Archiwum miesiąca lipiec 2014

Ma złoty medal i minimum na Zurych

Karolina Kołeczek drugi raz z rzędu mistrzynią Polski w biegu na 100 m przez płotki! Podczas 90. Mistrzostw Polski w Szczecinie lekkoatletka Trójki Sandomierz zapewniła też sobie start w sierpniowych mistrzostwach Europy w Zurychu.

Uczyniła to już w biegu eliminacyjnym, w którym jako dwunasta polska płotkarka w historii przebiegła 100 m poniżej 13 sekund. Uzyskała wynik 12,94 s, o 0,16 s lepszy od wyznaczonego przez PZLA minimum na mistrzostwa Europy i o 0,17 s od jej rekordu województwa świętokrzyskiego z czerwca. W finale podopieczna trenera Andrzeja Mirka pobiegła nieco wolniej, ale wygrała zdecydowanie, wyprzedzając drugą na mecie Julię Rządzińską z AZS Łódź o ponad pół sekundy. Po raz drugi wypełniła też minimum na Zurych rezultatem 13,09 s.

W Szczecin...

Czytaj więcej

Zmarł Witold Urbaniak, przed laty czołowy kielecki biegacz

Nie żyje Witold Urbaniak, przed laty jeden z najlepszych kielecki biegaczy. Zaczynał karierę w AZS Nowi, przez rok reprezentował Lechię, a największe sukcesy odnosił w Budowlanych. Trenował pod okiem Andrzeja Szołowskiego, wraz z młodszymi braćmi Mirosławem, Grzegorzem i Jerzym tworzyli „Klan Urbaniaków” w tych klubach. Jako junior zdobył w 1981 roku dwa brązowe medale mistrzostw Polski – w biegu przełajowym na 4 km i na 800 m na bieżni. Na tym ostatnim dystansie był rekordzistą województwa. Z powodzeniem startował jeszcze w latach 90., uzyskując dobre wyniki w biegach ulicznych.
Uzyskany w 1981 roku czas na 800 m – 1.51,56 – daje Mu siódme miejsce w tabeli najlepszych świętokrzyskich biegaczy w historii. Inne Jego rekordy życiowe to: 50,83 na 400 m, 3...

Czytaj więcej

Mamy dwóch mistrzów i wicemistrzynię Polski w stylu alpejskim

Sylwester Lepiarz mistrzem Polski seniorów w biegu górskim w stylu alpejskim. Liczącą 10,8 km trasę z Międzygórza na Śnieżnik, z sumą podbiegów 980 m, a zbiegów 180 m, reprezentujący Centrum Sportowe w Ostrowcu Świętokrzyskim biegacz pokonał w 55 min 46,2 s. Bieg juniorów na 9,5 km (suma podbiegów 935 m, zbiegów 55 m) zdecydowanie wygrał Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój w czasie 51.55,2. Srebrny medal w rozegranych 26 lipca mistrzostwach zdobyła Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik, która w biegu juniorek młodszych na 4 km z sumą podbiegów 495 m zajęła drugie miejsce z czasem 29.18,8.

Miejsca pozostałych świętokrzyskich biegaczy:
4 km juniorek młodszych: 7. Maja Dyonioziak, LKB Rudnik 38.06,1
9,5 km seniorek (+935 m, – 55 m): 6. Karolina Gacoń 1:08...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek siódma na świecie, do medalu zabrakło 1,75 m

Katarzyna Furmanek zajęła siódme miejsce w rzucie młotem podczas XV Mistrzostw Świata Juniorów w Eugene (USA). Zawodniczka KKL Kielce przystępowała do finałowego konkursu z piątym rezultatem wśród 12 startujących. W pierwszej próbie posłała młot na odległość 60,02 m, w drugiej poprawiła się na 61,91 m. W trzeciej kolejce miała nieważny rzut, w czwartej uzyskała 61,22 m, a w piątej 61,93 m. Szósta próba była nieudana i miotaczka KKL musiała zadowolić się siódmym miejscem.

2014IAAForegon
Rywalizacja o medale toczyła się na poziomie powyżej 63 m. Zwyciężyła pewnie faworytka Aliona Szamotina z Ukrainy rezultatem 66,05 m...

Czytaj więcej

Kielczanka w finale mistrzostw świata juniorów

Katarzyna Furmanek awansowała do finału rzutu młotem podczas 15. Mistrzostw Świata w Eugene (USA). W eliminacyjnym konkursie zawodniczka KKL Kielce miała pierwszą nieważną próbę, w drugiej posłała młot na odległość 61,13 m – o 1,63 m dalej niż wynosiło minimum kwalifikacyjne. Najdalej w eliminacjach rzuciła liderka tegorocznych tabel juniorek na świecie Aliona Szamotina z Ukrainy – 64,78 m. Katarzyna Furmanek miała siódmy wynik.
Finałowy konkurs, w którym o medale walczyć będzie 12 młociarek, rozpocznie się o godz. 2.30 24 lipca polskiego czasu. W Eugene będzie to godz. 17.30 23 lipca.

