Pierwsi mistrzowie na 10 km w Kielcach, Czarneccy na podium w Chorzowie

Tomasz Biskupski (fot. Michał Walczak)

Tomasz Biskupski z LKB Rudnik i Małgorzata Czarnota z Nadiru Jędrzejów zdobyli tytuły mistrzów województwa świętokrzyskiego w biegu ulicznym na 10 km. Oficjalne zawody tej rangi rozegrane zostały po raz pierwszy w ramach XI Kieleckiej Dychy na trasie z atestem PZLA ze startem i metą pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza. 

Biskupski pokonał ją w 31 min i 56 s. Drugiego na mecie Jakuba Brzóskę z Akweduktu Kielce, który nie posiada licencji PZLA i nie został sklasyfikowany w mistrzostwach, wyprzedził o 1 min i 12 s. Trzeci w Kieleckiej Dysze i drugi w mistrzostwach z czasem 33.1o był Michał Bąk, startujący po raz pierwszy w barwach UKSM Ekipa Bielachy Kielce. Na czwartej pozycji finiszował najlepszy z biegaczy spoza województwa świętokrzyskiego Piotr Kilian z AZS AWF Kraków z rezultatem 33.18.

Piątą lokatę w kategorii open zajął Jarosław Lubiński z gminy Oksa (34.37), a szósty Michał Kołomański z Ekipy Bielachy (34.43), który sklasyfikowany został na trzecim miejscu w mistrzostwach.

Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza okazała się Małgorzata Czarnota z Nadiru Jędrzejów, która przebiegła 10 km w 37 min 40 s. Wicemistrzynią województwa została jej klubowa koleżanka z jędrzejowskiego Nadiru Klaudia Szmigiel z czasem 41.32. Trzecia na mecie Wioletta Kierczyńska z podkieleckich Brzezin (42.05) nie była klasyfikowana w mistrzostwach.

Kielecką Dychę ukończyło 211 biegaczy i 64 biegaczki. Spośród nich w mistrzostwach województwa rywalizowało dziewięciu mężczyzn i trzy kobiety.

Znacznie liczniejszą obsadę miał XV Silesia Marathon ze startem i metą w Chorzowie. Ukończyły go bowiem 1622 osoby, 205 pań i 1417 panów. Świetnie spisali się Lidia i Rafał Czarneccy z Bliżyna. Mąż był trzeci na mecie z czasem 2:29.28, żona także trzecia wśród kobiet z wynikiem 2:58.07.

Z kolei Łukasz Woźniak ze Strawczyna dobrze spisał się w półmaratonie biegaczy amatorów w Rydze, który towarzyszył rozegranym w stolicy Łotwy pierwszym mistrzostwom świata w biegach ulicznych. Minął metę na 14. pozycji z czasem 1:11.33.