Archiwum miesiąca grudzień 2016

Najlepszy polski maratończyk zwyciężył w Szydłowie

biegiArtur Kozłowski, tegoroczny mistrz Polski w maratonie i 39. maratończyk Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, zwyciężył w głównym biegu na 10 km podczas 37. Międzynarodowych Ulicznych Biegów Sylwestrowych w Szydłowie. Zawodnik MULKS MOS Sieradz pokonał trasę w 29 min 39 s i po zaciętej walce na finiszu wyprzedził o ułamki sekundy Iwana Strebkowa z Ukrainy. Trzeci na mecie z kilkumetrową stratą do zwycięzcy był Tomasz Grycko z Blizy Władysławowo.

Wśród kobiet najlepsza okazała się ukraińska biegaczka Olga Kotowska, która pokonała 10 km w czasie 33.35. Na drugim miejscu została sklasyfikowana Izabela Trzaskalska z AZS UMCS Lublin (34.11), a na trzecim Białorusinka Swietłana Kudelicz (34.31), która w poprzednich latach trzykrotnie wygrywała w Szydłowie.

Na d...

Czytaj więcej

Jak Kielce chciały pokonać Skarżysko i wstydu się najadły. Rok 1956

Pięć razy stawali na podium mistrzostw Polski lekkoatleci Kielecczyzny w 1956 roku. Wśród seniorów ta sztuka po raz czwarty udała się Krystynie Aleksanderek ze Stali Radom, która – podobnie jak rok wcześniej – zajęła trzecie miejsce w 5-boju z rezultatem 3459 pkt. Ponadto na mistrzostwach rozegranych na początku października w Zabrzu była piąta w skoku w dal z wynikiem 5,43 m. Bogdan Winiarski ze skarżyskiej Stali rzucił dyskiem 45,72 m i zajął szóste miejsce. Miłą niespodziankę sprawiła juniorka Henryka Staneta z LZS Oględów k. Staszowa, która wywalczyła również szóstą lokatę w biegu na 800 m z czasem 2.24,6. Siódma w tej konkurencji była bardziej doświadczona Krystyna Snop ze Stali Ostrowiec (2.24,8).

Wicemistrz Polski juniorów Henryk Pronobis w ef...

Czytaj więcej

wh2n7111_20161206_ul-mala_witryna_swieta
Dobrych świąt Bożego Narodzenia i sukcesów w 2017 roku
życzy CK Lekkoatletyka
Czytaj więcej

Zimowe rzuty młotem z rewanżem za wiosenny mityng

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek z KKL uzyskała najlepszy rezultat rozegranego w Kielcach „Świątecznego festiwalu rzutu młotem”. Czołowa w Polsce specjalistka tej konkurencji w ostatnim w tym roku starcie rzuciła 63,24 m i zdecydowanie wyprzedziła swoją rywalkę w kategorii młodzieżowej Marikę Kaczmarek z Kadeta Rawicz, która miała 59,16 m. Tym samym zrewanżowała jej się za porażkę z wiosennego mityngu 2 kwietnia w Kielcach, z którego pochodzi zdjęcie obok. Wtedy Kaczmarek rzuciła 61,19, a Furmanek 6 cm bliżej.

Po raz pierwszy młotem 4-kilogramowym rzucały 13-letnie zawodniczki KKL Aleksandra Wryk i Wiktoria Wijas. Pierwsza uzyskała 38,62 m, a druga 32,32 m. Młotem o wadze 3 kg Wryk rzuciła 41,88 m, a Wijas ustanowiła rekord życiowy 39,83 m...

Czytaj więcej

Przedświąteczny mityng w kieleckiej Hali Legionów

Start do biegu na 600 m

Start do biegu na 600 m

Kilka dobrych wyników uzyskali młodzi świętokrzyscy lekkoatleci podczas zorganizowanego przez Kielecki Klub Lekkoatletyczny mityngu w Hali Legionów.  Juniorka Martyna Młynarczyk z KKL przebiegła 60 m w 8,11 s i skoczyła w dal 4,82 m. Drugie miejsca w tych konkurencjach zajęła juniorka młodsza Izabela Jastrząb z Sigmy OSiR Staszów z rezultatami 8,28 s i 4,66 m. Na wyróżnienie zasłużyła 13-letnia Wiktoria Wijas z KKL, która 3-kilogramową kulą pchnęła 10,76 m. Jej rówieśniczka i klubowa koleżanka Kinga Ciesielska miała na 60 m 8,58 s, a w skoku w dal 4,52 m.

16-letni Michał Odziemek z KKL był najlepszy w pchnięciu kulą  o wadze 5 kg z wynikiem 12,68 m. Na 60 m najszybszy był jego rówieśnik i kolega klubowy Michał Frańczak z czase...

Czytaj więcej

Po sukcesach na bieżni pojechali na defiladę do Warszawy

Wodzisławia nie ma dziś na lekkoatletycznej mapie województwa świętokrzyskiego. To położone przy trasie z Warszawy do Krakowa miasteczko zapisało się jednak w historii Królowej Sportu. Po raz pierwszy informację o sukcesach wodzisławskich lekkoatletów znajdujemy w 1953 roku.

Na mistrzostwach województwa Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach drugie miejsce w biegu na 100 m z czasem 12,4 s zajął Jerzy Świercz, a na 1500 m także drugie z wynikiem 5.14,9 Stanisław Śliwa. Obaj byli uczniami liceum w będącym dziś częścią Wodzisławia Brzeziu, gdzie na początku lat 50. do uprawiania sportu zachęcał ich nauczyciel WF Zdzisław Miarecki. Biegali głównie za piłką, grając w miejscowej drużynie LZS, co wystarczyło także do sukcesów na bieżni.


„Po tych mis...

Czytaj więcej

Na błocie i przy wietrze. Pierwsze mistrzostwa okręgu kieleckiego

W niedzielę 1 września 1946 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa okręgu kieleckiego w lekkiej atletyce. Zawody odbywały się przed południem (od godz. 9) i po południu (od godz. 16) na zbudowanym tuż przed wojną stadionie Miejskiego Ośrodka Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, gdzie obecnie znajduje się stadion piłkarski.

Stadion w Kielcach w 1939 roku (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Brało w nich udział około stu lekkoatletów z sześciu klubów: Tęcza, Dąbrowszczak, Lechia, Ludwików z Kielc, Radomiaka z Radomia oraz Zrywu. Ten ostatni stanowił wojewódzką reprezentację organizacji Związek Walki Młodych, startowali w jego barwach zawodnicy z Kielc, Radomia i Częstochowy...

Czytaj więcej