Archiwum miesiąca czerwiec 2023

Natalia Biskupska „Nadzieją Kielc”. Za medal w wyciskaniu sztangi leżąc…

Natalia Biskupska znalazła się wśród laureatów tegorocznej 28. edycji nagrody „Nadzieje Kielc”. Przyznawania jest ona co roku przez prezydenta miasta uczniom i absolwentom kieleckich szkół ponadpodstawowych za wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze, sporcie oraz działalności społecznej. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną.

Natalia Biskupska odbiera nagrodę „Nadzieje Kielc” od prezydenta Bogdana Wenty (fot. kielce.eu)

Gratulujemy zawodniczce Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego! Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że na to wyróżnienie zasłużyła. Jest bowiem jedną z najlepszych w Polsce tyczkarek w kategorii juniorek...

Czytaj więcej

Michał Bąk po raz czwarty najlepszy w Kieleckim Biegu Górskim

Zdecydowanym zwycięstwem Michała Bąka zakończył się X Kielecki Bieg Górski. Reprezentujący Czarnecki Run Team biegacz z Chełmiec (gm. Strawczyn) pokonał 22-kilometrową trasę wiodącą przez wzniesienia Pasma Posłowickiego, z sumą przewyższeń 1200 m (+600 m/-600 m), w 1 godz. 34 min 48 s.

Michał Bąk na mecie X Kieleckiego Biegu Górskiego (fot. MOSiR Kielce)

To już jego czwarta wygrana w  tym biegu, którego start i meta znajdują się na stadionie lekkoatletycznym MOSiR. Wśród kobiet także po raz czwarty najlepszą okazała się Klaudia Szmigiel z Nadiru Jędrzejów i Woźniak Running Team, która uzyskała czas 1:56.20.

Tydzień wcześniej Bąk i Szmigiel zwyciężyli w VI Biegu Lisów – Jędrzejowskim Biegu Ulicznym im. Kazimierza Mazurkiewicza...

Czytaj więcej

Zofia Jastrząb z podwójnym rekordem i na drugim miejscu w historii

Zofia Jastrząb (fot. Paweł Małecki)

Znakomicie spisała się Zofia Jastrząb w konkursie skoku o tyczce w ramach Warszawskiej Ligi Lekkoatletycznej. Niespełna 17-letnia tyczkarka KKL pokonała wysokość 3,91 m, poprawiając o 1 cm rekord województwa juniorek młodszych i juniorek. Wynikiem tym awansowała również na drugie miejsce w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej konkurencji. Pierwsze zajmuje jej trenerka Agnieszka Wrona z rezultatem 4,25 m uzyskanym w 2011 r.

Trzecia w niedzielnym konkursie w Warszawie była 18-letnia Natalia Biskupska z KKL. Skoczyła 3,71 m, 1 cm wyżej niż w sobotę podczas pojedynku reprezentacji Polski juniorów z Czechami, Słowacją i Węgrami w Bańskiej Bystrzycy. Startujący również w tym czwórmeczu jej klubowy kolega Nikodem Pochopie...

Czytaj więcej

Nikodem czwarty, Natalia piąta w zwycięskim dla Polski czwórmeczu

Tyczkarze Natalia Biskupska i Nikodem Pochopień z KKL Kielce startowali w reprezentacji Polski juniorów w czwórmeczu z Czechami, Słowacją i Węgrami w Bańskiej Bystrzycy. Lepiej spisał się Nikodem, który pokonał wysokość 4,80 m. Ten rezultat, zaledwie 2 cm gorszy od rekordu życiowego, dał mu czwarte miejsce w konkursie. Zwyciężył z wynikiem 5,30 m inny reprezentant Polski Michał Gawenda. Po 5 m skoczyli Czesi Ladislav Sedláček i Mario Hajzler. 

Nikodem Pochopień

Natalia Biskupska

W konkursie juniorek Natalia Biskupska uplasowała się na piątej pozycji z wynikiem 3,70 m. Zwyciężyła reprezentantka Czech Viktorie Ondrová, która skoczyła 3,90 m. Druga miejsce zajęła Polka Zofia Gaborska (3,85 m), trzecie Czeszka Veronika Štemberová (3,85 m), a czwarte Węgier...

Czytaj więcej

Sześć medali najmłodszych świętokrzyskich lekkoatletów w Nestle Cup

Adrianna Gierek (fot. Krzysztof Januchta)

Sześć razy na podium stawali świętokrzyscy lekkoatleci w Finale Nestle Cup Leszno 2023. Najbardziej wartościowy wynik uzyskała niespełna 15-letnia Adrianna Gierek z KKL Kielce, która przebiegła 600 m w 1.37,10, poprawiając o ponad 2,5 s rekord życiowy.

W historii lekkoatletyki w naszym regionie tylko osiem zawodniczek pokonało szybciej ten dystans. Na zawodach w Lesznie Adrianna wygrała serię B. Szkoda, że nie pobiegła w silniejszej serii A, w której dwie pierwsze biegaczki na mecie uzyskały lepsze od niej rezultaty i musiała zadowolić się trzecim miejscem.

Zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych odnieśli 13-letni Patryk Zarzycki z KKL i 11-letni Błażej Juda z Oleśnicy...

