli o mistrzowskie tytuły w tych samych dniach w hali AWF w Warszawie, nie udało się zająć miejsca na podium. Najbliżej tego były kulomiotki – czwarte miejsce zajęła Małgorzata Puto z LZS Jędrzejów (11,60 m), a piąte Zuzanna Woś z Budowlanych (11,20 m). W rozgrywanych później także w stolicy halowych mistrzostwach w wielobojach (25-26 lutego) srebrny medal w 7-boju juniorów młodszych zdobył Jerzy Urbaniak z Budowlanych z dorobkiem 4.212 pkt.
Letnie mistrzostwa w tych kategoriach wiekowych odbyły się w ramach XI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w lipcu w Poznaniu. Wśród juniorów dwa medale zdobyła Małgorzata Ciszek z Budowlanych – złoty na 400 m (55,28 s) i brązowy na 200 m (25,05 s). Wojciech Bielewicz wywalczył tytuł wicemistrzowski w trójskoku z wynikiem 15,40 m, ponadto był szósty w skoku w dal (6,97 m). Sławomirowi Malarczykowi rezultat 14,01 m w pchnięciu kulą dał brązowy medal, a 42,26 m w rzucie dyskiem siódmą lokatę.
Dużą szansę na medalową pozycję miał Wiktor Pietrzyk z Budowlanych w biegu na 2000 m z przeszkodami. Wyznaczony został jednak do słabszej serii i choć wygrał ją zdecydowanie, to czas 5.51,06 wystarczył tylko na czwarte miejsce. Juniorzy Budowlanych zajęli jeszcze cztery pozycje w czołowej ósemce: piąta była Iwona Waszczuk w dysku (40,32 m), szósty Grzegorz Furmanek w rzucie młotem (51,40 m), także szósty Grzegorz Urbaniak w 10-boju (5.712 pkt) i siódma Beata Bartosik w dysku (39,02 m).
Dzięki czterem medalom i siedmiu lokatom w ścisłym finale Budowlani w punktacji klubowej OSM juniorów zajęli świetne trzecie miejsce, natomiast Kielce w wojewódzkiej dziewiąte.

Krzysztof Sidowski

Juniorzy młodsi z poznańskiej OSM przywieźli trzy medale. Dwa z nich wywalczyli biegacze KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Krzysztof Sidowski zdobył najpierw srebrny na 200 m z czasem 22,49 s, a potem pobiegł na ostatniej zmianie sztafety 4×400 m, wyprowadzając ją na pierwsze miejsce. Jego partnerami byli Zdzisław Wielguszewski, Mariusz Skrucha i Marek Pietrzyk. Ta „złota sztafeta” uzyskała rezultat 3.22,12.
Brązowy medal wywalczyła Zuzanna Woś w kuli z wynikiem 12,17 m, była też czwarta w dysku (39,54 m). Także na czwartej pozycji ukończył rywalizację w 10-boju Jerzy Urbaniak (6.041 pkt), natomiast Małgorzata Puto w kuli uplasowała się na piątej pozycji (11,54 m).
Małgorzata Ciszek i Wojciech Bielewicz wystąpili w reprezentacji Polski juniorów w meczu z RFN 15 czerwca w Bochum. Mistrzyni Polski juniorek zajęła trzecie miejsce na 400 m z czasem 56,34 s, a ze szeafetą 4×400 m drugie (3.44,04). Bielewicz był także trzeci w trójskoku (15,22 m) i czwarty w dal (6,87 m). Biało-czerwone barwy reprezentował też w Młodzieżowych Zawodach Przyjaźni w bułgarskim Płowdiw (4-5 sierpnia), gdzie uplasował się na siódmej pozycji w trójskoku (15,17 m).
Najważniejszą ogólnopolską imprezą dla młodzików, którzy od lat nie mieli mistrzostw Polski, był w 1984 roku Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego. W zawodach rozegranych 16 września w Bydgoszczy Edyta Jakubowska z Neptuna Końskie zajęła drugie miejsce na 300 m (42,17 s), a Urszula Adamiec z Budowlanych trzecie na 600 m (1.39,80).
W rywalizacji drużynowej w kategorii seniorów Budowlani w pierwszej rundzie II ligi 21 maja w Lublinie zajęli czwartą lokatę i po raz pierwszy od trzech lat nie zakwalifikowali się do finałowych zawodów, których stawką był awans do lekkoatletycznej ekstraklasy. Z utrzymaniem się w drugoligowych szeregach kielecki klub nie miał jednak problemów, plasując się w swojej grupie, która rywalizowała 15 września w Łodzi, na drugiej pozycji za drużyną miejscowego AZS.
W prowadzonej przez PZLA klasyfikacji klubowego mistrza Polski seniorów, w której liczyły się wyniki w zawodach ligowych i indywidualnych mistrzostwach naszego kraju oraz zdobyte klasy sportowe, Budowlani zajęli 27. miejsce. W porównaniu do 1983 roku spadli o pięć lokat.

Lekkoatleci Budowlanych na stadionie w Lublinie, od lewej Sławomir Malarczyk, Wiktor Pietrzyk, Marek Lisowski, Andrzej Skotnicki i Sławomir Rymarczyk

Utrzymali natomiast wysoką pozycję wśród juniorów. W klasyfikacji w tej kategorii wiekowej znaleźli się na 7-8. miejscu wspólnie z Lubtourem Zielona Góra. 27 maja w Lublinie wygrali regionalną eliminację drużynowych mistrzostw Polski, kwalifikując się do finałowych zawodów ligi juniorów 8 września w Bydgoszczy, w którym uplasowali się na dziewiątej pozycji.
W klasyfikacji wojewódzkiej PZLA Kielce wśród seniorów zajęły 20. lokatę, natomiast w kategorii juniorów 13-14.
W drużynowych mistrzostwach juniorów prócz Budowlanych z województwa kieleckiego brały też udział KSZO Ostrowiec i Granat Skarżysko. W drugim rzucie na poziomie regionu, 9 września w Ostrowcu, gospodarze zajęli 12. miejsce, a skarżyszczanie 14.
Były to w zasadzie jedyne zawody rangi ogólnopolskiej na stadionie, jakie w 1989 odbyły się na terenie województwa. Ponadto 18 marca w Kielcach rozegrane zostały strefowe eliminacje do OSM w biegach przełajowych z udziałem około 450 zawodników z ośmiu województw środkowo-wschodniej Polski. Tydzień wcześniej na trasach na Stadionie Leśnym biegacze rywalizowali o tytuły mistrzów okręgu. Kielce były gospodarzem także pozostałych okręgowych mistrzostw w 1984 roku. Seniorzy mieli swoje 12-13 maja, juniorzy i juniorzy młodsi 9-10 czerwca w ramach Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży, a młodzicy 22 września. Na stadionie międzyszkolnym odbyły się również mistrzostwa w wielobojach – 29-30 września.

