Kategoria biegi

Oliwia Bełczew druga na 800 m, Igor Szydłowski z „życiówką” na 1500 m

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew zajęła drugą lokatę w biegu na 800 m podczas Krakowskiego Mityngu Lekkoatletycznego 2024. Zawodniczka KKL Kielce przygotowująca się do startu w mistrzostwach Polski juniorów, które odbędą się za tydzień w Lublinie, pokonała dwa okrążenia stadionu w 2.08,66. Zwyciężczyni Oliwia Sowa z AZS-AWF Kraków uzyskała 2.07,55.

W biegu na 200 m trzecią lokatę zajął młodzieżowiec KKL Jakub Sobura-Durma z najlepszym w tym sezonie czasem 21,77 s. Czwarty na 1500 m był junior Żaczka Połaniec Igor Szydłowski, który po raz pierwszy przebiegł ten dystans poniżej 4 minut. Jego ustanowiony w Krakowie rekord życiowy wynosi 3.58,82.

Na 12. pozycji ukończył bieg na 1500 m drugi junior Żaczka Karol Bąk, uzyskując rezultat 4...

Czytaj więcej

Drugi bieg, druga „życiówka” i piąte miejsce Mai Peryt na 1500 m

Maja Peryt (fot. Facebook/Juventa-Cerrad Starachowice)

Drugi bardzo dobry występ Mai Peryt w młodzieżowych mistrzostwach Polski w Lublinie. Po sobotnim  srebrnym medalu na 3000 m z przeszkodami zawodniczka Juventy-Cerrad Starachowice w niedzielę świetnie pobiegła na 1500 m. Była na mecie piątą i czasem 4.24,41 o blisko półtorej sekundy poprawiła rekord życiowy.

Wynikiem tym starachowiczanka awansowała na trzecie miejsce w tabeli najlepszych świętokrzyskich biegaczek na tym dystansie w historii. Lepsze rezultaty od niej uzyskały jedynie Wioletta Frankiewicz-Janowska z STS Skarżysko-Kamienna (4.07,84 w 2002 r.) i Celina Magala z Budowlanych Kielce (4.16,0 w 1975 r.).

W drugim dniu mistrzostw w Lublinie ze świętokrzyskich lekkoatletów startował jeszcze Jakub Sobura-Durma

Czytaj więcej

Maja Peryt ze srebrnym medalem młodzieżowych mistrzostw Polski

Maja Peryt

Bardzo ambitnie pobiegła Maja Peryt na 3000 m z przeszkodami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Lublinie. Biegaczka Juventy-Cerrad Starachowice od początku plasowała się w ścisłej czołówce i minęła metę na drugiej pozycji z czasem 10.24,36, poprawiając o prawie 12 sekund rekord życiowy. Podopieczną trenera Dawida Kubca wyprzedziła tylko mająca „życiówkę” poniżej 10 minut Martyna Krawczyńska (Prefbet-Sonarol Łomża), która w tym rozegranym w upale biegu uzyskała rezultat 10.17,28.

Duży zawód sprawił kandydat do medalu w skoku o tyczce Nikodem Pochopień. W najważniejszym starcie w sezonie uzyskał najsłabszy rezultat 4,40 m i był piąty. Aby znaleźć się na trzecim stopniu podium, wystarczyło skoczyć 4,60 m...

Czytaj więcej

Świętokrzyskie ostatnie i bez medalu w olimpiadzie młodzieży

Dominik Kotulski (fot. Agnieszka Kozłowska)

Piąte miejsce Dominika Kotulskiego w rzucie młotem to największe osiągnięcie świętokrzyskich juniorów młodszych w 30. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lublinie. 16-latek z KKL Kielce zapewnił je sobie rezultatem 57,53 m (w eliminacjach miał 57,90 m).

Mający medalowe szanse w skoku o tyczce Karol Białogoński, także z KKL, doznał kontuzji i musiał zrezygnować ze startu w eliminacjach. Jego klubowa koleżanka Adrianna Gierek wygrała finał B biegu na 800 z czasem 2.14,35, co dało jej dziewiątą lokatę w tej konkurencji.

Punktowane miejsca w pierwszej dwudziestce zdołali wywalczyć jeszcze zawodnicy KKL: Borys Lach (13. w skoku o tyczce z wynikiem 3,30 m), Małgorzata Miśta (15...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek pierwsza, Oliwia Bełczew druga w Warszawie

Katarzyna Furmanek (fot. Paweł Małecki)

Pewnym zwycięstwem Katarzyny Furmanek zakończył się konkurs rzutu młotem podczas zawodów w Warszawie. Zawodniczka KKL Kielce w pierwszej kolejce rzuciła 68,78 m, w drugiej 4 cm dalej, a pozostałe próby miała nieważne.

Drugie miejsce zajęła Aleksandra Śmiech z Agrosu Zmość z wynikiem 66,70 m, a trzecie Marika Kaczmarek z KKL z najlepszym rezultatem w sezonie 64,31 m. Szóste miejsce zajęła była zawodniczka kieleckiego klubu Wiktoria Wijas, reprezentująca od kilku tygodni AZS-AWF Warszawa, która rzuciła 50,71 m. Juniorka KKL Zuzanna Pałyga uzyskała 47,61 m i była siódma.

Kolejna juniorka KKL Oliwia Bełczew uplasowała się na drugiej pozycji w biegu na 1500 m z rekordem życiowym 4,31,38...

