Archiwum miesiąca maj 2013

„Życiówki” młodych biegaczy i dyskobola

Aleksander Czaplarski uzyskał najlepszy rezultat podczas zawodów lekkoatletycznej ligi gimnazjalnej w Kielcach. 15-letni uczeń Gimnazjum w Woli Jachowej i zawodnik KKL rzucił 1-kilogramowym dyskiem 48,94 m, poprawiając rekord życiowy. „Życiówki” ustanowili także młodzicy Olimpu Strawczyn, uczniowie tamtejszego gimnazjum – 14-letni Wiktor Dzwonek (11,93 na 100 m) i o rok starszy Kamil Bielawski (2.41,48 na 1000 m).
W punktacji drużynowej ligi wśród dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum z Obrazowa, a wśród chłopców Gimnazjum ze Strawczyna.

Wszystkie wyniki zawodów w dziale „Komunikaty z zawodów”

Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz jest już nie tylko posiadaczką najlepszego w tym sezonie wyniku w Polsce na 100 m przez płotki, ale także liderką w kategorii młodzieżowej w Europie. Zapewniła to sobie rezultatem 13,28 s uzyskanym w finale tej konkurencji podczas IV Mityngu AWF w Katowicach.

To nowy rekord województwa, o 0,12 s. lepszy od poprzedniego ustanowionego przez Karolinę 18 maja podczas mistrzostw Polski AZS w Łodzi. Warto dodać, że już w eliminacjach katowickich zawodów pobiegła 13,32, ale przy zbyt silnym wietrze 2,2 m/s. Podczas finału wiatr był już regulaminowy (1 m/s).

Dwa razy poprawiał rekord województwa juniorów na 110 m ppł kolega klubowy Karoliny Jakub Chmielnicki. Najpierw w eliminacjach miał 14,71, a w finale 14,48.

W biegu na 1500 m Wojc...

Już blisko pół tysiąca zawodniczek i zawodników zostało zgłoszonych do eliminacji strefowych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które odbędą się w sobotę 1 czerwca na stadionie MOSiR przy ul. Bocznej w Kielcach. O prawo startu w OOM walczyć będą juniorzy młodsi z czterech województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Poza konkursem wystartują również lekkoatleci z innych kategorii wiekowych. Początek rywalizacji o godz. 12.30, zakończenie około godz. 18.30.

W zawodach I ligi seniorów Krakowie Wojciech Jarosz przebiegł 5000 m w czasie 14.50,94. Był to pierwszy w karierze biegacza Juventy-Kobex Starachowice start na takim dystansie na bieżni. Łukasz Woźniak z KKL ustanowił w tym biegu rekord życiowy czasem 15.21,85.

Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz pobiegła tym razem na 100 m bez płotków, uzyskując rezultat 12,08 s. Junior Bartosz Wierzbiński z Juventy-Kobex przebiegł 100 m w 11,13, a inny junior Aleksander Podsiadło z Gryfa Rytwiany skoczył wzwyż 1,90 m.

Świętokrzyscy lekkoatleci startowali w Krakowie poza konkursem, gdyż żaden z klubów z naszego regionu nie zgłosił się w tym sezonie do ligowej rywalizacji wśród seniorów.

Daniel Wosik (RMD Montrail/MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski) zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie. Trasę o długości 5 km (+543 m, – 35 m) pokonał w 27 min 21 s. Zwyciężył Dariusz Kruczkowski z TS Regle Szklarska Poręba z czasem 26.11.

