Archiwum miesiąca styczeń 2016

Mateusz Borkowski pobiegł po rekord Polski!

Niespełna 19-letni Mateusz Borkowski z LKB Rudnik ustanowił halowy rekord Polski juniorów w biegu na 600 m. Podczas zorganizowanych przez PZLA zawodów w Spale brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej na 800 m przebiegł krótszy o 200 m dystans w czasie 1 min 19,38 s, o 0,07 s szybciej od rekordowego rezultatu Rafała Biolika z GTS Bojszowy sprzed roku.
W spalskiej hali świetnie spisał się również Mateusz Wróbel ze Słoneczka Busko-Zdrój. Mistrz Polski młodzików z ubiegłego roku na 100 i 300 m w pierwszym swym starcie jako junior młodszy przebiegł 200 m w 22,48 s. Wynikiem tym poprawił o 0,01 s halowy rekord województwa w tej kategorii wieku oraz juniorów, który od 11 lat należał do Damiana Rożeja z Olimpu Końskie...

Czytaj więcej

Tyczkarki KKL tym razem bez rekordów

Młode tyczkarki KKL Kielce, podopieczne trenerki Agnieszki Wrony, najczęściej ze świętokrzyskich lekkoatletów startują w tym sezonie halowym. W sobotę 30 stycznia wzięły udział już w trzecich zawodach w 2016 roku – w II Mityngu Łódzkiego OZLA i RKS Łódż. Tym razem jednak żadnej z nich nie udało się poprawić rekordu życiowego. Swoją „życiówkę” 2,60 m wyrównała najmłodsza 13-letnia Aleksandra Strząbała, zajmując szóste miejsce w rywalizacji ze starszymi zawodniczkami. Swój najlepszy wynik w hali 2,80 m wyrównała piąta w konkursie Patrycja Krawiecka, która rozpoczyna starty w kategorii juniorek młodszych. Najwyżej w Łodzi z tyczkarek KKL skoczyła młodziczka Anna Iwaniec – 2,90 m. Dało jej to czwartą lokatę.
Wygrała konkurs juniorka Agnieszka Macia...

Czytaj więcej

Powstał Kielecki OZLA, wystartowali przyszli mistrzowie. Rok 1945

Mimo ogromnych strat w ludziach, zniszczeń, niedostatku oraz obaw co do przyszłości Polski, szybko odradzał się sport po trwającej ponad pięć lat II wojnie światowej i okupacji hitlerowskiej. Już 11 kwietnia 1945 roku, czyli jeszcze przed kapitulacją Niemiec, powstał Kielecki Okręgowy Związek Lekkoatletyczny, wchodzący w skład Kieleckiego Okręgowego Związku Związków Sportowych. Także w kwietniu przy Zakładach Wytwórczych „Społem” w Kielcach utworzono klub sportowy Społem, który od lipca przyjął nazwę Tęcza i posiadał m.in. sekcję lekkoatletyczną.

W dal skacze Zbigniew Kujawski (zdjęcie z wystawy w Hali Legionów w Kielcach)

10 czerwca odbyły się pierwsze po wojnie zawody lekkoatletyczne w Kielcach – o mistrzostwo męskich szkół średnich...

Czytaj więcej

Pierwszy start i podwójny rekord Mateusza Borkowskiego

Mateusz Borkowski wygrał zdecydowanie bieg na 1000 m podczas halowego mityngu w Łodzi. Reprezentant LKB Rudnik uzyskał czas 2.26,11, wyprzedzając drugiego na mecie Patryka Sieradzkiego z Zawiszy Bydgoszcz o 1,52 s. Mateusz poprawił o 2,31 s należący do niego od 2014 roku rekord województwa świętokrzyskiego juniorów, a także o 0,6 s rekordowy wynik seniorów z 2010 roku Dawida Kubca, który reprezentował wówczas KKL Kielce.

W łódzkim mityngu startowali także młodzi tyczkarze KKL. Najlepiej wypadła tym razem Anna Iwaniec, zajmując trzecie miejsce z rezultatem 3,00 m, zaledwie 10 cm gorszym od rekordu życiowego sprzed tygodnia. Katarzyna Białogońska, która przed tygodniem ustanowiła rekord województwa młodziczek 3,40 m, tym razem musiała się zadowolić wynikiem 2,90 m...

Czytaj więcej

Halowe mistrzostwa kieleckich szkół w wielobojach

Halowe mistrzostwa kieleckich szkół w wieloboju (fot. KKL Kielce)

Halowe mistrzostwa kieleckich szkół w wieloboju (fot. KKL Kielce)

W Hali Legionów w Kielcach prawdopodobnie nie odbędą się już tej zimy żadne zawody dla zawodników uprawiających lekką atletykę w klubach sportowych. Organizowane są natomiast mistrzostwa miasta szkół podstawowych i gimnazjów w wieloboju składającym się z biegu na 60 m, skoku w dal, rzutu piłka lekarską oraz biegu na 600 m. Ten ostatni rozgrywany jest nie tylko na wyłożonym nawierzchnią mondo aneksie lekkoatletycznym, ale także na głównej arenie hali, na której swoje mecze rozgrywają piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce.

Pierwsza runda mistrzostw organizowanych przez KKL, MOSiR i Urząd Miasta Kielce, odbyła się 13-14 stycznia. Frekwencja dopisała, z poziomem sportowym nie było już tak dobrze...