Czytaj więcej

Cztery kieleckie zwycięstwa w Warszawskiej Lidze Lekkoatletycznej

Jakub Sobura-Durma

Jakub Sobura-Durma był najszybszy w biegu na 200 m podczas zawodów Warszawskiej Lidze Lekkoatletycznej. W pierwszym starcie po przyjeździe z USA, gdzie przebywa na stypendium, uzyskał czas 21,81 s. Do rekordu życiowego (21,35 s w 2021 r.) jeszcze mu sporo brakuje, ale zasygnalizował powrót do wysokiej formy. Na przełomie kwietnia i maja za oceanem biegał bowiem 200 m powyżej 23 s.

W rzucie młotem wicemistrzyni Polski Katarzyna Furmanek zwyciężyła z rezultatem 69,65 m. Druga w konkursie jej koleżanka klubowa Marika Kaczmarek uzyskała swój najlepszy wynik w sezonie 63,73 m.

Reprezentanci KKL triumfowali także w skoku o tyczce. W żeńskim konkursie najlepsza była Zofia Jastrząb, wyprzedzając Natalię Biskupską. Obydwie pokonały wysokość 3,90 m...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek wicemistrzynią Polski, Karolina Młodawska z brązem

Katarzyna Furmanek (fot. Paweł Małecki)

Dzielnie walczyła Katarzyna Furmanek w konkursie rzutu młotem podczas jubileuszowych 100. mistrzostw Polski w Bydgoszczy. Po trzech kolejkach zawodniczka KKL Kielce zajmowała czwartą lokatę z wynikiem 67,49 m. W czwartej rzuciła 69,92 m i wyszła na prowadzenie, wyprzedzając o 3 cm rekordzistkę świata i trzykrotną mistrzynię olimpijską Anitę Włodarczyk z AZS-AWF Katowice oraz o 37 cm brązową medalistkę igrzysk w Tokio Malwinę Kopron z Wisły Puławy.

Rzucająca kilka minut później Włodarczyk zmobilizowała się jednak i zapewniła sobie zwycięstwo rzutem na odległość 72,06 m. Kopron nie zdołała już się poprawić i kielczanka cieszyła się ze srebrnego medalu. To jej pierwszy tytuł wicemistrzyni Polski w karierze...

Czytaj więcej

Najmłodsi świętokrzyscy lekkoatleci na podium Nestlé Cup 2024

Cztery zwycięstwa odnieśli świętokrzyscy lekkoatleci w ogólnopolskim finale programu Lekkoatletyka dla każdego! Nestlé Cup Włocławek 2024. Bieg na 800 m z przeszkodami 13-latek wygrała Gabriela Parada z Athletics Busko-Zdrój z czasem 2.32,96. W skoku w dal 13-latków najlepszy był Dawid Kulik z KKL Kielce z wynikiem 5,72 m.

Reprezentacja województwa świętokrzyskiego w klasyfikacji drużynowej zawodów zajęła trzecie miejsce

Kolejne dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Czwórki Ostrowiec Świętokrzyski w chodzie. Na 2000 m 11-latków najszybciej maszerował Fabian Banasik (12.41,79), a na 3000 m młodzików Paweł Giemza (18.31,63), wyprzedzając klubowych kolegów Michała Rycąbela (18.31,66) i Piotra Jędykę (18.41,31). 

Drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych ...

Czytaj więcej

Czwarte i szóste miejsce lekkoatletek KKL w Memoriale Cybulskiego

Katarzyna Furmanek (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Dwie kieleckie lekkoatletki startowały w mającym silną międzynarodową obsadę II Memoriale Czesława Cybulskiego w Poznaniu. W rzucie młotem Katarzyna Furmanek miała tylko jedną ważną pierwszą próbę w konkursie na odległość 67,83 m i uplasowała się na czwartym miejscu. Zwyciężyła z rezultatem 72,00 m rekordzistka świata i trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk z AZS-AWF Katowice.

Kielczankę wyprzedziły jeszcze Chinka Jiangyan Li (71,45) i Nicola Uthill z Irlandii (68,40). Pokonała natomiast m.in. brązową medalistkę olimpijską Malwinę Kopron z Wisły Puławy, która rzuciła tylko 64,89 m.

Karolina Młodawska w pierwszej kolejce trójskoku uzyskała swój najlepszy w tym sezonie wynik 13,53 m...

Czytaj więcej

Kielczanki miały udział w zwycięstwie reprezentacji Polski juniorek

Natalia Biskupska (fot. Bartłomiej Kozłowski)

Tyczkarka Natalia Biskupska wypadła najlepiej z juniorek KKL Kielce startujących w pięciomeczu reprezentacji Polski z Czechami, Chorwacją, Słowacją i Węgrami w Brnie. Po raz kolejny w tym sezonie pokonała wysokość 4,00 m, zajmując drugie miejsce w konkursie.

Na trzeciej pozycji uplasowała się jej klubowa koleżanka Zofia Jastrząb z rezultatem 3,90 m. Lepsza od kielczanek była jedynie reprezentantka Czech Viktorie Ondrová, która skoczyła 4,31 m.

W biegu na 800 m czwartą lokatę zajęła Oliwia Bełczew z czasem 2.10,14. 18-latkę z KKL wyprzedziły Czeszki Marie Ivancová (2.08,76) i Tereza Fusková (2.08,86), a także koleżanka z reprezentacji Polski Lena Suchowolak (2.09,39).

Kielczanki zdobyły łącznie 24 pkt (Biskupska 9...

Czytaj więcej