Archiwum miesiąca luty 2022

Trzeci start i trzecia „życiówka” Adama Masaczyńskiego na 800 m

Adam Masaczyński (Facebook/KKL)

Dobrze spisał się Adam Masaczyński w ogólnopolskich halowych zawodach w Toruniu. 21-latek z KKL Kielce po raz trzeci w tym roku pobiegł na 800 m i po raz trzeci poprawił rekord życiowy na tym dystansie pod dachem. Od dziś wynosi 1.50.33 i jest o 0,48 s. lepszy od rezultatu, jaki uzyskał przed tygodniem także w toruńskiej hali.

Dał mu trzecie miejsce w biegu, który zakończył się zdecydowaną i podwójną wygraną zawodników RKS Łódź. Pierwszy na mecie Jakub Augustyniak miał czas 1.47,84, a drugi Filip Ostrowski 1.47,98. Obydwaj ustanowili swoje „życiówki”.

Za tydzień Masaczyński zmierzy się z nimi ponownie podczas halowych mistrzostw Polski, które również odbędą się w Toruń Arenie...

Czytaj więcej

Mieliśmy pionierkę tak długiego biegu w Polsce. Półmaraton kobiet

Najlepszy wynik w półmaratonie w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki należy do Sabiny Jarząbek. Zawodniczka KKL Kielce jako jedyna pokonała dystans 21 km 97,5 m poniżej 1 godz. 20 min, uzyskując 24 czerwca 2018 r. w Radomiu czas 1:18.45. Ubiegłoroczną brązową medalistkę mistrzostw Polski w biegach ulicznych na 5 km i 10 km stać z pewnością na lepszy rezultat, ale na razie półmaraton nie jest jej główną konkurencją. Wystartowała w nim dopiero kilka razy, a ostatnio w 2018 r.

Sabina Jarząbek na trasie półmaratonu w Kielcach 7 maja 2017 r. (fot. www.emkielce.pl)

Przed Sabiną Jarząbek rekordzistką województwa była Anna Kądziela z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski...

Czytaj więcej

Jakub Sobura-Durma z rekordem, Adam Masaczyński z „życiówką”

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy KKL Kielce podczas ogólnopolskich halowych zawodów w Toruniu. 20-letni Jakub Sobura-Durma przebiegł 400 m w 48,14 s, poprawiając o 0,39 s rekord województwa w hali, jaki dwa tygodnie temu ustanowił w Spale. Wynik ten dał mu drugie miejsce w biegu, zwyciężył z czasem 47,95 s Szymon Dziuba z AZS AWF Warszawa.

Jakub Sobura-Durma (z prawej) ze swoim trenerem Pawłem Tietierinem w toruńskiej hali

Na 800 m startował rok starszy od Jakuba Adam Masaczyński, zajmując czwartą lokatę z rekordem życiowym 1.50,81, lepszym o poprzedniego sprzed dwóch tygodni o 0,88 s. To drugi wynik w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki na tym dystansie pod dachem. Szybciej pobiegł jedynie Mateusz Borkowski z LKB Rudnik, który jako junior w 2015 r...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska na podium plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu

Karolina Młodawska z KKL Kielce zajęła trzecie miejsce w 70. Plebiscycie Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2021, zorganizowanym przez „Echo Dnia”, Radio Kielce i TVP3 Kielce. Dwukrotną w ubiegłym roku wicemistrzynię Polski (w skoku w dal w hali i w trójskoku na stadionie) oraz brązową medalistkę (w trójskoku w hali) wyprzedzili tylko piłkarze ręczni Łomży Vive Kielce – zwyciężył Alex Dujszebajew, przed Nicolasem Tournatem. Czwarta była Sandra Drabik, olimpijka z Tokio w boksie z SK Kickboxing Kielce, piąty Arkadiusz Moryto, piłkarz ręczny Łomży Vive i szósty Jakub Łukowski, piłkarz nożny Korony Kielce.

Karolina Młodawska, trzecia wśród Świętokrzyskich Gwiazd Sportu 2021 (fot. „Echo Dnia”)

Siódma lokata przypadła Katarzynie Furmanek, kolejnej zawodniczc...

Czytaj więcej

Maja Peryt ze srebrnym medalem i rekordem juniorek na 3000 m

Maja Peryt (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Znakomicie spisała się Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice w biegu na 3000 m juniorek podczas halowych mistrzostw Polski w Rzeszowie. W swoim pierwszym starcie na tym dystansie na bieżni nie tylko zdobyła srebrny medal, ale i czasem 9.56,28 poprawiła o blisko 20 sekund rekord województwa w tej kategorii wieku w hali, jaki od 11 lat należał do Kornelii Kostki z KKL Kielce.

Pierwsza na mecie z dużą przewahą była Julia Jaguścik z RKS Łódź, która uzyskała rezultat 9.37,67. Brązowy medal przypadł Katarzynie Napiórkowskiej z LKS Maków Mazowiecki, która przybiegła 1,56 s za podopieczną trenera Dawida Kubca.

W ostatnim dniu mistrzostw w rzeszowskiej hali startowały też zawodniczki KKL. Najlepiej z nich wypadła Gabriela Li...

