Archiwum miesiąca styczeń 2018

Mistrzyni Europy i najlepsza polska sportsmenka z Kielc. Rok 1969

19 września 1969 roku to historyczna data dla lekkiej atletyki Kielecczyzny. Tego dnia Mirosława Sarna zdobyła w Atenach złoty medal mistrzostw Europy w skoku w dal. Po piątym miejscu rok wcześniej na igrzyskach w Meksyku nie była już nieznaną zawodniczką, ale faworytką do zwycięstwa też nie. W konkursie startowały bowiem m.in. mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata Viorica Viscopoleanu z Rumunii oraz wicemistrzyni Sheila Sherwood z Wielkiej Brytanii. Nie broniła zdobytego trzy lata wcześniej tytułu najlepszej na Starym Kontynencie Irena Szewińska, która spodziewała się dziecka, ale za to była wicemistrzyni Diana Jorgowa z Bułgarii.

Mirosława Sarna na najwyższym stopniu podium w Atenach

Już w pierwszej kolejce kielczanka objęła prowadzenie wynikiem 6,48 m, uzy...

Jakub Sobura- Durma (domtel-sport.pl)

Jakub Sobura-Durma i Adam Masaczyński ustanowili w Spale halowe rekordy województwa juniorów młodszych. Pierwszy z nich, debiutujący w tej kategorii wieku, wygrał bieg na 60 m przez płotki (wys. 91,4 cm) w czasie 8,11 s. Poprawił o 0,16 s dotychczasowy rekord, należący od 2012 roku do Patryka Gradzika z KKL.
Masaczyński, który przed tygodniem uzyskał rekordowy wynik na 600 m, tym razem pobiegł na 800 m. Zajął drugie miejsce w drugiej serii z czasem 1.54,40, lepszym o 0,48 s od poprzedniego rekordu województwa juniorów młodszych Pawła Switka z Żaczka Połaniec sprzed czterech lat. Wartościową „życiówkę” na tym dystansie ustanowił też czasem 2.00,94 niespełna 16-letni Łukasz Łakomiec z KKL.
Swoje rekordy życiowe na 60 m popr...Czytaj więcej

Adam Masaczyński pierwszym rekordzistą w 2017 roku

Adam Masaczyński ze swoim trenerem Krzysztofem Jóźwikiem (fot. Grzegorz Furmanek)

Bardzo dobrze spisał się niespełna 17-letni Adam Masaczyński z KKL Kielce podczas halowego mityngu w Łodzi. Zajął czwarte miejsce w biegu na 600 m i czasem 1.21,97 poprawił rekord województwa świętokrzyskiego juniorów młodszych. Poprzedni najlepszy wynik w tej kategorii wieku w hali od prawie roku również należał do niego i był o 0,22 s gorszy.
Pierwszy w biegu na 600 m był Mateusz Borkowski z RKS Łódź, wychowanek LKB Rudnik, który ustanowił rekord życiowy 1.18,36. Bieg młodziczek na 60 m przez płotki podczas łódzkich zawodów wygrała Kinga Ciesielska z KKL z rekordem życiowym 9,56 s. Juniorka KKL Alicja Sobczyk skoczyła o tyczce 2,90 m, poprawiając „życiówkę” o 20 cm...Czytaj więcej

Pierwsze halowe starty świętokrzyskich lekkoatletów

W Łodzi i w Warszawie rozpoczęli tegoroczne starty młodzi świętokrzyscy lekkoatleci. Podczas mityngu w hali łódzkiego RKS wyróżnił się Jakub Sobura-Durma. Niespełna 16-letni zawodnik KKL Kielce przebiegł 60 m w 7,30 s, a 200 m w 23,57 s. Juniorka Izabela Jastrząb z Sigmy OSiR Staszów uzyskała na tych dystansach czasy 8,21 i 27,37 s.
Na 600 m dobrze wypadły biegaczki Nadiru Jędrzejów. Dominika Ostrowska miała rezultat 1.41,43, Monika Strojecka 1.44,24, a młodziczka Kamila Równicka 1.46,26. 300 m Jowita Foremnik przebiegła w 45,66 s, natomiast Karolina Fiutek 1000 m w 3.11,54 (obie z Nadiru).
Młodziczki KKL startowały na zawodach w hali warszawskiej AWF. W skoku o tyczce Aleksandra Strząbała wyrównała rekord życiowy wynikiem 2,80 m...Czytaj więcej

Rocznik 2017, aktualne rekordy i tabele najlepszych już na naszej stronie

Opublikowaliśmy już na naszej stronie „Rocznik świętokrzyskiej lekkiej atletyki 2017”. Zawiera wykaz najważniejszych osiągnięć i tabele najlepszych wyników uzyskanych przez przedstawicieli „Królowej Sportu” w naszym regionie w poprzednich 12 miesiącach.
Nie był to zbyt dobry rok. Świętokrzyscy lekkoatleci zdobyli w sumie dziesięć medali mistrzostw Polski, dokładnie tyle samo, co w 2016 roku. W kategorii seniorów na mistrzowskim podium stanęła dwukrotnie płotkarka Karolina Kołeczek z Wisły Junior Sandomierz, zajmując drugie miejsce na 60 m ppł w hali i piąty raz z rzędu pierwsze na 100 m ppł na stadionie. Młodzieżową mistrzynią Polski w rzucie młotem została Katarzyna Furmanek z KKL Kielce, która była też autorką największego międzynarodowego sukcesu roku...