Zawody w Końskich z udziałem lekkoatletów z niemieckiego Wolmirstedt

Warto wspomnieć jeszcze o jedynej międzynarodowej imprezie na terenie województwa w 1984 roku. Były nią rozegrane w połowie maja Miejsko-Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Końskich z udziałem zawodników z Wolmirstedt z NRD, z którymi koneccy sportowcy utrzymywali kontakt od połowy lat 70.
Rok 1984 był bardzo ubogi w rekordy okręgu. Wśród kobiet biła je tylko Elżbieta Kapusta. Zawodniczka Budowlanych trzykrotnie poprawiała rekord przy pomiarze elektronicznym w biegu na 200 m – 15 maja w Budapeszcie uzyskała 24.02 s, 26 maja w Poznaniu – 23,98 s, a 5 sierpnia w Sopocie – 23,73 s. 21 maja w Lublinie ustanowiła rekord na 400 m czasem 52,16 s. W pchnięciu kulą najlepszy wynik na stadionie 13,41 m uzyskała 12 maja podczas mistrzostw okręgu Maria Gaweł. Był jednak o 15 cm gorszy od jej rezultatu z hali z 1983 roku.
Jedynym rekordzistą wśród mężczyzn został Krzysztof Stodulski, który po ukończeniu studiów w Krakowie i reprezentowaniu tamtejszego AZS powrócił do Budowlanych. 31 sierpnia w Warszawie skoczył o tyczce 4,60 m. Co ciekawe, ten jego rezultat, nie dający wtedy nawet miejsca w szerokiej krajowej czołówce polskich tyczkarzy, nie został poprawiony do dziś.
Rekordami pozostają również wyniki Elżbiety Kapusty na 200 i 400 m, ale te mają bez porównania wyższą wartość. Czas 52,16 s na tym drugim dystansie dał w 1984 roku kielczance 64. pozycję na świecie i trzecią w Polsce. Na 200 m w tabelach krajowych uplasowała się na szóstym miejscu, ponadto na 19. na 100 m. Dziewiąta w rzucie dyskiem i 14. w pchnięciu kulą była Maria Gaweł. Juniorka Małgorzata Ciszek, która w 1984 zdawała maturę i nie poprawiła wyników z poprzedniego sezonu, na 400 m zajęła 13. lokatę, ponadto była w czwartej dziesiątce na 200 m. Na 11. uplasowała się sztafeta 4×400 m Budowlanych, w której prócz Kapusty i Ciszek pobiegły Jolanta Porzucek i Joanna Banaszek.
W trzeciej dziesiątce znalazła się Beata Bartosik w dysku, w czwartej zostały sklasyfikowane Zuzanna Woś i Małgorzata Puto w kuli, Iwona Waszczuk i Woś w dysku, a w piątej Jolanta Porzucek z Budowlanych na 400 m przez płotki.

Grzegorz Furmanek

Wśród mężczyzn w tabelach krajowych lekkoatleci Kielecczyzny byli reprezentowani jeszcze skromniej. Najwyższą 16. lokatę zajął Wojciech Bielewicz w trójskoku, który był także w czwartej dziesiątce w skoku w dal. Trzecią dziesiątkę w rzucie młotem zamykał Grzegorz Furmanek. W czwartej znalazły się sztafety 4×400 m Budowlanych i KSZO, w piątej Krzysztof Stodulski w tyczce, Wiesław Zieliński z Granatu w młocie oraz Czesław Piotrowski i Grzegorz Urbaniak w 10-boju.
W tradycyjnej klasyfikacji najlepszych sportowców Kielecczyzny „Słowa Ludu” za 1984 rok Elżbieta Kapusta uplasowała się na ósmym miejscu. Wśród juniorów drugi rok z rzędu zwyciężyła Małgorzata Ciszek, wyprzedzając klubowego kolegę Wojciecha Bielewicza. Ponadto Krzysztof Sidowski był szósty, a Sławomir Malarczyk dziewiąty. W dwunastce najlepszych trenerów województwie znaleźli się Stefania i Zdzisław Furmankowie, Henryka Jóźwik i Andrzej Szołowski z Budowlanych oraz Henryk Tyryłło z KSZO, szkoleniowiec biegaczy, którzy zdobyli dwa medale podczas OSM.
Sukcesy tych młodych zawodników, pierwsze takie dla ostrowieckiego klubu po wieloletniej przerwie, nie przekonały jednak jego sterników do utrzymania sekcji lekkoatletycznej. W październiku zarząd KSZO podjął decyzję o jej likwidacji, motywując to problemami finansowymi. W ten sposób przestała istnieć sekcja o niezwykle bogatej tradycji i ze znaczącymi osiągnięciami. Przypomnijmy, że w 1933 roku zawodnik KSZO Józef Leśkiewicz jako pierwszy w historii lekkoatleta z Kielecczyzny stanął na podium mistrzostw Polski, zajmując drugie miejsce w rzucie młotem i trzecie w oszczepie. Po wojnie w barwach KSZO dwa razy mistrzostwo naszego kraju zdobywała biegaczka Krystyna Snop-Nowakowska, która już jako zawodniczka warszawskiej Legii startowała w Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Cztery lata później na igrzyskach w Tokio szósty na 1500 m był Witold Baran, mający w dorobku także wicemistrzostwo Europy na tym dystansie. Jako zawodnik KSZO zdobył mistrzostwo Polski juniorów, późniejsze sukcesy odnosił w barwach Legii i bydgoskiego Zawiszy.
Na szczęście lekkoatleci z Ostrowca nie pozostali na lodzie. W grudniu sekcję przejął bowiem Międzyszkolny Klub Sportowy Ostrowia, a jej kierownikiem pozostał Marian Śliwiński. Lekkoatletów pozbywał się nie tylko KSZO. Prowadzącą szkolenie głównie wśród młodzików sekcję rozwiązano także w Neptunie Końskie. W tym mieście jej działalność również miała być kontynuowana w MKS.
Rok 1984 przyniósł też zmiany w Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w listopadzie na nowego prezesa wybrano Zdzisława Furmanka. Wiceprezesami zostali Adam Jóźwik z Kielc (ds. szkoleniowych) i Marian Śliwiński (ds. administracyjnych), a sekretarzem Lech Krakowiak z Końskich. Ponadto jako członkowie do zarządu weszli: Andrzej Bętkowski ze Skarżyska, Ryszard Kasperek z Kielc, Leszek Nowak z Kielc (przewodniczący Okręgowej Rady Trenerów) i Tadeusz Świt z Kielc (przewodniczący Okręgowego Kolegium Sędziów).

