Kielce
Menu

FRANCINA "FANNY" BLANKERS_KOEN

Holenderka była bohaterką pierwszych powojennych igrzysk w Londynie (1948), na których powtórzyła wyczyn Owensa, zdobywając złote medale w czterech konkurencjach! 100, 200, 4x100 i 80 m ppł. Miała wtedy 30 lat i dwoje dzieci. Fachowcy powszechnie uważali, że w tym wieku już za późno na sukcesy. Sześć tygodni przed igrzyskami zamknęła krytykom usta - ustanowiła dwa rekordy świata: w Amsterdamie przebiegła 100 m w czasie 11,5 s i 80 m przez płotki w 11 s. Jej powrót z Londynu przyćmił nawet wcześniejsze powitanie generałów Eisenhowera i Montgomery'ego, uważanych za wyzwolicieli Europy. Witano ją jak bohaterkę. Na ulice Amsterdamu wyległo 200 tyś. ludu. Królowa Juliana wydała na jej cześć uroczyste przyjęcie i nadała jej tytuł szlachecki. Co na to "Fanny"?
- Sport jest tylko częścią mojego życia, uprawiam go dla przyjemności - mówiła. - Moim życiem jest rodzina. Tak samo chętnie przebywam w domu, w kuchni, jak i na sportowym boisku. Gotowanie sprawia mi równie wielkś przyjemność, jak lekkoatletyka. O tym, że będzie wielką gwiazdą, wiadomo było kilka lat wcześniej. "Latająca gospodyni domowa" biła rekordy świata od roku 1942. Była jedną z najbardziej wszechstronnych lekkoatletek epoki.
W roku 1943 poprawiła rekordy œwiata w skoku wzwyż (1,71 m - jako pierwsza kobieta pokonała granicę 170 cm) oraz w skoku w dal (6,35 m). W tym samym roku dokonała jeszcze jednego wyczynu. Ponieważ w Holandii nie miała godnych siebie rywalek, w Amsterdamie wystartowało w biegu na 100 m z mężczyznami. Pobiło wtedy rekord œwiata (11,5 s), ale nie został on zaakceptowany przez międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki, która nie uznawała konkurencji koedukacyjnych. W roku 1951. również w Amsterdamie, ustanowiła pierwszy oficjalny rekord świata w pięcioboju (w jego skład wchodziły: pchnięcie kulą, skok wzwyż, 200 m, 80 m ppł. oraz skok w dal).

Francina Blankers-Koen
Fot: AP


| Index | Przewodnik | Foto Galeria | Rezultaty | Kalendarz | Hotel | Sponsorzy |
Copyright (c) 2001 Wojciech Habdas. All rights reserved.
All photographs (c) 2001.