Pięciu mistrzów i dwóch rekordzistów Polski. 300 m mężczyzn

Pięć złotych, srebrny i trzy brązowe medale juniorów młodszych oraz cztery złote i dwa srebrne młodzików – to dorobek świętokrzyskich lekkoatletów w mistrzostwach Polski w biegu na 300 m. Do tego dochodzą dwa rekordy naszego kraju, jakie w tych kategoriach bili Damian Rożej i Mateusz Wróbel.

Jakub Sobura-Durma w rekordowym biegu na 300 m na stadionie w Kielcach 20 czerwca 2020 r.

Niewiele jest konkurencji, w których możemy poszczycić się takim dorobkiem. A przecież dystans ten znajduje się tylko w części imprez mistrzowskich. Młodzicy o medale rywalizowali na nim już w latach 50. Jako pierwszy z naszego regionu na podium stanął Adam Salwerowicz ze Staru Starachowice, który w 1959 roku wywalczył drugie miejsce. Młodzikami byli wówczas zawodnicy do lat 16 włącznie.

W czasie, gdy w tej kategorii wieku rywalizują 14- i 15-latkowie, pierwszy i od razu złoty medal zdobył w 2003 roku Damian Rożej, reprezentujący wówczas Ostrowię Ostrowiec Świętokrzyski. Sześć lat później jego sukces powtórzył Filip Przemyski z KKL Fart Kielce, a w 2008 roku srebrnym medalistą został Paweł Tietierin, także z KKL.
Wszyscy trzej wymienieni odnieśli te sukcesy w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego, traktowanym wtedy jako nieoficjalne mistrzostwa Polski. Oficjalnymi stał się w 2012 roku i już dwa lata później tytuł mistrzowski na 300 m wywalczył Mateusz Wróbel ze Słoneczka Busko-Zdrój. Sukces ten powtórzył w 2015 roku, w którym ustanowił również rekord Polski młodzików wynikiem 34,89 s.

Juniorzy młodsi medale na 300 m mogli do tej pory zdobywać tylko w halowych mistrzostwach. Z lekkoatletów Kielecczyzny jako pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął w 1981 roku Czesław Piotrowski z Budowlanych Kielce. Drugim złotym medalistą 11 lat później został Rafał Mazurczak z Nowych-Bis Kielce.

Trzecim naszym mistrzem był w 2004 roku Damian Rożej. Rok później ten sam zawodnik, startujący już w barwach Olimpu Końskie, był bliski powtórzenia sukcesu. W półfinale ustanowił halowy rekord Polski juniorów młodszych czasem 35,27 z. Najwidoczniej kosztowało go to jednak zbyt wiele sił, ponieważ w finale pobiegł wolniej i musiał zadowolić się srebrnym medalem.

Filip Przemyski, halowy mistrz Polski w 2009 r.

Paweł Tietierin, brązowy medalista HMP w 2009 r.

Kolejnym dwukrotnym medalistą został Filip Przemyski. W 2008 roku stanął na trzecim miejscu podium, rok później zdobył już tytuł mistrzowski. Mieliśmy wtedy dwóch medalistów, ponieważ brązowy medal zdobył Paweł Tietierin, który powtórzył to osiągnięcie w 2010 roku.

Pięć lat później złoty medal wywalczył Mateusz Wróbel. Był wówczas zdecydowanym faworytem, w półfinale pobiegł 34,79 s. Oczekiwano, że w biegu finałowym może poprawić rekord Polski, wynoszący wówczas 34,38 s. Tymczasem niewiele brakło, a w ogóle nie stanąłby na podium. Zaraz po wyjściu z bloków był przekonany bowiem, że usłyszał drugi strzał oznaczający falstart i praktycznie stanął w miejscu. Dopiero kiedy zobaczył, że rywale nie zatrzymali się i pomknęli do przodu, ruszył w szalony pościg za nimi. Powiodło się, ale uzyskał czas 35,41 s, znacznie poniżej swoich możliwości.

Mateusz Wróbel, halowy mistrz Polski w 2016 r.

W halowych mistrzostwach Polski juniorów kolejnych pięciu świętokrzyskich sprinterów uplasowało się blisko podium, w czołowej ósemce. Najbliżej był Łukasz Lańczyk z Budowlanych Kielce – czwarty w 2001 roku. Piatą lakatę dwa lata wcześniej zajął jego klubowy kolega Dawid Olesiński, a także osiem lat wcześniej Tomasz Tracz z Nowych-Bis. Ponadto na ósmym miejscu uplasował się Michał Mazurczak z Nowych-Bis w 1994 roku. Wszyscy wymienieni w biegali w finałach B mistrzostw.

Przez pewien okres o medale w hali na 300 m walczyli również juniorzy. Reprezentanci kieleckich klubów trzy razy zajmowali drugie lokaty w finałach B, czyli ostatecznie szóste. Byli to: Czesław Piotrowski w 1983 roku, w 1993 Rafał Mazurczak i rok później Tomasz Strzelecki z Budowlanych.

Ani jednego medalu na 300 m nie zdobył Jakub Sobura-Durma z KKL, ale jest absolutnym rekordzistą województwa świętokrzyskiego na tym dystansie – z wynikiem 34,44 s na stadionie i 34,49 s w hali. Tym pierwszym poprawił rezultat samego Marcina Urbasia, który w swym pierwszym występie w barwach KKL Fart Kielce przebiegł w 2006 roku 300 m w 34,71 s. To rekord życiowy jednego z najlepszych polskich sprinterów, rekordzisty naszego kraju na 200 m (19,98 s), ponieważ później już nie startował na tym dystansie, a wcześniej też nie miał lepszego rezultatu.

Tabele najlepszych świętokrzyskich lekkoatletów na 300 m w historii open i w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz wykaz ich osiągnięć w mistrzostwach Polski znajdują się w zakładce „Statystyka i rekordy„.