Zuzanna Pałyga najlepszą młodziczką w Polsce w rzucie młotem!

Trzeci w tym roku tytuł mistrzowski w rzucie młotem dla zawodniczki z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. Po zwycięstwie Katarzyny Furmanek w kategorii seniorek oraz Wiktorii Wijas wśród juniorek młodszych złoty medal w mistrzostwach Polski młodziczek w Słupsku zdobyła w tej konkurencji Zuzanna Pałyga.

Medalistki mistrzostw Polski młodziczek w rzucie młotem, od lewej srebrna Weronika Majek z Wisły Puławy, złota Zuzanna Pałyga z KKL Kielce i brązowa Julia Koźlarek z AZS Poznań (fot. Grzegorz Furmanek)

15-letnia podopieczna trenera Grzegorza Furmanka miała najlepszy rezultat spośród 20 młociarek startujących w zawodach, które są równocześnie Małym Memoriałem Janusza Kusocińskiego – 48,03 m. Jednak kilka rywalek niewiele jej ustępowało. Już w pierwszej kolejce zawodów kielczanka objęła prowadzenie wynikiem 46,45 m. W drugiej próbie rzuciła 48,01 m, a w trzeciej po raz pierwszy w konkursie poprawiła rekord życiowy – 48,50 m. Walkę z nią usiłowała nawiązać Weronika Majek z Wisły Puławy, która uzyskała 48,40 m. Nie zdołała się już poprawić, natomiast zawodniczka KKL w czwartej kolejce pokazała, że nie da sobie odebrać zwycięstwa, rzucając 50,98 m. Piątą próbę miała nieważną, w szóstej przypieczętowała wygraną rezultatem 51,01 m.

W konkursie startowała jeszcze druga kielecka zawodniczka – niespełna 14-letnia Emilia Jastrząb. Rzuciła 34,59 m, 4 cm dalej od rekordu życiowego, plasując się na 16. pozycji.

Z pozostałych świętokrzyskich lekkoatletek startujących w pierwszym dniu mistrzostw Polski w Słupsku najlepiej wypadła Magda Oleksiak z Nadiru Jędrzejów, która wygrała drugą serię biegu na 2000 m z czasem 7.12,51. O 17 s poprawiła swoją „życiówkę”, zajmując 12. miejsce w tej konkurencji. Na 16. na 600 m została sklasyfikowana Małgorzata Michalska z KKL, która także zwyciężyła w swojej serii, bijąc  rekord życiowy wynikiem 1.41,93.

W skoku w dal jej klubowa koleżanka Alicja Borek miała tylko jedną ważną próbę na odległość 4,62 m, co dało jej 19. miejsce. W eliminacjach biegu na 100 m, w których startowało 39 zawodniczek, kolejna zawodniczka KKL  Julia Zacharz uzyskała 28. czas 13,11 s