Czytaj więcej

Zwycięstwo i dwa drugie miejsca lekkoatletów KKL w Gliwicach

Karolina Młodawska (fot. Paweł Małecki)

Kilkunastoosobowa grupa zawodników KKL Kielce startowała 5. Grand Prix Gliwic. Memoriale Zenona Sęka 2023. Karolina Młodawska po raz czwarty w tym sezonie uzyskała wynik klasy mistrzowskiej w trójskoku – 13,59 m, zajmując drugie miejsce w konkursie. Zwyciężyła z rezultatem 13,84 m Maria Purtsa z Niemiec. Trzecia była Agnieszka Bednarek z AZS Łódź, która skoczyła 13,47 m.

Bieg na 800 m wygrał Adam Masaczyński z czasem 1.51,07.  W swoim pierwszym w tym roku starcie na 400 m przez płotki Jakub Sobura-Durma uzyskał 53,55 s i był drugi. Dobrze w rywalizacji ze starszymi biegaczkami na 800 m wypadła młodziczka Adrianna Gierek, plasując się na czwartej pozycji z rezultatem 2.15,93.

Inne ciekawsze wyniki zawodników KKL:

100 m – ...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek i Marika Kaczmarek rzucały w Memoriale Cybulskiego

Katarzyna Furmanek (fot. Paweł Małecki)

Dwie zawodniczki KKL Kielce startowały w konkursach rzutu młotem w Memoriale Czesława Cybulskiego w Poznaniu, mającym rangę mityngu World Athletics Continental Tour Silver. Katarzyna Furmanek rywalizowała w silniejszej grupie A m.in. z rekordzistką świata i trzykrotną mistrzynią olimpijską Anitą Włodarczyk z AZS AWF Katowice oraz brązową medalistką ostatnich igrzysk Malwiną Kopron z Wisły Puławy.

W pierwszej kolejce kielczanka rzuciła 68,05 m i była druga, za Kopron, która miała 71,05 m. Obydwie w następnych kolejkach nie zdołały już poprawić tych wyników, co wykorzystała Włodarczyk. Choć jest jeszcze daleka od wysokiej formy, zdołała w trzeciej próbie rzucić 71,73 m, co wystarczyło do zwycięstwa.

Furmanek zako...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew pobiegła po rekord i minimum na mistrzostwa Europy

Oliwia Bełczew (fot. Paweł Małecki)

Znakomicie spisała się Oliwia Bełczew z KKL Kielce w biegu na 800 m podczas 9. Memoriału Zygmunta Szelesta w Warszawie. 17-letnia podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika w rywalizacji ze starszymi biegaczkami zajęła drugie miejsce i czasem 2.06,93 poprawiła o 1,19 s swój najlepszy rezultat.

To rekord województwa nie tylko juniorek młodszych, ale również juniorek, a równocześnie minimum na mistrzostwa Europy juniorów, które w sierpniu odbędą się w Jerozolimie. W historii świętokrzyskiej lekkoatletyki szybciej dwa okrążenia stadionu przebiegła jedynie Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna – zaledwie o 0,07 s 20 lat temu.

W warszawskich zawodach, upamiętniających wybitnego trenera polskich oszczepników, startowała równi...

Czytaj więcej

Nagrodą miał być kilogram złota, ale rekordu świata w Kielcach nie było

30 lat temu, 16 czerwca 1993 r. Kielce były gospodarzem 39. Memoriału Janusza Kusocińskiego. Ten najstarszy i najbardziej znany mityng lekkoatletyczny w Polsce posiadał wtedy również rangę mityngu Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki (EAA). Na starcie stanęło około 200 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 50 z zagranicy – z Białorusi, Czech, Danii, Finlandii, Kirgistanu, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Szwecji i Ukrainy.

Widzowie emocjonowali się m.in. konkursem skoku w dal. Na zdjęciu jego  zwyciężczyni Renata Pytelewska-Nielsen (fot. Jarosław Kubalski)

„Jak zapowiedział Andrzej Lasocki z PZLA, każdy z Polaków, który ustanowi rekord Polski, otrzyma premię w wysokości 20 mln zł plus za uzyskanie minimów IAAF i PZLA na mistrzostwa świata w Stuttgarcie ok...

Czytaj więcej

Borys skoczył „życiówkę”, Natalia i Nikodem w reprezentacji Polski

15-letni Borys Lach skoczył o tyczce 4,01 m podczas mityngu Monika Pyrek Tour w Bydgoszczy. Młodzik KKL Kielce poprawił o 1 cm swój rekord życiowy ustanowiony zimą w hali. To drugi rezultat w tym sezonie w Polsce oraz w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej kategorii wiekowej. Wyżej skoczył tylko Jan Działowski z KKL – 4,05 m w 2015 r.

Borys Lach jest drugim świętokrzyskim młodzikiem, który pokonał wysokość 4 m (fot. Paweł Małecki)

W bydgoskich zawodach dobrze spisali się też juniorzy kieleckiego klubu. Natalia Biskupska pokonała wysokość 3,71 m, a Nikodem Pochopień skoczył 4,71 m. Ponadto junior młodszy Karol Białogoński uzyskał 3,81 m. Jak nas poinformowała trenerka Agnieszka Wrona, Natalia i Nikodem zakwalifikowali się do reprezentacji Polski junio...

Czytaj więcej