Otwarcie sezonu i pierwsze zawody na nowym stadionie w Kielcach

Mityng „Dzień Miotacza” zainauguruje w ostatnią sobotę kwietnia sezon lekkoatletyczny w Kielcach i regionie świętokrzyskim. To już tradycja, tym jednak różnić się będzie od lat poprzednich, że zawody po raz pierwszy odbędą się na oddanym do użytku w ubiegłym roku stadionie Politechniki Świętokrzyskiej, który posiada wszystkie urządzenia potrzebne do rozgrywania biegów, skoków i rzutów.

Stadion Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach (fot. Pawel Malecki)

Obiekt na Pakoszu, który od 1989 r. prawie bez przerwy służył lekkoatletom, czeka obecnie na gruntowny remont z wymianą nawierzchni bieżni i rozbiegów włącznie. Na pewno nie będzie na nim zawodów w tym sezonie, a prawdopodobnie także w przyszłym. Wszystkie mityngi i mistrzostwa województwa Świętokrzyski Związek Lekkiej Atletyki zamierza w tym okresie organizować na obiekcie przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7.

Sobotni „Dzień Miotacza” rozpocznie się o godz. 10. W programie mityngu prócz rzutów młotem i dyskiem oraz pchnięcu kulą są biegi na 100, 300, 600, 1000 i 2000 m oraz skoki w dal i o tyczce. Na listach startowych znajduje się ok. 80 zawodników, najwięcej z Kielc i regionu, a także m.in. z Krakowa i Warszawy. To głównie mlodzi lekkoatleci. Nie przyjadą raczej ci z krajowej czołówki, którzy później rozpoczną starty. Zabraknie też miotaczek z KKL Kielce z Katarzyną Furmanek na czele, ponieważ trenują jeszcze na obozie.

Na nowym stadionie w Kielcach wystąpią tydzień później, w sobotę 7 maja, w XIII Memoriale Zdzisława Furmanka, który będzie miał rangę zawodów klasy mistrzowskiej międzynarodowej i z pewnością silną obsadę.

14 maja planowane są mistrzostwa województwa w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego” i dzieci do lat 13, 29 maja mistrzostwa województwa juniorów i juniorów młodszych, 12 czerwca i 7 lipca mityngi kwalifikacyjne, a 3 września mistrzostwa województwa młodzików.