Archiwum miesiąca lipiec 2015

Nie żyje Bogusław Mierzejewski, czołowy przed laty biegacz i oszczepnik

Bogusław Mierzejewski (1938-2015), zdjęcie "Wspólnota Puławska"

Bogusław Mierzejewski (1938-2015), zdjęcie „Wspólnota Puławska”

W wieku 77 lat zmarł Bogusław Mierzejewski, wieloletni trener lekkoatletów Wisły Puławy, a w latach 60. czołowy zawodnik KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Granatu Skarżysko-Kamienna.
W opublikowanym w połowie lipca w tygodniku „Wspólnota Puławska” wspominał:  „Początkowo, pomimo niezbyt imponujących warunków fizycznych, uprawiałem rzut oszczepem. Zostałem nawet mistrzem województwa. Jednak w tej konkurencji nagminne są kontuzje łokcia. Mnie także nie ominęła. Na szczęście w klubie KSZO startował późniejszy wielokrotny mistrz i reprezentant Polski Witold Baran. Zacząłem z nim biegać i coraz bardziej mi się to podobało.”
W barwach KSZO startował do 1964 roku, z wynikami 1...

Czytaj więcej

Biegacze górscy bez medalu w mistrzostwach anglosaskich

Sylwester Lepiarz na trasie biegu na 9,9 km (www.bystrzycaklodzka.pl)

Sylwester Lepiarz na trasie biegu na 9,9 km (www.bystrzycaklodzka.pl)

Nie udało się wywalczyć medalu świętokrzyskim biegaczom w mistrzostwach Polski w biegach górskich anglosaskich, rozegranych 25-26 lipca w Międzygórzu k. Bystrzycy Kłodzkiej. W biegu kobiet na dystansie 6,6 km (suma podbiegów 546 m, suma zbiegów 546 m) piątą lokatę zajęła Karolina Gacoń z LKB Rudnik w czasie 44.09,7. Do zwyciężczyni Dominiki Wiśniewskiej-Ulfik z SKB Kraśnik straciła ponad pięć i pół minuty.

W biegu mężczyzn na 9,9 km (+- 819 m) siódmy był Piotr Koń (RMD Montrail Team – GLKS Fałków) z rezultatem 51.46,1. Na ósmym miejscu minął metę Sylwester Lepiarz (MUKS THM Centrum Sport Ostrowiec Świętokrzyski) – 51.51,4, na dziesiątym Daniel Wosik z Kunowa (RMD Montrail Team) – 5...

Czytaj więcej

Mateusz Wróbel w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy

tbilisi-eyof15_1109-120x90-t15-letni Mateusz Wróbel znalazł się w reprezentacji Polski na 13. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, który rozgrywany będzie w ostatnim tygodniu lipca w stolicy Gruzji Tbilisi. Utalentowany sprinter Słoneczka Busko-Zdrój przewidziany jest do startu w sztafecie 4×100 m. Prócz niego zgłoszeni zostali Damian Sztejkowski z LKS Polkowice (rek. życ. 10,85), Dominik Smosarski z Gwardii Szczytno (10,90), Rafał Pająk z LUKS Zabrzeg (10,90) oraz Antoni Walicki z ALKS PWSZ Gorzów Wielkopolski, który indywidualnie wystartuje w biegu na 400 m. Ten ostatni prawdopodobnie będzie rezerwowym, ponieważ 100 m biega rzadko i z rekordem życiowym 11,84 s wyraźnie ustępuje Mateuszowi, który w tym roku miał już czas 10,96 s.

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (European Youth Olympic F...

Czytaj więcej

Trzeci złoty medal mistrzostw Polski Karoliny Kołeczek

MP_Krakow_2015Karolina Kołeczek trzeci raz z rzędu mistrzynią Polski w biegu na 100 m przez płotki! W rozgrywanych w Krakowie mistrzostwach zawodniczka MUKS Wisła Junior Sandomierz potwierdziła dominację wśród krajowych płotkarek. Bardzo dobrą formę zademonstrowała  już w eliminacjach, uzyskując zdecydowanie najlepszy czas 13,05 s. W finale pobiegła 12,92 s, wyprzedzając drugą na mecie Urszulę Bhebhe z AZS-AWF Warszawa o ponad pół sekundy.
Wynik uzyskany w Krakowie jest drugim w karierze sandomierzanki. Szybciej o 0,01 s pobiegła w czerwcu w Bydgoszczy dokładnie tyle samo 11 lipca w Tallinnie, gdy zdobyła srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy. Już po raz trzeci uzyskała rezultat lepszy od wyznaczonego przez PZLA wskaźnika na sierpniowe mistrzostwa świata w Pekinie...

Czytaj więcej

Mateusz Borkowski też ma medal mistrzostw Europy!

logomejDrugi świętokrzyski medal w mistrzostwach Europy juniorów w szwedzkiej Eskilstunie. W finale 800 m Mateusz Borkowski z Ludowego Klubu Biegacza w Rudniku zajął trzecie miejsce z czasem 1.49,21.
Bieg rozpoczął się w bardzo przeciętnym tempie. Pierwsze 400 m prowadzący stawkę Niemiec Marc Reuther pokonał w 54,93 s. Drugie okrążenie zawodnicy przebiegli szybciej. Po 600 m liderem był faworyt gospodarzy Kalle Berglund (1.23,64). Nie wystarczyło mu jednak sił na finiszu. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli  Kyle Langford z Wielkiej Brytanii i Kontantin Tołokonnikow z Rosji. Wygrał ten pierwszy z wynikiem 1.48,99, wyprzedzając rywala zaledwie o 0,01 s.

