Ten dystans za krótki dla świętokrzyskich sprinterów? 60 m mężczyzn

Niewiele sukcesów odnieśli świętokrzyscy lekkoatleci w biegu na 60 m, który w przypadku mężczyzn był i jest rozgrywany głównie w hali, a na stadionie praktycznie tylko w zawodach dla dzieci i szkolnych.

Bieg na 60m podczas halowych mistrzostw Kielc 17 stycznia 2009 r. Od prawej: Kamil Wróblewski, Paweł Tietierin i Adrian Nowek z KKL oraz Dawid Soboń z WiR-u Łopuszno

Rekord województwa na przyzwoitym poziomie zawdzięczamy czołowemu polskiemu sprinterowi Marcinowi Urbasiowi. Tuż przed odejściem z KKL Kielce w lutym 2008 roku przebiegł on ten dystans w 6,80 s. Z pochodzących z naszego regionu sprinterów tylko Andrzej Kal pokonał 60 m poniżej 7 s (przy pomiarze elektronicznym). W sezonie halowym startował on jednak w zasadzie tylko jako junior. W barwach AZS Nowi Kielce w 1978 roku zajął szóste miejsce w halowych mistrzostwach Polski juniorów w trójboju sprinterskim, w skład którego prócz 60 m wchodziły też biegi na 50 i 80 m.

Marcin Urbaś był zawodnikiem KKL od kwietnia 2006 do lutego 2008 roku

20 lat później do finału mistrzostw juniorów w hali na 60 m zakwalifikował się Tomasz Szwajkowski ze Zrywu Łopuszno. Zajął w nim jednak ostatnie piąte miejsce.
Wśród juniorów młodszych taką samą lokatę wywalczył w 1987 roku Wojciech Dereń z Budowlanych Kielce. W dwuboju 2×60 m uzyskał czas 14,57 s. Nie znamy, niestety, jego rezultatów w poszczególnych biegach.

Wyniki z zawodów halowych przez lata były pomijane w lekkoatletycznej statystyce. W zestawieniach Kieleckiego OZLA po raz pierwszy zostały częściowo ujęte dopiero w 1998 r. W latach 70. tabele najlepszych w Polsce publikował miesięcznik „Lekkoatletyka”, ale bez daty i miejsca uzyskania wyniku. Szczegółowe po raz pierwszy pojawiły się dopiero w latach 80. w rocznikach PZLA.
Tabele najlepszych na 60 m w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki opracowaliśmy więc w znacznej części dzięki informacjom prasowym. Nie są oczywiście w 100 procentach wiarygodne, ale stanowią jedyne dostępne źródło.
Prócz wyników w biegu na 60 m podajemy też uzyskane na krótszych dystansach. Nawet na 10 m, bo na takim dystansie biegano zimą w Skarżysku-Kamiennej. W Kielcach do 1973 roku rozgrywano biegi na 20 m w sali gimnastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury. Na dłuższych dystansach, także na 60 m, biegali sprinterzy na szkolnym korytarzu.

Zbudowana głównie dla piłkarzy ręcznych hala przy szkole budowlanej przy ul. Jagiellońskiej umożliwiała rozgrywanie biegu na 40 m na rozciąganych na parkiecie gumowych chodnikach. Sprinterzy z Kielecczyzny radzili sobie na tym dystansie nieźle.

Czolowi kieleccy sprinterzy Andrzej Kal (z prawej) i Czesław Piotrowski z Budowlanych w hali przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach

Według miesięcznika „Lekkoatletyka”, w 1975 roku Andrzej Podeszwa z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Artur Świątek z Wisły Sandomierz byli nawet nieoficjalnymi współrekordzistami Polski na tym dystansie z czasem 4,8 s. Razem z Wiesławem Maniakiem, mistrzem Europy na 100 m z 1966 roku i czwartym na tym dystansie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio dwa lata wcześniej.
Pominięty przez „LA” jako współrekordzista został Jacek Florczyk z Budowlanych, który w 1974 i w 1975 roku przebiegł 40 m w Kielcach również w 4,8 s.

Tabele najlepszych wyników i zawodników w historii świętokrzyskiej lekkej atletyki na 60 m, a także w biegach na krótszych dystansach zamieściliśmy w zakładce „Statystyka i rekordy”.

Zdjęcia: Paweł Małecki, Wojciech Habdas i z archiwum Andrzeja Kala