Katarzyna Furmanek piątą polską lekkoatletką w rankingu „Złote Kolce”!

Kolejny wielki sukces Katarzyny Furmanek w 2020 roku. Po raz pierwszy w karierze znalazła się w dziesiątce najlepszych polskich lekkoatletek w rankingu prestiżowej nagrody „Złote Kolce”, w dodatku na wysokim piątym miejscu!

Katarzyna Furmanek na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski, z lewej wicemistrzyni Malwina Kopron, a prawej brązowa medalistka Joanna Fiodorow (fot. z archiwum Grzegorza Furmanka)

Zawodniczka KKL Kielce zasłużyła sobie na to zdobyciem tytułu mistrzyni Polski w rzucie młotem, czwartą pozycją na świecie w tym roku w tej konkurencji z wynikiem 73,61 m, a także innymi udanymi startami, w których regularnie uzyskiwała rezultaty powyżej 70 m.

Nagroda „Złote Kolce” wręczana jest najlepszym polskim lekkoatletom od 1970 roku. W poprzednich latach o kolejności decydowały punkty przyznawane za wyniki uzyskiwane w najważniejszych zawodach międzynarodowych i krajowych, a także za ustanowione rekordy. Ponieważ w tym roku z powodu koronawirusa nie odbyły się ani mistrzostwa Europy, ani igrzyska olimpijskie, laureatów wyłoniła specjalna kapituła składająca się z przedstawicieli Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz dziennikarzy „Przeglądu Sportowego” i TVP.

„Złote Kolce” wśród kobiet zdobyła Justyna Święty-Ersetic, czołowa na świecie specjalistka biegu na 400 m. Drugie miejsce zajęła biegająca średnie dystanse Sofia Ennaui, trzecie oszczepniczka Maria Andrejczyk, a czwarte Malwina Kopron, koleżanka i rywalka Katarzyny Furmanek w rzucie młotem.

Za kielczanką zostały sklasyfikowane: 6. Małgorzata Pazda-Pozorska, rekordzistka Europy w biegu 24-godzinnym, 7. Dominika Stelmach, rekordzistka Europy w biegu na 100 km, 8. sprinterka Ewa Swoboda, 9.  Karolina Kołeczek, pochodząca z Sandomierza płotkarka, która od 2018 r. reprezentuje AZS UMCS Lublin, 10. skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko.

Wśród mężczyzn „Złote Kolce” po raz drugi zdobył młociarz Wojciech Nowicki. Kolejne lokaty zajęli: 2. tyczkarz Piotr Lisek, 3. kulomiot Michał Haratyk, 4. oszczepnik Marcin Krukowski, 5. średniodystansowiec Marcin Lewandowski, 6. młociarz Paweł Fajdek, 7. chodziarz Rafał Augustyn i kulomiot Konrad Bukowiecki, 9. dyskobol Robert Urbanek, 10. 400-metrowiec Karol Zalewski.