Fotofinisz biegu na 800 m (www.european-athletics.org)

Fotofinisz biegu na 800 m (www.european-athletics.org)

Brązowy medal pewnie wywalczył Mateusz Borkowski, wyprzedzając o k...

Czytaj więcej

Katarzyna Furmanek z brązowym medalem mistrzostw Europy!

logomejKatarzyna Furmanek zdobyła w szwedzkiej Eskilstunie brązowy medal mistrzostw Europy juniorek w rzucie młotem. To największy sukces nie tylko zawodniczki KKL Kielce, ale całej świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej kategorii wieku!

Konkurs rzutu młotem był niezwykle emocjonujący i wyrównany. Kielczanka po pierwszej kolejce zajmowała trzecie miejsce z rezultatem 62,45 m. Następne trzy rzuty miała nieco bliższe i spadła już na szóstą pozycję. Zmobilizowała się jednak w piątej próbie, posłała młot na odległość 63,80 m i wróciła na medalową pozycję. W szóstej już się nie poprawiła, ale rywalki też rzucały bliżej.

Mistrzynią Europy została Audrey Ciofani z Francji z wynikiem 67,20 m, wicemistrzynią Norweżka Beatrice Nedberge Llano – 64,76 m...

Czytaj więcej

Mamy finał w rzucie młotem i półfinał (na razie) w biegu na 800 m

Katarzyna Furmanek z KKL Kielce awansowała do finału rzutu młotem podczas mistrzostw Europy juniorów, które rozgrywane są w szwedzkiej Eskilstunie. Uzyskała ósmy rezultat eliminacji.

Minimum kwalifikujące do finału, które wynosił 62 m, osiągnęło tylko pięć zawodniczek. Najdalej w eliminacjach rzuciła Beatrice Nedberge Llano z Norwegii, ustanawiając rekord swojego kraju juniorek rezultatem 66,15 m

Kielczanka w pierwszej próbie uzyskała tylko 58,64 m, w drugiej poprawiła się na 60,65 m, a w trzeciej na 61,43 m. Awansowała do szerokiego finału z ósmym wynikiem, jako trzecia z zawodniczek, które nie uzyskały minimum kwalifikacyjnego.

Odpadły w eliminacjach dwie pozostałe reprezentantki Polski – Kinga Łepkowska z Pomorza Stargard (16...

Czytaj więcej

Świętokrzyscy juniorzy wśród najlepszych w Europie

logomejKatarzyna Furmanek z KKL Kielce i Mateusz Borkowski z LKB Rudnik reprezentują Polskę w rozpoczynających się 16 lipca w szwedzkiej Eskilstunie 23. Mistrzostwach Europy Juniorów. Obydwoje zaliczają się do ścisłej czołówki w tej kategorii wieku na Starym Kontynencie.
Wśród 34 zawodniczek zgłoszonych do rzutu młotem Katarzyna Furmanek legitymuje się trzecim rezultatem. Eliminacje w tej konkurencji odbędą się 17 lipca przed południem, a finał planowany jest następnego dnia o godz. 18.15. Faworytką jest rzucająca ponad 70 m Węgierka Réka Gyurátz, wicemistrzyni świata juniorek z ubiegłego roku.
Mateusz Borkowski ma wśród 40 startujących na 800 m czwarty w tym roku rezultat 1.47,73...

Czytaj więcej

Srebrny bieg Karoliny Kołeczek! Drugi raz wicemistrzynią Europy!

www.european-athletics.orgOgromny sukces Karoliny Kołeczek! Najlepsza świętokrzyska lekkoatletka zdobyła w Tallinnie swój drugi srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy w biegu na 100 m przez płotki. Nie wystartowała najlepiej, miała szósty czas reakcji, ale na dystansie radziła sobie doskonale. Uzyskała drugi wynik w karierze 12,92 s, zaledwie 0,01 s gorszy od rekordu życiowego. Uległa tylko głównej faworytce do medalu Noemi Zbären ze Szwajcarii, która zwyciężyła z rekordem mistrzostw 12,71 s.

Zawodniczka Wisły Junior Sandomierz powtórzyła zatem sukces sprzed dwóch lat z Tampere w Finlandii, gdzie również zdobyła młodzieżowe wicemistrzostwo Starego Kontynentu. Do srebrnego medalu wystarczył jej wówczas rezultat 13,30 s...

Czytaj więcej

Pobiegł szybciej od rekordu, ale z pomocą wiatru

Na Mityngu wakacyjnym w Sosnowcu Mateusz Wróbel wygrał jedną z serii biegu na 200 m z czasem 22,61 s. To rezultat o 0,09 s lepszy od ustanowionego przez niego w maju rekordu województwa młodzików, ale nie może być uznany, ponieważ podczas biegu wiał wiatr o sile 3 metry na sekundę. 15-letni sprinter Słoneczka Busko-Zdrój startował również na 100 m, uzyskując w regulaminowych warunkach rezultat 11,30 s.
W tych samych  zawodach dobrze wypadła także Patrycja Banaś, rówieśniczka i koleżanka klubowa Mateusza. Ustanowiła rekord życiowy na 200 m czasem 26,55 s, a 100 m przebiegła w 12,83, zaledwie 0,06 s gorzej od „życiówki”. W Sosnowcu startował również junior buskiego Słoneczka Konrad Imosa, ale uzyskał rezultaty znacznie odbiegające od swoich najlepszych os...

Czytaj więcej