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1984 roku 
K o b i e t y 
100 m 
11,99  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  5.08 Sopot 
12,69  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  13.07 Poznań 
12,88  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
12,98  Edyta JAKUBOWSKA  69  Neptun Końskie  29.09 Warszawa 
13,39  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  1.07 Łódź 
13,52  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
13,55  Elżbieta DZIEKAN  68  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
13,66  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
13,95  Justyna URAMOWSKA  70  LZS Jędrzejów  26.08 Białystok 
14,57  Beata CIEPLUCH  67  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
wyniki uzyskane z wiatrem 
12,54 (5,0)  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
12,86 (5,0)  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
pomiar ręczny 
11,9  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
12,3  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
12,5  Edyta JAKUBOWSKA  69  Neptun Końskie  9.06 Kielce 
12,6  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
12,8  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  22.09 Kielce 
12,9  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
13,0  Edyta BIGUSZ  69  Granat Skarżysko  27.05 Lublin 
13,1  Elżbieta DZIEKAN  68  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
13,2  Agnieszka KOŁSUT  70  KSZO Ostrowiec  7.05 Ostrowiec 
13,2  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
13,2  Justyna URAMOWSKA  70  LZS Jędrzejów  23.09 Pińczów 
 
200 m 
23,73  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  5.08 Sopot 
24,98  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  14.08 Poznań 
26,17  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
26,60  Edyta JAKUBOWSKA  69  Neptun Końskie  29.09 Warszawa 
26,67  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
27,07  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
27,79  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
28,39  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
pomiar ręczny 
24,9  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
26,1  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
26,4  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
27,1  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
27,2  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  29.09 Kielce 
27,7  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  10.06 Kielce 
27,7  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
28,0  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
28,0  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
28,3  Beata STARZ  72  Orlicz Suchedniów  10.06 Kielce 
28,3  Ewa SZYMAŃSKA  69  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
28,3  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
 
300 m 
42,17  Edyta JAKUBOWSKA  69  Neptun Końskie  16.09 Bydgoszcz 
pomiar ręczny 
43,1  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
43,2  Edyta JAKUBOWSKA  69  Neptun Końskie  19.05 Kielce 
44,5  Agnieszka KOŁSUT  70  KSZO Ostrowiec  1.09 Stalowa Wola 
44,5  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
45,2  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
 
400 m 
52,16  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
55,28  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  13.07 Poznań 
59,32  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
62,79  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
pomiar ręczny 
54,0  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
59,3  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
61,2  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  29.07 Lublin 
62,2  Edyta JAKUBOWSKA  69  Neptun Końskie  9.06 Kielce 
62,9  Beata GARBALA  66  Budowlani Kielce  29.07 Lublin 
63,7  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  25.08 Mielec 
64,0  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
64,1  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
64,3  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
64,5  Marzena DZIUBA  69  Budowlani Kielce  29.07 Lublin 
 
600 m 
1.39,80  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  16.09 Bydgoszcz 
1.41,4  Bożena ADAMSKA  70  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
1.45,13  Marzena DZIUBA  69  Budowlani Kielce  16.09 Bydgoszcz 
 
800 m 
2.16,30  Małgorzata CISZEK  66  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
2.20,82  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
2.25,5  Teresa SZYMKIEWICZ  68  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
2.26,3  Beata GARBALA  66  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
2.27,5  Joanna BANASZEK  67  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
2.28,1  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
2.30,5  Bogumiła CECOT  66  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
2.31,3  Grażyna SZYMONIAK  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
2.31,9  Maria STEFAŃCZYK  68  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
2.32,8  Dorota BASIAK  69  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
 
1000 m 
3.08,0  Beata GARBALA  66  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
3.13,4  Alicja GUGAŁA  70  Budowlani Kielce  23.06 Kozienice 
3.14,7  Bogusława CECOT  66  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
3.16,6  Halina BRODZIK  67  Budowlani Kielce  5.05 Lublin 
3.17,0  Grażyna SZYMONIAK  68  Budowlani Kielce  5.05 Lublin 
3.17,8  Teresa SZYMKIEWICZ  67  Budowlani Kielce  5.05 Lublin 
3.24,1  Maria STEFAŃCZYK  68  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
3.25,2  Elżbieta GRELEWSKA  66  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
 
1500 m 
4.54,5  Beata GARBALA  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
4.59,72  Teresa SZYMKIEWICZ  68  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
5.04,5  Bogumiła CECOT  66  Budowlani Kielce  12.06 Kielce 
5.12,99  Grażyna SZYMONIAK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
5.13,02  Maria STEFAŃCZYK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
5.19,7  Alicja GUBAŁA  70  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
5.28,6  Izabela MISZTELA  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
5.29,5  Elżbieta ZAWADZKA  67  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
5.30,0  Elżbieta GRELEWSKA  66  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
5.42,5  Beata PIOTROWICZ  69  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
 
3000 m 
10.43,44  Beata GARBALA  66  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
11.06,36  Bogumiła CECOT  66  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
 
100 m ppł 
wynik uzyskany z wiatrem 
17,02 (2,8)  Aldona JASZEWSKA  66  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
pomiar ręczny 
16,5  Aldona JASZEWSKA  66  Granat Skarżysko  9.06 Kielce 
76,2 cm/8,20 m (juniorka młodsza) 
17,84  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
76,2 cm/8 m (młodziczki) 
pomiar ręczny 
16,3  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  6.10 Skarżysko 
16,8  Joanna KACZEWSKA  71  Budowlani Kielce  1.08 Lublin 
16,8  Ewa GRAD  70  Granat Skarżysko  6.10 Skarżysko 
16,9  Izabela PACEK  69  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
 
