Mistrzostwa województwa z deszczem i wiatrem

Dominik Kotulski i Julia Marks z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego uzyskali najlepsze wyniki rozegranych w Kielcach mistrzostw województwa świętokrzyskiego juniorów i juniorów młodszych. Obydwoje otrzymali puchary imienia niezwykle zasłużonego dla lekkoatletyki w naszym regionie Adama Jóźwika, ufundowane przez jego syna Krzysztofa, trenera biegaczy KKL.

Puchar im. Adama Jóźwika odbiera Dominik Kotulski

Krzysztof Jóźwik wręcza puchar Julii Marks

18-letni Dominik rzucił 6-kilogramowym młotem 66,04 m, tylko 59 cm bliżej od ustanowionego przed tygodniem rekordu województwa juniorów. Rok młodsza od niego Julia w rozgrywanym w deszczowej pogodzie konkursie skoczyła w dal 5,59 m.

Wyróżnili się młodzi sprinterzy. Na 100 m dziewcząt zdecydowanie najszybsza była niespełna 16-letnia Julia Góra z Juventy-Cerrad Starachowice z czasem 12,67 s. Podczas biegu wiał jednak wiatr z prędkością 3,1 m/s i wynik ten nie może zostać uznany. W regulaminowych warunkach w eliminacjach uzyskała 12,69 s, poprawiając rekord życiowy. „Życiówkę” ustanowiła także w zwycięskim biegu na 200 m rezultatem 26,41 s.

Finał biegu na 100 m juniorów wygrał 18-letni Paweł Mazur z MKS Ostrowii – SMS Ostrowiec Świętokrzyski w bardzo dobrym czasie 10,92 s. Drugi na mecie jego rówieśnik i kolega klubowy Karol Dąbrowski także uzyskał świetny rezultat 10,98 s. Wyniki te nie mogą być jednak uznane, ponieważ wiatr przekraczał o 0,2 s dopuszczalne w regulaminie 2 m/s. Na 200 m najszybszy był Dąbrowski z rekordem życiowym 22,57 s. Żeńską sztafetę 4×100 m wygrały juniorki młodsze KKL z wynikiem 50,41 s, w męskiej najlepsi byli juniorzy Ostrowii z rezultatem 45,66 s. 

Puchar im. Henryki Jóźwik, mistrzyni Polski z 1963 r. na 800 m, za najlepszy rezultat na tym dystansie, także ufundowany przez syna Krzysztofa, odebrała jego podopieczna Michalina Nowak, która w wygranym z dużą przewagą biegu uzyskała czas 2.26,19.

Konkurs skoku o tyczce z powodu deszczu przerwany został na wysokości 3,80 m. Pokonali ją debiutująca w tym roku w kategorii młodzieżowej Zofia Jastrząb i junior Borys Lach z KKL. Na niższych wysokościach dobrze spisywały się ich klubowe koleżanki – młodziczki Hanna Wąder i Nina Kozak. Pierwsza skoczyła 3,10 m, druga równe 3 m, poprawiając rekord życiowy.

Inne ciekawsze wyniki:

100 m – młodziczki Zuzanna Machnicka 13,20 (13,10 z wiatrem 3,1 m/s), Czwórka Ostrowiec Świętokrzyski, Jagoda Jackowska, Wisła Junior Sandomierz 13,29 (z wiatrem 2,1 m/s)

200 m – młodziczki Maja Kołodziejczyk, KKL Kielce 27,19, Zuzanna Machnicka 27,44; Aleksander  Idzik, Ekipa Bielachy Kielce 23,74

400 m – Adrianna Gierek, KKL 61,19, Julia Nieckarz 62,64, młodziczka Katarzyna Zdradzisz 63,67 (obie Nadir Jędrzejów); Łukasz Łakomiec, KKL 51,23

800 m – Mikołaj Surdy, STS Skarżysko-Kamienna 2.02,47, Tomasz Szwajkowski, KKL 2.03,11

wzwyż – 12-letnia Zuzanna Mendyk, Wisła Junior 1,40

tyczka – młodziczka Lena Szymoniak, KKL 2,70

w dal – młodziczki Laura Wójcik 5,36, Maja Kołodziejczyk 5,18 (obie KKL)

trójskok – Katarzyna Janik 10,99 (z wiatrem 2,2 m/s), Amelia Wiatr 10,80 (obie KKL)

dysk 1,75 kg – Dominik Kotulski, KKL 44,38

młot 4 kg – Julia Łodejska, KKL 41,33

młot 3 kg – Julia Jabłońska, KKL 38,32

młot 5 kg – Kajetan Płeszka, KKL 45,43