Archiwum miesiąca lipiec 2022

Jakub Sobura-Durma z medalem w biegu na 400 m przez płotki

Jakub Sobura-Durma

Jakub Sobura-Durma zajął trzecie miejsce w biegu na 400 m przez płotki podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Poznaniu. 20-latek z KKL Kielce do ostatniej prostej niewiele ustępował faworytom tej konkurencji – Sebastianowi Urbaniakowi z Vectry Włocławek i Krzysztofowi Hołubowi z AZS UMCS Lublin. Miał jednak problemy na ostatnich dwóch płotkach i stracił szansę na walkę o coś więcej niż brązowy medal.

Na końcowych metrach podopieczny trenera Pawła Tietierina musiał bronić trzeciej lokaty, na której ostatecznie minął metę z czasem 51,78 s. Zwyciężył zdecydowanie Urbaniak z bardzo dobrym wynikiem 49,74 s, drugi Hołub uzyskał 50,81 s. Czwarty w tym biegu Piotr Kidoń z AZS-AWF Kraków stracił do kielczanina 0,11 s.

W drugim dniu poznański...

Czytaj więcej

Adam Kołodziej pokazał klasę i został młodzieżowym mistrzem Polski

Adam Kołodziej (fot. Marek Biczyk, pzla.pl)

W pięknym stylu Adam Kołodziej zdobył złoty medal w biegu na 3000 m z przeszkodami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Poznaniu. 21-latek z Wisły Junior Sandomierz prowadził stawkę biegaczy przez pierwsze dwa okrążenia, kolejne dwa liderem był Mikołaj Czeronek ze Śląska Wrocław, tegoroczny mistrz Polski seniorów.

Sandomierzanin nie pozwolił mu się jednak oddalić, a na piątym okrążeniu zaatakował. Rywal nie był w stanie dotrzymać kroku, zdobywał więc coraz większą przewagę, która ostatecznie wyniosła kilkadziesiąt metrów.

Kołodziej zwyciężył zdecydowanie z rekordem życiowym 8.49,36. Czeronek uzyskał 8.57,89...

Czytaj więcej

Brązowy medal Oliwii Bełczew, srebrny przegrała różnicą 0,02 s

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew zajęła trzecie miejsce w finałowym biegu na 800 m podczas 16. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy. 16-latka z KKL Kielce należała do faworytek, miała bowiem najlepszy spośród ośmiu finalistek rekord życiowy (2.08,12), uzyskała też najlepszy rezultat w poniedziałkowych eliminacjach (2.12,27).

Walczyła dzielnie, na ostatnią prostą wyszła na pierwszym miescu. Musiała jednak uznać wyższość dwóch biegaczek. Pierwsza linię mety minęła reprezentantka Serbii Maša Rajić w czasie 2.11,95. Druga była włoska biegaczka Lorenza De Noni z wynikiem 2.12,49. Kielczanka finiszowała na trzeciej pozycji z rezultatem 2.12,51. Srebrny medal przegrała więc różnicą zaledwie 0,02 s.

Jak zacięty był finisz tego biegu ...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew w finale Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy

Oliwia Bełczew (fot. Tomasz Wieczorek)

Bardzo dobrze spisała się Oliwia Bełczew w pierwszym dniu zawodów lekkoatletycznych 16. European Youth Olympic Festival (EYOF), czyli w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, rozgrywanym w słowackiej Bańskiej Bystrzycy.

Utalentowana 16-latka z KKL Kielce startowała w pierwszej serii eliminacyjnej biegu na 800 m i zwyciężyła w czasie 2.12,27. Drugą na mecie reprezentantkę Węgier Petrę Kis wyprzedziła o 0,18 s.

Kielczanka awansowała do finału z najlepszym wynikiem, ponieważ drugi bieg eliminacyjny rozgrywany był w wolniejszym tempie. O medale młode biegaczki walczyć będą w czwartek, 28 lipca o godz. 18.05. Podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika będzie jedną z faworytek, w stawce ośmiu finalistek legitymuje się bowiem najleps...

Czytaj więcej

Zwycięstwa kieleckich lekkoatletów w zawodach w Warszawie

Adam Masaczyński

Dwa zwycięstwa odnieśli zawodnicy KKL Kielce w młodzieżowych zawodach lekkoatletycznych w Warszawie, które przerywano z powodu ulewnego deszczu. Rozegrany już po godz. 21 bieg na 1000 m z dużą przewagą wygrał Adam Masaczyński z czasem 2.25,47. Drugi na mecie był Łukasz Łakomiec, który ustanowił rekord życiowy 2.28,21.

W konkursie trójskoku zwyciężyła Karolina Młodawska. Brązowa medalistka mistrzostw Polski miała tylko jedną udaną próbę na odległość 12,97 m. Pokonała wicemistrzynię naszego kraju Agnieszkę Bednarek, która z wynikiem 12,90 m zajęła drugie miejsce.

Już po godz. 22 w ostatniej konkurencji zawodów, silnie obsadzonym biegu na 1500 m, startował Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz. Z rekordem życiowym 3...

