Kielce
Menu

AFERA BENA JOHNSONA

W Seulu, w roku 1988 kandydatów do złotego medalu w sprincie było dwóch: aktualny mistrz i rekordzista ¶wiata - Kanadyjczyk Ben Johnson i obrońca tytułu - Amerykanin Carl Lewis. Johnson z trudem przechodził kolejne rundy, Lewis czuł się swobodniej z każdym startem. Taktyka Johnsona u¶piła rywali. W finale zmienił się nie do poznania. Z bloków wystrzelił jak z procy. Po 30 metrach miał ponad 3 metry przewagi. Lewis zdołał tylko przebić się na drugie miejsce i pobić rekord życiowy - 9,92 s, Johnson wygrał, ustanawiając fantastyczny rekord ¶wiata - 9,79 s.
Triumfalne panowanie króla Bena trwało zaledwie 72 godziny. Komunikat MKOL wstrz±sn±ł ¶wiatem, Johnson został zdyskwalifikowany za używanie silnego ¶rodka dopingującego - testosteronu. Finał sprintu zamiast być ozdob± igrzysk, stał się największym w ich historii skandalem. Johnson rzucił cień na wszystkie wspaniałe biegi w Seulu i podważył wiarygodno¶ć uzyskiwanych rekordów ¶wiata Jak się okazało, trener Charlie Francis od roku 1981 przeprowadzał na młodym biegaczu eksperymenty ze ¶rodkami dopingowymi. Chłopak szybko zocz±ł odnosić sukcesy. Rok przed Seulem pokonał Carla Lewisa, bij±c rekord ¶wiata (9,83 s). Rekordy Johnsona z Seulu zostały anulowane. Złoty medal olimpijski otrzymał Carl Lewis i to jego wynik został wpisany jako rekord ¶wiata. Johnson próbował wrócić na bieżnię. Na igrzyskach w Barcelonie zaj±ł ostatnie miejsce w półfinale. Pięć lat po Seulskiej aferze został jednak ponownie przyłapany na używaniu sterydów anabolicznych. Komisja Dopingowa IAAF dożywotnio go zdyskwalifikowała.