Ciekawe pojedynki w 13. Memoriale Zdzisława Furmanka

Zdzisław Furmanek (1935-2010)

Medalistów olimpijskich nie zobaczymy, ale 13. Memoriał Zdzisława Furmanka, zmarłego w 2010 r. zasłużonego trenera i działacza lekkiej atletyki, i tak będzie miał silną obsadę. Na nowym stadionie Politechniki Świętokrzyskiej zapowiada się w sobotę 7 maja kilka interesujących pojedynków.

W rzucie młotem kobiet faworytką jest Katarzyna Furmanek, wnuczka patrona imprezy z KKL Kielce. Mistrzyni Polski z 2020 r. jako jedyna ze zgłoszonych zawodniczek rzucała już ponad 70 m, a jej najlepszy wynik to 73,61 m. Przyjdzie jej się zmierzyć ze zbliżającymi się do granicy 70 m rywalkami – Ewą Różańską z AZS AWF Warszawa i Aleksandrą Śmiech z Agrosu Zamość. Ta pierwsza w marcu wygrała zawody Pucharu Europy w kategorii młodzieżowej i legitymuje się rekordem życiowym 67,46 m, druga rzuciła jeszcze dalej – 68,86 m.

W rzucie dyskiem zobaczymy Darię Zabawską z AZS UMCS Lublin, mistrzyni Polski z ostatnich trzech lat. W konkursie dyskoboli wystąpi Robert Urbanek z MKS Aleksandrów Łódzki, dwukrotny olimpijczyk, zdobywca brązowych medali na mistrzostwach świata i Europy. Nie będzie mu łatwo wygrać, bowiem wśród rywali jest Oskar Stachnik z AZS UMCS, posiadacz najlepszego w tym roku wyniku w Polsce – 63,02 m.

Kulą pchał będzie m.in. Jakub Szyszkowski z AZS-AWF Katowice, który 3 maja w Białymstoku uzyskał rezultat 20,53 m i także został liderem sezonu. Jego koleżanka klubowa Magdalena Żebrowska wystąpi w skoku w dal. W dwóch ostatnich latach zdobywała wicemistrzostwo Polski, legitymuje się rekordem życiowym 6,71 m. O zwycięstwo w memoriałowym konkursie walczyć będzie z Karoliną Młodawską z KKL, także medalistką mistrzostw naszego kraju, która najdalej skoczyła 6,45 m.

Te najsilniej obsadzone i najważniejsze w tym roku zawody w Kielcach rozpoczną się na stadionie PŚk przy al. Tysiąclecia PP 7 w sobotę o godz. 14. Potrwają około trzy godziny.