Czytaj więcej

Skakali wzwyż w hali w Staszowie. Pod okiem mistrzyni

Uczestnicy konkursu i ich opiekunowie (fot. Paweł Boroń, OSiR Staszów)

Uczestnicy konkursu i ich opiekunowie (fot. Paweł Boroń, OSiR Staszów)

Młodzieżowy konkurs skoku wzwyż rozegrany został 19 stycznia w hali OSiR w Staszowie. – Startowało 22 dziewcząt i chłopców ze staszowskich szkół, a także z Połańca i gminy Klimontów – poinformowała Agnieszka Wawrzkiewicz, trenerka LZS Sigma OSiR Staszów i koordynatorka programu „Lekkoatletyka dla każdego”.
To była zawodniczką Pogoni Ruda Śląska i AZS-AWF Katowice, mistrzyni Polski w skoku wzwyż z rezultatem 1,81 w 2002 roku. Występowała wtedy pod panieńskim nazwiskiem Falasa.
Jej podopieczni jeszcze nie skaczą tak wysoko. W konkursie rozegranym nie na sztucznej nawierzchni, ale na parkiecie najwyżej skoczył odnoszący sukcesy w rywalizacji sportowców niepełnosprawnych Mateusz Cecelon

Czytaj więcej

Nasi lekkoatleci w tabelach światowych i europejskich

Czworo świętokrzyskich lekkoatletów znalazło się w tabelach najlepszych za 2015 rok publikowanych na stronach internetowych IAAF i EAA.
W klasyfikacji open najwyżej plasuje się Karolina Kołeczek, która z wynikiem 12,91 s na 100 m przez płotki zajęła 15. miejsce w Europie i 42. na świecie. Zawodniczka MUKS Wisła Junior Sandomierz jest ponadto piąta na Starym Kontynencie w kategorii młodzieżowej.

Karolina Koleczek biegnie po mistrzostwo Polski na stadionie AWF w Krakowie w 2015 roku

Katarzyna Furmanek z KKL Kielce z rezultatem 64,83 m w rzucie młotem uplasowała się na piątym miejscu europejskich i światowych tabel juniorek. W klasyfikacji open w Europie jest na 75. pozycji, a na świecie 114.

Mateusz Borkowski z LKB Rudnik ze swoimi wynikiem 3...

Czytaj więcej

Podsumowanie dobrego roku. Co przyniesie obecny?

Zawodnicy KKL Kielce, od lewej: Wiktoria Dziewięcka, Martyna Młynarczyk, Karolina Kozłowska, Karolina Młodawska, Anna Dąbrowska, Wiktor Woś i Antoni Jasiński, fot. Dorota Kułaga, "Echo Dnia"

Zawodnicy KKL Kielce, od lewej: Wiktoria Dziewięcka, Martyna Młynarczyk, Karolina Kozłowska, Karolina Młodawska, Anna Dąbrowska, Wiktor Woś i Antoni Jasiński, fot. Dorota Kułaga, „Echo Dnia”

– To był bardzo dobry rok – mówił prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki Wiesław Rożej podczas spotkania podsumowującego osiągnięcia 2015 roku. Rzeczywiście, lekkoatleci naszego regionu odnosili sukcesy nie tylko na arenie krajowej. Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz) po raz drugi została młodzieżową wicemistrzynią Europy i po raz trzeci mistrzynią Polski na 100 m przez płotki. Brązowe medale mistrzostw Europy juniorów zdobyli Katarzyna Furmanek z KKL Kielce w rzucie młotem i Mateusz Borkowski z LKB Rudnik w biegu na 800 m...

Czytaj więcej

Kasia Białogońska pierwszą rekordzistką w 2016 roku!

Lq3a1089_29-3-2015_KKL_Mityng skoku o tyczce_CR2Świetnie spisały się młodziutkie tyczkarki KKL Kielce podczas ogólnopolskiego halowego mityngu w Toruniu. Katarzyna Białogońska (na zdjęciu) zajęła trzecie miejsce w konkursie z wynikiem 3,40 m, poprawiając o 18 cm własny rekord województwa młodziczek. Wynikiem tym utalentowana zawodniczka, która 28 grudnia skończyła dopiero 14 lat, awansowała na trzecie miejsce w tabeli najlepszych świętokrzyskich tyczkarek w historii. Wyżej skakały tylko jej trenerka Agnieszka Wrona (4,25 w 2011 r.) oraz występująca przez jeden sezon w barwach KKL Katarzyna Sowa (3,90 w 2009 r.).

Na siódme miejsce w tej tabeli awansowała niespełna 15-letnia Anna Iwaniec, która w toruńskiej hali skoczyła 3,10 m, o 20 cm wyżej od rekordu życiowego...

Czytaj więcej

Lekkoatleci i ich trenerzy w plebiscycie Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu

Młodzieżowa wicemistrzyni Europy Karolina Kołeczek oraz brązowi medaliści mistrzostw Starego Kontynentu juniorów Katarzyna Furmanek i Mateusz Borkowski  znajdują się wśród 30 sportowców nominowanych w plebiscycie „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2015”, organizowanym przez regionalne media. W gronie 12 nominowanych trenerów są ich szkoleniowcy: Andrzej Mirek z Wisły Junior Sandomierz, Grzegorz Furmanek z KKL Kielce i Sylwester Dudek z LKB Rudnik.

Głosy na kuponach drukowanych codziennie w „Echu Dnia” i w piątkowych wydaniach kieleckiej „Gazety Wyborczej” przyjmowane będą do 18 stycznia. Tydzień dłużej potrwa głosowanie SMS-owe.

Aby oddać głos na Karolinę Kołeczek, należy wysłać SMS-a o treści SWS.15, na Katarzynę Furmanek – SWS...

Czytaj więcej