Archiwum miesiąca styczeń 2015

Karolina Kołeczek pierwsza i druga w Norwegii

W norweskim mieście Florø zainaugurowała sezon halowy Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz. Najlepsza świętokrzyska lekkoatletka podczas zawodów Fjord 1 Indoor Florø wygrała bieg na 60 m przez płotki, wyrównując czasem 8,26 s ustanowiony w ubiegłym roku rekord województwa. Do wyznaczonego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum na halowe mistrzostwa Europy, które na początku marca odbędą się w Pradze, brakuje jeszcze 0,14 s.
Podczas tych samych zawodów sandomierzanka pobiegła jeszcze na 60 m bez płotków, zajmując drugie miejsce z rezultatem 7,64 s, gorszym zaledwie o 0,02 s od ubiegłorocznego rekordu życiowego. Pierwsza na mecie była druga reprezentantka Polski Marika Popowicz z Zawiszy Bydgoszcz, która uzyskała czas 7,40 s.

Czytaj więcej

Co start to rekord biegacza z Rudnika, tym razem na 600 m

W drugim tegorocznym starcie Mateusz Borkowski ustanowił drugi halowy rekord województwa świętokrzyskiego. Podczas mityngu w Łodzi zawodnik LKB Rudnik przebiegł 600 m w czasie 1.20,92. To rezultat o 1,52 s lepszy od dotychczasowego rekordu województwa juniorów i seniorów, który od 2008 roku należał do Wojciecha Jarosza z Juventy-Kobex Starachowice. Rekordowy rezultat dał Mateuszowi drugie miejsce w łódzkich zawodach. Pierwsze zajął senior Marek Szymański z MKLA Łęczyca z wynikiem 1.20,69.

Czytaj więcej

Rekordowe 800 m Mateusza Borkowskiego w Łodzi

Mateusz Borkowski wygrał zdecydowanie bieg na 800 m podczas mityngu Łódzkiego OZLA. Zawodnik LKB Rudnik uzyskał świetny czas 1.52,64, bijąc halowy rekord województwa juniorów i seniorów. Poprzednimi rekordzistami w obu kategoriach byli biegacze Juventy-Kobex Starachowice – Wojciech Jarosz (1.53,67 wśród juniorów) i Dawid Kubiec (1.53,00 wśród seniorów). Warto podkreślić, że Mateusz uzyskał wynik o 0,13 s lepszy od swojej „życiówki” ze stadionu.

Mateusz Borkowski po ustanowieniu rekordu Polski juniorów młodszych w biegu na 2000 m w styczniu 2014 r. Źródło: LKB Rudnik

Mateusz Borkowski po ustanowieniu rekordu Polski juniorów młodszych w biegu na 2000 m w styczniu 2014 r. Źródło: LKB Rudnik

W biegu na 800 m kobiet zwyciężyła jego koleżanka klubowa Agnieszka Filipowska z rezultatem 2.21,07. Ponadto Karolina Przytuła z STS Skarżysko-Kamienna przebiegła 400 m w 61,87 s, a Paulina ...

Czytaj więcej

Młodzi tyczkarze KKL bili rekordy w Toruniu

Rekordy województwa młodzików ustanowili podczas halowego mityngu w Toruniu tyczkarze KKL Kielce. Katarzyna Białogońska pokonała wysokość 3,10 m, poprawiając o 5 cm rekord młodziczek, który od roku należał do jej klubowej koleżanki Liwii Majchrzak. Jan Działowski skoczył natomiast 3,80 m. To 10 cm wyżej od dotychczasowego rekordu młodzików, który należał od 1969 roku do Włodzimierza Furmanka z Budowlanych Kielce, a został wyrównany przez Działowskiego w ubiegłym roku.
W konkursie tyczkarek dobrze wypadła również kolejna młodziczka KKL Patrycja Krawiecka, która poprawiła rekord życiowy rezultatem 2,70 m.

Czytaj więcej

Nie mieli rozbiegu, skakali z miejsca i organizowali zimą zawody

Pierwsze halowe zawody lekkoatletyczne w naszym regionie rozegrano prawdopodobnie 21 stycznia 1951 roku w Skarżysku-Kamiennej. Brali w nich udział zawodnicy miejscowych klubów – Ogniwa i Stali. To były właściwie zawody salowe, ponieważ odbyły się w zbudowanej przed wojną sali Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Na pierwszym planie nieistniejący już budynek sali Sokoła w Skarżysku (ze zbiorów Jerzego Stopy)

Znajdowała się niedaleko skarżyskiego dworca kolejowego, służyła nie tylko do ćwiczeń sportowcom, ale również jako miejsce różnych uroczystości, spotkań i zabaw, a w czasie niemieckiej okupacji za magazyn. Miała około 25 m długości, więc z konkurencji lekkoatletycznych można tam było rozegrać właściwie tylko skok wzwyż.
– Lądowało się na zrobiony...

