Katarzyna Furmanek druga wśród świętokrzyskich gwiazd sportu!

Wielki sukces odniosły zawodniczki Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego w plebiscycie „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2020”. Wśród najpopularniejszych sportowców w województwie na drugiej pozycji uplasowała się Katarzyna Furmanek, mistrzyni Polski w rzucie młotem i czwarta w tej konkurencji na świecie w ubiegłym roku. W porównaniu do tego plebiscytu za 2019 rok awansowała zatem o jedną lokatę. Serdecznie gratulujemy i życzymy podobnego awansu za osiągnięcia w tym roku!

Katarzyna Furmanek i redaktor naczelny „Echa Dnia” Stanisław Wróbel

Po raz pierwszy w dziesiątce laureatów, na wysokim szóstym miejscu znalazła się Karolina Młodawska, ubiegłoroczna mistrzyni naszego kraju w skoku w dal (w hali) i trójskoku (na stadionie). Również serdecznie gratulujemy i życzymy awansu na podium w kolejnym plebiscycie!

Karolina Młodawska, szósta wśród najpopularniejszych świętokrzyskich sportowców

Najpopularniejszym sportowcem regionu został uznany Andreas Wolff, bramkarz najlepszej w Polsce drużyny piłkarzy ręcznych Vive Łomża Kielce. Trzecią lokatę zajął Maciej Giemza, motocyklista KTM Novi Korona Kielce, który był 17. w Rajdzie Dakar, na czwartym Alex Dujszebajew z Łomży Vive, a na piątym młody piłkarz nożny Korony Kielce Iwo Kaczmarski, który odszedł już do Rakowa Częstochowa. Pozostałe pozycje w dziesiątce najpopularniejszych zajęli: 7. Daniel Adamiec, mistrz Polski w boksie z klubu Rushh Kielce, 8. Sandra Drabik, mistrzyni  naszego kraju w boksie z klubu Soma Gym Kick Boxing Kielce, 9. Marek Kozioł, bramkarz Korony, 10. Dominik Bujak, pływak Salos Cortile Kielce.

Drugi wśród trenerów Grzegorz Furmanek i redaktor naczelny „Echa Dnia” Stanisław Wróbel

Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych trenerów znalazł się Grzegorz Furmanek, szkoleniowiec miotaczek KKL i prezes tego klubu. Zwyciężył Tałant Dujszebajew, trener piłkarzy ręcznych Łomża Vive, a na trzecim miejscu uplasował się Ireneusz Czapka, szkoleniowiec bokserów w klubie Rushh Kielce.

Zuzanna Pałyga z redaktorem naczelnym „Echa Dnia” Stanisławem Wróblem

O kolejności sportowców i trenerów w plebiscycie, organizowanym przez redakcje „Echa Dnia” oraz Radia Kielce i TVP3 Kielce, 25 proc. decydowały głosy wysyłane SMS-em, a w 75 proc. głosy plebiscytowej kapituły. Wybrała ona również trzy „Sportowe nadzieje” województwa, wśród których znalazła się Zuzanna Pałyga z KKL, ubiegłoroczna mistrzyni Polski w rzucie młotem.

Mirosława Sarna

Nagrodą specjalną i tytułem „Zasłużonej dla świętokrzyskiego sportu” została uhonorowana Mirosława Sarna, piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku i mistrzyni Europy rok później z Aten w skoku w dal. Już ponad 55 lat związana jest z kielecką Królową Sportu, pozostaje bezsprzecznie najlepszą jej zawodniczką w regionie w historii, do dziś szkoli młodych lekkoatletów KKL.

W okresie swoich największych sukcesów na skoczni i bieżni pani Mirosława czterokrotnie wygrywała plebiscyt „Słowa Ludu” na najlepszych sportowców Kielecczyzny – za lata 1968, 1969, 1970 i 1973. Później już żaden przedstawiciel lekkiej atletyki nie został tak doceniony, wcześniej – w 1957 roku – zwyciężyła w tym plebiscycie biegaczka Krystyna Snop z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Zdjęcia laureatów plebiscytu ze strony internetowej „Echa Dnia”