Archiwum miesiąca marzec 2021

Przełajowe mistrzostwa województwa w Starachowicach odwołane

Nie odbędą się planowane na sobotę 27 marca mistrzostwa województwa Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych. Biegacze mieli rywalizować na dystansach od 400 m (dzieci do lat 9) do 3 km (seniorzy)  na leśnych trasach nad zalewem Lubianka w Starachowicach.

O odwołaniu mistrzostw poinformował Dawid Kubiec, trener i prezes Juventy-Kobex Starachowice, ich głównego organizatora. Powodem jest oczywiście coraz trudniejsza sytuacja spowodowa pandemią koronawirusa.  W komunikacie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki czytamy, że zgodnie z Rozporzadzeniem Rady Ministrów z 25 marca, wstrzymane zostaje szkolenie i rywalizacja sportowa w lekkoatletyce dla osób nie będących członkami kadry narodowej oraz stypendystów...

Czytaj więcej

Pięciu mistrzów i dwóch rekordzistów Polski. 300 m mężczyzn

Pięć złotych, srebrny i trzy brązowe medale juniorów młodszych oraz cztery złote i dwa srebrne młodzików – to dorobek świętokrzyskich lekkoatletów w mistrzostwach Polski w biegu na 300 m. Do tego dochodzą dwa rekordy naszego kraju, jakie w tych kategoriach bili Damian Rożej i Mateusz Wróbel.

Jakub Sobura-Durma w rekordowym biegu na 300 m na stadionie w Kielcach 20 czerwca 2020 r.

Niewiele jest konkurencji, w których możemy poszczycić się takim dorobkiem. A przecież dystans ten znajduje się tylko w części imprez mistrzowskich. Młodzicy o medale rywalizowali na nim już w latach 50. Jako pierwszy z naszego regionu na podium stanął Adam Salwerowicz ze Staru Starachowice, który w 1959 roku wywalczył drugie miejsce. Młodzikami byli wówczas zawodnicy do lat 16 włącznie...

Czytaj więcej

Rzucali w przenikliwym zimnie. Mało wiosenny to był mityng

Termometr wskazywał wprawdzie około zera, czasem zza chmur wyglądało słońce, ale odczuwalna temperatura za sprawą porywistego wiatru była przynajmniej o kilka stopni niższa. Rozegrany w takich warunkach „Wiosenny mityng rzutów – Kielce 2021” nie mógł przynieść  rekordowych rezultatów.

Katarzynie Furmanek do pierwszego zwycięstwa w tym roku wystarczył rezultat 66,57 m

W konkursie młociarek dominowała Katarzyna Furmanek z KKL Kielce. W pierwszych pięciu próbach rzucała regularnie w granicach 65 m (od 64,62 do 65,88 m), w ostatniej poprawiła się na 66,57 m.  To 7 m bliżej od ubiegłorocznego rekordu życiowego, ale i tak bardzo dobry wynik jak na pierwszy w tym roku start i przenikliwe zimno.

Kilka metrów bliżej od swoich „życiówek” rzucały też inne doświadczone zaw...

Czytaj więcej

W Kielcach pierwsze w tym roku w Polsce zawody na stadionie

Katarzyna Furmanek

Zawodami pod nazwą „Wiosenny mityng w rzutach – Kielce 2021” rozpoczną tegoroczne starty na stadionie polscy lekkoatleci. Już w sobotę 20 marca rzucać będą dyskiem i młotem zawodniczki i zawodnicy z kilkunastu klubów, w tym reprezentantki Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który jest organizatorem imprezy.

Z nadesłanych już zgłoszeń wynika, że najciekawsza rywalizacja zapowiada się w rzucie młotem. W konkursie kobiet wystąpi bowiem aktualna mistrzyni Polski Katarzyna Furmanek z KKL, a jej najgroźniejszymi rywalkami będą: koleżanka klubowa Marika Kaczmarek i Ewa Różańska z AZS-AWF Warszawa. Obydwie również zaliczają się do krajowej czołówki...

Czytaj więcej

Dystans to nietypowy, ale coraz częściej biegany. 300 m kobiet

Na 300 metrów o medale walczą tylko młodziczki na stadionie i juniorki młodsze w hali. Biegi na tym nietypowym dystansie coraz częściej znajdują się też w programie innych zawodów. Sprawdzają na nim formę głównie specjalistki na 400 m. I to one są liderkami w tabelach najlepszych w historii w naszym regionie.

Ewa Starościak (z prawej) przebiegła w 1978 roku 300 m w 39,7 s

Jeśli chodzi o biegi na stadionie, to pierwsze pozycje zajmują Ewa Starościak i Barbara Kwietniewska. Obydwie w latach 70. pokonały 300 m poniżej 40 sekund przy ręcznym pomiarze czasu. Starościak będąc zawodniczką AZS Nowi Kielce, Kwietniewska jeszcze jako juniorka młodsza w barwach kieleckich Budowlanych.

Przy elektronicznym pomiarze jeszcze żadnej świętokrzyskiej biegaczce nie udało się złama...

Czytaj więcej

Mateusz Borkowski halowym wicemistrzem Europy na 800 m!

Wielki sukces odniósł Mateusz Borkowski, wychowanek Ludowego Klubu Biegacza Rudnik, w halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. 24-letni biegacz, który od 2017 roku reprezentuje barwy RKS Łódź, po wspaniałym finiszu wywalczył srebrny medal na 800 m.

Mateusz Borkowski w zwycięskim biegu półfinałowym na 800 m (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

W niedzielnym finale pokonał ten dystans w czasie 1.46,90, w sobotę wygrał swój półfinał i ustanowił rekord życiowy w hali 1.45,79. Sensacyjnym mistrzem Starego Kontynentu z wynikiem 1.46,81 został inny reprezentant Polski Patryk Dobek, który do tej pory specjalizował się w biegu na 400 m przez płotki.

Pecha w zakończonych w Arenie Toruń mistrzostwach miała pochodzaca z Sandomierza Karolina Kołeczek, która od 2018 roku jest z...

Czytaj więcej

Koronny dystans i dominacja Marcina Urbasia. 200 m mężczyzn

Przez dwa sezony  swoich startów w barwach KKL Fart Kielce Marcin Urbaś uzyskał 19 z 20 najlepszych wyników w historii świętokrzyskiej lekkiej atetyki na 200 m. Jedynemu Polakowi, który przebiegł ten dystans poniżej poniżej 20 s (19,98 s w 2001 roku), zawdzięczamy też rekord województwa na europejskim poziomie. Ustanowił go w zawodach Pucharu Europy (Superligi) 29 czerwca 2006 roku w hiszpańskiej Maladze, gdzie był trzeci z czasem 20,55 s.

Marcin Urbaś na zawodach ligowych 27 maja 2006 r. w Kielcach przebiegł 200 m w 20,76 s

Kilka tygodni później zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. Wystąpił też w mistrzostwach Europy w szwedzkim Göteborgu, ale tego startu nie mógł zaliczyć do udanych...

Czytaj więcej