Podczas olimpiady świętokrzyscy biegacze nie próżnowali

Lidia Czarnecka

W czasie 31. Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w Polsce nie odbywały się praktycznie zawody lekkoatletyczne. Rozgrywano natomiast liczne biegi uliczne, także w regionie świętokrzyskim. Najsilniejszą obsadę miał XVI Półmaraton Wtórpol 20 sierpnia w Skarżysku-Kamiennej. Podobnie jak w poprzednich latach dominowali w nim zarabiający na bieganiu w Polsce zawodnicy z Kenii. Wśród mężczyzn zwyciężył Abel Kibet Rop w czasie 1:05.44, a wśród kobiet Margaret Wamahiga Muringi – 1:17.29. Najlepszym z Polaków na mecie był reprezentujący STS Skarżysko Rafał Czarnecki z Bliżyna, który był piąty z wynikiem 1:14.31. W rywalizacji kobiet czwarte miejsce zajęła Ewa Mitka, znana przed laty pod panieńskim nazwiskiem Plesowicz zawodniczka WLKS Kielce i STS, która uzyskała 1:35.04. Piąta była Monika Mosiołek ze Skarżyska (1:35.33), a szósta Lidia Czarnecka z STS (:1:36.26), która wraz z mężem Rafałem wygrała w prowadzonej w półmaratonie klasyfikacji małżeństw.

Międzynarodową obsadę miał również XVII Bieg im. Stanisława Staszica w Brodach, rozegrany 14 sierpnia. Na dystansie 10 km zwyciężyli zawodnicy z Łucka na Ukrainie – wśród mężczyzn Sergiej Okseniuk (30.22), a wśród kobiet Olga Skrypak (33.26). Ze świętokrzyskich biegaczy najlepszy okazał się Rafał Czarnecki, który minął metę na dziewiątym miejscu w czasie 33.23. Wśród pań ósma była Agnieszka Matysek z LKB Rudnik (39.52).

Także 14 sierpnia w Starachowicach odbył się „Bieg z pomocą dla Mai i Bartusia” – w ramach imprezy podczas której zbierano pieniądze na leczenie dwojga chorych dzieci,. Na dystansie 5 km zdecydowanie zwyciężył Łukasz Woźniak ze Strawczyna (16.20), wyprzedzając starachowickich biegaczy Dawida Kubca (17.00) i Wojciecha Jarosza (17.09).

21 sierpnia na trasie z Sandomierza do Garbowa rozegrano II Bieg o Miecz Zawiszy Czarnego. Pierwszy minął metę Paweł Raczyński z SKB Kraśnik. Sandomierzanin Tomasz Pająk był siódmy.

Świętokrzyscy biegacze startowali też w imprezach poza regionem. W XXII Maratonie Solidarności 15 sierpnia w Gdańsku bardzo dobrze wypadł  Mateusz Sala z Kielc, który był na mecie dziewiąty z rekordem życiowym 2:40.41. II Półmaraton Aleksandrowski w Aleksandrowie Łódzkim wygrał inny kielczanin Michał Jamioł w czasie 1:19.16.