Zapalmy znicze na Ich grobach, zachowajmy w naszej pamięci

Jan Mochocki, Bogdan Winiarski, Darosław Soboń, Kazimierz Jaros…  Jeszcze rok temu byli razem z nami, teraz będziemy palić znicze na Ich grobach, Przypominamy, co w swoim życiu zrobili dla kieleckiej i świętokrzyskiej Królowej Sportu jako zawodnicy, trenerzy i wychowawcy młodzieży, działacze oraz sędziowie lekkoatletyki. Zachowajmy Ich w naszej pamięci.

23 grudnia 2022 r. w wieku 81 lat zmarł Jan Mochocki. W młodości był zawodnikiem LZS Sandomierzanka, rzucał blisko 40 m dyskiem. Szkolił też lekkoatletów UKS Sandomierz. W połowie lat 70. przeniósł się do Kielc, pracował w urzędzie wojewódzkim, na stanowisku wicedyrektora oraz dyrektora wydziału kultury fizycznej i turystyki. Miał duży udział w zbudowaniu stadionu lekkoatletycznego na Pakoszu, a także w organizacji Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1989 r. w Kielcach i na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.

Jan Mochocki (1941-2022)

Jako dyrektor Budowlanych Kielce na początku lat 90. organizował m.in. odbywające się w Kielcach mistrzostwa Polski i Memoriał Janusza Kusocińskiego. W latach 2003-2004 był prezesem Budowlanych, a po rozwiązaniu tego klubu jednym z założycieli i wiceprezesem Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. W latach 2009-2013 był jego prezesem, mimo że od 2011 r. zmagał się z ciężką chorobą.

W kadencji 2009-2012 zasiadał także – jako pierwszy i do tej pory jedyny działacz z naszego regionu – w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W tym okresie był również członkiem zarządu Świętokrzyskiego Związku LA. 

Bogdan Winiarski (1928-2022)

Bogdan Winiarski odszedł w ostatnim dniu 2022 r. Przeżył 94 lata, był legendą skarżyskiego i świętokrzyskiego sportu. Bardzo wszechstronny, uprawiał nie tylko lekkoatletykę, ale również siatkówkę i hokej na lodzie, a po przejściu na emeryturę tenis ziemny. Był brązowym medalistą mistrzostw Polski w rzucie dyskiem w 1957 r. 13. razy zdobywał w tej konkurencji mistrzostwo okręgu kieleckiego, po cztery razy był mistrzem w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem, po jeden raz w rzucie młotem i skoku wzwyż.

Startował w zawodach przez 25 lat, pracując równocześnie jako trener. W 1961 r. prowadzona przez niego drużyna lekkoatletów Granatu Skarżysko jako pierwsza z Kielecczyzny wywalczyła awans do II ligi. Wychował też wielu medalistów mistrzostw Polski. Działał aktywnie w Kieleckim OZLA, w 1993 r. został pierwszym prezesem Skarżyskiego Towarzystwa Sportowego, które przejęło sekcję lekkoatletyczną Granatu.

Za swoją postawę w sporcie i w życiu Bogdan Winiarski otrzymał w 2014 r. nagrodę Fair Play w ramach przyznawanych przez wojewodę Laurów Świętokrzyskich. W tym samym roku wyróżniony został również tytułem Honorowego Obywatela Skarżyska-Kamiennej.

Darosław Soboń (1933-2023)

15 marca br. w wieku 89 lat zmarł Darosław Soboń, zasłużony działacz Ludowych Zespołów Sportowych. Był współtwórcą sukcesów łuczników LZS i Stelli Słowik, udzielał się również na rzecz lekkoatletyki. Przez dwie kadencje, w latach 1957-1963, pełnił funkcję członka zarządu Kieleckiego OZLA.

Jako pracownik Rady Wojewódzkiej LZS organizował sekcję lekkoatletyczną Łysica, skupiającą czołowych zawodników tego zrzeszenia z terenu Kielecczyzny. Opracowywał tabele najlepszych lekkoatletów LZS, sędziował także zawody. Był mężem Pelagii Wójcik-Soboń, rekordzistki okręgu kieleckiego w rzucie oszczepem (39,82 m w 1962 r.).

26 sierpnia odszedł w wieku 63 lat Kazimierz Jaros. Jako zawodnik KSZO  Ostrowiec Świętokrzyski należał do czołówki biegaczy w województwie kieleckim pod koniec lat 70. Najlepsze wyniki uzyskiwał w biegach z przeszkodami. Mając 19 lat, ukończył I Maraton Pokoju w Warszawie w 1979 r.

Kazimierz Jaros (1960-2023)

Po ukończeniu studiów w krakowskiej AWF wrócił do Ostrowca i pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Hutniczych, a ostatnio w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Równocześnie był trenerem w Międzyszkolnym Klubie Sportowym Ostrowia, następnie w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym Technikum Hutniczo-Mechanicznego, którego był założycielem.

Jego podopieczni zdobywali medale mistrzostw Polski w biegach średnich i długich, a także górskich. W latach 2009-2021 był wiceprezesem Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki do spraw szkoleniowych. Opiekował się kadrą lekkoatletek i lekkoatletów województwa, organizował dla nich obozy sportowe. Wspomagał też biegaczy amatorów w Ostrowcu.

Kazimierz Litwiński (1946-2022)

Z dużym opóźnieniem dowiedzieliśmy się o śmierci w czerwcu 2022 r. Kazimierza Litwińskiego, czołowego lekkoatlety KSZO i Kielecczyzny na przełomie lat 60. i 70. W 1966 r. tylko 40 cm zabrakło mu do brązowego medalu mistrzostw Polski w rzucie oszczepem. Jako 20-latek ustanowił wtedy rekord okręgu wynikiem 71,24 m, który poprawił później na 71,70 m. Dzięki tym wynikom został powołany do kadry narodowej, jeździł na obozy z najlepszymi polskimi oszczepnikami, którzy należeli wówczas do ścisłej światowej czołówki.

Kazimierz Litwiński był także rekordzistą okręgu kieleckiego w 10-boju z rezultatem 6549 pkt uzyskanym w 1970 r. Należał ponadto do najlepszych zawodników naszego regionu w biegu na 400 m przez płotki (rekord życiowy 54,6 s). Zmarł w wieku 76 lat.