Zwycięski pierwszy start w tym roku Katarzyny Furmanek

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek

Katarzyna Furmanek uzyskała najlepszy rezultat podczas Wiosennego Mityngu Rzutowego w Kielcach. Zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego w pierwszym w tym roku starcie w zawodach rzuciła młotem 63,14 m. Zdecydowanie wyprzedziła swoją najgroźniejszą rywalkę w kategorii młodzieżowej w Polsce Marikę Kaczmarek z Kadeta Rawicz, która uzyskała 59,98 m.

Przypomnijmy, że przed rokiem w tych samych zawodach kielczanka rzuciła 61, 13 m i uległa młociarce z Rawicza różnicą 6 cm. Obydwie zawodniczki przygotowują się teraz do sezonu, w którym najważniejszą dla nich imprezą będą młodzieżowe mistrzostwa Europy w połowie lipca w Bydgoszczy. Minimum wyznaczone przez PZLA do zakwalifikowania się na tę imprezę wynosi 62 m. Katarzyna Furmanek rzuciła dalej, ale jeszcze nie ma zapewnionego startu, ponieważ brane będę pod uwagę zawody od 29 kwietnia. Tego dnia w Kielcach rozegrany zostanie tradycyjny mityng „Dzień Miotacza”, więc zawodniczka KKL będzie miała doskonałą okazję do uzyskania wymaganego wyniku.

Zawodniczki KKL, od lewej Aleksandra Wryk, Wiktoria Wijas, Michalina Użyczak i Katarzyna Furmanek

Zawodniczki KKL, od lewej Aleksandra Wryk, Julia Jamróz, Wiktoria Wijas i Katarzyna Furmanek

A wracając do pierwszych wiosennych zawodów, to bardzo dobrze wypadła w nich niespełna 14-letnia Wiktoria Wijas z KKL, która 3-kilogramowym młotem rzuciła 46,80 m, poprawiając o prawie 4 m rekord życiowy. Jej rówieśniczka i koleżanka klubowa Aleksandra Wryk uzyskała 41,11 m. Natomiast juniorka młodsza KKL Julia Jamróz także młotem o wadze 3 kg rzuciła 43,11 m. Natomiast niespełna 13-letnia Michalina Użyczak 2-kilogramowy młot posłała na 37,54 m.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy rezultat uzyskał junior Michał Mazur z Wawelu Kraków, który 6-kilogramowym młotem rzucił 57,64 m. Z zawodników KKL junior Antoni Jasiński uzyskał 42,37 m, a junior młodszy Jakub Perzowicz 40,88 m.

Rozegrano także rzut dyskiem, ale wyniki były dużo słabsze. Z zawodników KKL junior młodszy Mikołaj Odziemek rzucił 37,42 m.