Rekordowy rok KKL Kielce. Najwięcej medali, najmniej pieniędzy…

Złoty medal Oliwii Bełczew zdobyty w sobotę w biegu przełajowym na 2 km juniorek młodszych to 150. medal w prawie 19-letniej historii Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, a równocześnie 19. w tym roku w mistrzostwach Polski. 20. wywalczyła kilka godzin później na rozgrywanych w Drzonkowie mistrzostwach Sabina Jarząbek w biegu seniorek na 9 km. Jest to równocześnie 151. medal w historii KKL.

Sabina Jarząbek zdobyła w Drzonkowie swój dziewiąty medal, 20. w tym roku w mistrzostwach Polski dla KKL i 151. w historii klubu  (fot. pzla.pl)

20 medali w jednym roku to rekordowe osiągnięcie w dziejach KKL. Poprzedni wynosił 15 medali i był ustanowiony w 2022 r. Szkoda, że coraz większe sukcesy klubu łączą się także ze spadkiem finansowego wsparcia ze strony miasta Kielce. W 2023 r. KKL na swoją działalność otrzymał od samorządu najmniejszą w swojej historii dotację…

Tym bardziej więc należy docenić sukcesy zawodników i ich trenerów, którzy pracują praktycznie społecznie. Jeśli chodzi o tegoroczne osiągnięcia, to najwięcej medali zdobyła Sabina Jarząbek – trzy złote w biegach ulicznych na 5 i 10 km oraz przełajowym na 9 km, a także brązowy na 5000 m na bieżni. Trzy razy na podium stawała Oliwia Bełczew, która była mistrzynią Polski juniorek młodszych na 1000 m w hali i na 2 km na przełaj, a także wicemistrzynią na 800 m na stadionie.

Oliwia Bełczew na finiszu biegu po 150. medal mistrzostw Polski dla KKL (fot. Marek Biczyk/pzla.pl)

Jeśli chodzi o trenerów, to największy medalowy dorobek w tym roku ma Agnieszka Wrona. Jej podopieczni zdobyli w skoku o tyczce w mistrzostwach Polski w hali i na stadionie w kategorii juniorów i juniorów młodszych sześć medali, w tym cztery złote oraz po jednym srebrnym i brązowym.

Medalową statystykę w całej historii klubu przysłał nam Tomasz Wieczorek, jego były zawodnik, a obecnie wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz członek Komisji Statystycznej PZLA. Wynika z niej, że najwięcej medali dla KKL zdobyła Katarzyna Furmanek w rzutach młotem, dyskiem i pchnięciu kulą – w sumie 17 we wszystkich kategoriach wiekowych, od młodziczki po seniorkę.

Drugie miejsce z 14 medalami w skoku w dal i trójskoku zajmuje Karolina Młodawska, która pierwszy swój medalowy sukces odniosła w młodzieżowych mistrzostwach Polski. Trzeci jest biegacz Adam Masaczyński, mający w dorobku 11 medali indywidualnie i jeden w sztafecie 4×400 m mix w kategorii juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców.

Na kolejnych miejscach plasują się: 4. Sabina Jarząbek – dziewięć medali, 5. Jakub Sobura-Durma – siedem medali indywidualnie i jeden w sztafecie 4×400 m mix, 6-9. Oliwia Bełczew, Wiktoria Wijas, Rafał Wójcik i Filip Przemyski – po sześć, 10. Kornelia Kostka – pięć medali.

Jeśli chodzi o mistrzostwa Polski seniorów a właściwie open, gdyż młodsi także mogą w nich startować, to zdecydowaną liderką z 13 medalami jest Karolina Młodawska. O cztery mniej na koncie ma Sabina Jarząbek, która medalową passę rozpoczęła w 2021 r. Sześć zdobył Rafał Wójcik, po trzy Katarzyna Furmanek i Agnieszka Wrona, dwa Kamil Zbroszczyk, po jednym Maciej Pałyszko, Krzysztof Radziszewski i Marcin Urbaś.

Najwięcej medali w historii dla KKL zdobyli podopieczni trenera rzutów Grzegorza Furmanka – 30. 26 i udział w jednym medalu sztafety ma w dorobku trener biegaczy Krzysztof Jóźwik. Agnieszka Wrona wraz ze swoimi podopiecznymi dołożyła 16 medali. 14 medali Karoliny Młodawskiej to duża zasługa jej trenera Zdzisława Lipińskiego, który ma też udział w zdobytym w tym roku brązowym medalu sztafety juniorek 4×100 m. 12 medali zdobyli podopieczni nieżyjącego już trenera Zdzisława Furmanka. Zbigniew Nadolski, który trenuje Sabinę Jarząbek, przyczynił się do wywalczenia przez nią dziewięciu medali. Tyle samo indywidualnie zdobyli podopieczni trenera Pawła Tietierina, a ponadto mieli duży udział w medalach sztafet 4×400 m mix i 4×100 m juniorek. Osiem medali to dorobek w KKL Mirosławy Sarny, która w ubiegłym roku zakończyła trenerską karierę.