Zmarł Zdobysław Stradowski, były rekordzista Polski w 10-boju

Nie żyje Zdobysław Stradowski, jeden z najlepszych lekkoatletów kieleckich w pierwszej polowie lat 50. Jako junior startował w barwach Budowlanych, był mistrzem i wicemistrzem Ogólnopolskiej Spartakiady Szkolnych Kół Sportowych w pięcioboju, zdobywał medale na Centralnej Spartakiadzie Zrzeszenia Sportowego Budowlani.
Największe sukcesy odnosił jako zawodnik Wisły Kraków. W 1958 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w biegu na 200 m przez płotki, ustanowił rekord naszego kraju na tym dystansie czasem 23,8 s, a także w dziesięcioboju rezultatem 6292 pkt. (6505 według obecnej punktacji). Podczas bicia tego drugiego rekordy, który został pobity dopiero pięć lat później, m.in. przebiegł 100 m w 10,6 s, 110 m ppł w 15,0 i skoczył w dal 6,91 m. Był także akademickim mistrzem Polski i wielokrotnym mistrzem Krakowa.
Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej. Po powrocie do Kielc był m.in. wicedyrektorem Fabryki Łożysk Tocznych „Iskra”, przyczynił się do zbudowania hali sportowej przy ul. Krakowskiej.
Zdobysław Stradowski zmarł 30 listopada w wieku 77 lat, pochowany został 4 grudnia na Cmentarzu Starym.