Rekord w hali mamy lepszy niż na stadionie. 600 m mężczyzn

Najszybciej 600 m ze świętokrzyskich lekkoatletów przebiegł Mateusz Borkowski. Aktualny halowy wicemistrz Europy, wychowanek Ludowego Klubu Biegacza Rudnik, startując w jego barwach, ustanowił 31 stycznia 2016 roku w Spale halowy rekord Polski juniorów czasem 1.19,38. Jako najlepszy wynik w naszym kraju w tej kategorii przetrwał cztery lata i nadal pozostaje rekordowym na tym dystansie w naszym regionie.

Bieg na 600 m w Redzie. Prowadzi Mateusz Borkowski, przed Michałem Rozmysem i Adamem Masaczyńskim

Na stadionie 600 m najszybciej pobiegł Adam Masaczyński z KKL Kielce. Dokonał tego 15 września 2018 roku w silnie obsadzonym biegu, m.in. z udziałem Borkowskiego, wtedy już zawodnika RKS Łódź, na mityngu otwarcia stadionu w Redzie na Kaszubach. Zajął w nim czwarte miejsce z rezultatem 1.20,58.

Zarówno Borkowski, jak i Masaczyński medali na tym dystansie, znajdującym się w programie mistrzostw Polski juniorów młodszych w hali i młodzików na stadionie, jednak nie zdobywali, ponieważ ich główną konkurencją jest 800 m. Pierwszym liczącym się osiągnięciem świętokrzyskiego lekkoatlety na 600 m było szóste miejsce Andrzeja Konika z Budowlanych Kielce w Krajowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej na początku września 1966 roku w Białymstoku. Zwyciężył on z czasem 1.27,9 w tych zawodach, traktowanych jako nieoficjalne mistrzostwa Polski w kategorii młodzików (wówczas do 16 lat).

Nasi biegacze odnosili też sukcesy w Ogólnopolskich Halowych Zawodach Juniorów Młodszych, także nie mających rangi mistrzostw naszego kraju. W 1978 roku w Zabrzu pierwsze miejsce zajął Krzysztof Jóźwik, trzecie Bronisław Brzeszcz, a szóste Grzegorz Wanat, wszyscy z Budowlanych. Rok wcześniej szósty był Zbigniew Tomasik z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.
W 1979 roku, w oficjalnych już mistrzostwach Polski juniorów młodszych w hali, na czwartej pozycji na 600 m uplasował się Witold Urbaniak z AZS Nowi Kielce. Na początku lat 80. ósme lokaty zajmowali biegacze Budowlanych Andrzej Skotnicki i Robert Fortuna, a w 2000 roku szósty czas uzyskał Paweł Kulka z tego samego klubu. W 1995 roku, gdy bieg na 600 m był również w programie halowych mistrzostw juniorów, do finału zakwalifikował się Rafał Wasik z Budowlanych, zajmując w nim siódmą lokatę.

Paweł Switek w biegu po mistrzostwo Polski młodzików w Słubicach, pierwszy z lewej Piotr Ciszewski

Pierwszym naszym oficjalnym medalistą na 600 m został 29 września 2012 roku Paweł Switek z Żaczka Połaniec. W Słubicach zdobył on mistrzostwo Polski młodzików z czasem 1.23,15. Trzy tygodnie wcześniej w Sandomierzu pobiegł szybciej od rekordu naszego kraju w tej kategorii wieku, ale wynik 1.20,9 zmierzono ręcznie i nie mógł zostać uznany.

Biegacz z Połańca już jako 14-latek był ósmy w mistrzostwach młodzików, rozgrywanych w ramach Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego. Piąty w tych zawodach był w 2012 roku Piotr Ciszewski z KKL, a szósty rok później Szymon Szymański z STS Skarżysko-Kamienna.
Paweł Switek odnosił jeszcze sukcesy w halowych mistrzostwach juniorów młodszych, zdobywając dwukrotnie srebrny medal. W 2021 roku do finału biegu na 600 m w tej kategorii w hali zakwalifikował się Adam Wąchała z KKL, zajmując w nim szóstą lokatę.

Wykaz osiągnięć świętokrzyskich lekkoatletów na dystansie 600 m, zestawienie najlepszych wyników i zawodników w historii, także w poszczególnych kategoriach wiekowych, znajduje się w zakładce „Statystyka i rekordy„.

Zdjęcia z portali Wejherowo.naszemiasto.pl i Polaniec.pl