Tylko jeden w krajowej czołówce. 60 m i krótsze przez płotki mężczyzn

Krzysztof Radziszewski to jedyny świętokrzyski płotkarz, który należał do krajowej czołówki zarówno w biegu na 60 m w hali, jak również na 110 m na stadionie. W tej pierwszej konkurencji, którą omawiamy w tym odcinku naszej statystyki historycznej, do niego należy 20 najlepszych wyników w historii. W latach 2008-10 jako zawodnik KKL Kielce ośmiokrotnie poprawiał i dwa razy wyrównywał rekordy województwa. Ponadto trzykrotnie wywalczył awans do finału w halowych mistrzostwach Polski. Najwyższe piąte miejsce zajął w 2010 r., dwa lata wcześniej był siódmy, a w 2009 r. nie ukończył finałowego biegu.

Krzysztof Radziszewski, najlepszy płotkarz w hali na 60 m i na stadionie na 110 m w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki (fot. Jarosław Kubalski)

W kategorii seniorów nie mieliśmy już płotkarza na takim poziomie. Tytuły halowych mistrzów Polski juniorów młodszych w biegu na 60 m pł zdobywali za to zawodnicy Budowlanych Kielce – Artur Pedrycz w 1996 r. i trzy lata później Andrzej Kaczmarczyk. Obydwaj przedwcześnie zakończyli jednak karierę sportową i na tym skończyły się ich sukcesy.
Prócz nich w czołowej ósemce mistrzostw juniorów młodszych w hali byli jeszcze: Wojciech Bielewicz i Mikołaj Wojdyła z Budowlanych, Sebastian Kabała i Marcin Kubec z Żaka Kielce, Tomasz Kozłowski z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a już w XXI wieku Patryk Gradzik i Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce.

Juniorom na 60 m przez płotki medalu HMP nie udało się zdobyć. Najbliżej podium był Grzegorz Lipiński z Budowlanych, który w 1991 r. uplasował się na piątej pozycji. Szóstą lokatę w dwuboju, na który prócz 60 m pł składał się bieg na 300 m, zajął pięć lat wcześniej Szymon Wikło z Granatu Skarżysko-Kamienna. Już w samym biegu płotkarskim siódme pozycje zajmowali Sebastian Kabała (1991 r.) i Mikołaj Wojdyła (2001 r.), a ósmą Jakub Chmielnicki z Trójki Sandomierz w 2013 r.

Jakub Chmielnicki z Trójki Sandomierz (z lewej) i Piotr Stefański z KKL Kielce podczas biegu na 60 m pł w Hali Legionów 10 grudnia 2011 r. (fot. Paweł Małecki)

Biegi płotkarskie na 60 m w Kielcach pod dachem mogły być rozgrywane dopiero od 2007 r., od zbudowania Hali Legionów. Wcześniej płotkarze rywalizowali na krótszych dystansach. W sali gimnastycznej przy Wojewódzkim Domu Kultury nawet na 25 m przez dwa płotki. W Ostrowcu Świętokrzyskim w 1970 r. biegano na 29 m przez trzy płotki, a wcześniej na 45 m przez cztery. Hala przy szkole budowlanej przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach umożliwiała w latach 70. i 80. bieganie przez płotki na 50 m.

Zestawienie najlepszych wyników i zawodników w biegu na 60 m pł, osiągnięć w mistrzostwach Polski i rozwój rekordu województwa zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„. Tam również znajdują się rezultaty uzyskiwane na krótszych dystansach.