Czytaj więcej

Tomasz Miśkowiec poniżej 4 minut na 1500 m po ośmiu latach

Coraz lepiej spisuje się wracający do biegania na bieżni Tomasz Miśkowiec. Podczas II Mityngu Wakacyjnego w Sosnowcu zajął drugie miejsce w biegu na 1500 m z czasem 3.58,66. – Forma rośnie, po ośmiu latach znów złamałem granicę 4 minut – cieszył się po zakończeniu zawodów.
W przyszłym tygodniu 33-letni biegacz zamierza wystartować w mistrzostwach Polski w Szczecinie na dystansie 5000 m. I zapowiada, że jego celem jest pobiec poniżej 15 minut. Legitymuje się rekordem życiowym 14.17,19. Uzyskał go 10 lat temu jeszcze jako zawodnik Ekspresu Katowice. W 2006 roku przeszedł do Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, którego barwy będzie reprezentował także na mistrzostwach w Szczecinie. Obecnym trenerem Tomasza Miśkowca jest Marcin Fudalej, także biegacz KKL, który cor...

Czytaj więcej

Przed laty rzucał dyskiem, teraz został honorowym obywatelem

Bogdan Winiarski został honorowym obywatelem Skarżyska-Kamiennej! O przyznaniu mu tego tytułu Rada Miasta zadecydowała przez aklamację.
„Pan Bogdan Winiarski to wybitna postać nie tylko sportu skarżyskiego. Wszechstronnie utalentowany zawodnik i charyzmatyczny szkoleniowiec pokazuje nam siłę wielkiej pasji, z jaką można realizować zadania, jakie stawia nam wykonywanie zawodu czy nasze osobiste wybory” – czytamy w uzasadnieniu przyznania honorowego obywatelstwa.
bogdan_winiarski_003 Poznań 1952 Mecz reprezentacji ZS Stal z ZS Spójnia
Bogdan Winiarski karierę sportową rozpoczynał w 1946 roku od siatkówki i lekkoatletyki Zimą był kapitanem hokejowej ekipy Granatu Skarżysko. Najwięcej czasu i energii poświęcił jednak lekkiej atletyce. Imponował wszechstronnością...

Czytaj więcej

Tym razem wiatr zbyt silny i Karolina Kołeczek bez minimum na ME

Na mityngu Folksam Grand Prix w Karlstad w Szwecji Karolina Kołeczek przebiegła 100 m przez płotki w 13,10 s. To wynik równy minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy w Zurychu, ale uzyskany został przy nieregulaminowym wietrze.
Podczas tego biegu wiatromierz wskazał bowiem 2,2 metra na sekundę, o 0,2 więcej niż wynosi wymagana do zatwierdzenia rezultatów norma. Zawodniczka Trójki Sandomierz zajęła w nim drugie miejsce. Wyprzedziła ją zaledwie o 0,01 s Norweżka Isabelle Pedersen, złota medalistka ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy w fińskim Tampere. Sandomierzanka zdobyła wtedy srebrny medal z czasem 13,30, przegrywając z norweską płotkarką różnicą 0,18 s.
Od wyznaczonego przez PZLA minimum na ME w Zurychu dzieliły Karolinę Kołeczek w tym sezon...

Czytaj więcej

Świętokrzyskie po raz ósmy przedostatnie w OOM

Świętokrzyskie zajęło 15. miejsce w punktacji wojewódzkiej zawodów lekkoatletycznych XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu. Z dorobkiem 45 pkt. wyprzedziliśmy województwo opolskie, które zdobyło 38,3 pkt.
Punkty dla Świętokrzyskiego wywalczyli zawodnicy czterech klubów: LKB Rudnik 18 (53. miejsce w klasyfikacji klubowej), KKL Kielce 16 (60.), Olimp Strawczyn 9 (109.) i STS Skarżysko 2 (201.).
Od 1999 roku, od kiedy w OOM rywalizuje 16 województw, na przedostatnim 15. miejscu Świętokrzyskie uplasowało się po raz ósmy. Siedmiokrotnie zajmowało ostatnią 16. lokatę, a raz – w 2006 roku – 14.
We Wrocławiu wystąpiło zaledwie ośmioro świętokrzyskich lekkoatletów, najmniej w historii startów w OOM. Mateusz Borkowski z LKB Rudnik zdobył w biegu na...

Czytaj więcej

Agnieszka Filipowska też ma medal OOM. Złoty!

Agnieszka Filipowska była zdecydowaną faworytką biegu na 3000 podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu i nie zawiodła. Zwyciężyła z czasem 10.00,35, wyprzedzając drugą na mecie Natalię Gretkowicz z warszawskiej Skry o blisko pięć sekund. To drugi złoty medal OOM w karierze zawodniczki LKB Rudnik, przed rokiem była pierwsza na 1500 m.
W ostatnim dniu wrocławskich zawodów wystąpiło jeszcze dwoje reprezentantów KKL Kielce. W finale A biegu na 200 m Karolina Kozłowska zajęła siódme miejsce z wynikiem 25,90 s. Także siódmy w rzucie dyskiem był Aleksander Czaplarski, który w finałowym konkursie dwukrotnie poprawiał rekord życiowy...

Czytaj więcej