Nie żyje Krystyna Snop-Nowakowska, pierwsza mistrzyni Polski z Kielecczyzny

Krystyna Snop-Nowakowska (z Kroniki KSZO)

Z opóźnieniem dowiedzieliśmy się o śmierci Krystyny Zawitkowskiej, primo voto Nowakowskiej, z domu Snop. Była jedną z najwybitniejszych lekkoatletek Kielecczyzny. Urodziła się 8 grudnia 1935 r. w Ostrowcu, gdzie rozpoczynała również karierę sportowa – najpierw w Stali i KSZO. W 1958 r. jako pierwsza lekkoatletka z Kielecczyzny zdobyła mistrzostwo Polski – najpierw w biegu przełajowym na 1,2 km, potem na stadionie na 800 m. Również jako pierwsza z naszego regionu wystąpiła w reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych i w mistrzostwach Europy w 1958 r.

Później przeszła z KSZO do Legii Warszawa, w barwach której odniosła największe sukcesy. Startowała w Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie, zajmując trzecie miejsce w przedbiegu na 800 m. Na mistrzostwach Europy w Belgradzie w 1962 r. zakwalifikowała się do finału, w którym wywalczyła piątą lokatę z rekordem Polski i swym najlepszym wynikiem w karierze 2.05,8. Wcześniej dwukrotnie biła rekord naszego kraju na 800 m, była też rekordzistką na 1000 m (2.48,8 w 1959 r.).

Wywalczyła w sumie dziewięć tytułów mistrzyni Polski (cztery na 800 m i pięć w biegach przełajowych), ponadto była czterokrotnie wicemistrzynią i raz brązową medalistką. 25 razy reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych, odnosząc osiem zwycięstw. Cztery razy startowała w silnie obsadzonym biegu przełajowym gazety L’Humanite w Paryżu, w 1963 r. zajęła w nim drugie miejsce, najwyższe z Polek w historii.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1966 r. pracowała jako nauczycielka WF i trenerka w Warszawie. W latach 1966-67 była trenerką kadry narodowej biegaczek, a kolejnych czterech redaktorką miesięcznika „Lekka Atletyka”.

Zmarła 15 listopada, pochowana została 11 grudnia na Wojskowych Powązkach.

Cześć Jej pamięci!