400 m ppł 
65,80  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  9.07 Poznań 
67,43  Aldona JASZEWSKA  66  Granat Skarżysko  3.06 Lublin 
pomiar ręczny 
65,4  Jolanta PORZUCEK  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
70,1  Aldona JASZEWSKA  66  Granat Skarżysko  13.05 Kielce 
74,2  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
75,7  Małgorzata MATYSEK  70  Orlicz Suchedniów  16.05 Suchedniów 
76,3  Henryka JAROS  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
78,0  Agnieszka SYKUBSKA  69  Orlicz Suchedniów  16.05 Suchedniów 
78,5  Teresa PIETRUSIK  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
81,4  Agnieszka DULĘBA  70  Orlicz Suchedniów  16.05 Suchedniów 
83,1  Anna MATEREK  70  Orlicz Suchedniów  16.05 Suchedniów 
83,7  Agnieszka KACZMARCZYK  71  Orlicz Suchedniów  16.05 Suchedniów 
 
4×100 m 
50,45  BUDOWLANI Kielce  21.05 Lublin 
(M. PIOTROWSKA, 66 – E. PRĘDKA, 66 – E. ZAPAŁA, 67 – E. DZIEKAN, 68) 
najlepsze juniorki młodsze 
52,98  BUDOWLANI Kielce  15.06 Lublin 
(J. BANASZEK, 67 – E. DZIEKAN, 68 – J. BERNAT, 68 – E. ZAPAŁA, 67) 
pomiar ręczny 
49,3  BUDOWLANI Kielce  27.05 Lublin 
(M. CISZEK, 66 – E. DZIEKAN, 68 – M. PIOTROWSKA, 66 – E. PRĘDKA, 66) 
53,2  GRANAT Skarżysko-Kamienna  12.05 Kielce 
(A. KACZMARCZYK, 68 – A. JASZEWSKA, 66 – E. GRAD, 70 – J. WALEROWICZ, 70) 
55,0  BUDOWLANI II Kielce  31.05 Kielce 
(M. GĄSZCZ, 69 – D. FLISZEK, 70 – E. JABŁOŃSKA, 70 – E. DZIEDZIC, 69) 
najlepsze młodziczki 
54,0  GRANAT Skarżysko-Kamienna  22.09 Kielce 
(M. JANKOWSKA, 70 – E. GRAD, 70 – R. WINIARSKA, 71 – E. BOGUSZ, 69) 
 
4×400 m 
3.52,56  BUDOWLANI Kielce  21.05 Lublin 
(J. BANASZEK, 67 – J. PORZUCEK, 68 – M. CISZEK, 66 – E. KAPUSTA, 60) 
najlepsze juniorki 
4.02,56  BUDOWLANI Kielce  8.09 Bydgoszcz 
(J. PORZUCEK, 68 – J. BANASZEK, 67 – H. BRODZIK, 67 – M. CISZEK, 66) 
najlepsze juniorki młodsze 
4.12,98  BUDOWLANI Kielce  16.06 Lublin 
(J. BANASZEK, 67 – G. SZYMONIAK, 68 – H. BRODZIK, 67 – T. SZYMKIEWICZ, 68) 
najlepsze młodziczki 
4.45,0  ORLICZ Suchedniów  1.05 Suchedniów 
(M. MATYSEK, 70 – E. TUSZNIO, 70 – A. MATEREK, 70 – A. DULĘBA, 70) 
 
wzwyż 
1,50  Elżbieta BŁOŃSKA  69  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
1,45  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  29.09 Kielce 
1,40  Dorota GOŁUCH  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
1,40  Dorota ZIEWACZ  71  Budowlani Kielce  30.05 Kielce 
1,40  Bożena BRZOZOWSKA  70  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
1,35  Agnieszka LORANTY  67  KSZO Ostrowiec  9.05 Ostrowiec 
1,35  Jolanta DUDAŁA  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
1,35  Anna MAZUR  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
1,35  Katarzyna NOWAK  71  Budowlani Kielce  30.05 Kielce 
1,32  Zofia GOŁĘBIOWSKA  69  Orlicz Suchedniów  14.05 Suchedniów 
 
w dal 
5,24  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  1.07 Łódź 
5,20  Ewa SZYMAŃSKA  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
5,10  Elżbieta DZIEKAN  68  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
4,75  Anna SYTA  70  LZS Jędrzejów  28.04 Kielce 
4,73  Marzena CZAPLA  69  Budowlani Kielce  19.06 Kielce 
4,72  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
4,70  Agnieszka NOWAK  71  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
4,69  Małgorzata BROŻYNA  71  Budowlani Kielce  10.06 Biała Podlaska 
4,69  Katarzyna JANUCHTA  72  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
4,67  Malgorzata ZYSK  70  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
 
kula 
13,41  Maria GAWEŁ  63  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
12,17  Zuzanna WOŚ  67  Budowlani Kielce  10.07 Poznań 
12,00  Małgorzata PUTO  67  LZS Jędrzejów  25.08 Białystok 
11,26  Beata BARTOSIK  65  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
11,05  Agnieszka PIĄTKOWSKA  67  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
10,84  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
9,99  Iwona WASZCZUK  66  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
9,82  Ewa KUSIAK  69  Granat Skarżysko  9.05 Skarżysko 
9,77  Beata KWAPISZ  68  KSZO Ostrowiec  9.09 Ostrowiec 
9,10  Agata ROGOWSKA  68  Budowlani Kielce  28.07 Lublin 
3 kg (młodziczka) 
9,84  Izabela MYSZKOWSKA  70  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
 
dysk 
48,20  Maria GAWEŁ  63  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
42,08  Beata BARTOSIK  65  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
40,74  Iwona WASZCZUK  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
40,12  Zuzanna WOŚ  67  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
33,10  Halina GRUDZIEŃ  65  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
33,08  Agata ROGOWSKA  68  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
32,60  Małgorzata PUTO  67  LZS Jędrzejów  23.09 Pińczów 
31,58  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  29.07 Lublin 
28,20  Agnieszka PIĄTKOWSKA  67  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
28,16  Elżbieta BŁOŃSKA  69  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
 
oszczep 
31,76  Elżbieta URBANIAK    LZS Jędrzejów  23.09 Pińczów 
29,00  Alicja BUCHCIC  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
28,10  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  13.05 Kielce 
27,20  Renata KONOPKA  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
25,16  Marzena GIL  69  Budowlani Kielce  23.06 Kozienice 
24,36  Anna MAZUR  69  Budowlani Kielce  31.05 Kielce 
24,12  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
23,20  Małgorzata JABŁOŃSKA  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
22,84  Jolanta MARCINKOWSKA  70  Granat Skarżysko  19.09 Skarżysko 
22,84  Dorota JACH  69  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
 