Wycliffe Kipkorir Biwot z Kenii zwyciężył w XXI Półmaratonie Świętokrzyskim im. red. Mieczysława Kalety rozegranym na trasie Bukowa – Cieśle. Uzyskał czas 1:11.03, wyprzedzając o 7 s swojego rodaka Juliusa Kiprono Lagata. Trzeci na mecie był Ukrainiec Wołodymir Jurczuk – 1:14.06. Kolejne trzy miejsca zajęli kieleccy biegacze: Marcin Stokowiec z KKL (1:15.50), Michał Jamioł (1:16.55) i Jarosław Lubiński z KKL (1:17.04).
Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Hellen Jepkosgei Kimutai (1:27.01), na siódmej pozycji została sklasyfikowana Mariola Jamróz z Fitness Club Tao Kielce (1:44.42).

Kamil Zbroszczyk zajął czwarte miejsce w konkursie B pchnięcia kulą podczas mityngu Erdgas Wertefertage w Halle. Zawodnik KKL Kielce uzyskał wynik 18,41 m. Najlepszy okazał się Zane Duquenin z Wielkiej Brytanii – 19,10. W głównym konkursie zwyciężył wicemistrz olimpijski David Storl z Niemiec, który pchnął 20,97 m.

Kilka dobrych wyników uzyskali młodzi lekkoatleci podczas rozegranych w Kielcach wojewódzkich igrzysk gimnazjalistów. Wśród 16-latków wyróżnili się Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski z Gimnazjum w Krynkach, zawodnicy LKB Rudnik. Agnieszka wygrała zdecydowanie bieg na 1000 m z czasem 3.02,58, a Mateusz zwyciężył z dużą przewagą na 2000 m z rekordem życiowym 5.34,68.

Z 15-latków najlepsze rezultaty uzyskali: Martyna Młynarczyk z Gimnazjum 13 Kielce, zawodniczka KKL (12,85 na 100 m), Przemysław Wilk z Gimnazjum w Samborcu/Trójka Sandomierz (37,64 na 300 m i 42,46 na 300 m ppł), Nikodem Bazak z Gimnazjum Tumlin/KKL (6,07 w skoku w dal) i Aleksander Czaplarski z Gimnazjum Wola Jachowa/KKL (46,57 w rzucie dyskiem). Wszyscy ustanowili rekordy życiowe.

Wszystkie wyni...

Podczas zawodów ligi juniorów w Rzeszowie Katarzyna Furmanek dwukrotnie poprawiała rekord Polski juniorek młodszych w rzucie 3-kilogramowym młotem. Już w pierwszej próbie miotaczka KKL Kielce uzyskała rezultat 68,18 m, o 55 cm lepszy od jej wyniku sprzed trzech tygodni. W trzeciej kolejce młot wylądował jeszcze dalej i rekord Polski wynosi 68,70 m.

Był to najlepszy wynik zawodów, dał drużynie KKL aż 175 punktów. Pozostali kielczanie nie spisywali się już tak dobrze, klub nie wystawił odpowiedniej liczby zawodników i w rezultacie zajął dopiero siódme, przedostatnie miejsce w rywalizacji ligowej z dorobkiem zaledwie 1916 pkt. Zwycięska drużyna Agrosu Zamość zgromadziła 2765 pkt.

Ze startujących poza konkursem zawodników Trójki Sandomierz najlepiej wypadł junior ...

Podczas mistrzostw Polski AZS w Łodzi Karolina Kołeczek przebiegła 100 m przez płotki w czasie 13,40 s, o 0,03 s lepszym od jej rekordu województwa z ubiegłego roku. To także najlepszy w tym sezonie wynik w tej konkurencji w naszym kraju. Zawodniczka Trójki Sandomierz studiująca na Akademii Krakowskiej uzyskała go w eliminacjach. W finale pobiegła jeszcze szybciej – 13,34, ale ten rezultat nie może być uznany, ponieważ podczas biegu wiał zbyt silny wiatr 2,6 m/s.
Szósty w biegu na 800 m był Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex Starachowice i student Uniwersytetu Warszawskiego z czasem 1.50,74. Ośme miejsce na tym samym dystansie wśród kobiet zajęła z wynikiem 2.18,89 Sabina Jarząbek z KKL Kielce (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)...