Jakub Sobura Durma mistrzem Polski, Wiktoria Wijas wicemistrzynią

Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce był zdecydowanym faworytem do złotego medalu na 400 m przez płotki  podczas rozgrywanych w Lublinie mistrzostw Polski juniorów. I nie zawiódł oczekiwań, wygrywając pewnie finałowy bieg w czasie 52,87 s. Drugiego na mecie, Macieja Jończyka z RKS Łódź,  19-letni podopieczny trenera Pawła Tietierina wyprzedził o 0,44 s.

Jakub Sobura-Durma nie dał rywalom żadnych szans na 400 m ppł (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

W rozgrywanym podczas deszczu konkursie rzutu młotem juniorek doszło do dużej niespodzianki. Ubiegłoroczna mistrzyni i posiadaczka najlepszego w tym roku wyniku Aleksandra Nowaczewska ze Startu Nakło miała trzy rzuty nieważne i odpadła z rywalizacji. W walce o zwycięstwo pozostały Karolina Bomba z warszawskiej Skry i Wiktoria Wijas z KKL. Po pierwszej kolejce kielczanka prowadziła z rezultatem 52,30 m. W drugiej kolejce rywalka rzuciła jednak 56,94 m.

Wiktoria Wijas przywiezie z Lublina srebrny medal (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Podopieczna trenera Grzegorza Furmanka miała dwie próby nieważne, ale w kolejnych dwóch uzyskała 55,35 i 55,44 m, zbliżając się do liderki. Ta jednak odpowiedziała najpierw rzutem na odległość 58,37 m, a zakończyła konkurs wynikiem 58,88 m. Wiktoria nie zdołała się już poprawić, ale i tak była zadowolona ze srebrnego medalu.

W finale 400 m przez płotki juniorek bardzo dobrze pobiegła Kinga Ciesielska z KKL, po raz drugi poprawiła w Lublinie rekord życiowy czasem 63,31 s, zajmując wysoką piątą lokatę. Także na piątej pozycji uplasowała się w biegu na 2000 m z przeszkodami Kinga Siedlarz z Olimpu Strawczyn. Z dużą przewagą wygrała drugą słabszą serię, a czasem 7.15,35 poprawiła swoją „życiówkę” aż o blisko pół minuty.

Na szóstym miejscu ukończył finałowy bieg na 800 m Łukasz Łakomiec z KKL, który również ustanowił rekord życiowy czasem 1.54,61. Na 2000 m z przeszkodami juniorek 14. była Wiktoria Banaś ze strawczyńskiego Olimpu z wynikiem 7.35,34, a w tej samej konkurencji wśród juniorów także 14. Dominik Rugała z Gryfa Rytwiany z czasem 6.24,55. Obydwoje poprawili życiówki”.

Swój najlepszy wynik na 400 m przez płotki – 65,60 s – uzyskała Izabela Łos z KKL Kielce, zajmując w finale B siódme miejsce, czyli 15. w tej konkurencji. Lokatę niżej została sklasyfikowana jej klubowa koleżanka Oliwia Skrzyniarz, która na ósmej pozycji ukończył finał B na 400 m z czasem 60,00 s.

W eliminacjach trójskoku Jan Fortuński z KKL uzyskał dziesiąty rezultat 13,06 m i zakwalifikował się do finału. Na eliminacjach zakończyła start w rzucie dyskiem Wiktoria Wijas. Miała tylko jeden ważny rzut 34,29 m, który dał jej 16. pozycję.