7-bój 
płotki 76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze) 
3.876  Teresa SKRZYPCZYK  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
(17,84 – 10,09 – 1,26 – 28,39 – 4,72 – 26,20 – 2.33,63) 
3.565  Ewa ZAPAŁA  67  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
(18,0 – 8,13 – 1,30 – 27,7 – 4,50 – 24,12 – 2.50,8) 
płotki 76,2 cm/8 m, kula 3 kg (młodziczka) 
4.079  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  30.09 Kielce 
(16,5 – 9,03 – 1,45 – 27,2 – 5,19 – 22,70 – 2.54,4) 
 
chód 3000 m 
dziewczęta starsze 
21.03,0  Dorota ZIEWACZ  71  Budowlani Kielce  27.08 Pińczów 
21.15,8  Katarzyna MICHAŁOWSKA  71  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
21.16,0  Iwona MICHALSKA  71  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
 
Wyniki uzyskane w hali 
50 m 
pomiar ręczny 
6,5  Edyta PRĘDKA  66  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
6,5  Maria PIOTROWSKA  66  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
6,8  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  14.01 Kielce 
 
60 m 
7,64  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  21.01 Warszawa 
 
200 m 
24,70  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  4.02 Warszawa 
 
300 m 
39,27  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  21.01 Warszawa 
 
400 m 
53,27  Elżbieta KAPUSTA  60  Budowlani Kielce  11.02 Turyn 
 
600 m 
1.43,8  Urszula ADAMIEC  69  Budowlani Kielce  13.01 Łódź 
 
50 m ppł 
76,2 cm (młodziczka) 
pomiar ręczny 
8,0  Edyta BOGUSZ  69  Granat Skarżysko  14.01 Kielce 
 
kula 
12,08  Maria GAWEŁ  63  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
11,60  Małgorzata PUTO  67  LZS Jędrzejów  28.01 Warszawa 
11,20  Zuzanna WOŚ  67  Budowlani Kielce  28.01 Warszawa 
 
M ę ż c z y ź n i 
100 m 
11,37  Krzysztof SIDOWSKI  67  KSZO Ostrowiec  1.07 Łódź 
11,48  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
11,51  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
11,52  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  9.07 Poznań 
11,63  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
11,66  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  2.06 Lublin 
11,68  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
11,69  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
11,71  Sławomir MACEK  62  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
wyniki uzyskane z wiatrem 
11,33 (3,5)  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
11,38 (2,4)  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
11,53 (3,5)  Janusz ADAMSKI  67  KSZO Ostrowiec  15.06 Lublin 
pomiar ręczny 
11,0  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
11,1  Krzysztof SIDOWSKI  67  KSZO Ostrowiec  13.05 Ostrowiec 
11,1  Janusz ADAMSKI  67  KSZO Ostrowiec  13.05 Ostrowiec 
11,1  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
11,2  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
11,2  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  9.06 Kielce 
11,2  Wiesław PULUT  63  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
11,3  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
11,3  Andrzej KRÓL  65  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
11,4  Marek LISOWSKI  65  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
 
200 m 
22,41  Krzysztof SIDOWSKI  67  KSZO Ostrowiec  16.06 Lublin 
23,01  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
23,34  Marek PIETRZYK  67  KSZO Ostrowiec  1.07 Łódź 
23,47  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
23,53  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  1.07 Łódź 
23,53  Andrzej KRÓL  65  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
23,96  Sławomir MACEK  62  Budowlani Kielce  3.06 Lublin 
24,26  Radosław PÓŁTORAK  65  Granat Skarżysko  1.07 Łódź 
25,06  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  1.07 Łódź 
wynik uzyskany z wiatrem 
23,77 (2,8)  Zdzisław WIELGUSZEWSKI  67  KSZO Ostrowiec  16.06 Lublin 
pomiar ręczny 
22,2  Krzysztof SIDOWSKI  67  KSZO Ostrowiec  27.05 Lublin 
22,5  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  25.08 Mielec 
23,0  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
23,0  Marek LISOWSKI  65  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
23,1  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  10.06 Kielce 
23,2  Janusz ADAMSKI  67  KSZO Ostrowiec  10.06 Kielce 
23,4  Andrzej KRÓL  65  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
23,5  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  6.05 Lublin 
23,5  Sławomir MACEK  62  Budowlani Kielce  13.05 Kielce 
23,6  Jarosław ZAWADZKI  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
 
300 m 
pomiar ręczny 
35,6  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
37,3  Andrzej KRÓL  65  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
37,4  Sławomir MACEK  62  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
37,4  Cezary MARCINKOWSKI  65  Granat Skarżysko  28.04 Kielce 
38,2  Radosław PÓŁTORAK  65  Granat Skarżysko  28.04 Kielce 
38,7  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
39,0  Tomasz ZAWADZKI  69  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
 
400 m 
49,28  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  1.09 Słupsk 
51,13  Marek PIETRZYK  67  KSZO Ostrowiec  9.07 Poznań 
51,23  Sławomir MACEK  63  Budowlani Kielce  2.06 Lublin 
51,43  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  13.07 Poznań 
51,66  Marek LISOWSKI  65  Budowlani Kielce  13.07 Poznań 
52,74  Krzysztof KRZEMIŃSKI  66  Budowlani Kielce  13.07 Poznań 
52,95  Radosław PÓŁTORAK  65  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
53,16  Andrzej KRÓL  65  Budowlani Kielce  13.07 Poznań 
53,27  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  2.06 Lublin 
53,27  Zdzisław WIELGUSZEWSKI  67  Budowlani Kielce  9.07 Poznań 
pomiar ręczny 
48,8  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  22.09 Lublin 
50,1  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
50,7  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
50,8  Krzysztof SIDOWSKI  67  KSZO Ostrowiec  9.09 Ostrowiec 
51,0  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
51,3  Wiesław PULUT  63  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
51,7  Marek LISOWSKI  65  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
52,1  Slawomir MACEK  62  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
52,2  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  23.07 Lublin 
52,9  Krzysztof KRZEMIŃSKI  66  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
 
800 m 
1.55,89  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
1.56,30  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
1.56,6  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  30.07 Lublin 
1.58,93  Mariusz KACZMARSKI  66  KSZO Ostrowiec  16.06 Lublin 
2.02,1  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  27.05 Lublin 
2.03,35  Marek GAJOWNIK  68  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
2.03,8  Zbigniew PASEK  63  Budowlani Kielce  13.05 Kielce 
2.05,4  Sławomir MACEK  62  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
2.05,8  Julian SAMSON  65  Neptun Końskie  15.05 Końskie 
2.05,8  Ireneusz DROŻDŻAL  66  KSZO Ostrowiec  27.05 Lublin 
 