Czytaj więcej

Paweł Gawroński znów startuje dla Połańca

Chodziarz Paweł Gawroński, który przez pięć ostatnich lat studiował w Krakowie i reprezentował tamtejszy AZS AWF, powrócił w rodzinne strony i znów startuje w barwach Żaczka Połaniec. Podczas halowych zawodów z Mielcu był zdecydowanie najlepszy w chodzie na 3 km z czasem 13.22,96.
Gawroński, który w kwietniu skończy 25 lat, jest rekordzistą województwa świętokrzyskiego w chodzie we wszystkich kategorach wiekowych na dystansach od 3 do 20 km, zarówno w hali, jak i na otwartych obiektach. Jego rekordy życiowe, ustanowione w okresie startów w krakowskim AZS AWF, gdzie trenował pod okiem jednego z najlepszych polskich chodziarzy, dwukrotnego olimpijczyka i wicemistrza Europy z 2010 roku Grzegorza Sudoła, wynoszą:
3 km – 12.25,87 (w hali 12.41,16)
5 km – 21...

Czytaj więcej

Katarzyna Białogońska skoczyła 3 metry

Podczas zawodów w hali warszawskiej AWF Katarzyna Białogońska skoczyła o tyczce równe 3 metry. To jej rekord życiowy, lepszy od poprzedniego z lata ubiegłego roku o 7 cm. Zawodniczka KKL Kielce jest siódmą tyczkarką w historii świętokrzyskiej Królowej Sportu, która pokonała granicę 3 m. Trzy tygodnie temu skończyła 13 lat, w Warszawie po raz pierwszy wystartowała jako młodziczka, zajmując w rywalizacji ze starszymi tyczkarkami ósme miejsce.
W konkursie skoku o tyczce wystąpiły też inne młodziczki KKL, trenowane przez Agnieszkę Wronę. Anna Iwaniec z rezultatem 2,40 zajęła 12. lokatę, Kaja Kubiec skoczyła równe 2 m i była 14.

Czytaj więcej

Mateusz Wróbel pięć setnych od rekordu na 60 m

Startem w mistrzostwach województwa podkarpackiego młodzików w Mielcu świętokrzyscy lekkoatleci zainaugurowali halowy sezon 2015. Najlepiej spisał się Mateusz Wróbel ze Słoneczka Busko-Zdrój, który przebiegł 60 m w 7,26 s. To wynik o 0,05 s gorszy od rekordu województwa młodzików, który od 2010 roku należy do Mateusza Gada z Żaczka Połaniec.
W mieleckiej hali startowali również zawodnicy Żaczka. Jakub Radkowski uzyskał na 60 m czas 7,84, a Paulina Witek wygrała jedną z serii biegu na 600 m z rezultatem 1.54,18. Obydwoje w tym roku debiutują w kategorii juniorów młodszych. Jednym z najmłodszych uczestników zawodów był niespełna 10-letni Oliwier Pluzek z Żaczka, który przebiegł 60 m w 10,15 s i skoczył w dal 3,35 m.

Czytaj więcej

Mało zmian w dziesiątkach najlepszych

Tylko 19 poprawek przyniósł rok 2014 do dziesiątek najlepszych w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. 15 zanotowaliśmy w konkurencjach pań. Trzy są dziełem Karoliny Kołeczek z Trójki Sandomierz, która umocniła się na pierwszym miejscu w biegu na 100 m przez płotki i trzecim na 100 m, a także awansowała z trzeciej na druga pozycję na 200 m. Także liderka rzutu młotem Katarzyna Furmanek z KKL Kielce powiększyła przewagę nad rywalkami. Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik awansowała natomiast z ósmego na szóste miejsce w biegu na 3000 m. Pozostałe zmiany w dziesiątkach pań są dziełem młodziutkich tyczkarek KKL Liwii Majchrzak, Katarzyny Białogońskiej i Anny Iwaniec, chodziarki Darii Nurkiewicz z Żaczka Połaniec oraz biegaczek amatorek w półmaratonie.
Wśró...

Czytaj więcej

Oby w 2015 roku rekordów było więcej!

Niezbyt dużo zmian wniósł rok 2014 do tabeli rekordów województwa świętokrzyskiego. W kategorii seniorek najlepsze wyniki poprawiły tylko Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz w biegu na 100 m przez płotki i Katarzyna Furmanek z KKL Kielce w rzucie młotem. Sandomierzanka poprawiła także rekordy młodzieżowe w trzech konkurencjach, nie tylko na 100 m pł, ale i na 100 i 200 m płaskie, a kielczanka również w kategorii juniorek.
Wśród juniorów młodszych rekordy na stadionie i w hali bili biegacze LKB Rudnik Agnieszka Filipowska (na 2000 i 3000 m) i Mateusz Borkowski (na 800, 1000, 1500 i 2000 m), a w hali Paweł Switek (400 i 800 m) z Żaczka Połaniec. Borkowski i Switek ustanowili także halowe rekordy Polski, pierwszy na 1000 i 2000 m, a drugi na 800 m.
W biegach na 1...

Czytaj więcej