Pierwszymi rekordzistkami w tym biegu były narciarki. 3000 m kobiet

Najbardziej wartościowe wyniki na tym dystansie ze świętokrzyskich biegaczek uzyskiwały Celina Magala z Budowlanych Kielce i Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna. To jednak Agnieszka Filipowska zdobyła najwięcej złotych medali mistrzostw Polski – dwa w kategorii juniorek i jeden jako juniorka młodsza.

Bieg na 3000 m o mistrzostwo Polski juniorek w 2015 r. w Białej Podlaskiej. Agnieszka Filipowska jeszcze na drugim miejscu (fot. pzla.pl)

Zawodniczka LKB Rudnik odnosiła też na 3000 m sukcesy międzynarodowe. Startując w 2013 roku w XII Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w holenderskim Utrechcie, uplasowała się na wysokim czwartym miejscu. Rok później w kwalifikacjach Europy do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Baku była ósma. Reprezentowała również Polskę w mistrzostwach świata juniorów w 2016 roku w Bydgoszczy, ale zajęła odległą 17. lokatę z rezultatem znacznie odbiegającym od rekordu życiowego.

Wioletta Frankiewicz

Najlepsze wyniki w historii w biegu na 3000 m zawdzięczamy Wioletcie Frankiewicz. Absolutny rekord 8.53,90 ustanowiła w hali w Dortmundzie 4 lutego 2004 roku, na krótko przed odejściem do AZS-AWF Kraków. Na stadionie najszybciej przebiegła ten dystans jako zawodniczka STS w 9.00,90. Jeszcze jako juniorka zdobyła mistrzostwo Polski w tej kategorii wieku na stadionie w 1996 roku. Siedem lat później pobiegła w halowych mistrzostwach świata w angielskim Birmingham, gdzie uzyskała 15. czas eliminacji i nie zakwalikowała się do finałowej dwunastki. Ponadto była trzecia w zawodach halowego Pucharu Europy w Lipsku.

Celina Magala zdobywała laury dla Kielecczyzny na 3000 m w latach 1973-76. Jako juniorka była rekordzistką naszego kraju na tym dystansie. W rywalizacji seniorek dwukrotnie zdobywała brązowe medale mistrzostw Polski. Trzykrotnie reprezentowała biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych, a w 1975 roku wygrała bieg na 3000 m na mityngu w Paryżu. Dziewięć razy biła rekord okręgu kieleckiego, doprowadzając go do poziomu 9.11.0. Już jako zawodniczka Wisły Kraków, występując po zamążpójściu pod nazwiskiem Sokołowska, ustanowiła w 1979 roku rekord Polski czasem 8.58,23.

Celina Magala

Przed nią rekordzistkami okręgu kieleckiego na 3000 m były natomiast biegaczki na nartach z Budowlanych. 21 października 1972 roku 13-letnia Anna Kulczycka i dwa lata starsza Elżbieta Radwan przebiegły w Kielcach ten dystans w 11.03,2. Ich wyniki nie zostały jednak uznane, ponieważ – jak tłumaczono w notatce w „Słowie Ludu” – były zawodniczkami sekcji narciarskiej Budowlanych i nie należały do lekkoatletycznej. Za oficjalny rekord uznany został wynik 11.13,6 trzeciej w tym samym biegu Teodory Kucharczak. Wprawdzie także była biegaczką narciarską, czołową wówczas w Polsce, ale należała też do sekcji lekkiej atletyki.

Kolejną po Celinie Magali kielecką biegaczką, która odnosiła sukcesy na 3000 m, została jej młodsza klubowa koleżanka Stanisława Mazurek. W 1975 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski juniorek, rok później wywalczyła już złoty.

Pod koniec XX wieku na mistrzowskim podium stawały zawodniczki STS. Agnieszka Adamska była mistrzynią juniorek młodszych i wicemistrzynią wśród juniorek. W tej drugiej kategorii srebrny medal w hali wywalczyła też Ewa Plesowicz.
Trzecie miejsce w halowych mistrzostwach juniorek w 2011 roku zajęła Kornelia Kostka z KKL Kielce. Ostatni medalowy sukces odniosła 10 lat później Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, zdobywając tytuł wicemistrzyni wśród juniorek młodszych. Wygrała też bieg na 3000 m w czwórmeczu w tej kategorii, jaki Polska wygrała z Czechami, Węgrami i Słowacją.
W meczu młodzieżowej reprezentacji z Niemcami wystąpiła natomiast Mariola Ślusarczyk z WiR-u Łopuszno, zajmując w nim czwartą lokatę.

Najlepsze wyniki w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki na 3000 m, zestawienie zawodniczek, które pokonały ten dystans poniżej 12 minut, a także najważniejsze osiągnięcia zamieszczamy w zakładce „Statystyka i rekordy„.