1000 m 
2.29,2  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  24.07 Lublin 
2.33,7  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
2.34,6  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  24.07 Lublin 
2.36,8  Dariusz BRESZKO  64  Granat Skarżysko  5.05 Lublin 
2.38,1  Grzegorz HYB  65  Budowlani Kielce  24.07 Lublin 
2.38,7  Marek GAJOWNIK  68  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
2.40,6  Mariusz KACZMARSKI  66  KSZO Ostrowiec  28.04 Kielce 
2.41,5  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  9.05 Skarżysko 
2.44,1  Dariusz CHŁOPEK  68  Granat Skarżysko  9.05 Skarżysko 
2.47,7  Grzegorz NAWARA  67  Budowlani Kielce  24.07 Lublin 
 
1500 m 
3.58,88  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
4.06,26  Dariusz BRESZKO  64  Granat Skarżysko  2.06 Lublin 
4.10,8  Mariusz KACZMARSKI  66  KSZO Ostrowiec  27.05 Lublin 
4.11,7  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
4.13,28  Marek GAJOWNIK  68  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
4.13,9  Zbigniew PASEK  63  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
4.17,79  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
4.19,95  Grzegorz NIEWCZAS  67  Granat Skarżysko  24.08 Warszawa 
4.26,5  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
4.27,7  Jarosław MOSIOŁEK  69  Granat Skarżysko  27.05 Lublin 
 
3000 m 
8.22,2  Ryszard KRUKAR  54  Budowlani Kielce  5.06 Przemyśl 
8.37,73  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
8.51,8  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  25.08 Mielec 
9.04,39  Mariusz KACZMARSKI  66  KSZO Ostrowiec  1.07 Łódź 
9.22,35  Marek GAJOWNIK  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
9.24,19  Grzegorz NAWARA  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
9.47,2  Adam OŚWIECIŃSKI  67  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
10.41,1  Ireneusz DROŻDŻAL  66  KSZO Ostrowiec  6.05 Stalowa Wola 
10.18,2  Dariusz TUSIEŃ  68  Granat Skarżysko  10.06 Kielce 
11.24,2  Marek SZCZECHURA  68  KSZO Ostrowiec  11.10 Ostrowiec 
 
10 000 m 
31.38,46  Ryszard KRUKAR  54  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
 
maraton 
2:28.22  Ryszard KRUKAR  54  Budowlani Kielce  24.06 Otwock 
2:39.18  Witold BOŻKIEWICZ  64  LZS Jędrzejów  30.09 Warszawa 
2:53.22  Aleksander NIWIŃSKI  62  Strawczyn  30.09 Warszawa 
3:10.14  Zbigniew PASIERBEK  63  Budowlani Kielce  30.09 Warszawa 
 
110 m ppł 
16,05  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  25.07 Warszawa 
16,89  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
18,03  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  20.05 Bydgoszcz 
pomiar ręczny 
16,5  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  13.05 Kielce 
17,1  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  13.05 Kielce 
17,1  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
17,3  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
18,1  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
100 cm (juniorzy młodsi) 
16,25  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  16.06 Lublin 
16,87  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  10.07 Poznań 
17,45  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  10.07 Poznań 
pomiar ręczny 
16,4  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  9.06 Kielce 
16,6  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
91,4 cm (młodzicy) 
pomiar ręczny 
16,4  Paweł GŁADYŚ*  68  Granat Skarżysko  23.06 Kozienice 
17,0  Jacek MATEREK  69  Orlicz Suchedniów  14.06 Suchedniów 
* według Bogdana Winiarskiego zawodnik ten urodził się w 1968 roku, ale przy jego zgłoszeniu popełniono błąd i startował w kategorii właściwej dla rocznika 1969 
 
400 m ppł 
55,52  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  14.07 Poznań 
58,38  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
60,49  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  1.07 Łódź 
pomiar ręczny 
56,4  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
57,1  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
57,8  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
59,8  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  27.05 Lublin 
63,0  Grzegorz BERNATEK  68  Granat Skarżysko  9.09 Ostrowiec 
63,8  Paweł GŁADYŚ  69  Granat Skarżysko  27.05 Lublin 
84 cm (juniorzy młodsi) 
57,42  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  10.07 Poznań 
pomiar ręczny 
59,3  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  10.06 Kielce 
62,4  Jacek MATEREK  69  Orlicz Suchedniów  16.05 Suchedniów 
 
1500 m prz 
4.27,8  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  13.05 Kielce 
4.37,2  Mariusz KACZMARSKI  66  KSZO Ostrowiec  10.06 Kielce 
4.43,73  Jacek KANIA  67  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
 
2000 m prz 
5.48,89  Wiktor PIETRZYK  65  Budowlani Kielce  8.09 Bydgoszcz 
6.12,28  Mariusz KACZMARSKI  66  KSZO Ostrowiec  15.06 Lublin 
6.13,13  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  29.05 Grudziądz 
 
3000 m prz 
9.28,06  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  15.09 Łódź 
 
4×100 m 
44,30  BUDOWLANI Kielce  15.09 Łódź 
(W. BIELEWICZ, 66 – G. BOJARSKI, 68 – A. KRÓL, 65 – K. KRZEMIŃSKI, 65) 
46,68  GRANAT Skarżysko-Kamienna  1.07 Łódź 
(T. PUKOWSKI, 67 – P. GŁADYŚ, 68 – Sz. WIKŁO, 67 – A. MASTALERZ, 68) 
47,81  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski  15.06 Lublin 
(A. ŁOJEK, 67 – P. GĘBURA, 67 – C. GIERCZAK, 68 – J. KOT, 67) 
pomiar ręczny 
44,6  BUDOWLANI Kielce  27.05 Lublin 
(W. BIELEWICZ, 66 – G. BOJARSKI, 68 – A. KRÓL, 65 – P. JÓŹWIK, 68) 
45,7  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski  27.05 Lublin 
(K. SIDOWSKI, 67 – J. ADAMSKI, 67 – C. GIERCZAK, 68 – P. GĘBURA, 68) 
46,1  GRANAT Skarżysko-Kamienna  12.05 Kielce 
(Sz. WIKŁO, 67 – A. MASTALERZ, 68 – J. MASTALERZ, 64 – R. PÓŁTORAK, 65) 
49,0  LZS Miedziana Góra  23.09 Pińczów 
49,3  BUDOWLANI II Kielce  22.09 Kielce 
(T. ZAWADZKI, 69 – K. PIOTROWSKI, 69 – M. MAMIRSKI, 70 – R. KLIMCZAK, 69) 
49,8  GRANAT II Skarżysko-Kamienna  22.09 Kielce 
(P. GŁADYŚ, 69 – M. NOWAK, 69 – K. GARBACZ, 71 – M. STYCZEŃ, 70) 
 