Czytaj więcej

Wiktoria Wijas czwarta w zwycięskim dla Polski pięciomeczu

Wiktoria Wijas reprezentowała Polskę w pięciomeczu juniorów z Czechami, Słowacją, Słowenią i Węgrami w słoweńskim Mariborze. Zawodniczka KKL Kielce zajęła czwarte miejsce w rzucie młotem z wynikiem 57,02 m. Zwyciężyła w konkursie reprezentantka Węgier Jázmin Castári, która jako jedyna przekroczyła granicę 60 m – 0 1 centymetr. Drugą lokatę zajęła Polka Weronika Kaniowska z wynikiem 57,97 m, a trzecią Czeszka Barbora Štejfová, która rzuciła 57,50 m.

Wiktoria Wijas wystąpiła drugi raz w reprezentacji Polski. Debiutowała 28 maja w trójmeczu z Czechami i Węgrami w Karpaczu (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Kielczanka pokonała po jednej reprezentantce Czech i Węgier oraz po dwie Słowaczki i Słowenki...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew ze srebrem, złoto przegrała na ostatnich metrach

Po zaciętej walce na ostatniej prostej Oliwia Bełczew z KKL Kielce zdobyła srebrny medal w biegu na 800 m podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bielsku-Białej. 16-letnia podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika była faworytką tej konkurencji. Prowadziła stawkę biegaczek przez większość dystansu, ale rywalki dotrzymywały jej kroku.

Oliwia Bełczew prowadzi bieg eliminacyjny na 800 m (fot. Tomasz Kasjaniuk/pzla.pl)

Na ostatnim wirażu zaatakowała Martyna Karolczuk (LUKS Boguszyce), wychodzą na prowadzenie. Kielczanka wyprzedziła ją kilkadziesiąt metrów przed metą, ale potem nie była już w stanie odeprzeć ataku Jagody Bochenek z MKS-MOSM Bytom, która wygrała w czasie 2.11,78. Bełczew miała 2.11,91, trzecia Karolczuk 2.12,18...

Czytaj więcej

Zofia Jastrząb skoczyła po złoty medal! Brąz Zuzanny Pałygi

Rewelacyjnie spisała się Zofia Jastrząb w rywalizacji tyczkarek podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bielsku-Białej. Niespełna 16-letnia zawodniczka, najmłodsza w stawce 18 startujących, w pierwszych próbach pokonywała wysokości 3,20, 3,40 i 3,55 m, w drugiej 3,70 m, a potem znów w pierwszej 3,80 m. Poprawiła „życiówkę” o 7 cm, wyrównując równocześnie rekord województwa juniorek młodszych klubowej koleżanki Natalii Biskupskiej, a także rekord w kategorii juniorek należący od 22 lat do jej trenerki Agnieszki Wrony.

Medalistki OOM w skoku o tyczce i ich trenerzy na podium. Trzecia z lewej Zofia Jastrząb, obok niej trenerka Agnieszka Wrona (fot. Tomasz Wieczorek)

Jak się okazało, wysokość 3,80 m była rozstrzygająca w tym konkursie, rozgrywanym przy niezbyt...

Czytaj więcej

Osiem startów w eliminacjach, cztery z awansem do finału OOM

Małgorzata Michalska (fot. notabene.world)

Z różnym powodzeniem startowali lekkoatleci KKL Kielce w eliminacjach podczas pierwszego dnia 28. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – 54. PZLA Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (U18) w Bielsku-Białej. Oliwia Bełczew wygrała pewnie trzecią serię biegu na 800 m z czasem 2.20,78. W pierwszej serii trzecia była Małgorzata Michalska, ale z rekordem życiowym 2.18,57 również awansowała do finału A, który rozegrany zostanie w niedzielę.

W rzucie młotem Zuzanna Pałyga rzutem na odległość 50,43 m już w pierwszej kolejce zapewniła sobie kwalifikację do finałowej dwunastki zawodniczek. Z dziesiątym wynikiem 44,72 m awansowała do sobotniego finału również Julia Nowak.

Na eliminacjach zakończyli start w OOM młociarze KKL...

Czytaj więcej

Wakacyjny sprawdzian młociarek i młociarzy KKL Kielce

Marika Kaczmarek

Pięć zawodniczek i sześciu zawodników KKL startowało w mityngu kwalifikacyjnych w rzucie młotem w Kielcach. Najdalej rzuciła Katarzyna Fumanek – 67,85 m. Swój najlepszy w tym sezonie rezultat – 62,91 m – uzyskała  Marika Kaczmarek.

W konkursie juniorów młodszych, którzy rzucali 5-kilogramowym młotem, zwyciężył 16-letni Mateusz Myk z wynikiem 48,71 m. Drugie miejsce zajął jego rówieśnik Jakub Stachura, który rzucił 43,79 m.

Wśród juniorek młodszych, rzucających młotem o wadze 3 kg, najlepsza okazała się 16-letnia Julia Nowak z rezultatem 42,52 m. Rok starsza od niej Emilia Marcyś rzuciła 34,20 m.

Nowak, Myk i Stachura wystartują w rozpoczynającej się w piątek, 15 lipca w Bielsku-Białej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży...

Czytaj więcej