Czytaj więcej

Nikodem Pochopień zdobył srebrny medal po zaciętym pojedynku

Zaciętą walkę o mistrzostwo Polski juniorów stoczyli stoczył w rzeszowskiej hali tyczkarz KKL Kielce Nikodem Pochopień z Erykiem Fursewiczem z ZLKL Zielona Góra. Młody kielczanin, który dopiero w listopadzie skończy 18 lat, legitymował się w tym sezonie rezultatem 4,70 m, lepszym o 10 cm od 19-letniego zielonogórzanina. Cztery pierwsze wysokości – 4,15, 4,30, 4,40 i 4,50 m – pokonywał w pierwszych próbach.

Medaliści skoku o tyczce juniorów, od lewej: Nikodem Pochopień, Eryk Fursewicz i Oskar Graczyk z MKS Aleksandrów, który skoczył 4,30 m (fot. Tomasz Wieczorek)

Fursewicz strącił poprzeczkę zawieszoną na 4,50 i przeniósł dwie pozostałe próby na 4,55 m. Skoczył za pierwszym razem i to on został liderem konkursu, ponieważ Nikodem na 4,55 m miał nieudane podejście...

Czytaj więcej

Oliwia Bełczew mistrzynią Polski juniorek młodszych na 1000 m!

Oliwia Bełczew wywalczyła złoty medal w biegu na 1000 m juniorek młodszych podczas halowych mistrzostw Polski w Rzeszowie! Niespełna 16-letnia zawodniczka KKL Kielce przez większość dystansu biegła na trzeciej pozycji, po 600 m wyszła na prowadzenie, potem jednak wyprzedziły ją dwie rywalki. Zaatakowała na ostatnim okrążeniu i gdy na ok. 100 m dochodziła już prowadzącą Magdalenę Białek z RKS Rumia, ta przewróciła się. Pozostałe zawodniczki były ok. 10 m z tyłu i kielczanka z bezpieczną przewagą dobiegła do mety na pierwszej pozycji.

Złota medalistka Oliwia Bełczew ze swoim trenerem Krzysztofem Jóźwikiem (fot. Paweł Tietierin)

Oliwia zwyciężyła w czasie 2.58,23, wyprzedzając drugą Dominikę Janicką z SKLA Sopot o 0,81 s...

Czytaj więcej

Brązowy medal Alicji Borek w trójskoku, łzy młodych tyczkarek

Znakomicie spisała się Alicja Borek w pierwszym dniu rozgrywanych w Rzeszowie halowych mistrzostw Polski juniorów (U20) i juniorów młodszych (U18).  Już w pierwszej kolejce konkursu trójskoku uzyskała 11,35 m, poprawiając o 8 cm swój ubiegłoroczny rekord województwa w tej kategorii wieku w hali. Daleko skoczyła również w drugiej, ale miała przekroczoną próbę. W piątej poprawiła się jeszcze na 11,41 m, zdobywając pewnie brązowy medal.

Najlepsze juniorki młodsze w trójskoku. Na trzecim stopniu podium Alicja Borek (fot. Paweł Tietierin)

Srebrny podopieczna trenera Pawła Tietierina przegrała różnicą 11 cm z Mają Murach z UKS Atos Woźnice (woj. warmińsko-mazurskie). W konkursie dominowała Olga Szlachta ze Stali Ostrów Wielkopolskik, która została halową mist...

Czytaj więcej

Na tym dystansie biegacze jeszcze bez medalu. 10 000 m mężczyzn

Bieg na 10 000 m należy do tych nielicznych konkurencji, w których świętokrzyscy lekkoatleci nie zdołali jeszcze wywalczyć miejsca na mistrzowskim podium. Inna sprawa, że mieli ku temu ograniczone możliwości, ponieważ walka o medale na tym najdłuższym dystansie na bieżni toczy się tylko w kategorii seniorów i młodzieżowców.

Rafał Wójcik w 2005 r. w mistrzostwach Polski na 10 000 m w Międzyzdrojach był piąty. Na zdjęciu na tej samej bieżni rok później, kiedy poprowadził kolegom bieg przez pierwsze 4 km (fot. skarzynski.pl)

Najbliżej podium w mistrzostwach seniorów był w 1978 r. startujący przez jeden sezon w barwach Budowlanych Kielce Jerzy Saba. Ostatecznie zajął czwarte miejsce z czasem 28.46,1, tracąc do brązowego medalisty półtorej sekundy...

Czytaj więcej

Karolina Młodawska liderką sezonu halowego w trójskoku

Karolina Młodawska

Zwycięstwem Karoliny Młodawskiej zakończył sie konkurs trójskoku podczas halowych mistrzostw województwa łódzkiego w Łodzi. Zawodniczka KKL KKL Kielce w hali Rudzkiego KS miała dwie próby powyżej 13 m. W trzeciej kolejce uzyskała 13,16 m, a w ostatniej szóstej poprawiła się jeszcze o 5 cm.

To drugi rezultat uzyskany pod dachem w karierze brązowej medalistki halowych mistrzostw naszego kraju sprzed roku. Trzecie miejsce zajęła wtedy w Toruniu z wynikiem 13,14 m. Najdalej w hali skoczyła 30 stycznia 2021 r. w Łodzi – 13,40 m.

W niedzielnym konkursie na drugim miejscu za kielczanką uplasowała się Sara Kordek z AZS-AWF Katowice z rezultatem 13,00 m. Była ona posiadaczką najlepszego wyniku w tym sezonie halowym w Polsce...

Czytaj więcej