4×400 m 
3.21,64  BUDOWLANI Kielce  15.09 Łódź 
(W. PIETRZYK, 65 – G. HYB, 65 – R. FORTUNA, 66 – Cz. PIOTROWSKI, 64) 
3.22,12  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski  11.07 Poznań 
(Z. WIELGUSZEWSKI, 67 – M. SKRUCHA, 67 – M. PIETRZYK, 65 – K. SIDOWSKI, 67) 
3.46,8  GRANAT Skarżysko-Kamienna  9.09 Ostrowiec 
(M. TUSIEŃ, 68 – G. BERNATEK, 68 – D. CHŁOPEK, 68 – K. KWIATKOWSKI, 65) 
4.05,2  LZS Miedziana Góra  23.09 Pińczów 
4.06,8  GRANAT II Skarżysko-Kamienna  10.06 Kielce 
(J. CHŁOPEK, 70 – K. GARBACZ, 70 – W. STĘPIEŃ, 69 – P. GŁADYŚ, 69) 
4.08,8  ORLICZ Suchedniów  1.05 Suchedniów 
(J. MATEREK, 69 – M. GAŁCZYŃSKI, 69 – A. LASOTA, 70 – R. LISOWSKI, 71) 
 
wzwyż 
1,95  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
1,90  Piotr RYLSKI  66  Budowlani Kielce  5.05 Lublin 
1,90  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
1,89  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  2.06 Lublin 
1,85  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
1,85  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
1,80  Piotr PAZDERSKI  68  KSZO Ostrowiec  9.05 Ostrowiec 
1,80  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
1,77  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
1,71  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
1,71  Tomasz ZAWADZKI  69  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
 
tyczka 
4,60  Krzysztof STODULSKI  60  Budowlani Kielce  31.08 Warszawa 
3,70  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  20.05 Bydgoszcz 
3,70  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
3,20  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
3,10  Andrzej KURCZYK  58  Budowlani Kielce  21.05 Lublin 
3,00  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  10.07 Poznań 
2,60  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  30.09 Kielce 
2,40  Tomasz PUKOWSKI  68  Granat Skarżysko  30.09 Kielce 
2,30  Wiktor TOMASZEWSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
 
w dal 
7,25  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  27.05 Lublin 
6,61  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  2.06 Lublin 
6,55  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
6,53  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  25.08 Mielec 
6,27  Piotr JÓŹWIK  68  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
6,25  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
6,19  Andrzej ŁOJEK  67  KSZO Ostrowiec  27.05 Lublin 
6,18  Krzysztof KRZEMIŃSKI  66  Budowlani Kielce  06 Lublin 
6,13  Tomasz ZAWADZKI  69  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
6,08  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  29.09 Kielce 
 
trójskok 
15,45  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  1.07 Łódź 
13,16  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  22.09 Lublin 
12,17  Andrzej ŁOJEK  67  KSZO Ostrowiec  15.06 Lublin 
11,42  Rafał GIERAS  67  KSZO Ostrowiec  27.05 Lublin 
10,94  Andrzej PAJUR  68  KSZO Ostrowiec  10.05 Ostrowiec 
10,56  Andrzej MALCZYK  69  Orlicz Suchedniów  14.05 Suchedniów 
10,54  Piotr WINIARSKI  67  KSZO Ostrowiec  10.05 Ostrowiec 
10,00  Marek GAŁCZYŃSKI  69  Orlicz Suchedniów  14.05 Suchedniów 
9,23  Arkadiusz POMOCNIK  70  Orlicz Suchedniów  14.05 Suchedniów 
9,14  Maciej SEREK  70  Orlicz Suchedniów  14.05 Suchedniów 
 
kula 
14,01  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  14.07 Poznań 
12,00  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  25.08 Mielec 
11,99  Marian ZIELIŃSKI  59  Budowlani Kielce  25.08 Mielec 
11,90  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  2.06 Lublin 
11,75  Szczepan KOBYŁECKI  67  KSZO Ostrowiec  6.05 Stalowa Wola 
11,55  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
11,09  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  18.08 Lublin 
10,94  Tadeusz PIETRZYK    LZS Podzamcze Chęc.  23.09 Pińczów 
10,16  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  15.06 Lublin 
9,80  Grzegorz FURMANEK  66  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
6 kg (juniorzy młodsi) 
12,84  Szczepan KOBYŁECKI  67  KSZO Ostrowiec  15.09 Stalowa Wola 
12,38  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
5 kg (młodzik) 
11,81  Jacek KAPTURSKI  69  Orlicz Suchedniów  13.06 Suchedniów 
 
dysk 
45,50  Marian ZIELIŃSKI  59  Budowlani Kielce  25.08 Mielec 
45,30  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
43,14  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  12.05 Kielce 
38,60  Grzegorz FURMANEK  66  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
36,92  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  12.05 Kielce 
33,16  Ryszard JAROSZ  56  LZS Morawica  23.09 Pińczów 
33,08  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  3.06 Lublin 
31,08  Zbigniew DUDA  67  Granat Skarżysko  27.05 Lublin 
31,02  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  20.05 Bydgoszcz 
30,86  Szczepan KOBYŁECKI  67  KSZO Ostrowiec  26.08 Zabrze 
1,5 kg (juniorzy młodsi) 
39,12  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
38,14  Zbigniew DUDA  67  Granat Skarżysko  15.06 Lublin 
38,04  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  9.06 Kielce 
35,60  Piotr PIĘTA  67  Granat Skarżysko  9.05 Skarżysko 
1 kg (młodzicy) 
40,10  Ireneusz NOWAK  69  Granat Skarżysko  9.05 Skarżysko 
39,00  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  19.05 Kielce 
 
młot 
55,60  Grzegorz FURMANEK  66  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
50,02  Wiesław ZIELIŃSKI  50  Granat Skarżysko  13.05 Kielce 
42,88  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  28.07 Lublin 
6 kg (juniorzy młodsi) 
48,76  Robert ORZECHOWSKI  67  Budowlani Kielce  10.07 Poznań 
35,10  Grzegorz ROSZCZYPAŁA  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
33,32  Michał BARWINEK  68  Budowlani Kielce  10.06 Kielce 
 
oszczep 
53,26  Ryszard JAROSZ  56  LZS Morawica  23.09 Pińczów 
50,62  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
48,22  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
47,92  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  10.07 Poznań 
46,40  Janusz MASTALERZ  64  Granat Skarżysko  13.05 Kielce 
45,60  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
44,58  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  28.04 Kielce 
43,28  Leszek NOWAK  55  Budowlani Kielce  13.05 Kielce 
42,22  Jarosław STANDO  66  Granat Skarżysko  10.06 Kielce 
40,66  Jarosław KACZMARSKI  67  KSZO Ostrowiec  15.09 Stalowa Wola 
600 g (młodzicy) 
59,82  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  22.09 Kielce 
44,60  Tomasz ZAWADZKI  69  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
 
