Archiwum miesiąca kwiecień 2013

Marcin Fudalej 25. w maratonie w Düsseldorfie

Marcin Fudalej zajął 25. miejsce w klasyfikacji open 11. Metro Group Marathon w Düsseldorfie. Mieszkający od kilku lat w Anglii biegacz KKL Kielce pokonał dystans 41 km 195 m w 2 godz. 33 min 39 s. W swojej kategorii wiekowej (35-39 lat) uplasował się na trzeciej pozycji.

Na wysokim poziomie stał IV Memoriał dr. Zdzisława Furmanka. Miotacze uzyskali na kieleckim stadionie osiem minimów na mistrzostwa świata juniorów młodszych oraz mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców. Wnuczka patrona imprezy Katarzyna Furmanek dwukrotnie poprawiała rekord Polski juniorek młodszych w rzucie młotem o wadze 3 kg. Już w pierwszej próbie zawodniczka KKL Kielce miała rezultat 67,00 m, o 28 cm lepszy od swojego rekordowego wyniku z marca. Potem poprawiła się jeszcze o  63 cm. 67,63 to nie tylko nowy rekord Polski, ale także rezultat o 6,63 m lepszy od wyznaczonego przez PZLA  na lipcowe mistrzostwa świata w Doniecku.

Poniżej oczekiwań wypadł Kamil Zbroszczyk z KKL, który w pchnięciu kulą seniorów zajął dopiero trzecie miejsce z wynikiem 18,53...

Memoriał dr. Zdzisława Furmanka rozpocznie w sobotę 27 kwietnia letni sezon „Królowej sportu” w Kielcach. W głównych rolach wystąpią m.in. wychowankowie zmarłego w styczniu 2010 r. trenera, reprezentanci KKL Kielce. W pchnięciu kulą Kamil Zbroszczyk będzie miał okazję zrewanżować się Jakubowi Szyszkowskiemu ze Śląska Wrocław, z którym w lutym przegrał złoty medal halowych mistrzostw Polski. W rzucie młotem Katarzyna Furmanek zmierzy się ze swoją najgroźniejszą rywalką Mariką Kaczmarek z Kadeta Rawicz i ustanowiony przez nią w marcu rekord naszego kraju juniorek młodszych  (66,72 m) będzie poważnie zagrożony.

Ciekawie zapowiadają się konkursy rzutu dyskiem...

Marcin Stokowiec zajął 37. miejsce w silnie obsadzonym Warsaw Orlen Marathon, będącym równocześnie mistrzostwami Polski mężczyzn w maratonie. Minął metę jako 22. z Polaków.
Był to maratoński debiut 37-letniego biegacza, który przed laty startował w barwach Budowlanych Kielce, a obecnie reprezentuje KKL. 42 km 195 m pokonał w 2 godz. 44 min 9 s.
50-letni Zenon Stępień, także z KKL, uzyskał czas 2:53.27 i w klasyfikacji open zajął 73. miejsce.

Bardzo dobrze wypadli 12-letni tyczkarze KKL trenowani od kilku miesięcy przez Agnieszkę Wronę w XVIII Festiwalu Skoku o Tyczce im. Walentego Wejmana w Gdyni. W rozegranym w hali konkursie Jan Działowski pokonał wysokość 2,80 m. Swój rekord życiowy ze styczniowych zawodów w Kielcach poprawił aż o 60 cm, ustanawiając nieoficjalny rekord województwa 12-latków.
Z dziewcząt najlepiej spisała się Liwia Majchrzak, pokonując wysokość 2,35, zaledwie 6 cm mniej od najlepszego w województwie rezultatu 12-latek. To był jej pierwszy start w oficjalnych zawodach. Katarzyna Białogońska skoczyła w Gdyni 2,25, aż o 55 cm wyżej niż w styczniu w Kielcach. Natalia Walczyńska poprawiła się o 35 cm – z 1,80 na 2,15. Ponadto Anna Iwaniec uzyskała 1,95.

Trzy medale, każdy w innym kolorze, przywieźli młodzi świętokrzyscy biegacze z rozegranych w Ustrzykach Dolnych mistrzostw Polski w biegach górskich na krótkim dystansie stylem anglosaskim. Najcenniejszy złoty zdobyła Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik w biegu juniorek młodszych na 2,5 km. Na 4 km juniorów młodszych srebrny medal wywalczył Mateusz Borkowski, także z Rudnika, a brązowy Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój.

Ponadto nasi biegacze zajęli pięć miejsc w pierwszej dziesiątce: siódme Monika Gielec z LKB Rudnik na 2,5 km juniorek, dziewiąte Kinga Kowalska ze Słoneczka na 1,5 km młodziczek, a dziesiąte Majka Dyoniziak na 1,5 km młodziczek i Monika Filipowska na 2,5 km juniorek młodszych (obydwie LKB Rudnik) oraz Piotr Jaśtal z KKL Kielce na 4 km juniorów...

Sabina Jarząbek z KKL Kielce i Sylwester Lepiarz z MUKS THM Ostrowiec zwyciężyli w biegach głównych podczas X Biegu Ulicznego o Grand Prix MOSiR w Kielcach. Zawodniczka KKL na dystansie 2,8 km wyprzedziła rywalki aż o dwie i pół minuty. Lepiarz minął metę z kilkunastosekundową przewagą nad kieleckim biegaczami Michałem Jamiołem i Marcinem Stokowcem.

Zwycięzcy biegów dzieci i młodzieży szkolnej:
300 m – Anna Mazur (SP 33 Kielce) i Marcin Jamioł (SP 8 Kielce)
500 m – Justyna Adamczyk (SP 13 Kielce)
1000 m – Grzegorz Pańszczyk (SP 9 Kielce), Karolina Szyszko (Gimnazjum Oblęgorek), Katarzyna Gliścińska (ZSP 3 Włoszczowa)
1400 m – Dawid Piwko (Gimnazjum Oblęgorek) i Sebastian Kowalski (ZSM Kielce)

Rafał Czarnecki z Bliżyna, reprezentujący LKB Rudnik, zajął piąte miejsce w III Pabianickim Półmaratonie ZHP. Dystans 21,975 km pokonał w 1 godz. 12 min 37 s. Przed nim na mecie byli tylko biegacze z Ukrainy. Zwyciężył Sergii Okseniuk z czasem 1:08.43.
W Pabianicach startowali też biegacze z Kielc. Marcin Stokowiec był ósmy (1:16.26), a Michał Jamioł dziesiąty (1:18.56).

Czołowi świętokrzyscy biegacze startowali w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Łodzi. Najlepiej wypadł Łukasz Woźniak z KKL Kielce, który w zawodach tych reprezentował Wszechnicę Świętokrzyską i zdobył brązowy medal na dystansie 9 km. W czołówce biegu na 4,5 km mężczyzn byli Dawid Kubiec i Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex Starachowice. Pierwszy wystąpił w barwach Wszechnicy Świętokrzyskiej i uplasował się na siódmym miejscu, drugi – student Uniwersytetu Warszawskiego – był na mecie dziewiąty. Ponadto Sabina Jarząbek z KKL, studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zajęła 14. miejsce w biegu na 3 km pań.