Mateusz Borkowski pierwszy w Europie i trzeci na świecie!

Fantastyczny bieg Mateusza Borkowskiego podczas mityngu w belgijskim Oordegem. Zawodnik Ludowego Klubu Biegacza w Rudniku pokonał 800 m w czasie 1.47,73. To najlepszy w tym roku wynik na tym dystansie wśród juniorów w Europie. Na świecie w tej kategorii szybciej pobiegło tylko dwóch Kenijczyków z rocznika 1996. Mateusz na początku kwietnia skończył dopiero 18 lat.
W tym wieku tak szybko na 800 m nie biegał żaden Polak. Najlepszy rezultat 18-latków wynosił 1.48,10 i należał od 2007 roku do Adama Kszczota z RKS Łódź. Aktualny mistrz Europy seniorów na tym dystansie uzyskał go podczas mistrzostw Starego Kontynentu juniorów, w których zdobył brązowy medal.
Wynik Mateusza Borkowskiego w Belgii jest aż o 2,02 s lepszy od wyznaczonego przez PZLA minimum na lipcowe mistrzostwa Europy juniorów w szwedzkiej Eskilstunie. To także absolutny rekord województwa. Dotychczas najlepszym rezultatem ze świętokrzyskich biegaczy na 800 m legitymował się Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex Starachowice, który w 2011 roku pokonał ten dystans w 1.48,45. Swój rekord życiowy ustanowiony w lutym w hali w Toruniu biegacz z Rudnika poprawił o 1,71 s.