10-bój 
5.964  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
(11,0 – 6,25 – 9,78 – 1,77 – 50,2 – 17,3 – 24,26 – 3,20 – 45,60 – 4.46,4) 
5.899  Grzegorz URBANIAK  66  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
(12,0 – 6,52 – 9,92 – 1,80 – 53,8 – 17,1 – 29,32 – 3,60 – 43,42 – 4.49,2) 
5.624  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  20.05 Bydgoszcz 
(12,31 – 5,82 – 10,01 – 1,80 – 55,24 – 18,03 – 31,02 – 3,70 – 43,32 – 4.54,09) 
4.613  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
(12,0 – 6,08 – 8,00 – 1,71 – 52,7 – 18,1 – 21,92 – 0 – 31,44 – 4.26,5) 
płotki 100 cm, kula 6 kg, dysk 1,5 kg (juniorzy młodsi) 
6.169  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
(12,17 – 6,35 – 12,10 – 1,83 – 54,69 – 16,49 – 34,10 – 3,70 – 44,90 – 4.51,42) 
5.125  Robert BEDNARSKI  68  Budowlani Kielce  16.06 Lublin 
(12,41 – 5,94 – 9,40 – 1,70 – 56,99 – 16,98 – 30,34 – 2,80 – 35,38 – 4.49,16) 
5.001  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  30.09 Kielce 
(11,4 – 5,88 – 9,10 – 1,50 – 54,3 – 17,6 – 26,92 – 2,60 – 36,40 – 4.49,7) 
4.218  Tomasz PUKOWSKI  68  Granat Skarżysko  30.09 Kielce 
(11,7 – 5,68 – 8,78 – 1,60 – 62,9 – 19,0 – 22,06 – 2,40 – 2,40 – 28,94 – 5.02,6) 
 
6-bój 
płotki 91,4 cm, kula 5 kg, oszczep 600 g (młodzicy) 
3.610  Krzysztof PIOTROWSKI  69  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
(12,1 – 5,89 – 10,43 – 17,7 – 1,83 – 52,52) 
3.352  Tomasz ZAWADZKI  69  Budowlani Kielce  30.09 Kielce 
(11,8 – 5,80 – 9,44 – 17,8 – 1,71 – 44,60) 
3.042  Paweł GŁADYŚ  68  Granat Skarżysko  30.09 Kielce 
(12,2 – 5,77 – 10,01 – 17,5 – 1,50 – 38,86) 
 
chód 3000 m (młodzik) 
19.58,0  SMARDZEWSKI    Małogoszcz  22.09 Kielce 
 
Wyniki uzyskane w hali 
50 m 
pomiar ręczny 
5,8  Czesław PIOTROWSKI  64  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
6,0  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
6,1  Andrzej MASTALERZ  68  Granat Skarżysko  14.01 Kielce 
6,2  Radosław PÓŁTORAK  65  Granat Skarżysko  14.01 Kielce 
6,2  Cezary MARCINKOWSKI  65  Granat Skarżysko  14.01 Kielce 
 
60 m 
7,72  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  25.02 Warszawa 
 
300 m 
pomiar ręczny 
38,2  Grzegorz BOJARSKI  68  Budowlani Kielce   
 
1500 m 
4.15,9  Grzegorz URBANIAK  62  Budowlani Kielce  13.01 Łódź 
4.15,9  Robert FORTUNA  66  Budowlani Kielce  13.01 Łódź 
 
3000 m 
8.26,8  Witold URBANIAK  62  Budowlani Kielce  4.02 Zabrze 
 
50 m ppł 
pomiar ręczny 
7,1  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
100 cm (junior młodszy) 
7,5  Szymon WIKŁO  67  Granat Skarżysko  14.01 Kielce 
 
60 m ppł 
100 cm (junior młodszy) 
9,12  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  26.02 Warszawa 
 
wzwyż 
1,90  Piotr RYLSKI  66  Budowlani Kielce  13.01 Lublin 
1,90  Krzysztof JÓŹWIK  61  Budowlani Kielce  14.01 Kielce 
1,83  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  25.02 Warszawa 
 
tyczka 
3,40  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  25.02 Warszawa 
 
w dal 
6,13  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  25.02 Warszawa 
 
trójskok 
15,20  Wojciech BIELEWICZ  66  Budowlani Kielce  29.01 Zabrze 
 
kula 
13,50  Sławomir MALARCZYK  65  Budowlani Kielce  28.01 Zabrze 
 
7-bój 
płotki 100 cm, kula 6 kg (junior młodszy) 
4.212  Jerzy URBANIAK  67  Budowlani Kielce  26.02 Warszawa 
(7,72 – 6,13 – 9,20 – 1,83 – 9,12 – 3,40 – 3.07,00) 
 
Opracowano na podstawie: 

1. Zestawienie najlepszych wyników uzyskanych przez lekkoatletów Kielecczyzny w 1984 roku, maszynopis z archiwum OZLA; 

2. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna, rękopis autorstwa  Bogdana Winiarskiego; 

3. Rocznik PZLA 1984, Warszawa 1986; 

4. miesięcznik „Lekkoatletyka”, Warszawa, nr 1-12 1984 – 1/2 1985; 

5. dziennik „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń 1984 – styczeń 1985; 

6. Janusz Waśko, Polscy lekkoatleci na listach światowych 1921-2002, Warszawa – Zamość 2003; 

Zdjęcia ze zbiorów Elżbiety Kapusty-Habrowskiej, Grzegorza Furmanka, Krzysztofa Jóźwika i Andrzeja Suskiewicza.